Co je to ten minimalismus, prosím tě?

Co je to minimalismus

Když jsem se svému okolí svěřila, že chci psát o minimalismu, setkala jsem se často se zvídavými otázkami: O čem že to budeš psát? To je něco s architekturou? Nebo třeba: „Jo tohle, tomu se říká tak honosně? To už pár let dělám a ani nevím, že se to tak jmenuje“.

Co je minimalismus?

Proto bych tady ráda hned na začátku mého blogu napsala, co pro mě znamená minimalismus. Nechci si hrát na někoho, kdo má patent na jedinou správnou definici. Spíše bych vám chtěla říci, jak minimalismus chápu já a kam až jeho chapadla sahají.

Minimalismus pro mě znamená myšlenkový postoj, kdy se ve svém denním fungování zbavuji všeho nepodstatného nebo zbytečného. Netříštím pozornost uvnitř sebe i kolem sebe. Vědomě si tvořím „prázdný“ prostor a zaměřuji se na to podstatné.

Od zamýšlení se nad tím, které předměty ke svému životu opravdu potřebuji, přes úklid vizuálního nepořádku na stole až po to, s kým a s čím budu trávit svůj čas. Trochu otřepaně, ale určitě pravdivě, to říká české rčení: „Méně často znamená více.“.

Pro někoho chapadla minimalismu zasahují i do témat jako programování (čistý počítačový kód, ale nechtějte po mě, abych vám to blíže vysvětlila), dělání jen jedné věci najednou (někdy doma vedeme debaty o tom, jestli ženy dokáží dělat více věcí najednou nebo ne) nebo vnitřní motivace a disciplína.

Co není minimalismus?

Abych to ještě lépe vystihla, tak minimalismus pro mě osobně není:

 • Vymazat si všechny maily z mailového inboxu jen proto, že o tom psali na internetu jako o spásné metodě, jak zvýšit svoji efektivitu v práci. A za týden ho mít zase plný k prasknutí.
 • Vzít si bezmyšlenkově velkou krabici od banánů, otevřít skříň, všechno ze skříně do ní nahrnout a hodit to do nejbližšího kontejneru.
 • Dogma, že si nemůžu koupit nové boty a mám raději chodit stále v těch prošoupaných polobotkách.

Tahle myšlenka celkově není vůbec nová, objevuje se často v náboženstvích nebo v různých filozofických a spirituálních směrech. Ale o tom třeba někdy příště.

Minimalismus jako cesta

Každý jsme trochu jiný a to se mi líbí. Krása minimalismu pro mě spočívá také v tom, že to, co je minimalistické pro jednoho, je pro druhého s trochou nadsázky ještě „bordel“. Kde jeden končí, druhý teprve začíná.

Minimalismus je pro mě především cesta, kde rychlost chůze, směr a cíl cesty si určujeme každý sám.

A co znamená minimalismus pro vás? Napište mi to do komentářů dole, ráda si to přečtu.

— 17802 zhlédnutí — Doba čtení: 2 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

17 thoughts on “Co je to ten minimalismus, prosím tě?

Leave a Reply

 1. Jitka

  Minimalismus mám spojený s architekturou. Střídmost ve vybavení bytu bez spousty maličkostí. Je však zajímavé podívat se na minimalismus z jiné stránky, o které píšeš. Těším se na zajímavé tipy jak praktikovat minimalismus v běžném životě. Děkuji za inspiraci a zajímavé nevšední téma.

  Reply
 2. Pavlína Hlavačková

  Milá Marcelo, moc se mi líbí tvé téma. Miluju jednoduchost a zjednodušování, sama sebe vnímám jako minimalistu. Když jsem se před pár lety poprvé zbavila všeho, co mi přestalo sloužit, byl to naprosto osvobozující pocit. Od té doby to dělám pravidelně a vždy se pak cítím lehčeji a svobodněji. Líbí se mi výraz „Minimalismus jako cesta“ – přesně tak to také vnímám. Moc ráda si přečtu další tvé články pro inspiraci. 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Ahoj Pavlíno, děkuji za komentář. Ano, ona lehkost je něco, co se „neznalým“ těžko popisuje. Přesto se tu o to budu pokoušet :-).

   Reply
 3. Ondřej

  Pro mě je minimalismus určitě zjednodušení, ať procesů nebo výtvorů na nejjednodušší 😀 verzi. Podle hesla „V jednoduchosti je síla.“ Kreslit se má, podle Adolfa Hoffmeistera co nejjednodušeji – on byl v tom mistr. Mám s tím problém, tíhnu ke zbytečným složitostem, ale myslím si, že to má co dělat s pochyby a nedůvěrou v sebe sama. Řeším to tak, že dávám přednost instinktivnímu jednání. Je rychlé v čase a případné chyby jsou od toho aby se z nich člověk poučil. Baví mě to a když něco zvořu – je u toho aspoň trochu srandy 😀

  Reply
 4. Alica

  Minimalizmus je pre mňa zbavovanie sa nepotrebného (čoho mám hromady lebo doteraz som skor skladovala), ale so sťahovaniami a dieťaťom na mňa prišlo obdobie vyhadzovania nepotrebných vecí, najskor ako bezpečnostné opatrenie aby malá náhodou niečo nezjedla, neporanila sa alebo ju to nezasypalo 😀 ale začalo ma to baviť a polovica harabúrd je už rozdaná.
  K tomu sa nabaľuje zjednodušovanie, šetrenie prírody a zanechávanie menšej ekologickej stopy – nepoužívať kočík keď stačí šátek (jeden ale nestačí :)), milióny krémikov a blbostí keď stačí pár, skrášľovaciu kozmetiku som nepoužívala a k tomu som prestala používať šampón, aviváž som nahradila octom a vonným olejom, prací prach domíňam a prejdem na eko, jedla tiež kupujem menej ale kvalitné, vyhadzujeme len minimálne, plenky periem, jednoráz máme len na akcie a cesty, dámsku hygienu som vyriešila kalíškom, vačšinu oblečkov zo skríň som vyhádzala a rozdala alebo dala do kontajnerov na handry a nahradzujem kvalitnými z prírodných materiálov, taktiež boty som zredukovala, chodím bosá, kde sa mi nedá tak v žabkách, ale pokukujem po barefoot…
  Jednoducho.. naozaj je to cesta. Keď človek začne, nevie kde má prestať a zisťuje že minimalizmus sa dá uplatňovať aj tam kde by ho absolútne nehľadal. Okrem písania, tam dúfam že sa mi nikdy nedostane 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Alica, děkuji za krásný, ač dlouhý komentář. Jsem moc ráda, že v minimalismu také vidíte cestu. Co je důležité připomenout, každý jsme na té cestě jinak daleko a míříme momentálně různými odbočkami. Jinak řečeno, někoho zajímá hlavně třídění oblečení, někoho zase hledání volného času v přeplněném diáři. I proto se snažím na tomto blogu dotknout i různých minimalistických „odboček“. Vše není jen o vyklizeném sklepě :-). Přeji vám hodně energie do vaší cesty.

   Reply
 5. Kristýna

  Milá Marcelo,

  minimalismus pro mě znamená životní styl. Sama jsem vždy byla naprosto živelný bordelář a umělec. Minimalismus mi v lecčem život velice zpříjemnil a mohu se teď soustředit na věci, které jsou pro mě důležité. Hlavní otázka u každé mé věci je: „Dělá mi to radost?“ Ať už je to u činnosti nebo u věci, odpověď musí být vždy kladná nebo se to musí změnit. Zrovna jsem přišla na Tvůj blog, tak se těším, co se tady všechno zajímavého dočtu 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Díky, Kristýno, a vítejte. Je toho tu k přečtení a k inspiraci snad pro každého něco. Snadno se zorientujete podle rozcestníku v horním menu.

   Reply
 6. Honza

  Minimalismus je pro mě styl, který umožňuje být maximalistou a ze života maximum získat a zároveň být schopen maximum dávat.

  Reply
 7. Alena

  Dobrý den, pro mě je minimalismus cesta, kdy odstraňuju ze života věci, které jsou zatížené myslenkami a pocity jiných, které nepotřebuji, abych měla autentický prostor pro sebe. Jsem v tom věčný, leč spokojený, začátečník.:-)

  Reply
 8. Dana

  Pro mě je minimalismus soustředění se na to důležité ve všech aspektech mého života 🙂

  Reply
 9. ekosprinter

  Minimalismus pro mě znamená mít všeho tak akorát, mít pořádek ve věcech, myšlenkách, vztazích a nehromadit zbytečné. Je to svoboda pohybu i myšlení.

  Reply