Jdete poprvé na swap? Tohle se hodí vědět
Jak to udělat, abyste swap přetavili v užitečnou akci? Co můžete čekat a jak se na výměnu připravit?
Jestli se právě chystáte přijít na vaši první výměnnou akci, tedy swap, je tenhle článek pro vás. Sepsala jsem své zkušeností z mých víc než 15 návštěv.
Proč je píšu? Jednoduše proto, aby se vám nestalo, že domů dorazíte s kupou rádoby úžasných věcí, které byly sice zadarmo, nemohli jste je tam nechat, ale vlastně je nevyužijete.
Předpokládám, že jste na těchto stránkách proto, že se snažíte minimalizovat nepotřebné věci ve vašem životě.
Výměnami věcí mezi sebou si pomáháme navzájem k tomu, abychom vlastnili to, co budeme používat, nosit a spotřebovávat. Je to dobrá možnost, jak lokálně nabídnout věci, které se vám doma válí a chcete je takto darovat a zminimalizovat.
Jak se swapováním znovu nezahltit?
Pojďme po pořádku, od přípravy, přes samotnou akci až po návrat domů.
Než vyrazíte, přečtěte si pravidla akce
Banalita? Vůbec ne, dost z nás je nečte, a pak můžeme být překvapeni. Zjistěte si v pokynech od organizátorů, co můžete přinést. Ne vždycky je to patrné z názvu akce.
Základem je nosit to, co byste bez obav nabídli svým kamarádům. Tedy funkční, bez poškození a výrazného opotřebení. To ale není vše.
Nenoste hračky, když jde jen o výměnu oblečení. Nenoste dvě narvané tašky, když je limit 10 kusů. Tápete, co vzít? Berou domácí potřeby? Zeptejte se, krátká zpráva přes sítě to obvykle vyřeší.
Registrujte se, pokud si to organizátoři přejí. Klidně jen pár hodin dopředu. V této době je dost těžké předvídat, kolik lidí reálně na akci dorazí. Organizátoři to potřebují vědět třeba kvůli tomu, aby mohli odhadnout počty dobrovolníků na místě, počty stolů, štendrů a dalšího.
Co vzít na swap a jak věci připravit
Záleží samozřejmě na tom, co jdete vyměňovat. Předpokládám, že nejčastěji to bude oblečení, doplňky, věci do domácnosti a hračky.
Jak organizátorům ušetříte práci? Když věci na swap rozdělíte podle druhu do více tašek. Dětské oblečení nemíchejte s dospělým a rozdělte přibližně podle velikostí. Boty, ponožky, rukavice spárujte. Hračky dejte zvlášť, spojte gumičkou, páskou to, co patří k sobě (dílky k jedné hře apod.).
Takovými drobnostmi přispějete k uhlazenosti celé akce. Ti, co budou vaše věci přebírat a umísťovat během akce na stoly, to budou mít snazší. Zároveň návštěvníci nebudou muset dohledávat druhou botu, vezmou si skládačku kompletní a nebudou nacházet podprsenky zastrčené mezi složeným povlečením.
Mám to vzít nebo ne?
Ok, balíte a možná váháte, jestli to sako vzít nebo ne.
Přesně teď je ta příležitost říct si: Ale což! Vezmu ho. Vezmu i tohle. Trošku to „rozseknout“.
Doporučuji vzít:
- Kusy, které už nějakou dobu inzerujete a prodáváte a není o ně zájem. O to víc, když jste je v mezičase zlevnili.
- Kusy, které jste přinesli z předchozího swapu a neujaly se.
- Kusy, které byste jednou rádi přešili/upravili, ale nikdy jste se k tomu nedostali.
Z mé zkušenosti tady platí zákon pěkné dáš, pěkné dostaneš (nebo tak nějak). Prostě štěstěna vám bude nakloněna. Vždyť na akci budou jen tak pěkné věci, jaké tam my všichni sami doneseme…
Jo, a nezapomeňte si s sebou vzít nějakou tašku, do které si budete dávat to, co vyswapujete.
Zaplaťte vstupné
Při vstupu na akci zaplaťte vstupné, i kdyby bylo jen dobrovolné. Nebrblejte, zorganizovat takovou živou výměnu dá dost energie. Penězi můžete tuhle energii částečně vrátit.
Pokud vás napadá, proč byste měli platit za to, abyste někomu darovali své věci, tak měli (můj názor). Měli bychom být zodpovědní za své věci, včetně jejich zbavení se. Že jsou charitativní kontejnery a sběrné dvory zdarma, neznamená, že fungují bez peněz. Jen se platí jinými cestami.
Vstupné můžete brát jako podporu myšlenky lokálního vyměňování věcí. Navíc nebývá závratné.
Před odchodem se ještě jednou zastavte
Na první akci nejspíš budete ohromeni. Tolik krásných věcí. A všechny zadarmo.
To beru, říkáte si. Tohle taky. A tohle si natřu bílou barvou, aby mi to ladilo v ložnici.
Jenže pozor. Opravdu tohle všechno reálně využijete? Neberete si to jen proto, že je vám líto tam takovou pěknou věc nechat?
Než budete z akce odcházet, udělejte si ještě jeden rychlý „check“. Takové sebezpytování.
Strávili jste prohlížením věcí často několik desítek minut. V mezičase potkáte pár známých nebo si vypijete kafe. Taška věcí ze swapu se vám plní a plní.
Najděte si klidný kout a vyndejte úlovky ještě jednou z tašky. Dejte je vedle sebe, ať máte celý obrázek.
- Opravdu vše nabrané unosíte a využijete?
- Máte to s čím kombinovat stylově i barevně?
- Zvládnete zašít tu dírku a máte na to čas v nejbližších týdnech?
- Kojíte. Opravdu si chcete vzít tu halenku, ve které se kojit nedá a bude vám zatím pár měsíců ležet ve skříni?
- Budete to číst, když nestíháte číst ani vypůjčené knížky z knihovny?
Vyzkoušejte na místě vše, co vyzkoušet lze.
Považuji se za ostříleného swapera, ale tuhle kontrolu před odchodem dělám vždycky. Pár věcí obvykle ještě nechám na místě. Když jdu s dětmi, udělám závěrečnou revizi „pokladů“ s nimi.
Praktikujeme laskavý minimalismus. Nevadí mi, že si z akce donesou další věci. Určím hranici (počet hraček a dalších drobností) a nechám je užít si pocit z nových úlovků. Vím, že jsou ochotné na další swap pustit zase jiné hračky, které už je omrzely.
Donesené věci ze swapu hned roztřiďte
Teď pozor, tady mě asi budete považovat za puntičkářku. Po příchodu domů donesené věci hned roztřiďte a dejte na jejich místo.
Ty už vyzkoušené dejte vyprat nebo uložte. Hned je budete mít k dispozici a nebudou se vám doma kupit další tašky s neroztříděnými kusy.
Ty nevyzkoušené hned vyzkoušejte. Nesedí? Hned je dejte pryč a obratem se jich zbavte. Doneste na nejbližší swap, do charitativního kontejneru, do reuse centra. Darujte kamarádkám. Nedopřejte jim u vás doma poklidu a hřejivého koutku :-). Jinak budete mít zase pocit zavalení…
Nezahltíte se, když dáte hned jednu jinou věc pryč
Jestli máte doma obecně dost věcí, doporučuji vám právě nyní uplatnit pravidlo jedna dovnitř, jedna ven.
Donesli jste si novou úžasnou sukni? Skvělé. Jednu jinou dejte hned pryč. Je to drsné. Ale je to účinné a když to uděláte hned, stokrát si poděkujete potom. Využijete euforii z nové věci a snadněji pustíte tu starší. Když si necháte obě, bude později rozhodování těžší.
Jde to i tak, že jen donesete věci a ihned odejdete
Cítíte, že ze swapu i tak donesete moc úlovků?
Udělejte to jinak. Vezměte věci na swap a odevzdejte je hned u příjmu. Nechoďte dovnitř, nedívejte se na výběr měněného. Odejděte, abyste si nevyčítali, co vše jste viděli a mohli mít.
Zopakujte si, že toho doma máte dost a potřebujete především dávat pryč. I toto je možnost, jak akci pojmout.
Přeji vám dobrý pocit ze swapu. Do komentářů mi napište, jaký byl váš první swap a co jste úspěšně udali a přinesli.