Jak poslat knihu dál? Zmapovala jsem 9 platforem na prodej, půjčování a darování knih

jak poslat knihu dál

Jak poslat knihu dál? Kde mohu nabídnout k prodeji nebo darování knížky z druhé ruky? Jaké jsou další možnosti vedle fyzických knihobudek a regálů veřejných knihoven?

Čím dál víc z vás úspěšně používá nejrůznější webové služby, zprostředkovatele a výměnné portály čtenářů. Pojďme si ty nejznámější české platformy zmapovat a popsat jejich služby. Ať víte, jaké jsou možnosti.

V článku jsem se zaměřila na webové platformy určené čistě na knihy. Na jejich prodej, půjčování nebo darování.

Tedy vynechávám klasický bazos.cz, swapy nebo Marketplace na Facebooku. Tam samozřejmě knížky můžete nabídnout taky.

Online tržiště, plnohodnotní zprostředkovatelé prodeje, online katalogy

Docela koukám, jaké různé formy služeb se na internetu objevily. Od specializovaných katalogů s vašimi inzeráty až po „pětihvězdičkové“ služby, kdy pošlete jednu souhrnnou fotku vašich knih a o vše další se postará zkušený zprostředkovatel (pošle k vám i kurýra, vaše knihy nafotí, balí a posílá zájemcům).

U každé z platforem jsem pro vás vyzobala její hlavní charakteristiky a speciálně podmínky příjmu knih včetně výše provize nebo poplatku. Ne všichni berou všechno, pozor na to. Snad vám to usnadní posílání dál :-).

Moje mapování vám pomůže taky z druhé strany, z té poptávající. Odteď víte, kam si na internetu můžete kliknout pro knihu z druhé ruky (a tím tak projekt podpořit).

Trh knih

trh knih, prodej knih

 • na prodej knih
 • forma: knižní online tržiště
 • provize: 15% z prodané knihy (minimálně 11 Kč)

Oblíbený Trh knih se definuje jako „online antikvariát, kde si čtenáři prodávají knihy navzájem“. Funguje tak, že nahrajete své inzeráty s knihami, které chcete prodat.

Kupující si od vás knihu koupí, platbu ale pošle Trhu knih. Vy kupujícímu knihu pošlete a poté, co ji obdrží, vám Trh knih přepošle platbu poníženou o provizi. Tedy, nejprve odesíláte knihu, poté dostanete platbu zadrženou Trhem knih jako garantem.

Vystavování knih je pro prodejce zdarma, účtuje se provize až z prodané knihy. Vystavování usnadňuje interní databáze knih, kdy nemusíte ručně opisovat název knihy, autora, rok vydání, dokonce ani fotit přebal.

Podle mě uživatelsky snadné a promyšlené vyhledávání. Jako nový návštěvník podle mě rychle pochopíte, jak vše funguje.

Skvělé jsou nabídky a poptávky u knížek. Když jako nakupující něco sháníte, rychle najdete, kdo to nabízí, za kolik a odkud je. Podle toho můžete také lépe odhadnout vaši prodejní cenu, pokud to samé prodáváte.

Databáze knih

databazeknih, databáze knih, prodej knih, bazar

 • na prodej knih
 • forma: knižní online tržiště přidružené ke katalogu knih
 • provize za prodej: 0%, platí se za zveřejnění nabídky (první 3 inzeráty jsou zdarma) v kreditech, cca 3-5 Kč za inzerát

Databázi knih znám jako jako velký webový katalog knih, takové csfd.cz, ale na knihy, s recenzemi a hodnoceními od čtenářů. Můžete si v ní vést vlastní seznamy, knihy, které se chystáte číst, přečtené knihy, knihy z čtenářské výzvy.

V katalogu je sekce Bazar, kde najdete poptávky a nabídky dané knihy (cena, lokalita nabízejícího). Samotnou transakci si řešíte se zájemcem, kterého zaujme váš inzerát, napřímo. Platbu dostanete od nakupujícího, a poté mu odesíláte knihu.

Knihobot

knihobot, prodej knih

 • na prodej knih
 • forma: plný servis zprostředkování prodeje
 • provize za prodej: 40% + 29 Kč/knihu

Velký pražský antikvariát v Holešovicích, který funguje také plně online. Zprostředkuje prodej vašich knih, které vykoupí. Nevadí ani větší množství.

Podmínky příjmu knih: knihy do 30 let v perfektním stavu přijmou všechny. Ostatní (klidně 100 let staré) musí schválit podle vámi zaslaných fotografií. Rozhoduje stav knih a především to, zda budou mít o vaše knihy ještě lidé zájem (posoudí v Knihobotu dle svých zkušeností).

Dopravu do Knihobotu neplatíte (možný je kurýr, Zásilkovna i zpětný balík). Knihobot knihy nafotí, nacení, vystaví s popiskem, balí a odesílá zákazníkům. Pokud se vaše knihy neprodávají, pravidelně snižují jejich cenu. Nakonec vaše neprodejné knihy rozdají.

Reknihy

reknihy, prodej knih

 • na prodej knih
 • forma: plný servis zprostředkování prodeje
 • provize za prodej: 50%

Portál dává část svých tržeb na ekologické projekty, na obnovu ohrožených pralesů.

Knihy nafotíte a fyzicky odešlete Reknihám. Nad 6 knih nebo s předáním v Praze, Hradci Králové a Plzni je to zdarma. Možností je i poslání přes Zásilkovnu. Reknihy se postarají o marketing, nacenění a odeslání zájemci.

Podmínky příjmu knih: knihy nafocené a odsouhlasené Reknihami, vydání v posledních 20 letech, v super stavu, nepopsaná, bez pokrčených, politých, zvlněných stránek.

Dětský antikvariát

 • na prodej a darování dětských knih
 • forma: online antikvariát s výkupem, individuální zprostředkování prodeje
 • provize za prodej: dle domluvy

Brněnský antikvariát. Specializuje se na dětské knížky, naučné, pohádkové, leporela, i starší hůře sehnatelné. Projekt pro radost z knih z oběhu místo popelnice.

Vede maminka Karla Autratová. Knížky skladuje u sebe doma (Brno Líšeň) a vykupuje pouze dětské knížky a pouze jako celek.

Výkup i darování se řeší individuální domluvou. Jak mi Karla upřesnila, lidé např. pošlou fotku všech dětských knih, kterých se chtějí zbavit a navrhnou cenu. Pokud se dohodnete, Karla k vám domů zařídí kurýra. Vy nemusíte nic řešit, jen knihy zabalíte do krabice a předáte kurýrovi. Knihy nebere do komise a provizi nemá paušální.

Karle můžete dětské knihy i darovat, když je vám je líto vyhazovat a antikvariát vám je nevykoupí. Stačí je zaslat na její adresu. Knihy je možné také zavézt přímo ke Karle domů spolu s obalovým materiálem, který recykluje (kartonové krabice, bublinková fólie, lepenka).

pracovna, minikurz, debordelizační tahák, Marcela Janská, pracovní kout

Knihofil

 • na půjčování knih
 • forma: online katalog pro snazší vypůjčování mezi uživateli
 • provize: služba se hradí formou ročního členství 200 Kč/rok

V rámci členství si můžete půjčovat knihy od dalších uživatelů Knihofilu. I uživatelé, kteří nejsou členy (nezaplatili poplatek), mohou nabídnout své knihy k výpůjčce, nemohou si však žádné knihy půjčit.

Vlastní půjčování se děje individuálně mezi uživateli, předávání má být osobní, tedy nepředpokládají se náklady na dopravu.

V katalogu vložených knih mi chybí vyhledávání podle místa, kde se kniha nalézá. Co si mohu právě nyní vypůjčit ve Strakonicích? Důležité vzhledem k tomu, že platforma cílí na osobní předávání. Nenašla jsem, jak se řeší opětovné vrácení knihy, předpokládám, že opět dohodou mezi uživateli už mimo Knihofil.

Knihotoč

 • na darování knih
 • forma: putovní hra s knihami
 • provize: zdarma

Knihotoč je portál, který mapuje pohyb zapojených putujících knih. Taková specialitka pro ty, kteří chtějí víc než knihobudky. Český Knihotoč organizuje Občanské sdružení pro iliteraturu, inspirací jsou projekty z USA, Francie nebo Itálie.

Zapojíte se tak, že si jednoduše vytisknete „knihotočivé“ nálepky a umístíte na knihy, které chcete poslat dál. Každou knihu někde necháte. Nejčastěji v partnerských podnicích jako knihovny, hotely, kavárny, čekárny, školy. Na portál napíšete, kde se nachází.

Podle webu se zdá, že projekt je v hybernaci a není moc živý.

Čarovná polička (SK)

 • na prodej knih
 • forma: knižní online tržiště
 • provize: zdarma

Knihy si vystavujete a naceňujete v Červené poličce sami. Dále sami komunikujete s kupujícím a odesíláte/předáváte mu knihu.

Služba platformy je zdarma, neplatíte žádnou provizi za vystavení inzerátu nebo z ceny prodané knihy. Nutná je jen registrace.

Knihyknihy (SK)

 • na darování knih
 • forma: charitativní činnost s knihami
 • provize: zdarma

Knihy můžete darovat přímo Domovu použitých knih (duben 2022 – nepřijímají další knihy) nebo odnést do jimi spravované veřejné knihovní poličky v Bratislavě, Pezinoku, Svatém Juru.

Organizace knihy dále rozdává do škol, do muzeí, seniorům apod.

Jak se zbavuji knížek já?

Co neudám mezi blízkými, nosím nejčastěji do knihobudek nebo do regálu městské knihovny (regál pro vyřazené knihy z fondu a soukromé dary).

Knihobudky doporučuji jako snadný způsob darování těm z vás, kdo máte nějakou poblíž a víte, že se v ní knížky otáčejí. Tu nejbližší najdete v mapě knihobudek, ale častěji asi přes lidskou šeptandu nebo na nejrůznějších veřejných místech.

Veřejné knihobudky nemají reklamu. Udělejme jim jí

Darování, půjčování a prodej knih – 3 rady na závěr

Na závěr doplním své 3 rady k posílání knih dál:

Nezapomínejte na lidi, co osobně znáte

Není na vašich sociálních sítích pár čtenářů s podobným vkusem? Co širší rodina, sousedé a kamarádi? Zkuste knížky nabídnout jim. Nemusíte hned psát inzeráty a obcházet antikvariáty, když můžete udělat radost lidem z vašeho okolí.

Bývá to méně práce, méně komunikace a podpoříte tím vaše vztahy.

Nemusíte zkoušet všechno

Vyhovuje vám Facebook Marketplace na knížky? Fajn, používejte ho. Není nutné mít své inzeráty všude a testovat, kde se ozvou zájemci rychleji.

S postupným zbavováním se věcí si tvoříte unikátní know how toho, co funguje u vás a pro vás. Někdo bude nadšeně „knihotočit“ knížky mezi kavárnami po celé republice, pro druhého to jednoduše není.

Vyvažte energie obou stran

Hlavně u darování se stává, že narazíte na zájemce, kteří mají zájem o cokoliv, co je zadarmo. Ovšem zájmem to končí. Zodpovědnost v komunikaci a v předání už může chybět. Nebojte si jasně stanovit podmínky pro obdarované a trvejte na nich (místo vyzvednutí, datum rezervace, vyzvednutí jako celek atd.).

jak poslat knihu dál, minimalismus, prodej knih

Co funguje vám?

Díky, že jste dočetli až sem. Věřím, že teď máte lepší přehled o možnostech, co můžete dělat s vyřazenými knížkami. Jestli zvolíte kompletní službu za poplatek, využijete portál s velkou návštěvností čtenářů nebo zůstanete u darování přátelům…

Budu ráda, když se pod článkem podělíte o vaše zkušenosti a doporučení s posíláním knih dál. Případně doplníte, pokud jsem něco napsala nepřesně.

minimalismus laskavě, kurz, Marcela Janská

— 5460 zhlédnutí — Doba čtení: 8 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

7 thoughts on “Jak poslat knihu dál? Zmapovala jsem 9 platforem na prodej, půjčování a darování knih

Leave a Reply

 1. Veronika

  Děkuji za tipy, netušila jsem, že je tak brzy využiji. Nakonec jsem se vrhla na probírku knihovny (máme ji přes celou zeď). Vyřadila jsem 30 knih a nakonec jsem využila Knihobota, který si pro ně zdarma pošle kurýra (jsou těžké, auto nemáme, se 3 dětmi se v aktuální situaci snažíme nejezdit ani mhd). Tak jsem zvědavá, jak úspěšný bude prodej.

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Není zač. Právě jsem článek ještě upravila. Informace o Knihobotu nebyly přesné, dopravu k nim platí vždy Knihobot, tedy pro majitele knih je zdarma. Držím palce, ať je prodej úspěšný.

   Reply
 2. Tereza

  Dekuji za super tipy, protoze treba Trhknih mi google nikdy nenasel a pritom prave tam jsme ted objevili nekolik knih, ktere jinde nebyly dlouhe roky k sehnani. Forma Trhknih se mi moc libi! A pokud je clovek z Prahy ci Brna, nemusi platit ani za dopravu, protoze nabidek je tam hodne. Mne se podarilo sehnat jednu knihu i v ramci Olomouce, kde ziju a kde je prodejcu mene, tak jsem z toho mela radost.

  Pak jsem jeste nakoupila dost knih na online-antikvariat.cz, kde maji velky vyber a dobre ceny a vse tak prijde jako jeden balik, dokonce maji i slevy pri nakupu vice knih, zaroven vyhodne postovne. Ale na sehnani obtizne sehnatelnych knih je opravdu lepsi Trhknih.

  V posledni dobe jsem kupovala hodne novych knih v knihkupectví, to ma taky sve kouzlo, ovsem ten pocit z „recyklace“ knih je super! A zaroven i trochu usetrit…

  Ted zbyva protridit nase knihy a poslat nekam dal, coz je tezke, knih se zbavuji hure nez vseho ostatniho. Pritom jako student jsem mivala vetsinu knih z mestske knihovny, a tak jsem ji vzdy musela vratit a nevlastnit…

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Díky, Terezo, jsem ráda, že jsem vám takhle pomohla. Chápu, třídit a dávat pryč knížky je těžké pro hodně z nás. Ale i díky těmto různým platformám máme o výmluvu méně.

   Reply
 3. Dáša

  Díky! Přehledné a stále aktuální.
  Knihy jsou celoživotní vášní, jen s věkem přichází uvědomění, že si opravdu vystačím s knihovnou a doma jen několik odborných publikací v jedné poličce, které opakovaně využívám. Paradoxně článek znovu čtu v čase, kdy knihy sháním. Mise zčásti splněna (některé kousky ještě ponechám na seznamu) a tenhle užitečný soupis se mi nepřímo stal motivací konečně se zbavit té nenápadné krabice s knihami z kategorie „to určitě přečtu“, která už je dlouhou dobu jen odkládacím prostorem.
  Jen drobnost k aktualizaci článku – našla jsem na reknihy a pobočky mají jen Praha, HRK, Plzeň.

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Není zač, Dášo. Děkuji za zmínku k aktualizaci, doplnila jsem a všimla si, že Reknihy je nově možné poslat také přes Zásilkovnu. Cena poštovného se kompenzuje následně prodanou knihou.

   Reply
 4. Honza

  Doporučuji knihy nekupovat! Není to dobrá investice.
  Dají se půjčit, jsou často v odpadu s papírem. Dají se stáhnout do čtečky, cesta je někdy dobrodružná, ale schůdná.
  Nyní čtu Klostermanna – V ráji šumavském, vytaženo z odpadu.
  Cennější publikace jsem prodal přes sbazar.cz, ovšem za 1-3 roky. Cenu si určuji sám a provizi neplatím.

  Reply