Co jsem si pořídila za celý rok 2021. Roční nákupy

nákupy, co jsem si pořídila za rok, minimalismus

Už podruhé se vrhám na shrnutí vydařených a méně vydařených nákupů za celý rok. Pomáhá mi to vidět z nadhledu a z odstupu to, co v jednotlivých dnech a týdnech snadno zapadne. Pro mě nákupy k minimalismu patří, ale vědomé.

Používala jsem to, co jsem si pořídila? Co bych si už znovu nekoupila? Co jsem vyměnila za vhodnější?

Nákupy se mi dařily

Ve 2021 jsem nedržela žádnou výzvu roku bez nákupů. Ale hlídala jsem si rychlá a rádoby nutná rozhodnutí.

Za prvé tím, že si je píšu na 30denní čekací seznam. Za druhé tím, že koukám, jestli už doma nemám něco podobného. Což se mi třeba u oblečení celkem stává. Tíhnu k podobným kouskům, které už mám.

Seznam by měl být skoro kompletní. Během roku jsem si dělala poznámky. Něco mi nejspíš uniklo, ale ne záměrně. Nijak zvlášť jsem nerozhazovala, byť tohle je pro každého dost relativní.

Celkově shrnuto se mi nákupy a výměny dařily, jsem s nimi ve většině případů spokojená. Úletů bylo pramálo. Tak jsem můj seznam pojala i jako osobní recenzi toho, co používám a proč.

No, na rovinu, chtěla jsem kratší článek než loni, ale zase se to zvrtlo :-). Snad vám bude k užitku a najdete si v něm, co potřebujete.

Oblečení

 • bambusové legíny Bambutik – nové
 • bambusové tílko Bambutik – nové
 • tričko Earth Positive biobavlna – nové
 • tenký rolák merino-hedvábí Engel – nový
 • lněná košile Esprit – z druhé ruky, z Vinted
 • tencelové kalhoty – ze sekáče
 • vlněný svetr – ze sekáče
 • letní šaty – ze swapu
 • čelenka – ze swapu

Přírůstků u oblečení pár je, i když oproti předchozímu roku méně. Mnohé starší kusy jsem už nutně potřebovala obměnit. Nejsou to tedy kusy navíc, ve velké většině kus přibyl a jiný jsem poslala dál. To někdy bolí. V tomhle už dobře vím, že později by to bolelo ještě víc.

Asi nejlepší win-win loňských nákupů oblečení je hnědá lněná košile přes Vinted (která tam ležela snad rok nepovšimnutá) a volné tencelové 7/8 khaki kalhoty ze sekáče. Kalhoty jsem si koupila se záměrem je zkrátit na kraťasy. Jenže léto bylo poněkud chladné a já je začala nosit rovnou. Už to tak zůstalo, stříhat je nebudu. Nepařím se v nich ani v létě a takhle jsou ještě univerzálnější.

Nečekaně dobrým kusem je taky hnědé bambusové tílko v prodlouženém střihu se širšími ramínky a zakrytými zády. Tílka a spodní košilky jsem moc nenosila, ale to se s tímhle tílkem změnilo. Je maximálně univerzální. Jako zateplující vrstva, jako tílko na cvičení, jako tílko pod rozepnutou košili, jako letní top k sukni, který je sportovní a elegantní zároveň. Vše v jednom.

Lněná košile a bambusové tílko

Postupně upouštím od specializovaných kusů oblečení a vybírám si ty, které využiju na víc příležitostí. Tedy ne vícebarevné legíny s poloprůhlednými prostřihy a kontrastními švy na cvičení, ale jen ty jednobarevné. Mohu je vzít pod sukni, dobře se barevně kombinují a jsou dostatečně pohodlné na domácí nošení. V polyesteru celý den doma chodit nechci.

Knížky a volný čas

 • společenská hra Krycí jména Duet
 • kniha Atomové návyky (James Clear)
 • knihy v angličtině

  What Your Clutter Is Trying to Tell You (Kerri Richardson),
  From Clutter to Clarity (Kerri Richardson),
  Digging Out: Helping Your Loved One Manage Clutter, Hoarding, and Compulsive Acquiring (Michael A. Tompkins , Tamara L. Hartl)

 • předplatné do knihovny
 • omalovánky pro dospělé Secret Garden
 • akvarelové pastelky
 • samonafukovací karimatka Vango

Moje kresby s akvarelovými pastelkami

Krycí jména Duet jsou rozhodně naší nejhranější společenskou hrou za poslední rok. Výborný nápad, netrvají moc dlouho a ve variantě Duet se dají hrát jen ve dvou. Pro mě lepší než Scrabble, ve kterém nemám proti manželovi s jeho přechodníky šanci :-). Duet je kooperativní, buď vyhrají všichni nebo nikdo.

Knížky si ráda už dlouho půjčuji z knihovny. Většinou mi nevadí na ně chvilku čekat. U Atomových návyků jsem ale rok čekat nechtěla. Četla jsem je už skoro před rokem a chci se k nim znovu vrátit. Člověku to připadá jasné, když je čte, ale zapomíná to pak v praxi dělat…

Co se týče knížek v angličtině, vedu si seznam, který párkrát do roka projdu a hromadně objednám. Většinou ty o minimalismu a souvisejících tématech. Loni mě vytrestala objednávka z Británie, která spadla do celního řízení a snad měsíc jsem si dopisovala s celní správnou, než dorazila.

Omalovánky pro dospělé, uznávám, že jsem jim zatím moc nedala. I když jsem nákup promýšlela a nechala ho měsíc uležet. Znovu bych je nekoupila. Zatím si nechávám, dcera by je vymalovala hned, kdyby na to přišlo. Oproti tomu akvarelové pastelky jsme začaly používat během vánočních svátků spolu a nad očekávání mě nadchly. Hlavně díky YouTube návodům pro začátečníky. Třeba toto zvládnete i vy a výsledek vypadá výborně.

Karimatka byla výměna za starší, která vydržela nafouknutá už jen tak hodinku. Nová doufám vydrží alespoň 5 sezón. Kupovala jsem ji v místním trampském obchodě a první verzi ještě před stanováním reklamovala (netěsnila dostatečně).

Péče o tělo a mysl

 • esenciální oleje Nobilis směs Inspirace, směs Tantra, Phytos šalvěj (2x), jedle, grep
 • Mokřadkový krém Nobilis (plus větší balíček kosmetiky od Nobilisu jako vánoční dárek)
 • kabuki štětec na minerální make-up Makeup Revolution
 • vlasová kůra pro vlnité vlasy LaSaponaria
 • menstruační kalíšek Fun Factory

Esenciální oleje. K relaxaci, k soustředění, k očistě prostoru, k podpoře zdraví.

Vůně, vůně, vůně. Používám denně nebo skoro denně, takže esenciální oleje v mých nákupech opět nechyběly. Jen se vždy snažím spotřebovat alespoň část těch dříve nakoupených. Mým neoficiálním limitem je 10 lahviček. Nejvíc mě uchvátila šalvěj a směs Tantra.

Po tak 5 letech jsem vyměnila menstruační kalíšek za jiný. Ne že by starší byl už špatný, ale chtěla jsem vyzkoušet jiný tvar. Nový mi vyhovuje o hodně víc.

Začala jsem experimentovat s minerálním make-upem a transparentním pudrem. V tomto jsem dost na začátku, ale pochopila jsem, že malá labutěnka je takové provizorium. Se štětcem se vše sypké nanáší o dost snáz. Koupě nelituji, i když se líčím nepravidelně.

Co dělat, když nejste naladěni s vašimi blízkými na stejnou minimalistickou vlnu? Mrkněte na eBook a audiopodcast Žiju s neminimalistou.

Podnikání

 • ohebný stativ na foťák Yenkee
 • flashka
 • studiový mikrofon Røde s příslušenstvím (pořídil manžel pro nás oba)
 • korková podložka na tlumení zvuků na stole
 • papírové zápisníky Brunnen (3x)

Mikrofon na nahrávání audia. Zachytí i to, co nechci.

Bez techniky to jde blbě, pár kusů mi loni přibylo a jsem za ně ráda. Všechno používám a vyhovuje mi. Zlepšovat se to dá vždycky, samozřejmě.

Korková podložka na stůl je malé vylepšení pod hrneček a termosku. Necintám a hodně to tlumí zvuk pokládání hrnečku při videorozhovorech.

Zápisník od Brunnen jsem si koupila jeden na zkoušku (tečkovaný s gumičkou přes). Osvědčil se mi, že jsem prozatím opustila předtištěné diáře. Zápisník má skvělý pevný a hladký papír. Diář si v něm rozkreslím za 1 večer přesně tak, jak potřebuji. Pokud vás to zajímá, mohla bych o tom napsat zvláštní článek.

Na podzim jsem se zděsila, že jsou Brunnen skoro vyprodané a neminimalisticky objednala hned dva další na 2022. Obecně se mi daří hledat kvalitní zápisníky tam, kde mají věci na techniku bullet journal nebo na krasopsaní.

Dům a zahrada

 • muchovníky, stromek rybízu
 • semena zeleniny, květin, pár sazenic trvalek a bylinek
 • pokojovky – určitě mi tak 5 dalších druhů přibylo, ale něco jiného uhynulo
 • žárovka s hodně teplým světlem 2000K na večerní svícení
 • ruční vřetenová sekačka Stiga
 • tyčový mixér (dárek)

Rostliny

Kytičky, semínka, věci na zahradu, to je moje. Vezměte mě do zahradnictví nebo hobbymarketu a budu mít velký problém odolat.

Přibyly hlavně muchovníky (jeden nestačí, chutnal všem tak, že jsme opatřili dva další).

Semena jsem kupovala z více zdrojů, ne nijak megalomansky. Zkouším různé druhy zeleniny, které jsme dřív doma nepěstovali. Obecně začínám být skeptičtější k semenným směsím jako popínavé letničky na balkón. Je to vždycky trochu loterie, co vyroste.

Letos se už těším, že se víc zaměřím na letničky k řezu a další trvalky. Jedinou nevýhodou je, že speciálnější věci se shání porůznu a na poštovném se to dost prodraží.

Pokojovky držím v mezích. Pár přebytků jsem vyměnila nebo prodala. Na podzim mně poměrně dost kytek napadli škůdci a musela jsem je vyhodit. Ani postřik většinou nepomohl.

Vybavení domácnosti

Pokus o zachycení večerního teplého světla ze žárovky

Žárovku jsem pořizovala jako pokus, jak jiné světlo to bude, na popud Hynka Medřického. Chtěla jsem žárovku bez jakéhokoliv dálkového ovládání, stmívání nebo měnění teploty světla. Krátkou do malé lampičky u postele. Nakonec jsem takovou objevila v retro sekci žárovek v Hornbachu (takové ty s výraznou spirálou a la Edison, momentálně vyprodaná).  Je super, snad pomáhá ke zklidnění večer, svítí jako světlo z červánků.

Na závěr dvě „bomby“. Ani nevím odkud přesně přišel nápad na vřetenovou sekačku. Líbilo se nám, že nepotřebujeme elektriku, je tichá, zvládnou jí i děti a na menší plochy stačí. Osvědčila se výborně. Ještě nikdy jsme neměli tak pěkně a pravidelně posekaný trávník :-). Nic nepřipravujete, vezmete a sekáte. Jen počítejte s tím, že si bosou chůzí posekanou trávu nataháte domů. To v případě, že jako my zvolíte minimalistickou variantu bez koše.

Druhá bomba je tyčový mixér. Nebudu teď recenzovat konkrétní typ. Starý tyčák se mi rozbil před několika lety a pořád jsem si říkala, že přeci mám normální mixér, a to stačí. Ano, ale pak jsem polévku mixovala vždycky natřikrát a i nádobí bylo víc. Takže ano, mám to teď v kuchyni duplikovaně, ale vyhovuje mi to mnohem víc. Tyčák používám každý týden a prostor na něj mám. Měla jsem ho mít už dávno, tady jsem na sebe byla moc přísná.

webinář

Co jsem chtěla koupit a nekoupila (zatím)

Tak tenhle seznam by mohl být hodně dlouhý.

Co třeba růžovo-černé ponožky s motivem rostlin ve slevě, ekologická papírová páska s motivem pokojovek, merino nákrčník nebo tunika z mušenínu?

Když bych to měla, byla bych dlouhodobě šťastnější? Ne.
Používala bych to? Asi jo.
Mohu být bez toho? Jistě.

Jak vidíte, nejsem nijak imunní vůči nákupním úletům. Dobře ale vím, že většina postupně vystydne.

Vidím se, jak k nakupování nebo brouzdání po eshopech tíhnu v čase, kdy se necítím úplně dobře, prokrastinuji nebo se chci jen tak na chvíli pokochat. A doufám, že mi takové kochání a snění pomůže. Že se budu cítit líp.

No, Marcelo, nepomůže. Nefunguje to. Píšu si to radši sem na blog, abych na to nezapomněla. Dělání si radosti nakupováním mi funguje velmi krátkodobě.

S minimalismem v hlavě zvládnu tyhle touhy po rychlém uspokojení utlumit, a díky tomu ušetřit a nezahltit si domácnost všemožnými nadbytečnostmi.

Dlouhodobá radost a spokojenost vyžaduje další ingredience, ne jen mou peněženku. Opravdová radost se naklikat v eshopu nedá.

Jaké byly vaše dobré a horší nákupy za minulý rok? Pochlubte se v komentářích.

— 1108 zhlédnutí — Doba čtení: 8 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

11 thoughts on “Co jsem si pořídila za celý rok 2021. Roční nákupy

Leave a Reply

 1. Veronika

  Doufám, že se někdy k takovémuto minimalismu dostanu. Jen za leden jsem určitě překonala celý váš rok. Dvě starší děti se dokázaly dorůst a odrostly mi naráz z tepláků, ponožek, spodní prádlo jsme museli obměnit, takže kousků požehnaně. Do domácnosti jsem konečně pořídila už půl roku vyhlídnutý vysavač, který umí vytřít i vysát najednou. S bytem 100m2 a třemi dětmi naprostá dokonalost, ušetří mi spoustu času, dokonalá záležitost. A ano, nakreslila jsem si plánek „zahrádky“ na lodžii, takže jsem objednala semínka, abych v únoru mohla začít se setím. Nemohu říct, že bych kupovala věci, které jsou nějak navíc, ale málo jich určitě není.

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Veroniko, o nějakém lepším vysavači také uvažuji. Vysávání vůbec není mé hobby. V článku oblečení a věci pro děti zcela opomíjím, ale to neznamená, že nebyly. Oblečení, boty, sportovní potřeby, věci z papírnictví, toho bylo taky dost. Teče to k nám a odrostlé, vypotřebované zase pryč.

   Reply
 2. Tijana

  Děkuji Vám mockrát za článek a e-knihu Žiju s neminimalistou. Já jich mám doma až tří, a sama také s tím trochu zápasím I přesto, že se snažím zbavit se přebytečných věcí. Textil nosim na swapy nebo odkládam do reciklačnich kontejnerů a tak dále, ale pořád to není doma poznat. Rodina přemýšlí jiným způsobem, a myslí si, že nepořádek, se kterým bojujeme denně, není tak vážný problém, a že jen „stačí říct“. Jenže to tak nefunguje. Tak, dotoho! Právě teď beru tužku a papír, a dělám seznam věcí, které jednou navždy vyhodím. Mějte se krásně 🙂

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Není zač, jsem ráda, že vám byl přínosem. Myslím, že dokud je domácnost příliš plná věcí, je dlouhodobé udržení pořádku nadlidský výkon, zvlášť když to dělá jen jeden. Udržet pořádek dá zabrat i v domácnosti, kde toho není moc :-). Držím palce, ať nezůstane jen u seznamu.

   Reply
 3. May

  Ahoj Marcelka, dakujeme za dalsi inspirativny clanok. Minuly rok som sa na podnet teba a Anety pustila do zapisovania mojich veci, ale stroskotala som hned v prvy mesiac. Akoby som poriadne nevedela najst hranicu, co si medzi tie veci ratat a co uz nie a stale v tom nemam jasno. Napriklad aj u teba – zaratala si si krem na plet a masku na vlasu, ale uz si neratas nove kefky, pastu, deodorant, ziletky… A co darceky? (hlavne tie nevyziadane). Asi to len moc prezivam, ale naozaj by ma zaujimalo, ako mas tie hranice nastavene ty alebo co ti pomaha si to vsetko utriedit 🙂

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Díky za otázku. Vidím hranici tam, kde je věc jen pro mou potřebu nebo z mého popudu (když jde třeba o zahradu). Nezapočítávám šampón, kartáčky nebo pasty na zuby, protože je kupujeme pro celou rodinu společné, nemám zvláštní šampón jen pro sebe. Deodorant si vyrábím, žiletky mám kovové, měnitelné.
   Myslím, že to můžete pojmout i cenově. Zapisujte si vše nad např. 500 Kč (nebo ekvivalent v EUR), abyste nemusela řešit každou drobnost.

   Reply
 4. Tereza

  Dobrý den,
  děkuji za tip na legíny. Už delší dobu sháním legíny pro dceru. Dcera chce s vyším pasem a nejlépe vyrobené v ČR. A hlavně přírodní materiál Kamarádka mi dávala tip na legíny Lelosi, Nosí je prý stále a jsou úžasné. Má jich asi 6 ks a nemůže si je vynachválit. Jenže já, než něco koupím, tak čtu recenze a pátrám, kde byly vyrovené. Lelosi jsou vyrobené myslím v Cíně a jsou z umělého materiálu. To nechceme. Já si loni koupila legíny u Minile, ale tam již stojí 1090 a to se mi zdá pro 13 letou slečnu docela dost. Takže legíny Bambutik mi připadají skvělé. Můžu se zeptat, zda velikost odpovídá běžnému číslování? A jaká je kvalita. Tyto legíny mají gramáž nižší gramáž, než moje s Minile. Neprosvítají?
  Za odpověď předem děkuji
  Tereza

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   S Lelosi nemám zkušenost, ale také mě odrazuje umělý materiál. Bambutik velikost odpovídá, možná jen nepatrně menší, např. v porovnání s bambusovými legínami z Reparády, které také mám. Neprosvítají a jsou dlouhé, hlaďoučké, opravdu zakryjí i kotník. Nevýhodou těch z Bambutiku (oproti Reparádě) je, že je vidět jejich lesk (z elastanu), zvlášť z některých úhlů. Mně to trochu vadí, ale většina lidí to ani nepostřehne.

   Reply
   1. Tereza

    Moc děkuji za odpověď. Právě jsem váhala s velikostí. Má asi 2 roky bavlněné leginy vel. S už ani nevím od kud a potom má z Calzedonie jedny vel.M . Podle měření těchto legín mi vychází vel. mezi M a L. Raději objednám L, když píšete, že jsou malinko menší. No a když dceři budou velké, tak je budu nosit já a jí objednám menší.
    Lesk asi vadit nebude.
    Koukala jsem, že tam mají i krásná trička, takže přihodím nejspíš jedno s dlouhým rukávem. Někde jsem četla, že bambusové tričko má dobré termoregulační vlastnosti. Podtřebuji teplé tičko na zimu a merino trika jsou až moc drahé.
    Pomalu přecházím na udržitelný šatník, kde chci jen kvalitní materiály – bavlna nejlépe bio, vlna, len, bambus nebo viskoza. Jde to pomalu. Jednak kvůli cenám a jednak mám ještě spousty starého oblečení, které miluji a nechci ho jen tak vyhodit jen proto, že není v bio kvalitě nebo proto, že jsem ho kupovala kdysi v řetězcích. Prostě až doslouží, tak nahradím jiným kouskem podle mých představ.
    T.

    Reply
 5. Gabriela Kosíková

  Zkusím si psát, co si za letošní rok koupím, ale jak čtu váš článek, mám pocit, že toho bude u mě kvanta… Přitom mám pocit, že nic pořádně nekupuji. Ale třeba zrovna dneska 2 malé kytičky po 20 Kč a i to se počítá. Vlastně tu vidím vše kromě jídla.

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Zkuste, uvidíte, kolik toho doopravdy je. Já si podklady pro tento článek dělala jednou za měsíc, kdy dělám kontrolu osobních i podnikatelských financí.

   Reply