Co je to minimalismus

Podobné příspěvky

Leave a Reply

18 Komentářů

 1. Minimalismus mám spojený s architekturou. Střídmost ve vybavení bytu bez spousty maličkostí. Je však zajímavé podívat se na minimalismus z jiné stránky, o které píšeš. Těším se na zajímavé tipy jak praktikovat minimalismus v běžném životě. Děkuji za inspiraci a zajímavé nevšední téma.

  1. Děkuji Jitko za popsání, co je pro vás minimalismus. Jsem ráda, že se těšíte na další články. Já se na ně také těším.

 2. Pavlína Hlavačková napsal:

  Milá Marcelo, moc se mi líbí tvé téma. Miluju jednoduchost a zjednodušování, sama sebe vnímám jako minimalistu. Když jsem se před pár lety poprvé zbavila všeho, co mi přestalo sloužit, byl to naprosto osvobozující pocit. Od té doby to dělám pravidelně a vždy se pak cítím lehčeji a svobodněji. Líbí se mi výraz „Minimalismus jako cesta“ – přesně tak to také vnímám. Moc ráda si přečtu další tvé články pro inspiraci. 🙂

  1. Ahoj Pavlíno, děkuji za komentář. Ano, ona lehkost je něco, co se „neznalým“ těžko popisuje. Přesto se tu o to budu pokoušet :-).

 3. Ondřej napsal:

  Pro mě je minimalismus určitě zjednodušení, ať procesů nebo výtvorů na nejjednodušší 😀 verzi. Podle hesla „V jednoduchosti je síla.“ Kreslit se má, podle Adolfa Hoffmeistera co nejjednodušeji – on byl v tom mistr. Mám s tím problém, tíhnu ke zbytečným složitostem, ale myslím si, že to má co dělat s pochyby a nedůvěrou v sebe sama. Řeším to tak, že dávám přednost instinktivnímu jednání. Je rychlé v čase a případné chyby jsou od toho aby se z nich člověk poučil. Baví mě to a když něco zvořu – je u toho aspoň trochu srandy 😀

 4. Minimalizmus je pre mňa zbavovanie sa nepotrebného (čoho mám hromady lebo doteraz som skor skladovala), ale so sťahovaniami a dieťaťom na mňa prišlo obdobie vyhadzovania nepotrebných vecí, najskor ako bezpečnostné opatrenie aby malá náhodou niečo nezjedla, neporanila sa alebo ju to nezasypalo 😀 ale začalo ma to baviť a polovica harabúrd je už rozdaná.
  K tomu sa nabaľuje zjednodušovanie, šetrenie prírody a zanechávanie menšej ekologickej stopy – nepoužívať kočík keď stačí šátek (jeden ale nestačí :)), milióny krémikov a blbostí keď stačí pár, skrášľovaciu kozmetiku som nepoužívala a k tomu som prestala používať šampón, aviváž som nahradila octom a vonným olejom, prací prach domíňam a prejdem na eko, jedla tiež kupujem menej ale kvalitné, vyhadzujeme len minimálne, plenky periem, jednoráz máme len na akcie a cesty, dámsku hygienu som vyriešila kalíškom, vačšinu oblečkov zo skríň som vyhádzala a rozdala alebo dala do kontajnerov na handry a nahradzujem kvalitnými z prírodných materiálov, taktiež boty som zredukovala, chodím bosá, kde sa mi nedá tak v žabkách, ale pokukujem po barefoot…
  Jednoducho.. naozaj je to cesta. Keď človek začne, nevie kde má prestať a zisťuje že minimalizmus sa dá uplatňovať aj tam kde by ho absolútne nehľadal. Okrem písania, tam dúfam že sa mi nikdy nedostane 🙂

  1. Alica, děkuji za krásný, ač dlouhý komentář. Jsem moc ráda, že v minimalismu také vidíte cestu. Co je důležité připomenout, každý jsme na té cestě jinak daleko a míříme momentálně různými odbočkami. Jinak řečeno, někoho zajímá hlavně třídění oblečení, někoho zase hledání volného času v přeplněném diáři. I proto se snažím na tomto blogu dotknout i různých minimalistických „odboček“. Vše není jen o vyklizeném sklepě :-). Přeji vám hodně energie do vaší cesty.

 5. Kristýna napsal:

  Milá Marcelo,

  minimalismus pro mě znamená životní styl. Sama jsem vždy byla naprosto živelný bordelář a umělec. Minimalismus mi v lecčem život velice zpříjemnil a mohu se teď soustředit na věci, které jsou pro mě důležité. Hlavní otázka u každé mé věci je: „Dělá mi to radost?“ Ať už je to u činnosti nebo u věci, odpověď musí být vždy kladná nebo se to musí změnit. Zrovna jsem přišla na Tvůj blog, tak se těším, co se tady všechno zajímavého dočtu 🙂

  1. Díky, Kristýno, a vítejte. Je toho tu k přečtení a k inspiraci snad pro každého něco. Snadno se zorientujete podle rozcestníku v horním menu.

 6. Honza napsal:

  Minimalismus je pro mě styl, který umožňuje být maximalistou a ze života maximum získat a zároveň být schopen maximum dávat.

 7. Alena napsal:

  Dobrý den, pro mě je minimalismus cesta, kdy odstraňuju ze života věci, které jsou zatížené myslenkami a pocity jiných, které nepotřebuji, abych měla autentický prostor pro sebe. Jsem v tom věčný, leč spokojený, začátečník.:-)

 8. Dana napsal:

  Pro mě je minimalismus soustředění se na to důležité ve všech aspektech mého života 🙂

 9. ekosprinter napsal:

  Minimalismus pro mě znamená mít všeho tak akorát, mít pořádek ve věcech, myšlenkách, vztazích a nehromadit zbytečné. Je to svoboda pohybu i myšlení.

 10. Petr napsal:

  Takhle jsem pracoval se skříní na oblečení 70% jsem vyhodil a vůbec mi nechybí.