Jak pečovat o domov? Velký přehled 14 konceptů od KonMari, přes Feng šuej po Hygge
Jak se vyznat ve všech těch pojmech o úklidu a péči o domov? KonMari, FlyLady, Hygge, Feng šuej… Co vlastně znamenají? V čem jsou jiné a v čem podobné? Sepsala jsem pro vás 14 hlavních konceptů, abyste se zorientovali a našli všechno na jednom místě.
Něco si k tomu dejte, je to 19 minut čtení.
Všechny koncepty jsou zaměřené na oblasti:
- redukování věcí
- úklid
- organizace věcí
- harmonie v prostoru
- recyklace odpadu
Nejznámější dál zkoumané metody se navzájem doplňují a prolínají. Neexistují osamoceně, nemluví o jiném domovu. Stále mají na mysli ten jeden, ten váš. Ano, z různých úhlů pohledu, z rozdílných zkušeností a kultur.
Jak vnímám rozlišování konceptů já
Rozumějme si, nejsem puristka. Dnes pro mne není stěžejní, zda někdo používá 100% jednu metodu nebo jinou. Nepotřebuji v tomto lidi, průvodce, lektory nebo autory knížek škatulkovat.
Během let, co minimalizuji, jsem si z metod vyzobala kousíčky, doplnila je svými vlastními zkušenostmi a okořenila svou osobností. Ve zkratce tomu říkám laskavý minimalismus.
Věřím, že to je způsob, ke kterému dospěje i většina z vás. Nakonec si jednotlivé metody, tipy a postupy přizpůsobíte sobě a své aktuální životní situaci. To je skvělé. Vzniká pak vždy něco, co je jen vaše, unikátní a na míru.
14 konceptů péče o náš domov, o jeho uspořádání a úklid
Pojďte se seznámit s nejznámějšími 14 koncepty péče o náš domov z celého světa. Můžete použít proklikávací obsah k rychlejší orientaci.
KonMari
- autorka: Marie Kondo, Japonsko
- zaměření: redukování věcí, úklid, organizace věcí
Japonka Marie Kondo má určitě nezpochybnitelný podíl na tom, že se téma úklidu a organizace věcí dostalo do mainstreamu. Tedy především toho anglo-amerického. Svou metodu pojmenovala KonMari. Jak vidíte, je to prozaická přesmyčka jejího jména Kondo Marie.
Metoda KonMari se ve zkratce skládá ze dvou kroků:
- Vytřídit a vyhodit vše, co mi nepřináší radost.
- Dát to, co zbyde po třídění, na místo k tomu určené. Nejlépe vertikálně poskládané.
Při třídění Marie zdůrazňuje, že je nutné brát každou věc jednotlivě do vlastních rukou a ptát se sám sebe: „Přináší mi tohle radost?“. Žádné jiné hledisko nepovažuje za důležitější, jen vlastní aktuální pocit.
Pokud tedy někdo mluví o KonMari metodě, nejčastěji má na mysli skládání věcí na výšku a rozhodování se podle svého pocitu radosti. Marie Kondo doporučuje vlastnit jen omezený počet předmětů, které nám dělají radost, a zbavit se všech ostatních, které nám radost nedělají.
Její první a nejslavnější knížka Zázračný úklid – pořádek jednou provždy vyšla v japonštině v roce 2011, v angličtině ve 2014 a v češtině ve 2015.
Více o KonMari najdete v těchto článcích:
Marie Kondo, japonská kouzelnice úklidu
Jak skládat oblečení pro miminka podle Marie Kondo. Metoda KonMari
Marie Kondo, to nejsou jen poskládané ponožky
Feng šuej, Feng Shui
- autor: není přímý autor, Čína
- zaměření: úklid, harmonie v prostoru
Feng-šuej je, stručně řečeno, čínské učení o harmonickém uspořádání prostoru. Učení o tom, jak nastolit rovnováhu přírodních energií v prostředí, které nás obklopuje. Takovým způsobem, aby to mělo na náš život příznivý vliv. Mimochodem, přírodní energie jsou už součástí názvu učení. Feng totiž znamená v čínštině vítr, šuej je voda.
Podle feng šuej se všechny věci, včetně staveb a jejich interiérů, nacházejí v určitém energetickém poli. Cílem feng šuej je dosáhnout harmonie a proudění pozitivní energie (čchi) prostřednictvím vhodného uspořádání a organizace prostoru.
V praxi se učení aplikuje například na dispozice budov, rozmístění nábytku, výběru barev, osvětlení, ozdob a dalších prvků, které ovlivňují energii a tok čchi.
Jak souvisí úklid, nepořádek a feng-šuej? Dost. Angličanka Karen Kingstonová ve skvělé knížce Zbavte se nepořádku s feng-šuej vysvětluje, že v neočištěném prostoru postupy feng-šuej nefungují nebo jsou jen málo účinné. Proto Karen, ačkoli se zabývá hlavně feng-šuej, píše také o nepořádku a jeho zbavování se.
Předpokládá, že když máte doma nepořádek, nemůže tam dobře proudit energie. Dochází k jejímu ucpávání a stagnaci. Jinými slovy, aby byl prostor v harmonii a posiloval nás, musí být očištěn od nepořádku a krámů.
Minimalismus
- autor: není jeden přímý autor, nejznámějšími propagátory jsou zmínění The Minimalists, ale také Joshua Becker, Courtney Carver nebo Leo Babauta, všichni z USA
- zaměření: redukování věcí, organizace věcí
Tento blog je o minimalismu, takže si dovolím dát sem svou definici :-). Minimalismus pro mě znamená myšlenkový postoj, kdy se ve svém denním fungování zbavuji všeho nepodstatného nebo zbytečného.
Netříštím pozornost uvnitř sebe i kolem sebe. Vědomě si tvořím „prázdný“ prostor a zaměřuji se na to podstatné, důležité.
Minimalismus je koncept či životní styl, který staví na zjednodušení, zpomalení, nezahlcení. Do jisté míry je protiváhou k dnešnímu velmi hektickému tempu, k nadkonzumu, k tlaku mít všeho víc, lepší a novější.
Minimalismus nám pomáhá opakovaně a každodenně zaměřovat pozornost tam, kam chceme my sami, naši partneři, naše rodina. Minimalisté se nezaměřují jen na materiální rovinu. Snaží se redukovat chaos ve své mysli, nadměrně plný diář nebo touhy zažít vše, co je možné.
Nejčastěji minimalizujeme proto, abychom měli více času na to, co je pro nás skutečně důležité, abychom omezili dlouhodobý stres, abychom se lépe soustředili nebo abychom snáz uklízeli. Hlubším cílem může být pocit vnitřního klidu, štěstí, svobody, naplnění. Minimalismus vás vede k přemýšlení o vašich hodnotách a prioritách. Nicméně, každý má své individuální důvody, proč věří heslu „méně je více“.
FlyLady
- autorka: Marla Cilley, USA
- zaměření: úklid, organizace věcí
FlyLady je metoda úklidu a údržby domova založena na pravidelné péči o domácnost rozdělené do 5 jednotlivých oblastí či zón (předsíň a jídelna, kuchyně, koupelna a dětský pokoj, ložnice a šatna, obývací pokoj). Tyto zóny se střídají v pevně stanoveném sledu vždy po týdnu. Ke každé ze zón se v této metodě dostanete alespoň 1x měsíčně.
Čistý, naleštěný a do sucha vytřený dřez? To je přesně první krůček v Babysteps úkolech v rámci FlyLady metody. Stejně jako se podle Marly váš domov nestal zabordeleným za 1 den, nelze jej ani debordelizovat za 1 den. Potřebujete začít s malinkatými úkoly a rutinami, které si udržíte. S tím naprosto souhlasím :-).
Víc o FlyLady na českém blogu Terapie domova, který píše už mnoho let paní Fidorka. Skutečným jménem zůstává v anonymitě.
Zónový úklid
- autorka: pravděpodobně Marla Cilley (autorka FlyLady konceptu) a její následovnice
- zaměření: úklid, organizace věcí
Metoda podobná FlyLady výše, ale s tím rozdílem, že cyklujeme zóny už po týdnu, ne po měsíci. Každému dni v týdnu je přiřazena vlastní zóna, ve které uklízíte 20 minut. Schéma tvoří pevně dané týdenní rutiny a vedle nich se pravidelně střídají i měsíční, kvartální, pololetní nebo roční.
Týdenní schéma Zónového úklidu je:
- pondělí: ložnice
- úterý: koupelna & WC, předsíň
- středa: dětský pokoj
- čtvrtek: kuchyně
- pátek: obývací pokoj
Zónový úklid je založený na předpokladu, že se vám do úklidu nechce, odkládáte jej na „až se to bude hodit“, což ale skoro nenastává, že? Díky Zónovému úklidu víte, kdy co budete dělat, nemusíte o tom dumat. Je to metoda vhodná pro ty, co potřebují systém a efektivitu.
Sama jsem metodami pokusů a omylů také dospěla k závěru, že na pravidelnosti v běžném úklidu je hodně pravdy. Víte, že koupelnu uklízíte v úterý, a tak to je. Nemá smysl to odkládat, je lepší to udělat rovnou bez přemítání, co by kdyby.
Danšari, DanShaRi
- autorka: Hideko Yamashita, Japonsko
- zaměření: redukování věcí, úklid, organizace věcí
Další pohled z japonského ostrova na náš domov, vedle výše zmíněné Marie Kondo. Koncept Danšari představuje východní pohled na třídění a zbavování se věcí, úklid i nehromadění, tedy na minimalismus hmotného i nehmotného.
V češtině vyšla o metodě knížka Japonky Hideko Yamashita pod názvem Danšari – Dokonalý úklid vás osvobodí. Sama jsem ji nečetla, podle recenzí mě moc neláká. Kniha je prý zbytečně vatovitá, dala by se zestručnit, nepřináší nic extra nového oproti KonMari. Nicméně někomu koncept Danšari vyhovuje víc než KonMari, není založen jen na pocitu radosti.
Hideko mluví mimo třídění věcí také o vědomějším nakupování, zkrášlování prostoru, kde žijeme, abychom nemuseli unikat jinam, nebo o co nejdostupnějším uspořádání věcí.
Životní úklid, Dostadning
- autorka: Margaretta Magnusson, Švédsko
- zaměření: redukování věcí
Koncept Dostadning je formou rekapitulování, kolik a co jsme během svého života nashromáždili. Přestavila jej 80letá „švédská babička“ poté, co už vyklízela několik cizích pozůstalostí a sama se během života mnohokrát stěhovala.
Ukliďte si předtím, než umřete. Zní to možná drsně, ale přesně s tímto přístupem Dostadning neboli Životní úklid funguje. Je mnohem lepší se části vlastních nashromážděných věcí raději zbavit během života, než aby to museli dělat vaši potomci a další blízcí po vaší smrti.
Pro blízké to totiž bude jednou hodně náročné řešit, většinu věcí neocení, nebudou o ně chtít pečovat, a asi ani nebudou mít čas je rozdávat přesně těm lidem, kteří by je mohli dát využít.
Dostadning je laskavý koncept úklidu a vyklízení podaný s grácií a humorem. Neděsí, neskličuje. Vede vás k pomalému procházení všeho, co vlastníte. Vybízí ke vzpomínkám. Vybízí k nabízení věcí dál. Není rychlý, dopřává vám čas, abyste mohli přemýšlet, kdo by mohl věc chtít a využít.
Margareta svým životním příkladem boří předsudek, že vyklízet to, co jste za celý život nashromáždili, je smutné a skličující. Oproti KonMari je Dostadning rozhodně pomalejší, méně radikální a klade mnohem větší důraz na to, aby věci získaly nové majitele. Svou roli jistě hraje i věkový rozdíl obou autorek.
Recenzi na knihu Životní úklid „Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete“ jsem sepsala tady.
Wabi-sabi, wabi sabi
- autorka: není přímý autor, Japonsko
- zaměření: harmonie v prostoru
Wabi-sabi je japonský estetický koncept, který zdůrazňuje krásu nedokonalosti, jednoduchosti a přirozenosti. Tento koncept se týká přijímání a ocenění nedokonalostí, zkoumání přechodnosti a nalézání krásy ve věcech, které jsou jedinečné, zralé a s vlastní historií.
V souvislosti s úklidem domova, wabi-sabi ovlivňuje způsob, jakým vnímáme a přistupujeme k prostředí, ve kterém žijeme. Místo neustálého hledání dokonalého a bezchybného prostoru, wabi-sabi nás povzbuzuje k přijetí a ocenění přirozeného stavu věcí. Vede nás ke zbavení se všeho zbytečného, zaměření se na podstatu a nevšímání si materiální hierarchie.
Wabi-sabi připomíná: nic není stálé, nic není dokonalé, nic není úplné. Je to krása věcí skromných a prostých. Krása věcí neobvyklých.
Rozbitá miska, kterou znovu slepíme. Dřevěné polínko jako dekorace místo dokonalé vázy z 3D tiskárny. Přiznané rýhy na jídelnímu stolu. To je wabi-sabi v praxi. Je křehkou rovnováhou mezi potěšením, které nám věci poskytují, a požitkem, jenž nás od věcí osvobozuje.
„Velikost“ je v nenápadných a přehlížených detailech. Zažívat wabi-sabi znamená o hodně zpomalit, být trpělivým a dívat se zblízka.
30denní minimalistická výzva
- autoři: Joshua Fields Millburn, Ryan Nicodemus aka The Minimalists, USA
- zaměření: redukování věcí
Nejde o ucelený koncept, ale o skvělý hravý přístup, jak se pustit do redukování věcí, když jste na začátku. Asi nejslavnější výzva tohoto druhu, na zbavování se harampádí.
První den najdete a vyhodíte jednu věc, druhý den dvě věci, třetí den tři věci. Vyhrává každý, kdo vydrží takto vyklízet a zbavovat se věcí po dobu 30 dnů. Možná jste nějako obměnu této hry už viděli nebo i zkoušeli. Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus (aka The Minimalists) se svou 30-day minimalism game přilákali statisíce lidí z celého světa.
Má své limity, jak asi tušíte. Počítá se pytlík kancelářských sponek za jednu věc? Co když mám dneska víc věcí, než je zadáno, mám si je „schovat“ na těžší dny? Neměl bych se spíš soustředit na to, co si nechám, ne co vyhodím?
Zároveň je to hravé. Nakopne vás to a třeba si poprvé uvědomíte, kolik věcí doopravdy kolem sebe máte.
Kapsulový šatník, Projekt 333
- autorka: Courtney Carver, USA
- zaměření: redukování věcí
Projekt 333 je koncept, hra, výzva, zda se po definovanou dobu dokážete oblékat s redukovaným množstvím oblečení. Koncept představila Courtney Carver v roce 2010 a stal se celosvětově populárním, a to nejen mezi milovníky módy. Do doby, kdy nám přetékají šatny věcmi, Courtney vnesla opak. Se svým štendrem objela Spojené státy a ukázala, jak málo kusů udělá velkou parádu, když se vše hodí ke všemu a vlastníte promyšlený set oblečení.
S Projektem 333 vás vede k tomu, abyste se naučili oblečení kombinovat, mít v šatníku multifukční kusy, hrát si s nimi a přemýšlet o věcech dopředu. Courtney říká, že s omezeními nemáte trpět, naopak. Koncept vymezuje kreativní hřiště, kde můžete zkoumat a sledovat, co rádi nosíte.
3 měsíce s redukovaným počtem oblečení
3 měsíce nosíte pouze 33 kusů, nebo méně, vašeho oblečení, které si předem zvolíte. Proto 3×33, tedy 333. Vše nad 33 kusů dočasně zabalíte a odeberete dočasně ze šatní skříně. Do součtu patří oblečení, doplňky, boty i šperky. Nepatří tam naopak spodní prádlo, pyžamo, domácí oblečení, oblečení na sport (který ale doopravdy děláte), šperky, které nesundaváte.
Vytvoříte si tak tzv. kapsulový šatník. Tedy minimalistický a dobře promyšlený šatník, který se skládá z omezeného počtu oblečení a doplňků, které lze snadno kombinovat a vzájemně doplňovat. Cílem capsule wardrobe je vytvořit efektivní a funkční šatník, ve kterém máte pouze kvalitní a oblíbené kousky oblečení, které se vám líbí a které se dobře kombinují.
Podle Projektu 333 už jen tím, že zredukujete počet kusů vašeho oblečení, snížíte stres z vašeho života. Ten, který plyne např. z každodenního rozhodování, co na sebe, co se k sobě hodí, co kde máte uloženo, co vám sluší.
Zero Waste
- autorka: není přímý autor, velkými průkopnicemi jsou Bea Johnson a Lauren Singer, obě z USA
- zaměření: redukování věcí, recyklace odpadu
Koncept Zero Waste znamená v překladu „nulový odpad“. Je to koncept, který usiluje o minimalizaci odpadu a snižování negativního dopadu na životní prostředí. Příznivci se snaží svůj odpad redukovat, ideálně jej vůbec nevytvářet. V mírnější variantě se setkáte také s pojmy „less waste“ nebo „low waste“, tedy méně odpadu nebo málo odpadu.
Myšlenka Zero Waste v širším kontextu směřuje k používání materiálů, které se rozkládají rychleji nebo jsou znovu-použitelné. Pomáhá omezovat plýtvání jako takové. Vede k důkladnějšímu přemýšlení nad tím, co skutečně potřebujeme kupovat a vlastnit. Tento přístup se snaží uplatňovat na individuální úrovni, v domácnostech, ve firmách i veřejných institucích.
Když se snažíte praktikovat Zero Waste přístup, snažíte se recyklovat, kompostovat, opětovně používat to, co už vlastníte, žít skromněji. Snažíte se předměty opravovat nebo je darovat někomu, kdo je ještě dále využije tak, abyste z nich rovnou nevytvořili odpad. Snažíte se nakupovat lokálně, bez plastových obalů, například na trzích do vlastních tašek.
Bezobalové obchody
Na základě tohoto konceptu vznikají bezobalové obchody, kde můžete nakoupit jídlo, drogerii a domácí potřeby do vlastních nebo recyklovatelných nádob.
Bea Johnson přivedla k myšlence Zero Waste mnoho následovníků poté, co ukázala svou zavařovačku, v níž je veškerý nezrecyklovatelný odpad vyprodukovaný její 4člennou rodinou za 1 rok. Toto je extrém, kam až lze, ale Zero Waste funguje i v mírnějších variantách :-).
Zero Waste se někdy dává do protikladu k minimalismu. Zastánci Zero Waste nechtějí za žádnou cenu nic vyhazovat, aby nevytvořili odpad, a tak mohou mít tendenci schovávat mnohé, až všechno.
Clutterbug
- autorka: Cassandra Aarssen, Kanada
- zaměření: organizace věcí
Clutterbug je typologie lidí podle toho, jak si přirozeně doma organizují věci. Sestavila ji profesionální organizátorka domácností Cassandra Aarssen poté, co vypozorovala u svých klientů zcela odlišné preference ukládat věci na místo. Co jeden považuje za přehledné, druhý vidí jako chaotické a nepřehledné.
Podle Clutterbug typologie a konceptu nejsme apriori nepořádní. Jen některá z nás potřebuje jeden velký otevřený koš a jiná pět menších zavřených ve skříni. Je dost pravděpodobné, že vy a vaši blízcí máte tendence organizovat věci jiným způsobem.
„Clutter“ znamená nepořádek a „bug“ hmyz. Můžeme tedy mluvit o hmyzí typologii 4 typů lidí, podle toho, jak přistupují k vizuálnosti a k organizovanosti. Zjistíte, zda vám vyhovuje makro- nebo mikro- organizování věcí a zda máte tendenci věci vizuálně schovávat nebo vystavovat.
Podle toho jste v typologii motýl, včela, beruška nebo cvrček. Zní to možná trochu ulítle, ale jde jen o připodobnění podle vlastností daného hmyzu.
Clutterbug koncept vám pomůže pochopit, jak máte nastavit organizaci společných věcí v domácnosti. Apriori tak, aby to bylo pro blízké snazší, ne těžší. Potřebují jednoduché velké boxy, aby nemuseli přemýšlet ani o sekundu navíc, kam s rukavicemi nebo deštníkem? Nebo naopak potřebují hodně jednotlivých háčků místo jedné krabičky na všechny klíče?
Pro vás může být pořádek v podobě volné plochy na komodě, pro druhého, když vše může bez rozmyslu hodit do připraveného boxu ve skříni. Více o Clutterbug a 4 typech najdete v knize The Clutter Connection. Cassandra má také velmi populární YouTube kanál, kde se věnuje i tématu organizace věcí s ADHD.
Hygge
- autor: není přímý autor, nejznámějším propagátor Meik Wiking, Dánsko
- zaměření: harmonie v prostoru
Hygge je koncept, který pochází z dánské kultury a odkazuje na příjemnou atmosféru pohody, útulnosti a radosti. Je to způsob života, který se zaměřuje na vytváření intimních a harmonických okamžiků a ocenění jednoduchých potěšení. Hygge je spojováno s pocitem tepla, pohodlí a spokojenosti.
Ano, ponožky, svíčky, teplá káva, zachumlání se do deky, útulnost. Dánskem jsem jen projížděla, ale takto bývá Hygge nejčastěji prezentováno :-). Atributy, které máme v našich zeměpisných šířkách spojené s podzimem a ochlazování počasí. Dánské Hygge určitě není jen „nastylovaný“ gauč doma nebo v kavárně.
Hygge zahrnuje příjemné chvilky s blízkými lidmi, patří do něj čas v přírodě a s živly přírody. Hygge podporuje vypnutí od stresu a uspěchaného tempa života. Klade důraz na přítomný okamžik a vytržení z myšlenek na minulost nebo budoucnost.
Hygge lze aplikovat celoročně, nemusíte čekat na plískanice a tmavé měsíce roku. Je to přístup k životu, koncept, ve kterém je důležité vnímání každodennosti a oceňování malých radostí. Hygge má v tomto blízko k minimalismu.
Koncept zpopularizoval Meik Wiking, dánský spisovatel a výzkumník štěstí. Jeho kniha The Little Book of Hygge: Danish Secrets to Happy Living (Malá kniha o hygge: Dánské tajemství šťastného života) se stala mezinárodním bestsellerem.
Kaizen
- autor: není jeden přímý autor, velký propagátor Taiichi Ohno, Japonsko z Toyoty
- zaměření: organizace věcí, harmonie v prostoru
Kaizen je japonský koncept, který znamená „ustavičné zlepšování“ nebo „postupné zlepšování„. Zaměřuje se na neustálé hledání a implementaci malých, inkrementálních změn s cílem dosáhnout postupného zlepšování v různých aspektech života, včetně pracovního prostředí, procesů a kvality.
Kaizen přístup je často spojován s výrobním prostředím a byl poprvé aplikován ve společnosti Toyota jako součást jejich výrobního systému. Nicméně, základní principy kaizenu lze aplikovat na různé oblasti života, včetně domova.
Když se inspirujeme kaizenem, děláme doma kontinuálně malá a drobná vylepšení. Nepřehlížíme drobné mrzutosti. Nepřecházíme je s povzdechem, že to jednou vyřešíme.
Usnadňujeme si každodenní činnosti. Postupně upravujeme uspořádání věcí. Tak, aby nám tyto zdánlivé marginality v součtu nebraly cennou pozornost.
Mně osobně se na kaizenu líbí to, že prováděné změny nemusí být velké nebo revoluční, aby měly smysl. Malé, inkrementální změny se často ukazují jako trvalejší a udržitelnější v dlouhodobém horizontu. Provádění malých změn vám dodá pocit větší kontroly a klidu u vás doma.
Na závěr. Péče o domov je důležitá a zároveň nedůležitá
To by pro tentokrát stačilo :-). Tento článek jsem sumírovala tak měsíc.
Jistě najdete i další koncepty, další inspirativní přístupy, knihy a autory. Nicméně, jak jsem zmínila na začátku, není nutné hledat ideální a jediný koncept, který bude ten váš.
Mnohem pravděpodobněji bude ten váš kombinací několika přístupů. Bude to něco, co si postupně přizpůsobíte sobě, rodině a svému životnímu tempu.
Napište mi do komentáře, který tento přístup je určitě ve vašem mixu a nedáte na něj dopustit.
Díky.
Péče o domov je důležitá a zároveň nedůležitá. Nemám pocit, že by vypiplaný domov měl být náš cíl. Je to přístav, pečující místo i základna, abychom mohli dělat důležité činnosti. Když je opečovaný, můžeme dát péči něčemu dalšímu.
Díky za článek, Marcelo, o spoustě z nich slyším poprvé.
Dovolím si poznámku ke KonMari – píšeš:“Vytřídit a vyhodit vše, co mi nepřináší radost.“, já ale KonMari chápu jinak. Najít a nechat si to, co mi přináší radost a teprve všechno ostatní vyhodit. Pro mě je tohle to, co je jiné než u všech ostatních. Že nebloumám bytem a nehledám věci, co chci vyhodit, ale naopak nejdřív uložím to, co mě těší, a pak se teprve uvidí, co s tím zbytkem 🙂 Většinou na to není místo, ale uvědomím si, že mi na tom vlastně nijak nezáleží a nový domov tomu hledám s klidnějším srdcem.
Nejvíc mi pomohl systém Cassandry, Clutterbug. Díky jejímu dělení jsem pochopila, proč já potřebuju mít všechno schované uvnitř a roztříděné do tisíců mini krabiček, zatímco můj drahý je úplně marný, když mu uklidím boty nebo cokoliv, co kde nechal ležet. Jakmile to zmizí z jeho zorného pole, přestává to existovat. Dost mi to pomohlo se uklidnit a prostě to beru tak, že to má holt jinak než já 🙂 A to ostatně i dcery. Když jsme test dělali, bydleli jsme tu čtyři: cvrček, včela, beruška i motýl.
Děkuji Lenko. S KonMari je to možná jako ta poloprázdná či poloplná sklenice. Je na nás, jak se na to podíváme. Každopádně přístup „nejprve to, co ne mé nejoblíbenější“ je pro někoho skvělý. Pokud jej zkombinujeme s hranicemi komody nebo šuplíku, je to výborné vodítko, kterých věcí se zbavit. Těch, které nejsou nejoblíbenější a už se nám tam nevejdou…
Milá Marcelka,
dakujem za článok, je úplne super 🙂
Ešte by som k nemu doplnila 2 metody: Lepšie žiť menej míňať a Nad vecou od Ruth Soukup a Mene je vice od Joy FIeldingovej 🙂
Z metod ktoré si popísala mám asi najraadšej Konmari a Joshua Becker.
Nech sa darí 🙂
Děkuji. Dovzdělám se, Ruth Soukup ani non-fiction od Joy Fielding neznám.
ospravedlnujem sa za preklep, nie Joy Fielding, ale Francine Jay 🙂
Aha, tak tu už znám :-).
Skvělý článek, děkuju za sepsání
Woow, některé koncepty jsem vůbec neznal. Tenhle článek zahrnu do květnového mlsného zpravodaje. Muselo dát dost práce to takhle sepsat! Já mám nejradši samozřejmě Zero Waste a také přístup The minimalists. To je vždy balzám pro mě poslouchat jejich náhled na život a poslouchat odpovědi posluchačům podcastu. Také jsi mě na motivovala na přečtení knihy „zbavte se nepořádku“. Díky!
Díky, Tomáši, vidíš, já měla dlouho dojem, že takový článek ani nemá smysl. Jen bych konstatovala to, co už všichni „ví“. A ono ne. Jsem ráda, že jsem přispěla k osvětě o některých z nich, protože z každého konceptu si můžeme něco odnést.
Taky mě namotivovalo studovat víc a hlouběji o některých z nich.