Jsem Marcela Janská, průvodkyně laskavým minimalismem.
Jsem podnikatelka, lektorka, manželka, máma, podporovatelka všech, co chtějí mít kolem sebe méně věcí a menší chaos v hlavě.
Co dělám
Pomáhám tvořit nezahlcené domovy mým klientům i sledujícím
Vyberte si mě, jestli chcete:
- postupovat krok za krokem a nevadí vám, že nebude hotovo za týden,
- předat reálné zkušenosti, které si přizpůsobíte vaší cestě,
- energizující pocit radosti z toho, jak je vaše domácnost odlehčená a bez zbytečného harampádí,
- být ohleduplní k lidem, se kterými sdílíte domov.
Specializuji se provázení žen, které chtějí třídit a vyklízet věci, které už jim neslouží. V reálných česko-slovenských podmínkách a bez extrémů.
Mými klientkami jsou nejčastěji ženy ve věku 35 až 55 let.
Spolehlivost
dodržuji dohody a termíny
Jak jsem se k profesi dostala
Vlastní minimalizování se mi postupně stalo profesí, kterou mám ráda a dává mi smysl.
V mém pojetí to znamená minimalismus, který si vytvoříte postupně, bez extrémů, bude vás bavit a pomáhat vám celý život.
I já jsem kdysi měla doma spoustu věcí, které mě zavalovaly. Jednoho dne jsem naštěstí přestala o minimalismu jen číst a začala jej reálně aplikovat. Nejprve jsme se snáz několikrát stěhovali s méně věcmi. Pak jsem lépe zvládala domácnost s bodýčky, plínkami a hračkami.
Dneska díky naučenému minimalistickému přístupu zvládnu práci, 2 děti, úklid domácnosti, sebe i partnerský vztah.
Pečovat o prostor, kde je málo harampádí, zvládnu já, co se nevyžívám ve vytírání, vysávání a klasickém úklidu. Když kolem není moc věcí, je to hračka.
Profesí se zabývám od roku 2015
Různé přístupy testuji na sobě, své rodině a reálné zkušenosti sdílím. Minimalistický životní styl studuji jako celosvětový fenomén.
Od vysoké školy jsem se 8krát stěhovala. Momentálně s naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v bytě v dvougeneračním domě v Plzni.
Než jsem se stala mámou, pracovala jsem v auditorské společnosti a v controllingu. Vystudovala jsem veřejné finance na MU Brno, komerční francouzštinu a angličtinu na ZČU Plzeň. Baví mě kombinovat své analytické dovednosti s těmi komunikačními.
Baví mě taky zahrádkaření, čtení, chození s hůlkami a jóga.
Marcela Janská a zmínky v médiích
- Minimalismus nemusí být extrémní, aby fungoval, říká průvodkyně laskavým minimalismem Marcela Janská (The Epoch Times)
- Jak v klidu a pohodě zvládnout předvánoční úklid? (Český rozhlas Plzeň)
- Jak si zabalit, aby nám na dovolené nic nechybělo, ani nepřebývalo? (Český rozhlas Plzeň)
- Nastavte si stopky a uklízejte deset minut, to pro začátek k vytřídění věcí stačí, radí propagátorka minimalismu (Český rozhlas České Budějovice)
- Seznamte se s laskavým minimalismem (Český rozhlas Plzeň)
- „Místo dárků si dáváme čas.“ Češi omezují vánoční dary (Aktualne.cz)
- Jednoduše #17 – Jak a proč třídit hračky (podcast Jednoduše)
- Uklidit a pak hned zahodit klíč (časopis Kreativ)
- Děti jsou na prázdninách, vytřiďte jim hračky. Dřív mi to přišlo nefér, ale pak jsem zjistila, jak přeplněný pokojík škodí, říká příznivkyně minimalismu (EDUzín, magazín Rodiče vítáni)
- Vlastnit méně může přinést mnoho (časopis DŘEVO&stavby, str. 100-103)
- Vnímám čím dál tím víc, jak dobře se cítím v místnosti, která není přeplněná (měsíčník Český ráj v akci)
- Jak méně mít a více žít (Hospodářské noviny)
- Sme Minimalisti – 4.časť – Žijeme minimalizmom s Marcelou (blog Som Minimalistka Andrey Richardson)
- Minimalismus a pohoda (nejen) v mateřství (PlayEveryday.cz)
- Ukliďte si 13. komnaty (časopis Kreativ)
- Minimalismus aneb životem nalehko (časopis Aroma Life)
- Minimalistky (slovenský magazín MIAU)
- Jak jsem minimalismus věcí přenesla do své hlavy a jsem dva dny offline (Forbes.cz)
- Nezahltit se dárky (časopis Vlasta)
- Jednoduchý život bez zbytečností. Jak žijí čeští minimalisté? (Spiritual Planet)
- Kolik věcí stačí k životu (týdeník Respekt)
- Zbavovať se vecí je pre mňa terapia (slovenský časopis Lenna)
- Tajemství Zázračného úklidu (audiorozhovor Rádio Wave Český rozhlas)
Jak začal v roce 2013 můj příběh s minimalizováním
Dnes jsem spokojená minimalistka, která zjednodušila své závazky a povinnosti, výrazně zredukovala množství vlastněných věcí a začala se opravdu soustředit na to podstatné.Mám dost místa ve skříni na oblečení i v botníku, a přitom mám co na sebe. Ve skříňce pod umyvadlem i ve špajzce s trvanlivými potravinami mám jen to nejnutnější. I tak vařím zdravě a nápaditě.
Věci
Za první dva roky minimalizování (2013 – 2014) jsem se zbavila asi 100 různých věcí a asi 5 velkých tašek oblečení, které jsem z mnoha důvodů vlastnila. Dostala jsem je jako dárek. Koupila jsem si je pro radost. Chvilku jsem je používala, ale pak se změnila situace a věc už nebyla potřeba.
Až se příště budeme stěhovat, vím, že nebudu muset objednávat na své předměty stěhovací kamion.
Břemeno hromad vlastněných věcí mě přestalo tížit. Zbavuji se jich systematicky, ale s lehkostí. Nyní už vím, že není nutné věc vyhodit pouze do popelnice před domem. Našla jsem několik konkrétních fungujících způsobů, jak se předmětů smysluplně zbavit. A to, aniž by mě trápilo svědomí, že plýtvám. Čím více zjednodušuji, tím méně věcí potřebuji.
Odmítám nabídky, které bych dříve přijala jen proto, abych nemusela říci ne.
Radikálně jsem zjednodušila svůj digitální svět. Když zapnu svůj počítač, najdu prázdnou pracovní plochu s jedinou ikonou odpadkového koše. Neruší mě žádná upozornění na nové zprávy. Můj mailový inbox je prázdný. Když otevřu webový prohlížeč, vidím v 90% případů jen jednu novou prázdnou stránku s nabídkou mých Top 12 stránek. Žádné otevřené záložky, nic rušivého.
Každý večer před spaním se na chvilku zklidním a uvědomím si alespoň tři věci, za které jsem v ten den vděčná. Když v ranním tichu cvičím a dívám se z okna, cítím se lehce. Žiji jednoduchý, ale naplněný život.
Byly ale doby, kdy to tak u mě nebylo. Hodně jsem pracovala. Často se mi seznam úkolů rozrůstal o dost rychleji, než jsem je dokázala plnit. Chyběla mi motivace něco začínat. A také něco dokončovat. Přebíhala jsem z jedné aktivity do druhé, ale žádnou jsem si pořádně nevychutnala.
Můj počítač byl plný otevřených záložek. Na stole jsem měla řady papírků s upomínkami. Mailový inbox jsem bezděčně kontrolovala mnohokrát denně. Každou chvíli mě na počítači vyrušilo nějaké upozornění.
Osobních věcí jsem měla čím dál tím víc. Trápila jsem se, že když je vyhodím, budu je určitě někdy potřebovat.
Dělala jsem si starosti, že ublížím někomu blízkému, až zjistí, že jsem se zbavila nějakého daru od něj.
Stěhování
Doby, kdy se všechny mé potřebné věci vešly do jednoho velkého batohu, byly dávno pryč. Od vysokoškolského bydlení na koleji v Brně jsem se už pětkrát stěhovala. Z Brna jsem odvážela věci v kufru škodovky. V Praze jsem začala pracovat ve velké mezinárodní firmě s nadprůměrným platem. Potřebovala jsem spoustu nového reprezentativního oblečení, nádobí do kuchyně, knížky, věci na sport.
Po prvním asi roce a půl v Praze jsem se stěhovala do samostatného pronajatého pokoje. To už mé osobní věci zabraly celý kombík. Na chvilku bylo úložného prostoru dost. Když jsem se stěhovala potřetí do samostatné garsonky, mé věci jsme tehdy museli vézt v kombíku na dvakrát.
Garsonka byla jen málo zařízená, a tak jsem si ji dovybavila – stůl, postel, další nádobí do kuchyně, pekárna na chleba, remoska, trouba, další oblečení, rostliny na terasu. Po dvou letech nastal posun v mé kariéře a já jsem se rozhodla vrátit a pracovat zpátky v rodné Plzni. Na stěhování jsem už potřebovala zapůjčenou dodávku Ford Transit a dvě osobní auta k tomu.
S partnerem jsme si pronajali byt 2+kk a pořídili či dostali další nutné vybavení. Když jsme se měli rozrůst o dalšího člena rodiny, rozhodli jsme se přestěhovat do většího bytu.
Stěhování bylo stále obtížnější. Tentokrát jsme jeli asi pětkrát se zcela zaplněným osobním autem s přívěsem. Potřebovali jsme zase více krabic než minule, navíc jsme používali na přesun i veliké plastové pytle na odpad (jak trefné).
Ne nadarmo staré české přísloví říká: „Je lepší vyhořet, než se stěhovat“. V mém druhém trimestru těhotenství jsem tedy nosila stěhovací krabice už popáté od vysoké školy.
Zlom
Došlo mi to. Když to takhle půjde dál, za chvíli se nevejdeme ani do nově zabydleného bytu 4+1 o velikosti 80m2. Kupa věcí pro miminko se už nikam nevejde. A na další stěhování budeme potřebovat náklaďák.
Pokud něco nezměním. Tu myšlenku jsem už nepustila z hlavy.
Objevila jsem něco, čemu se souhrnně říká minimalismus. Vědomé omezování vlastnictví věcí, přemýšlení nad tím, co je opravdu podstatné. A že věci, které už nám neslouží, nás magnetizují tak, že mnohdy sloužíme my jim.
Objevila jsem Američana Lea Babautu a začala se od něj učit. A pak od dalších. Hltala jsem o minimalismu knihy a přečetla desítky článků. Nadchlo mě to. Rychle jsem o zjednodušování přestala jen číst, ale začala ho cíleně používat. Krok za krokem.
Změny se začaly dít. K mému překvapení jsem si uvědomila, že spoustu svých věcí ve skříních vlastně vůbec nepoužívám a raději se na ně nedívám. Začala jsem se cíleně ptát sama sebe: Proč to schovávám? K čemu se to bude někdy hodit? Nedá se to, v případě potřeby, někde snadno a levně sehnat nebo půjčit? Kdy jsem to potřebovala naposledy? Je to opravdu nutné?
Cesta
Uklidila jsem si ve skříni a šla jsem dál. Uklidila jsem si v hlavě. Vyčistila jsem svůj virtuální svět v počítači. Omezila své závazky. S každým dalším zjednodušením jsem získala prostor pro to důležité.
Někdy to bolelo. Když jsem po sedmi letech používání prodala svůj milovaný foťák Nikon s veškerým příslušenstvím, byl to pro mě silný okamžik. Připustila jsem si, že ručně vyrobené šperky, co jsem po nocích tvořila a snažila se prodávat, prostě nikdo nechce. Vycouvala jsem z této slepé uličky a celý šperkový obchůdek věnovala jedné charitativní organizaci.
Přátelé v neziskové organizaci byli hodně rozčarovaní a naštvaní, když jsem jim oznámila, že končím. Že zjednodušuji a že se chci věnovat méně aktivitám.
Mé odhodlání zbavovat se věcí a zjednodušovat mi leckdy vysloužilo zvednuté obočí mých blízkých. Když mě viděli, jak zaujatě fotím nepotřebnou záložku do knížky k prodeji na internetu, mysleli si, že jsem se zbláznila. V lepším případě že nemám co na rodičovské dělat. Ale mě to neodradilo. Pochopila jsem princip a postupovala navzdory pochybnostem ostatních.
Nejsem nomád, co schová celý svůj majetek do batohu na záda, a ani o to neusiluji. Nežiji jako indiánka v tropickém pralese. Jsem matka a žiji zde v České republice. Je mi jasné, že určité množství věcí budu stále potřebovat. Ale vím také, že tohle množství mohu vědomě omezovat a kontrolovat. Žít tak s větší radostí, lehkostí, s vědomým štěstím a pocitem bohatství.
To, co jsem se naučila, jsem se rozhodla sdílet s ostatními, které stejně jako mě na počátku trápí hromady harampádí doma ve skříních, nepořádek v počítači nebo málo energie na to důležité v životě.