Tohle všechno je naše? Recenze pořadu TV Prima Do pořádku!
Do pořádku! je zábavný pořad s prvky reality show o vyklízení a uspořádávání českých domovů. Moderátorka s týmem 3 profíků, řemeslníkem, uklízečkou a organizátorkou, pomáhá přihlášené rodině uvést za 7 dní „do pořádku“ jejich domov. Aby to bylo možné, musí rodina s podporou týmu důkladně protřídit všechny vlastněné věci.
Takový koncept pořadu mě samozřejmě profesně zajímá, navíc, když jste mě na něj upozorňovali. Ze zvědavosti i studijních důvodů jsem shlédla prvních 6 epizod. Tohle je moje recenze a hodnocení pořadu Do pořádku!.
Co se v pořadu děje
Jedna epizoda ukazuje vždy příběh a proces změny jedné rodiny. Nejprve se jako diváci podíváme do domova před změnou. Poté stěhovací firma zabalí všechny věci, převeze a vyskládá je ve velké pronajaté hale. Zde rodina s podporou týmu 2 dny vše třídí.
Řídí se pravidlem „půlka musí pryč„. Nemusí se zabývat, kam vytříděné věci dá a odveze, to zajišťuje tým pořadu. Poté stěhováci věci, které si chce rodina ponechat, opět zabalí, převezou zpět a pomohou vybalit. V mezičase probíhají v dané domácnosti řemeslné úpravy, nastavování organizace věcí a profesionální úklid.
Ve finále přichází rodina, která pár dní bydlí jinde (pravděpodobně), převzít svůj nově uspořádaný domov.
Musíte se smířit s reklamami
Pořad běží na komerční televizi. Je určený pro široké publikum. Snaží se zaujmout diváka, až šokovat, a předat pár praktických uklízecích tipů.
Je prolezlý product placementem, na což jsem si musela chvíli zvykat (plus je přerušován klasickými reklamními bloky cca každých 12 minut). V každém díle se „jen tak“ mažeme určitým krémem na ruce, vždy uklízíme s novou houbičkou, kterou vybalujeme z originálního balení s logem, vždy nabízíme prodej vytříděných věcí přes jeden jediný portál atd. Ok, z něčeho se to zaplatit musí.
Na první dvě epizody jsem koukala ze zvědavosti a měla dost výhrad. Proč nezvažují dát jídelní stůl i do kuchyně? Je dobrý nápad dát květináčky s bylinkami tak daleko od okna? Proč nezmiňují i jiné možnosti prodeje?
Nesedl mi přístup týmu, ze kterého jsem měla dojem „uděláme to podle nás, snad se vám to bude líbit“. Třetí díl (samoživitelka Katka v domku v pražských Kobylisích) se mi líbil hodně a přesvědčil mě podívat se na další epizody i z osobního zájmu.
V žádné z epizod neřeší tým chorobné hromadění jako psychickou chorobu. Tehdy je podle mých zkušeností nutný jiný přístup a léčba hlubokých příčin tak, aby se hromadění neopakovalo.
Zahraniční předloha
Do pořádku! je první český pořad o vyklízení a organizování, který jsem viděla, takže jej nemohu porovnat s jinými českými už odvysílanými (pokud vůbec nějaké takové byly).
Netuším, zda měli tvůrci vzor v některé ze slavných zahraničních uklízecích sérií, od Tidying Up With Marie Kondo, The Home Edit nebo Hoarders na Netflixu po australský Space Invaders. Licenční pořad to podle mě není.
Co hodnotím pozitivně
Líbilo se mi, že dramaturgové pořadu dali prostor příběhům jednotlivých rodin. Snažili se nastínit, proč k nepořádku dochází, jaká je historie bydlení.
Toto považuji za důležité, nepořádek a zahlcení se neděje „jen tak“, vedou k němu určité okolnosti. Když je rozklíčujeme, můžeme někomu pomoci ke změně, kterou dokáže udržet i poté, co odjede štáb s kamerami nebo třeba já po asistovaném třídění.
V první sérii pozitivně hodnotím výběr různorodých ale častých situací, kdy k nepořádku dochází:
- nemáme čas kvůli práci,
- nemáme čas a sílu kvůli malým dětem,
- máme složitější komunikaci s blízkými ohledně pořádku/nepořádku,
- máme zdravotní omezení.
Za tyto situace se rodinám v pořadu nikdo nevysmívá. Nikdo jim to nevyčítá.
Sonda do důvodů, proč se snažit mít méně věcí
Přihřeju si svou polívčičku. Aniž by padlo slovo minimalismus, v epizodách mohl divák mohl dobře vidět důvody, proč minimalizovat.
Většina lidí cítí, že je prostor plný nepořádku nepříjemně ovlivňuje. K tomu nepotřebují nic vědět o minimalismu. Protagonisté se svěřují, jak je zaplněné prostory omezují v běžných denních činnostech. Nemohou snadno uvařit nebo si někoho pozvat. Nemohou se věnovat koníčkům, protože nemají kde. Necítí se „doma“.
V zaplněné domácnosti už ani nevíme, co doma schováváme. Že něco vůbec vlastníme. Není reálné, že bychom to kdykoliv použili, a přesto nám to blokuje prostor. Skvělá hláška ze 4. epizody při pohledu na vlastní věci v hale: „Tohle všechno je naše? To je jak nějaký bazar.“
Za nepořádkem jsou hlubší vrstvy a zvyklosti. Třeba můžeme mít svá „přesvědčení“, která uvádíme sami pro sebe jako snadné zdůvodnění špatného stavu. Hm, tady není co kam dát…
Všechny epizody byly názornou ukázkou toho, co se děje, když se doma nikdy nebo už hodně dlouho nic nevyklízelo a netřídilo. Nebo jen velmi zlehka. Klidně může mít paní Radka (5. epizoda) pocit, že „pořád tu uklízím a není to vidět“. Bohužel není, protože stále zůstává příliš mnoho věcí, nevyřešená jejich organizace a přikupuje se stále další. Takový vyklízecí restart nikdy není na škodu pro většinu z nás.
Co hodnotím negativně
Dost mi chybělo vidět pozadí procesu změny. Víc té reality, když už to nazýváme reality show. Ani moderátorka s týmem 3 profíků by na úkol nestačila. V pozadí byla jistě kupa dalších lidí, kteří se na proměně podíleli. Řemeslníci, malíři, dopravci. Kolik lidí asi doopravdy pomáhalo se zabalováním věcí, následnou recyklací, odvozem zpět, vybalováním a uspořádáváním?
Stačil by mi krátký zrychlený záběr, ten by se jistě do zábavného pořadu vmáčkl. Takto to dělá pro běžného diváka zavádějící dojem, že je celý postup docela snadný a zvládl by ho také. Neříkám, že nezvládl. Ale ve většině případů by byl zklamán, jak pracné to je a kolik to zabere času. Neměl by na sebe nerealistická očekávání, že sám také vyklidí dům za týden.
Wow efekt změny PŘED a PO byl trochu přehnaný. Ano, změna byla velká, ale nemusela se v hale vizuálně nafukovat. Věci PŘED byly vyskládané vedle sebe, ale ty PO už ne. V hale mi neseděl počet pytlů vytříděných věcí. Těch by muselo být o dost víc, což by ale neukazovalo PO prostor co nejprázdnější, že. Škoda, protože hlavní efekt PO nebyl ten v hale, ale přeci u rodin doma.
Tam nechápu, proč závěrečné předávání dělala jen polovina týmu, moderátorka Adéla s organizátorkou Bárou. Proč ne řemeslník Karel a uklízečka Monika? I ti přeci makali a měli slušný podíl na výsledku.
Poslední výtka. Na začátku každé epizody mne vytáčelo nakukování do cizí domácnosti bez samotné rodiny. Tým vždy přichází nejprve bez protagonistů, jakoby zjišťuje a hádá, co kde mají, jak asi fungují. Proč? Přijde mi to neetické a zbytečné. Toto by mohli udělat až poté, co budou majiteli pozváni do domu a začnou sami pracovat.
Jak se pořad liší/neliší od toho, jak vyklízím a pracuji s klienty já
Sama také jezdím za klienty domů a pomáhám jim s tříděním a vyklízením nahromaděných a nepotřebných věcí. Stejně jako Bára a Adéla z pořadu jsem jim pravou rukou během vyndavání, třídění a znovu-ukládání věcí.
Pokud si to chcete představit názorně, soustředím se u klientů na fázi, která probíhá v Do pořádku! v pronajaté hale. Také pomáhám s výběrem úložných boxů a doporučuji různé způsoby, jak se vytříděných věcí zbavit.
Co dělám jinak než v pořadu? Rozhodně nevstupuji do domovů klientů bez nich. Vždy respektuji klientova přání, neorganizuji nic jen podle toho, jak „by to asi mohlo být“, když vidím, že klient funguje jinak než já. Nedávám striktní pravidlo půlku pryč.
Klienta a jeho rodinu nevystěhovávám na pár dnů, spíš přijedu opakovaně na více setkání. Aktuálně také nejezdím s týmem dalších profíků.
Celkové hodnocení pořadu
Dávám 7 bodů z 10.
Především pro pozitivní změnu ve všech epizodách. I přes nacpané reklamy je to pořad, který v mých očích pomáhá. Minimálně vybraným rodinám, které měli odvahu veřejně svůj bordýlek ukázat. Kolik diváků to zvedne z gauče do akce, netuším.
Rodiny nejčastěji na závěr konstatují: sami bychom toto nikdy nezvládli. Opravdu děkují, že jim v jejich situaci někdo pomohl a ukázal cestu z nepořádku v jejich vlastní malé realitě. A to je skvělé poselství. Změna je možná a stojí pro ni leccos obětovat. Klidně dny přejíždění do haly a probírání se „cetkami“, které bychom raději neviděli.
Viděli jste některou epizodu? Jak pořad hodnotíte vy?
Název pořadu: Do pořádku!
Vysílá: Prima a iprima.cz
1. série, 6 epizod
Datum vysílání: květen a červen 2023
Délka epizody: cca 40 minut
Fotografie v článku iprima.cz.
Zdravím.
Myslím, že ten pořad je licenční. Viděla jsem stejný na francouzské televizi.
Jinak supr zhodnocení. Koukala jsem na to a brala to jako takovou motivaci pro mě, ať zas něco vytřídím
Lenka