Zbavíte se nepořádku s feng-šuej?
Tahle kniha o úklidu a nepořádku je ještě lepší než ta od Marie Kondo. Tu si přečti. Ta se mi líbila. Bylo vás více než dost na to, abych si knihu Zbavte se nepořádku s feng-šuej od Karen Kingstonové opatřila a začetla se.
Navzdory tomu, že jsem o Karen nikdy předtím neslyšela. Navzdory tomu, že o feng-šuej toho vím docela málo. Třeba to, že se nedoporučuje nechávat otevřené dveře na WC…
Ale zpět ke knížce. Ta totiž podle mě stojí za přečtení. Hned vám povím proč.
Co je feng-šuej
Feng-šuej (někdy psáno feng shui) je, stručně řečeno, čínské učení o harmonickém uspořádání prostoru. Učení o tom, jak nastolit rovnováhu přírodních energií v prostředí, které nás obklopuje.
Takovým způsobem, aby to mělo na náš život příznivý vliv. Mimochodem, přírodní energie jsou už součástí názvu učení. Feng totiž znamená v čínštině vítr, šuej je voda.
Kdo je Karen Kingstonová
Dalo by se říci, že autorka knížky, angličanka Karen Kingstonová, zasvětila feng-šuej celý život. Říká o sobě, že pomocí rukou cítí energie prostoru, který má harmonizovat. K tomu jí pomohl i 20letý pobyt na indonéském Bali.
Dneska pořádá semináře a kurzy, píše knihy, poskytuje konzultace nebo školí své následovníky. Její knihu Zbavte se nepořádku s feng-šuej si přečetlo už více než 2 milióny čtenářů ve 25 jazycích.
Jak souvisí nepořádek a feng-šuej?
Celá knížka je založena na základním předpokladu. Když máte doma nepořádek, nemůže tam dobře proudit energie. Dochází k jejímu ucpávání a stagnaci. Jinými slovy, aby byl prostor v harmonii a posiloval nás, musí být očištěn od nepořádku a krámů.
Z tohoto důvodu také Karen, jako odbornice na feng-šuej, napsala knihu o nepořádku. Tvrdí, že v neočištěném prostoru postupy feng-šuej nefungují nebo jsou jen málo účinné.
Jak nepořádek pochopit?
Pro mne zásadní je první část knihy s podtitulem „Jak nepořádek pochopit“. Je to výstižná, srozumitelná psychologická sonda do toho:
- jak nás nepořádek ovlivňuje,
- co to vlastně přesně nepořádek je,
- proč mají lidé tolik zbytečných věcí,
- jaké užitky získáme tím, že se nepořádku zbavíme.
Těch asi 50 stránek bych doporučila přečíst každému, kdo souzní s myšlenkou minimalismu a snaží se ji uplatňovat ve svém domově. Takto zpracovanou a trefnou úvahu na téma nepořádek jsem zatím nečetla.
Karen své letité zkušenosti nezapře. Bez ohledu na to, zda věříte v energie v prostoru nebo ne, nejspíš v ní objevíte pasáže, kde u vás Karen „uhodila hřebíčkem na hlavičku“.
Zvenku dovnitř
Líbí se mi, že Karen hodně zdůrazňuje přímý vztah mezi změnami v prostoru (venku) a v nás (uvnitř). Ukazuje na něj z opačného hlediska, než obvykle známe z různých přístupů k osobnímu rozvoji (že to, co je uvnitř nás, vyzařujeme i navenek).
Prostor, co nás obklopuje, zrcadlí naše vnitřní já. Pokud tohle čtete u sebe doma, zvedněte oči a porozhlédněte se kolem sebe…
Dobrá zpráva. Když začneme měnit své domovy a prostor v nich, začnou se tyto změny projevovat v nás a v našich příležitostech. Tak, jako budou energie harmoničtěji proudit, bude harmoničtější i náš život. Karen uvádí, že čím rychleji vyklízíme, tím rychleji se u nás objeví pozitivní změny.
Brilantní citáty
Původně jsem měla v úmyslu vám sem vypíchnout několik vydařených citátů z knížky. Jenže v knížce je jich tolik pěkných, že si ji asi budete muset přečíst sami :-). Na ukázku třeba tento:
Podstatou procesu zbavování se nepořádku je schopnost propustit věci ze svého života. Nejen to, co vlastníte – to je jen konečný výsledek. Nejdůležitější je naučit se zbavit strachu, který je důvodem, proč na nich lpíte i poté, co přišel čas, aby se přesunuly někam jinam.
Kniha není jen plná teorie a „hezkých“ citátů k zamyšlení. V praktičtější druhé a třetí části knížky se Karen chopí různých specifických druhů nepořádku (sbírky, velké předměty nebo nepořádek druhých) a naťukne také témata nepořádku v čase, v těle a v hlavě.
Nabízí také určitý postup, jak se konkrétně nepořádku zbavit. Skoro to vypadá, jako bych od Karen opisovala, ale není tomu tak :-). Svůj bezplatný eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet jsem poskládala dříve, než jsem autorku poznala.
Já jsem na Karenin popud „zrevidovala“ naše předdveří nebo se odhodlala nabídnout k prodeji své tučňáky ze sbírky.
Překonat netečnost a změnit stávající stav
Nevím, jestli se díky této knížce zbavíte svého nepořádku. Určitě vás ale kniha podpoří v tom, abyste o něm hlouběji přemýšleli a pochopili širší souvislosti.
Je to dobré čtení na pošmourné podzimní dny. I pro naprosté feng-šuej začátečníky. Jak říká autorka:
„Mým hlavním úmyslem při psaní této knihy bylo, ukázat výhody vyklízení nepořádku a krámů v takovém světle, abyste překonali netečnost a změnili stávající stav.“
Povede se jí to?
Když píšete o vztahu mezi venkem a vnitřkem, trochu se mi vybavuje např. i Friedensreich Hundertwasser a jeho teorie pěti kůží 🙂
Lucie, díky za komentář. Teorie pěti kůží mi, upřímně, nic neříká. Budu si to muset najít na Googlu nebo jinde :-).
Hundertwasser mluvil o 5 kůžích člověka, počínaje tou vlastní, opravdovou, konče tou globální (už si přesně nepamatuji, ale myslím, že to bylo vlastní kůže, oblečení, domácnost, dům, ve kterém žijeme, naše nejbližší okolí, společnost). Když si zadáte např. Pierre Restany – Hundertwasser. Malíř – Král v pěti podobách, z té knížky to mám 🙂
Děkuji, Lucie, za vysvětlení.
Čítala som spomínanú knihu a páčila sa mi. Nedávno sa mi dostala do rúk kniha Jak nás věci zahlcují s podtitulom Více žít, méně mít (autor: James Wallman), ktorá na mňa veľmi zapôsobila. Odporúčam ju každému nematerialistovi.
link: http://www.martinus.sk/?uItem=235311
Děkuji za tip na knížku, Lubica.
jsem ráda, že inspirovala, já se k ní čas od času vracím, a pořád objevuju něco nového 🙂
Jo, to znám. Je to ten tip knížek, které si jen tak otevřu, když jdu kolem knihovny a vždycky tam je „něco“.
Na základě Vašeho článku jsem si knížku koupila a je opravdu skvělá! Už jsem naplnila první tři pytle oblečení na vyhození a darování a budu ještě pokračovat 🙂 Přemýšlím, že si koupím i Váš e-book, jen bych chtěla vědět, co v něm máte navíc oproti této knize…zdá se mi to obsahově dost podobné.
Děkuji, Pavlo. Těší mě, že vás Karenina knížka posunula ve zbavování se nepořádku. Můj eBook Zjednodušujeme aneb více místa pro život je zaměřen trochu šířeji. Není koncipován z hlediska feng-šuej. Zabývám se v něm nejen vyklízením nepotřebných věcí, ale také nákupním chováním, pracovní plochou počítače, emaily, našimi cíly nebo revidováním našich závazků/povinností. Obsah i další podrobnosti k mému eBooku najdete tady:
https://zijememinimalismem.cz/ebook-zjednodusujeme/
Samozřejmě je část věnována i zbavování se věcí – jak předměty darovat nebo prodávat.
Krásný den. Souhlasím s vámi, že tahle knížka je mnohem lepší než od Kondo. Nedám na ní dopustit a rady od Karen opravdu fungují. Pokaždé, když jsem udělala „vítr“ v celé domácnosti, uvolnilo se mnoho energie pro nové příležitosti. Naposledy jsem objevila Stáňu M., která mne hodně ovlivnila a tím pádem jsem našla i vaše stránky, které jsou skvělé a mne toto téma velmi blízké.:)
Díky, Jano. No, já vyloženě netvrdím, že Karen je lepší než Kondo. Je to něco trochu jiného. Podle mě stojí za to si přečíst obě. A co je ještě důležitější, zkusit něco alespoň z jedné z nich.
Zkusím zajít do knihovny, možná tam nějaké knihy objevím. Nerada bych teď nějaké kupovala, když mám před sebou těžký výběr, jak se dalších knih zbavit. Nebo spíše, které knihy si ponechám a co s těmi ostatními? Ráda bych doporučila knihu od Sheily Chandry (nebo Chandrové?) Zbavte se nepořádku jednou provždy z nakladatelství Grada.
Děkuji za tip na knihu. O této autorce jsem zatím neslyšela.