Co mě na minimalismu štve

negativa minimalismu, minimalismus, bydlení

Jsem přesvědčená, že minimalismus má hodně přínosných stránek. Víc pohody doma, vědomější utrácení peněz, méně chaosu v hlavě a spoustu dalšího.

O pozitivech mluvím já i další dost (třeba mých 10 pádných důvodů, proč stojí za to minimalizovat).

Minimalismus má i odvrácenější stranu. Neřekla bych přímo negativa minimalismu, spíš aspekty nebo nedorozumění, kterých jsem si všimla. Které mě sice vadí, ale chápu je. Beru je jako součást. Vždyť nic není jen růžové.

Negativa minimalismu

Každopádně, tento článek nepíše zapšklá minimalistka, co si stěžuje, že svět není podle jejích představ :-).

Chci se s vámi jen tak zastavit a uvědomit si určité mínusy, které na své minimalistické cestě vidím nebo je registruji ve veřejné debatě.

Vidíte je taky?

Když o sobě řeknete, že jste minimalista, vypadáte divně nebo extrémně

Podle stále běžného názoru je minimalista extrémista. Vyhazovač. Někdo, kdo si to může „dovolit“, protože nemá děti, nezdědil dvě pozůstalosti a má dokonce čas probírat se haldami nahromaděného!

Tohle je bod, se kterým se potýkám pravidelně. Bořím tenhle předsudek, jak to jde.

Chápu, že aby to bylo dostatečně jasné a ohromující, vídáme jako vzory spíš ty extrémnější příklady. Potíž je, když jsou tyhle příklady tak moc vzdálené naší realitě. To se pak akorát utvrdíme v tom, že tohle není nic pro mě a že je nereálné vůbec začínat.

Štve mě tahle nálepka i opačně. Když o sobě řeknete, že vám vyhovuje minimalismus, hned se najde někdo, pro koho nejste dost minimalističtí.

Bez podpory nejbližšího okolí jej můžete aplikovat omezeně

Je fajn vždycky začít s minimalismem u sebe. Ostatně tak to doporučuji a sama dělám.

Ale upřímně, spoustu věcí v domácnosti potřebujete řešit společně se všemi, kdo v ní žijí. Když vám ostatní „házejí klacky pod nohy“, neustále nosí další a další nezbytnosti, odmítají cokoliv vyhodit, můžete minimalizovat jen odsaď podsaď. Můžete si probrat oblečení, papíry, kosmetiku, vlastní knížky.

Je o hodně těžší hledat kompromis s někým, kdo minimalismus neuznává a žijete s ním.

Čekat, až budou minimalismu nakloněni doma všichni, považuji za bláhové. Začněte sami. A tolerujte, že ostatní to mají jinak.

Snažte se mluvit o tom, co vám vadí. Zkuste i tak navrhovat malé změny, na kterých se v rodině shodnete. Přeci jen, méně věcí není všechno, vaše vztahy, zdraví a radost ze života jsou důležitější.

Minimalismus se bere jako cíl

Minimalismus není cíl, není to spása vašich potíží. Finančních, vztahových, pracovních, osobních. Není to univerzální řešení všeho. Není.

Někdy potřebujeme naopak snahy o redukování upozaďovat…

Minimalismus je prostředkem k očištění od toho, co už nám neslouží, co nás jen zahlcuje. Až toto postupně očistíme, zůstane sám život. Zůstane to, co nám slouží. Co nám pomáhá. Co nás baví. Co nám dělá dobře.

Právě teď. Za rok se to může proměnit. To nevadí. Můžeme zase použít ingredience z minimalismu a použít je k objevení toho, co nového nám vyhovuje a sedí.

výzva, dětský pokoj, minimalismus, úklid, Marcela Janská

Lidé se vás zdráhají pozvat k sobě domů, protože se bojí vaší reakce

Nevím, jestli se to děje jenom mně nebo i vám. Mám pocit, že kvůli své minimalistické cestě mám těžší se k někomu podívat domů. Sem tě nemůžu pozvat, co bys tomu řekla… Já musím nejdřív uklidit…

Lidé se bojí, že je ti, co mají víc uklizeno a zminimalizováno, budou hodnotit podle jejich zaplněného prostoru.

Je to oprávněné?

Návštěva je projev důvěry vás pozvat do soukromého prostoru. Važte si jí. Pozor na nevyžádané rady a hodnocení, protože jen málokdy znáte celý kontext, momentální trable rodiny a rodinné vztahy.

Minimalismem žiju osobně i profesně, takže se, byť podvědomě, dívám, jak na mě prostor a energie v něm působí. Jako se kadeřník dívá na účesy procházejících, knižní nakladatel na vaši knihovnu nebo truhlář na zpracování vašich dřevěných dveří.

Přesto na návštěvy nechodím primárně hodnotit, v čem a jak kdo bydlí. Chodím tam si normálně popovídat a vidět se. Chodíme tam s dětmi, aby se viděly s dalšími dětmi atd.

Jak tohle řešit? Poznejme se blíž a vypusťme „reklamu na minimalismus“ z prvních setkání.

návštěva, minimalismus, negativa minimalismu

Mimo bublinu se o něm málo píše a mluví

Jak pestré příběhy těch, kteří něco zredukovali, jste si v poslední době přečetli nebo poslechli?

Těch, co bydlí v paneláku, v činžáku nebo na statku? Těch starších, těch středního věku, těch bezdětných?

Přitom by to mohlo být tak inspirativní. Tím jsem zase u toho extrému. Ćteme o bydlení v tiny housech a kontejnerech, fungování bez odpadů nebo bez napojení na inženýrské sítě. To zajímá ty, kteří už na minimalistické cestě nějakou dobu jsou.

Ale mimo bublinu je to stále okrajová záležitost. Mainstream to nikdy nebude, ale větší pozornost většiny by si minimalismus zasloužil.

Pozoruji, že v poslední době sílí obecnější zájem o organizování domácností (třeba Mámami, Uspořádaný domov, O domově). To je super, od něj je k minimalizování už jen krůček.

V češtině nemáme ustálený výraz pro anglické „declutter“

Takový malý lingvistický povzdech na závěr. Jak byste přeložili „declutter“?

Vyklízet, uklízet, debordelizovat, redukovat, probírat, vytřídit, omezovat, zbavovat se nepotřebného, dávat pryč, posílat dál. Všechny tyhle výrazy používáme, když chceme popsat, že prostě vyhrneme rukávy a jdeme do „akce“.

Declutter překládám jako vyklízet, ale je to přesné? Vyklízením se často míní až to vyklízení pozůstalostí nějakou třetí osobou. Tedy komplet odvoz veškerých věcí z prostoru, který po někom zůstane.

No, třeba mi v komentářích pomůžete :-).

Tak, tohle je 6 mínusů, které se s minimalismem pojí a kterých jsem si vědoma.

Doplnili byste něco? Jaká negativa minimalismu vnímáte vy? Co vás na něm štve a jak s tím pracujete? Pojďme to sdílet v komentářích.

P. S. Na negativa minimalismu upozorňuje ve svém nedávném článku taky Patrik Zouhar.

— 2280 zhlédnutí — Doba čtení: 5 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

17 thoughts on “Co mě na minimalismu štve

Leave a Reply

 1. Veronika Hanzlíková

  Za minimalistku se sice úplně nepovažuju, ale je mi to blízké. Oproti mainstream jsem ale rozhodně trochu minimalistka a taky trochu lesana a biomatka. 😀 Co mě však napadá jen jako poznámka s těmi návštěvami. Věnuju se výživě a často se mi spousta přátel předem omlouvá, že měli dnes to a to nebo mají nachystáno to a to. A jsou překvapení, když jim řeknu, že jsem třeba tlačenku měla taky včera nebo že peču z úplně normálního cukru. 😀

  Reply
 2. Alice

  Souhlasím, minimalismus je běh na dlouho trať i pro někoho kdo to chce, ale když žijete se syslem, je to jako ultra maraton, ale navíc v plné polní. Stále navíc řeším, že okolí nerespektuje moje přání nezavalovat nás věcmi. Rodiny z obou stran nám pořád dávají něco co se nám určitě bude hodit i když se je snažím zdvořile odmítat a vysvětlovat, že toho doma máme dost a nepotřebujeme další povlečení, ručníky, plyšáky a jiné hračky atd, atd. Zvažuji, že přejdu ze zdvořilého odmítnutí na nějaké údernější. Nemáte pro mě tip?

  Reply
  1. Dobroslava

   Vlídně se usmějte, radostně poděkujte a věnujte do Charity. Moje dcera to tak dělá s některýmu dárky od tchyně – k oboustranné spokojenosti.

   Reply
  2. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Zdvořile odmítnout je první způsob, který taky používám. Pochopila jsem, že přestože odmítáte, stále k vám něco putuje. Důsledněji bych odmítala a nevzala si nabízené. Údernější radu mám také: nevyhrožovat, ale vysvětlit, že vy toto nevyužijete a obratem to pošlete dál (darujete, vyhodíte atd.). Můžete si i vyžádat souhlas: Je to pro vás takto v pohodě? Mohu to, co nevyužiji, poslat hned dál? A také to tak udělejte.

   Reply
 3. Jarmila

  Ja keď idem napríklad pretriedovat šuflík alebo skriňu používam vyraz VÝBEROVÉ KONANIE Napriklad na varesky alebo blúzky, boty, knihy , a iné
  To preto, že v skutocnosti vyberám TO ČO ZOSTÁVA a nie to čo vyhadzujem
  Marcelka, vždy sa tu u vás niečo nové priučím a dakujem Vám za vašu snahu popularizovať minimalizmus ,aj keď sme si vekom dosť vzdialene. Ja mám 70 rokov. Menej veci znamená menej upratovanie a to oceníte aj mladý ľudia s deťmi a aj starší ľudia , keď majú zdravotné problémy.
  Marcelka, ostávajte v pohode aj naďalej. Zdravím všetkých minimalistov.
  Veľa veci v izbách zbytočne lapajú prach a oberajú nás o vzduch a priestor.

  Reply
  1. Iva

   Výběrové řízení na věci, to se mi líbí! Opravdu to hezky přenáší důraz na to, co si ponecháme.

   Reply
 4. Dobroslava

  Declutter – podle mne nejvíc vystihuje “ debordelizace“, což ovšem není spisovné a zní poněkud vulgárně. Ale vystihuje přesně, co to vlastně děláme.

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Děkuji za termín, souhlasím, neznalému to může znít divně. Debordelizovat, mě osobně se na tomto slově nelíbí jen ten anglicismus, jako bychom nedokázali zápor vyjádřit nějak lépe česky.

   Reply
 5. Margita Kadeřábková

  Nejsem 100% zarytá minimalistka ale ráda se tady poučím a postupně třídím věci v garáži, v bytě na chatě atd. Manžel, ten nerad toto řeší a věci vůbec netřídí a tak to mám s děláním pořádku ve věcech těžké. Na jednu nevýhodu minimalismu jsem už narazila. Už si přesně nepamatuji o jakou věc se jednalo a jestli jsem jí vyhodila anebo někomu věnovala ale vím, že tak asi za necelý měsíc jsem si říkala, že jsem se jí neměla zbavovat, že by se mi teď hodila. Takže, člověk se zbaví něčeho co roky nepotřebovat a pak jako naschvál by se mu hodila.

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Ano, s tím „to jsem nedávno vyhodila“ se potká asi každý, kdo něco vyklízí a třídí. To je riziko, které tu vždy bude, ale vysoce jej převáží výhody, které vyklízením získáváme.

   Z mé zkušenosti by to neměla být brzda a omluva, proč neminimalizovat :-). Když neminimalizuji šmahem a naráz, děje se mi to v jednotkách případů. Navíc díky nabitým zkušenostem si dokážu to chybějící opět pořídit z druhé ruky nebo jako dar.

   Reply
 6. Pavla

  Dobrý den Marcelo, děkuji za fajn článek. Mám ráda vaše pohledy na minimalismus. Pokaždé mně dovolí přemýšlet nad tím, jak to mám u sebe zrovna já. Přijde mi, že slovo „declutter“ asi nejde vyložit jedním českým slovem. Když bych si přeložila slovo „clutter“ jako „zaneřádit, zanést“, tak „declutter“ by mohlo vystihovat „vyřádit se ve vynášení věcí“…. tj. jednak z toho mít radost a zavést si do toho určitý „přívětivý řád, který vede k pořádku“ (tj. něco, co konám pravidelně, po malých krůčích a netlačím na sebe).

  Reply
 7. Tomáš Shejbal

  Ahoooj, děkuji za příjemný článek.

  K tomu clutteru mám vhled z radarové techniky. Pojem clutter (směs signálů negativně ovlivňující zpracování užitečného signálu) se běžně používá v signálovém zpracování v radiolokaci. Do češtiny je překládán jako „závoj“. Metody na odstranění závoje (decluttering nebo clutter removal) pak přijatý signál čistí, aby bylo co nejvíce užitečného signálu, nad kterým se dál pracuje.

  I v minimalismu jde vlastně o odstraňování závoje, kde je závoj právě ten chaos, ve kterém se těžko něco hledá. Odstraněním závoje minimalista získává čistý vhled do svých věcí 🙂

  Zdraví, Tomáš

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Díky, Tomáši, za zajímavý vhled. Napadl mě v této souvislosti i „šum“. Když si představuji konkrétní domácnosti, někde je to místo celkem vzdušného „závoje“ pěkně těžký „závěs“ :-).

   Reply