5 tipů na jednodušší a minimalistickou svatbu

Podobné příspěvky

Leave a Reply

13 Komentářů

 1. Dana napsal:

  Děkuji za tuto sérii! Uvědomila jsem si, že jsem dost velký pragmatik a představuji si toho vlastně ještě míň. Obléknu si pouzdrové šaty, které využiji i po svatbě, prstýnky koupíme zvlášť, jednoduché kroužky, mám pocit, že cokoli má nálepku „svatební“ potažmo „snubní“, je to hned 3x dražší. Obřad bude na radnici, pak půjdeme na oběd do naší oblíbené restaurace a kytku budu mít jen já jako nevěsta. Žádné dekorace nikde nepotřebuji. Řekla bych, že vlastně nebudeme mít svatbu, spíš se prostě půjdeme po krásném 15letém vztahu vzít 🙂
  Jediné dvě otázky, které ještě nemáme vyřešené, jsou fotograf a počet hostů. Chtěla bych pár hezkých fotek, ale nevím, jestli kvůli tomu objednávat fotografa. A pak bych nejraději měla na obřadu jen svědky, ale přítel má velkou rodinu a neumí si představit, že by tam nebylo alespoň 10 jeho příbuzných 🙈 tak musíme udělat nějaký kompromis 🙂
  Moc díky, že jste se svěřila se svými přípravami 😊
  D.

  1. Není zač, Dano. Jsem ráda, že jsem vám předala pár informací o možnostech svatby v dnešní době. V zásadě jste to popsala hezky – půjdeme se po 15letém krásném vztahu vzít :-).

   Ať najdete tu pravou variantu s počtem hostů. Dobře tomu rozumím, variantu jen se svědky jsme také zvažovali, ale nakonec jsme nezvolili. Chtěli jsme, přeci jen, alespoň takto shromáždit rodinu. Když už to nebylo tajné, chtěli jsme, aby tam byli také.

 2. Zdeňka Vítková napsal:

  Také moc děkuji za články a Vaše zkušenosti s plánováním svatby podle svého. Doufám, že budu mít brzy příležitost je využít. My hlavně potřebujeme zminimalizovat to plánování a zařizování na začátku, jinak se snad ani nevezmeme. 😀 Profesionální hlídání dětí nás nenapadlo a přitom to i v našem případě bude nejspíš to klíčové, abychom měli čas pro popovídání s hosty a oni s námi.

 3. Monika napsal:

  Po přečtení tohoto článku si plně uvědomuji, jak minimalistická byla moje svatba před 11 lety. Na její realizaci jsem měla pouhé tři měsíce. Vzhledem k tomu, že neexistoval tehdy žádný Pinterest, Facebook apod., nebyla moje představa vysněné svatby ovlivňována přehnaným očekáváním. Jsem sice duchem minimalista, ale nemusela jsem de facto z tohoto důvodu čelit ani žádným lákadlům jako jsou věci typu fotokoutek, sladěné šaty družiček, různé ozdoby čehokoliv a kohokoliv. Svatba byla s 20 lidmi, dort jen jeden, ve snu by mě nenapadlo jich mít víc, květiny pouze já, ženich v klopě, auto nevěsty a malá kytka každé mamince. S více květinami se ani nepočítalo a květinářství je běžně nenabízelo. Šaty půjčené, proč bych je kupovala, když už bych v nich nikdy nikam nemohla jít. Obřad na místě, kde se svatby konaly běžně, takže výzdoba byla jejich a tu používají možná do dnes. Nic nebylo třeba chystat. Občerstvení v restauraci. Jen oběd a večeře a malý talířek s cukrovím na každý stůl. A manželé jsme dodnes.

  1. Děkuji, Moniko, za sdílení, jaká byla vaše svatba. Čím více komentářů zde čtu, tím více si uvědomuji, jak se opravdu posunul celý ten svatební byznys do dnešních rozměrů. Co dříve neexistovalo, je dnes předkládáno jako běžné.

 4. Nikola napsal:

  Tyjo, kdyz jste zverejnila prvni dil serie, rikala jsem si, ze bychom se treba mohli taky vzit, kdyz budeme mit navod, jak na to jit mininalisticky. No, uz u druhyho dilu jsem mela podezreni, ze ani minimalisticky to nebude pro me. (A to i kdyz si odmyslim korona prekazku.) A opravdu, odrazuje me prakticky vse, co se organizovani a priprav tyce, a to je pro me vlastne to nejdulezitejsi, takze jsem uz v zacatku osekala vsechno, nic z toho neni pro me dulezite. Tim nerikam, ze nemam svatby rada, ze na ne rada nechodim, ale myslim, ze ja sama se nepustim do niceho jineho nez sjednoceni jmen na urade, a to kdo vi jestli.
  Ale clanky jsem si precetla s chuti 😉

  1. Děkuji, Nikolo, za upřímnost. Mně to dřív odrazovalo taky. Vše piplat kvůli jednomu dni. Mně v tom pomohla na začátku vybraná svatební koordinátorka. Díky ní se vše začalo dít a posunovat a my byli hozeni do toho dělat rozhodnutí.

 5. Tereza napsal:

  Já jsem se vdávala před 14 lety. V listopadu. Byla to na tehdejší poměry malá svatba – řekla bych minimalistická. Celkem nás bylo 20. Kolega v práci mi tehdy vyčítal, že dělám malou svatbu. Ta má být velká – prý pro příbuzné a né pro mě. Já chtěla prostě malou svatbu. Na přípravu svatby jsem měla 3 měsíce. Šaty jsem koupila v Praze za stejnou cenu jako bylo tehdy půjčovné. Manžel si oblek půjčil. Sehnali jsem prstýnky, svatbu jsem měli na radnici. Kytka pro nevěstu, maminky a 3 babičky. Hostina v oblíbené hospůdce. Jeden dort a výslužka. Já si ten den užila. Fotky zajistil fotograf, video z obřadu strejda. 4 měsíce před tím jsem byla na dvou velkých svatbách a tak jsem věděla, že takové prostě nechci. Nechci velkou svatbu s hudbou a spoustou lidí. Chtěla jsem tam mít jen ty nejbližší a to jsem také měla.
  Za poslední 4 roky se u nás v práci odehrálo celkem 6 svateb. Všechny byly megalomaské. Jedna měla dokonce 150 hostů, druhá svatbu připravovala rok. Vše musela mít propracované. Jeden měl cca 2 denní párty. Kolik stály jsem se ani neptala ( můj odhad je kolem 150 tis. – ale peníze se prý na darech vrátí).
  Jedna už je rozvedená. Velká svatba a vydrželi spolu cca 3 roky.
  Nikdy jsem netoužila po velké svatbě.

  1. Díky, Terezo, za sdílení, jak vypadala vaše svatba. Pěkně jste popsala ty představy našeho okolí. Možná to tady v komentářích tak nevypadá, ale tyto bývají dnes docela běžné. Hodně radosti do dalších manželských let.

 6. Martina Kubínová napsal:

  Tak Váš plán byl 10 000Kč za svatbu pro 50 hostů, ten mě pobavil. Nikde ale neudáváte na kolik Vás celá svatba vyšla a to ačkoliv jsem si náročně pročetla neminimalistické články 🙂

  1. V prvním článku série uvádím odhadovaný rozpočet 100 000 Kč (o nulu více). Podle finálního vyúčtování vše komplet nakonec vyšlo na necelých 94 tisíc, největší položkou byla hostina (jídlo, pití, dort) pro 45 hostů za 52,5 tis. Kč.

 7. Ivus napsal:

  My jsme měli svatbu v srpnu 2015, byla laděna do světle zelena a jako dekorace se osvědčily podlouhlé květináče s obilím (osením), které jsme zaseli cca 3 týdny před, ještě byly na stolech zelená jablka. Osení snědly pak morčata od známých, jablka jsme chroustali pár týdnů my. Zbytek už jen pár záclon na ozdobení trámů a paklík čajových svíček a velké balení zelených ubrousků, které používám doteď na slavnostní rodinné obědy. Také jsme měli obřad i raut na jednom místě, s přípravami a výzdobou pomohly kamarádky.
  Fotil kluk, který sbíral zkušenosti a fotky do portfolia, takže cena velmi přátelská a fotky v pohodě. Hudbu zajistili hosté-kamarádi z kapely, takže jsem si pár písniček zahrála s nima.

  Plánem nebyla minimalistická svatba, ale chtěli jsme tam mít všechny pro nás důležité lidi a tak jsme šetřili na všem, co by bylo jen na jednodenní efekt.