negativa minimalismu, minimalismus, bydlení

Podobné příspěvky

Leave a Reply

17 Komentářů

  1. Za minimalistku se sice úplně nepovažuju, ale je mi to blízké. Oproti mainstream jsem ale rozhodně trochu minimalistka a taky trochu lesana a biomatka. 😀 Co mě však napadá jen jako poznámka s těmi návštěvami. Věnuju se výživě a často se mi spousta přátel předem omlouvá, že měli dnes to a to nebo mají nachystáno to a to. A jsou překvapení, když jim řeknu, že jsem třeba tlačenku měla taky včera nebo že peču z úplně normálního cukru. 😀

    1. Díky, Veroniko, za doplnění. S výživou tam vidím dost paralel. Mnozí si představují jakýsi 100% ideál stav, a pak jsou překvapeni, že realita je „pestřejší“.

  2. Alice napsal:

    Souhlasím, minimalismus je běh na dlouho trať i pro někoho kdo to chce, ale když žijete se syslem, je to jako ultra maraton, ale navíc v plné polní. Stále navíc řeším, že okolí nerespektuje moje přání nezavalovat nás věcmi. Rodiny z obou stran nám pořád dávají něco co se nám určitě bude hodit i když se je snažím zdvořile odmítat a vysvětlovat, že toho doma máme dost a nepotřebujeme další povlečení, ručníky, plyšáky a jiné hračky atd, atd. Zvažuji, že přejdu ze zdvořilého odmítnutí na nějaké údernější. Nemáte pro mě tip?

    1. Dobroslava napsal:

      Vlídně se usmějte, radostně poděkujte a věnujte do Charity. Moje dcera to tak dělá s některýmu dárky od tchyně – k oboustranné spokojenosti.

    2. Zdvořile odmítnout je první způsob, který taky používám. Pochopila jsem, že přestože odmítáte, stále k vám něco putuje. Důsledněji bych odmítala a nevzala si nabízené. Údernější radu mám také: nevyhrožovat, ale vysvětlit, že vy toto nevyužijete a obratem to pošlete dál (darujete, vyhodíte atd.). Můžete si i vyžádat souhlas: Je to pro vás takto v pohodě? Mohu to, co nevyužiji, poslat hned dál? A také to tak udělejte.

  3. Jarmila napsal:

    Ja keď idem napríklad pretriedovat šuflík alebo skriňu používam vyraz VÝBEROVÉ KONANIE Napriklad na varesky alebo blúzky, boty, knihy , a iné
    To preto, že v skutocnosti vyberám TO ČO ZOSTÁVA a nie to čo vyhadzujem
    Marcelka, vždy sa tu u vás niečo nové priučím a dakujem Vám za vašu snahu popularizovať minimalizmus ,aj keď sme si vekom dosť vzdialene. Ja mám 70 rokov. Menej veci znamená menej upratovanie a to oceníte aj mladý ľudia s deťmi a aj starší ľudia , keď majú zdravotné problémy.
    Marcelka, ostávajte v pohode aj naďalej. Zdravím všetkých minimalistov.
    Veľa veci v izbách zbytočne lapajú prach a oberajú nás o vzduch a priestor.

    1. Výběrové řízení na věci, to se mi líbí! Opravdu to hezky přenáší důraz na to, co si ponecháme.

  4. Dobroslava napsal:

    Declutter – podle mne nejvíc vystihuje “ debordelizace“, což ovšem není spisovné a zní poněkud vulgárně. Ale vystihuje přesně, co to vlastně děláme.

    1. Děkuji za termín, souhlasím, neznalému to může znít divně. Debordelizovat, mě osobně se na tomto slově nelíbí jen ten anglicismus, jako bychom nedokázali zápor vyjádřit nějak lépe česky.

      1. Dobroslava napsal:

        Odnepořádkovat je ale víc než poněkud kostrbaté.

  5. Nejsem 100% zarytá minimalistka ale ráda se tady poučím a postupně třídím věci v garáži, v bytě na chatě atd. Manžel, ten nerad toto řeší a věci vůbec netřídí a tak to mám s děláním pořádku ve věcech těžké. Na jednu nevýhodu minimalismu jsem už narazila. Už si přesně nepamatuji o jakou věc se jednalo a jestli jsem jí vyhodila anebo někomu věnovala ale vím, že tak asi za necelý měsíc jsem si říkala, že jsem se jí neměla zbavovat, že by se mi teď hodila. Takže, člověk se zbaví něčeho co roky nepotřebovat a pak jako naschvál by se mu hodila.

    1. Ano, s tím „to jsem nedávno vyhodila“ se potká asi každý, kdo něco vyklízí a třídí. To je riziko, které tu vždy bude, ale vysoce jej převáží výhody, které vyklízením získáváme.

      Z mé zkušenosti by to neměla být brzda a omluva, proč neminimalizovat :-). Když neminimalizuji šmahem a naráz, děje se mi to v jednotkách případů. Navíc díky nabitým zkušenostem si dokážu to chybějící opět pořídit z druhé ruky nebo jako dar.

  6. Pavla napsal:

    Dobrý den Marcelo, děkuji za fajn článek. Mám ráda vaše pohledy na minimalismus. Pokaždé mně dovolí přemýšlet nad tím, jak to mám u sebe zrovna já. Přijde mi, že slovo „declutter“ asi nejde vyložit jedním českým slovem. Když bych si přeložila slovo „clutter“ jako „zaneřádit, zanést“, tak „declutter“ by mohlo vystihovat „vyřádit se ve vynášení věcí“…. tj. jednak z toho mít radost a zavést si do toho určitý „přívětivý řád, který vede k pořádku“ (tj. něco, co konám pravidelně, po malých krůčích a netlačím na sebe).

  7. Ahoooj, děkuji za příjemný článek.

    K tomu clutteru mám vhled z radarové techniky. Pojem clutter (směs signálů negativně ovlivňující zpracování užitečného signálu) se běžně používá v signálovém zpracování v radiolokaci. Do češtiny je překládán jako „závoj“. Metody na odstranění závoje (decluttering nebo clutter removal) pak přijatý signál čistí, aby bylo co nejvíce užitečného signálu, nad kterým se dál pracuje.

    I v minimalismu jde vlastně o odstraňování závoje, kde je závoj právě ten chaos, ve kterém se těžko něco hledá. Odstraněním závoje minimalista získává čistý vhled do svých věcí 🙂

    Zdraví, Tomáš

    1. Díky, Tomáši, za zajímavý vhled. Napadl mě v této souvislosti i „šum“. Když si představuji konkrétní domácnosti, někde je to místo celkem vzdušného „závoje“ pěkně těžký „závěs“ :-).