Co s přebývajícími kolíčky? Vyrobte z nich hvězdu (DIY návod)

kolíčky co s nimie

Letos zvelebuji naši lodžii. Postupně, bez velkých výdajů. Zužitkovávám to, co už máme. Došlo i na přebývající kolíčky na prádlo. Přeci jen používám raději stojící sušák a tolik kolíčků na věšení na šňůry nepotřebujeme.

Obvykle začínám tak, že chvilku brouzdám internetem, jestli nenajdu nějakou zajímavou inspiraci. Někdy se poštěstí, někdy ne. Filtruji ty nápady, u kterých nevěřím, že budou v reálu stejně hezké jako na fotce. Taky nechci vyrábět něco, co nemám kam umístit. Případně něco, na co potřebuji dost dalšího materiálu, který nemám.

Takhle hvězdička z dřevěných kolíčků na prádlo je z kategorie – vypadá dobře na fotce i ve skutečnosti. Když ji uděláte z už použitých nepotřebných kolíčků, bude vás těšit dvojnásobně :-). Upcycling jak vyšitý.

Jen tak na okraj. Nebaví mě ty přeměny balkónů na YouTube, kde celá přeměna spočívá v tom, že dojedu do nejmenovaného obchodu a koupím si všechno nové a hotové.

kolíčky

Upřímně, několikrát jsem se rozmýšlela, jestli sem mám tenhle jednoduchý návod dávat. Zda-li není moc primitivní nebo tak. Ale dám ho sem. Už jen proto, abych vás třeba naťukla k zužitkování něčeho, čeho máte hodně doma vy. K dekoraci nebo k jinému praktickému účelu.

Najednou nebudete muset řešit obligátní „Co s tím? Vyhodit je to škoda, ale už to nepotřebuji“.

Mé dřívější články na tohle téma:

Když už starý účel neplní. 10 nápadů na využití věcí jinak

Přešívám oblečení. 7 důvodů, proč zkusíte upcycling

Příprava

Na 1 hvězdu potřebujete:

 • 21 dřevěných kolíčků na prádlo (cca),
 • lepidlo na dřevo (nám se osvědčil univerzální Pattex),
 • podložku.

kolíčky

Postup

Vyndejte z kolíčků kovové pérko či sponu. Z každého kolíčku budete mít dva dřevěné dílky.

Pokud máte kolíčky lehce různých tvarů a vykrojení, nesmíchejte si dílky mezi sebou. Nechte si dílky z jednoho kolíčku u sebe.

Nejprve slepte vždy dva dílky z jednoho kolíčku hladkou (původně vnější) stranou k sobě. Tím získáte kolíčkové polotovary. Podle druhu lepidla je nechte alespoň trochu zaschnout, aby držely při manipulaci u sebe.

Pak lepte polotovary k sobě užší zužující se stranou tak, aby se vám tvořila hvězda.

Posledním polotovarem dokončete kruh. Když vám zbude škvíra, posledními několika polotovary ji zaplňte tak, že je posunete víc do středu kruhu.

Nechte zaschnout. A máte to :-).

hvězda

Další úpravy a využití

Hvězdu můžete dál vylepšovat a upravovat. Natřít barvou, nalakovat, pokreslit, dolepit cokoliv tavnou pistolí. Může sloužit jako vánoční ozdoba. Nebo jako pevný podtácek pod konvici nebo hrnec.

Hvězdy se mi líbí jak do interiéru na zeď, tak právě na balkón nebo i do zahrady.

Já je nechala přírodní, bez dalších úprav. Vyrobila jsem tři a udělala z nich závěsnou dekoraci, skrz kterou svítí paprsky slunce. Na lodžii suším prádlo, tak se kolíčky hodí i tématicky. Hvězdy jsou spojené neviditelným vlascem a uchycené na vrbovém prutu (abychom nemuseli vrtat do fasády).

Tak co? Líbí se vám? Máte nějakou vlastnoručně vyrobenou věc na balkóně? Pochlubte se s ní v komentáři.

kolíčky hvězda na balkóně

kolíčky

eBook, návod, příručka, minimalismus, Marcela Sobotová, jak si uklidit, jak pořádek udržet, e-kniha

— 613 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Popularizátorka a lektorka laskavého minimalismu. O tématu přednáší, vede konzultace, semináře, kurzy a píše blog od roku 2015. Na minimalismu jí fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele tady.

4 thoughts on “Co s přebývajícími kolíčky? Vyrobte z nich hvězdu (DIY návod)

Napsat komentář

 1. Matilda

  Nápad je to sice jednoduchej, ale moc hezkej. Nemám doma tolik dřevěných kolíčků, ale pokud by se vyskytly, věřím, že dcera by byla z dřevěných sluníček nadšená. Taky ráda recykluji, upcykluji věci, souhlasím s vaším názorem na přeměny stylem nakoupím nové dekorace a nábytek. Líbí se mi fráze, že pokud se chystáte něco předělávat, jako první by se mělo nakupovat doma a použít to, co již máme.
  Ještě jeden tip na youtube vlog mé oblíbené minimalistky z USA https://www.youtube.com/channel/UCeLICYOqHfIrfSAQq1TT7PA

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Ano, pojďme si nakoupit do vlastní skříně. Někdy se to uvádí v souvislosti s pořizováním oblečení, ale přesně tak, aplikujme šířeji. Díky za tip na YouTube kanál, autorku neznám (aspoň myslím), tak se ráda podívám.

   Reply
 2. Agnes

  No…vypadá to jako většina upcyklovaných věcí. Nelíbí se mi to. Já v tom prostě neumím vidět nejdřiv tu hvězdu, já vidím slepené (jeté) kolíčky ve tvaru hvězdy a neumím si představit, že bych to někam dala, možná tak na chalupu (kterou ovšem nemám). A musela bych je natřít.
  Ale to je spíš porucha na mém přijímači, jakkoliv se mi líbí myšlenka upcyklingu jako taková, většinou se mi nelíbí výsledky.

  Reply