Co je na minimalismu těžké? V 57% to, že nikdy není hotovo. Shrnutí dotazníku
Minimalismus se velmi těžko průměruje. Přesto vaše i mé zahlcení věcmi, informacemi a podněty může mít dost společného.
Co je pro vás obtížné?
Co vás nejvíc zahlcuje?
Co konkrétně vám minimalismus přináší do života?
Na to jsem se vás zeptala v dotazníku.
Shrnutí výsledků z dotazníku
Výstupy od 233 respondentů, čtenářů a sledujících projektu Žijeme minimalismem s vámi sdílím v tomto článku. Jsou to mé interpretace vycházející ze získaných odpovědí.
Dotazování proběhlo v prosinci 2024 a lednu 2025.
Jaké trable znáte ze své minimalistické cesty?
Dotazující jako nejčastější potíž (62%, 142 osob), uvedli, že se jim nedaří zbavovat věcí tak rychle a efektivně, jak by si představovali.
To souvisí i s druhou nejčastější odpovědí, kdy mnoho z nás (48%, 109 osob) opakovaně činnost odkládá. Odkládáme vyklízení a redukování na později. Zároveň máme pocit (36% respondentů), že ať vyklízíme cokoliv, za chvíli je prostor opět plný.
To složité na vlastní minimalistické cestě popsali respondenti ve více než polovině případů (57%, 131 osob) jako „nikdy není hotovo“. Interpretuji to tak, že by rádi měli pocit dokončení a hotové práce.
Takto to vypadá, že spíše častěji respondenti váhají, kdy se do minimalizování pustí, odkládají jej, mají o něm i o sobě pochybnosti. Očekávaný výsledek buď nevidí nebo vydrží jen krátkou dobu. Převládají velká očekávání a pocit nekonečného přerovnávání.
Jak se cítíme zahlceni a čím?
Na škále od 1 (nejméně) do 10 (nejvíce) se polovina dotazovaných cítí zahlcena na 7 bodů z 10. Průměrné zahlcení respondentů vychází na 6,5 bodu z 10.
Tedy můžeme říci, že se cítíme spíše více zahlceni než méně zahlceni. A to i v případě, že jsme součástí komunity, která se o nezahlcení snaží.
Více než polovina dotazovaných (55%, 127 osob) se cítí zahlcena úkoly a povinnostmi, v závěsu za papíry a dokumenty (51%).
Následují hračky a dětské oblečení (41%), oblečení pro dospělé (38%) a digitální média (37%).
Znáte někoho, kdo má potíže s chorobným hromaděním věcí?
Polovina z dotazovaných (přesně 51%, 116 osob) má v širší rodině nebo v okruhu známých někoho, kdo je zahlcen až na úroveň chorobného hromadění.
Chorobné hromadění považujeme za duševní onemocnění, blížící se patologii, kdy nahromaděné věci znemožňují každodenní fungování v domácnosti, zhoršují vztahy a mají další vážné důsledky. Více o něm tady.
V čem vám minimalistický přístup konkrétně pomáhá?
Obraťme list na pozitivní stránku minimalismu. Proč to tedy celé děláme, proč se opakovaně pouštíme do redukování nahromaděných věcí a snažíme se určovat počet věcí v mezích?
83% dotazovaných (190 osob) sami zažilo obrovský benefit minimalismu: snáz se jim doma udržuje čistota a hygiena v místnostech.
Minimalismus není rozhodně jen o vysávání, vytírání a otírání. Úzce s klasických úklidem ploch souvisí. Jakmile máme v místnosti jen přiměřený počet věcí, je pro nás mnohem jednodušší sáhnout po vysavači a vysát podlahu. Když musíme nejprve dlouho podlahu uvolňovat od poházených věcí, spotřebujeme čas i energii na toto. Na vysávání se dostaneme později a jsme unavenější, pokud jej vůbec uděláme.
Minimalistický přístup pomáhá 66% (150 osob) dotazovaných cítit se psychicky lépe a být více v klidu (54%). Více než polovina uvedla také pozitivní efekt na osobní finance, kdy neutrácejí tolik za zbytečnosti.
V newsletteru, v článích a videích. Všude tam najdete obsah o minimalismu, který pro vás připravuji. Za zajímavý a hodnotný považují respondenti nejčastěji návody a tipy, jak vyklízet a zbavovat se věcí (68%), materiály o udržování pořádku (60%) a detailnější postupy minimalizování v jednotlivých místnostech (57%).
Rádi konzumujete také obsah o menším chaosu v hlavě a o minimalistickém žití v běžných dnech.
Co mě osobně z výsledků dotazníku překvapilo
Myslela bych si, že většina dotazovaných bude zahlcena oblečením, knihami nebo nejrůznějšími odloženými předměty z let dávno minulých. Ale není tomu tak.
Většinu z vás dost trápí to méně hmotné, příliš mnoho úkolů a povinností, v závěsu s papíry a dokumenty. Pokud máte děti, zahlcující bývá pro víc než polovinu rodičů to, co s dětmi souvisí: jejich oblečení, hračky, dětské potřeby a výtvory.
Překvapilo mě, jak silné vidíte pojítko mezi snazším úklidem a zminimalizovaným prostorem. Zjednodušeně řečeno, tolik z nás minimalizuje proto, abychom mohli doma žít v čistějším a uklizeném prostředí.
Pucování a vytírání je jedna věc. Zároveň mě příjemně překvapilo, že cítíte benefity minimalizování na vaši psychiku. Jste klidnější a cítíte se psychicky lépe. Mám to úplně stejně. Když se cítím „blbě“, je ještě těžší se pustit do práce. Je dobré tedy dopředu vědět, že když aktuální nechuť překonám, pomůže to nejen prostoru, ale i mně samotné.
Závěr
Jak je patrné z odpovědí, praktikování minimalismu není jen procházka růžovou zahradou.
Skýtá v sobě pohybnosti, odkládání i nejistotu. Naopak přináší snáz ukliditelné prostory, klid pro sebe a svou rodinu, finanční úspory nebo radost z maličkostí.
Moc děkuji všem respondentům za vyplnění dotazníku, i za doplňují odpovědi, které zde neuvádím.
P. S. Sobě děkuji za trpělivost při tvorbě tohoto souhrnu, který mi zabral asi 8,5 hodin času. Několikrát jsem to málem vzdala a odložila, protože to „babrání s grafy“ mi opravdu už lezlo krkem.