Holení. Dá se používat pánský strojek na žiletky místo jednorázového plastového holítka?
Na jaře jsem se rozhodla vyzkoušet pánský holicí strojek místo jednorázového holítka. Chtěla jsem zkusit, jestli je takové holení vůbec možné, pohodlné a bezpečné. Chtěla jsem omezit další plastový a směsný odpad z naší domácnosti. Tím pak dlouhodobě ušetřit peníze.
Když jsem v březnu na Facebooku zveřejnila tenhle můj záměr a fotku, strhla se smršť komentářů. Přiznávám, že po přečtení mnoha z nich jsem byla v rozpacích. Začala jsem pochybovat, jestli to není blbost. Jestli si fakt mám pořídit ještě kamenec, protože se prý určitě pořežu.
Na druhou stranu mi pořád vrtalo hlavou, jak je možné, že jej používají celá léta muži na tvář, která má také spousty záhybů. To je to fakt tak nebezpečné?
Holení a výsledek mého testování
A tak jsem si pořídila jsem úplně běžný pánský holicí strojek na vyměnitelné žiletky (v angličtině často safety razor) a začala testovat doslova na vlastní kůži.
S tímto článkem jsem otálela. Chtěla jsem si být jistá, že si své holítko prověřím déle než dvě nejbližší holení. Vyzkouším ho a „proholím“ se do běžné rutiny. Pár měsíců uplynulo a já zjistila tohle:
Jde to. Nejen to. Jde to výborně.
Proč se kovový holicí strojek neprodává i pro dámy, když je to plnohodnotná alternativa k jednorázovým dámským holítkům?
Při troše cviku v prvních týdnech není holicí strojek s vyměnitelnými žiletkami o nic nebezpečnější než jednorázový plastový model.
Nechápu, že se o tom tak málo mluví a musíme tyhle strojky našich dědečků v rámci zero waste pokusů „slavnostně“ znovuobjevovat.
Jistě tu zdatnou roli hraje dobrý marketing výrobků jednorázových pomůcek a celkově důraz na bezpečnost v naší společnosti.
Co mám za holicí strojek
Vlastním základní celokovový model Lord Premium (made in Egypt) s balením vyměnitelných břitů, žiletek Astra. Nic luxusního, stál mě jako jeden pytlík jednorázových holítek, které jsem používala předtím.
Myslím, že Astra žiletky jsou kompatibilní s mnoha značkami pánských strojků, což se o výměnných hlavicích dámských holítek říci určitě nedá. Strojek je trojdílný. Žiletku vkládáte a uvolňujete rozšroubováním hlavice. Rozšroubováním se strojek také snadno čistí pod tekoucí vodou.
Vedle kovového holicího strojku ještě používám elektrický epilátor. S ním se ale neodvažuji zakročit v podpaží nebo v tříslech, kde právě potřebuji něco jiného. Nohy si holím střídavě epilátorem a kovovým strojkem.
Jak na holení kovovým holicím strojkem
Nejsem žádný expert na to, jak se holit. Od toho jsou tu pánské salóny, barber shopy a specialisté na holení břitvou.
Ale pro ty z vás, kteří by o holení klasickým strojkem uvažovali, mám tři doporučení:
Namydlit
Pořádně kůži namydlete, aby to klouzalo. Když strojek neklouže, jaksi drhne. Jen mokrá kůže bez mýdla nestačí. Používám tuhé mýdlo na mytí těla. Pěna nebo gel na holení bude jistě fungovat podobně, ale je asi zbytečné mít zvláštní (často drahý) produkt jen na tento účel.
Netlačit
Není třeba tlačit. Strojkem s žiletkou stačí klouzat a nechat ho dělat práci svou vlastní vahou. Tohle je podle mě nejdůležitější rada, abyste se nezranili. Jednorázové plastové holítko je lehčí a máme na něj naučený jistý tlak (alespoň já měla). S kovovým je to jiné, tlačte co nejméně a jen pečlivě přejeďte.
Naklonit
Uvádí se optimální sklon kovového strojku v úhlu 30 stupňů. Upřímně, i kdybych tohle číslo věděla dopředu (nevěděla), stejně bych ho v koupelně nedokázala přesně nastavit. Mnohem víc se mi osvědčila kontrola zvuku. Když správně holím, vydává strojek jemný zvonivý zvuk tím, jak seřezává chlupy.
Tedy, nejen tlak, ale i sklon žiletkového strojku je jiný než u toho jednorázového.
Co nevýhody? Tak růžové to zase není, ne?
Ano, tento holicí strojek má i své nevýhody. Za prvé, musíte se s ním naučit pracovat. Vlastně ještě za nulté, potřebujete se odhodlat k tomu jej vyzkoušet :-).
Holicí strojek je jednorázově větší investice, především, když si koupíte kvalitní model.
Nevýhodou je i složitější skladování a převoz. Potřebujete jej skladovat bezpečně (daleko od dětských rukou), na převoz se hodí nějaká krytka ostré hlavice. Já zatím popadla, co bylo po ruce – pevný obal od čtyřbalení kartáčků Curaprox.
Z důvodu bezpečnostních pravidel tento holicí strojek na letišti nepronesete v příručním zavazadle. Netuším, jestli byste pronesli ten jednorázový, natolik zcestovalá letadly jen s příručním zavazadlem nejsem…
Někde se uvádí, že holení břity není vhodné pro citlivou pokožku. Nevím, nemám ultra citlivou kůži. Žádné zvýšeného podráždění jsem si u sebe nevšimla.
Výhody převažují
Suma sumárum je kovový holicí strojek na žiletky něco, co s radostí používám dál. Byla bych ráda, kdyby časem přestal být „oficiálně“ určený jen pro pánské holení.
Mimochodem, všimli jste si, že se v pánském holení teď klasické mokré holení kvalitními strojky „a la dědeček“ opět vrací do módy?
Každopádně, i pro mě jako ženu je to ekologičtější a levnější varianta oproti jednorázovým holítkům z plastu nebo holicím voskům. Nemusím kupovat ani skladovat jednorázová holítka.
Neříkám, že se nikdy neříznete. Nebezpečnější to není, pokud víte, jak na to.
Tento můj zero waste pokus se tedy vydařil. Když chvilku pátrám, tak i mnozí jiní minimalisté, příznivci zero waste a další blogeři došli ke stejnému závěru. Můj závěr tedy není ojedinělý :-).
Holení strojkem s vyměnitelnými žiletkami nemusí být úlet. Je to reálná varianta, kterou můžete zvážit. Ať už kvůli vaší peněžence, z pocitu méně vyprodukovaného odpadu nebo z čistého rebelství.
6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. 26 stran k volnému stažení. Tento eBook vám pomůže začít zjednodušovat vaše bezprostřední okolí.
Ahoj Marcelko, používám holící strojek ,,pánský“ již 15let, mám dokonce plastový a stále drží :-), žiletky v něm vydrží nespočet použití.Nikdy jsem se neřízla. Ani mě nenapadlo, že je to strojek jen pro muže. Kupovala jsem ho tenkrát v tetě a přišlo mi super, že mi stačí jen tak málo na funkčnost.Mám ráda jednoduchost. O pořezání jsem ani nikdy neuvažovala.Mohu potvrdit, že to není nic složitého a obyčejný sprchový gel napěněný stačí.Toť jen k potvrzení Vašich zkušeností ;-). Jana
Super, díky za sdílení. Nakonec se ukáže, že těch, co nepoužívají jednorázová holítka už je hodně :-).
Dobrý den, co pak s použitými žiletkami, jak se likvidují?
Dobrý dotaz, Martino. Správně do sběrného dvora do kovů (bezpečně uzavřít do nějaké nádoby, plechovky). No, ale kvůli jedné žiletce tam nepojedu, tak se doporučuje alespoň použitou bezpečně zabalenou a označenou žiletku dát do směsného odpadu. To zabalení a označení je důležité kvůli dalším členům rodiny doma a pracovníkům, kteří dále s odpadem přijdou do kontaktu při dotřiďování. Já vím, že nádoba z plastu nebo skla by neměla přijít do směsného odpadu, ale zde je to kvůli bezpečnosti obsahu.
Dekuji za inspirativni clanek,pani Marcelo. Ve Vasem prispevku zde v diskuzi me prekvapil obrat „dotridovani smesneho odpadu“. Copak se smesnym odpadem prichazi jeste nekdo do kontaktu? (nemam na mysli cleny domacnosti) Mela jsem zato,ze se odvazi rovnou do spalovny nebo na skladku. Diky za objasneni.
Díky, za upozornění, Eliško. Asi jsem to trochu zmotala, dotřiďuje se především recyklovatelný odpad (tedy např. pokud hodíte holítko do plastu). Dotřiďovat směsný teoreticky jistě jde (viz např. zařízení zde http://www.bluetech.cz/linky-na-zpracovani-smesneho-komunalniho-odpadu), ale je to nejspíš velmi marginální. Jen tam, kde opravdu chtějí mít směsného odpadu minimum.
Ahoj, holici strojek na zilrtky jsem koupila manzelovi asi pred ctyrmi lety. Je spokojeny, vybrala jsem znacku vyrabenou v Solingenu. Co delate s pouzitymi ziletkami? Jak je ekologicky likvidovat?
Super, Jano. Na likvidaci jsem odpovídala v komentáři před vámi – Martině Vyšohlídové. Mám to zatím jen teoreticky, protože od jara jsem zatím žádnou žiletku neztupila a mám pořád tu první.
Osobně jsem žiletky hodila do plechovky a spolu s ní do kontejneru na kov. Přeci jen, i obyčejné otevřené plechovky mohou být ostré a zrezlé, tudíž jsem si jistá, že zaměstnanci nosí patřičně silné rukavice.
Používám jej taky, měla jsem ze začátku obavu, ale po prvním holení jsem nechápala, jak jsem se mohla bát. Pořežu se stejně tak jako s plastovými jednorázovými žiletkami, asi nejsem moc šikovná. A cena? Asi jako jedno balení jednorázovek z DM.
Tak já používám leta holicí strojek Venus od Gillett – většinou mám žiletky tak cca 4-5 měsíců. Pak je vyměním. Co se manžel přestal holit tak teď využívám jeho strojek Gillett s vyměnitelnými hlavicemi a opět používám jednu cca 6 měsíců, někdy i déle. Ty pánské mi přijdou, že holí lépe. Jednorázové jsem použila před lety cca 3x a pak letěli do koše. Hned po prvním holení jsem měla tak pořezané nohy, že jinam jsem se ani neodvážila. Znám ženské, které jednorázové používají i několikrát.
Dobrý den, snad to nevyzní hloupě, ale jaký je rozdíl mezi pánskými a dámskými strojky? Mě vždy přišel jen v designu.
Petro, to vůbec není hloupý dotaz. Právě proto, že ty kovové jsou napsané jako „pánské“, jen málokoho napadne, že by mohly být i pro ženy. Podle mě je to otázka marketingu a většího zisku z jednorázových produktů.
znáte shavety? jedná se vlastně o takové břitvy, které jsou ovšem vhodné spíše pro holení mužů..ale myslím si, že by je klidně mohly používat i dámy, namísto různých planžet a holicích strojků…na nohy by se daly používat bez problémů..
https://www.levsalonu.cz/shavetty/
Mariane, neznám. Neznám také žádnou ženu, která by toto používala k holení. Zatím zůstávám u pánského strojku :-).
Dobrý den , děkuji, koukala jsem na tutoriál jak se shavetou holit , jsem trochu extrémista, baví mě sebepéče, byť náročná na čas, alternativa k různým meditacím , kterých je plný web , ale nikde odkaz , kde shavetu koupit . Děkuji moc
Jak píše Marian, shavetty se dají koupit např. na levsalonu.cz.
Taktéž používám. Plastový strojek na podpaží, protože ten je na koncích na rozdíl od železného zakulacený, koupený tuším v DM, a klasický železný strojek na nohy z drogerie Tante. Fungují výborně. Předtím jsem používala Gillette Mach3 a to sakra lezlo do peněz, zvlášť po roce 2016. Takhle mě krabička žiletek, co mi vydrží čtvrt-půl roku, stojí kolem dvacky. 🙂
Díky za zkušenosti! Ta absence „normální“ možnosti převozu by mi trochu vadila. Já jednorázová dámská holítka nepoužívala nikdy, kupuji si balení pánských (odmítám platit pink tax :)). Jinak letadly jsem létala před covidem tak 6x do roka, vždy jen s cabin bag a nikdy s tím pánským nebyl problém. Naopak s vidličkou, kterou v kabelce společně s lžičkou běžně vozím (skvělá praktická věc na služ. cesty, když si chcete někde na koleni sníst koupené jídlo) na některých letištích problém byl. Zejména tedy v ČR paradoxně. Nevím, asi si mysleli, že ji toužím zapíchnout do stewardky 😀
Eliško, díky za sdílení zkušeností. Já už neletěla tak dlouho, že nemám přehled, co se nyní může na palubu brát. Zda je holítko ok, spíš bych řekla, že není.
Zdravím taky doma používáme tenhle kovový strojek a jedna žiletka vydrží tak cca 3 týdny, ještě si tak jednou do roka zajdu na takovou epilaci https://epilace-laserem.cz/ a za to spotřebujeme tak 15 žiletek a 1 kovový strojek, občas se nám stane že se strhne ten závit na uchycení žiletky. Ale jinak jsme spokojení, a přitom žiletky stojí pár korun a ten strojek do 100kc takže paráda.
Stále používáte dvoubřití holící strojek?
Dvoubřitý.