Jak jsem byla na minimalistickém kurzu Martina Dědiny

Martin Dědina je jedním z mála českých minimalistů, který v této oblasti pořádá kurzy pro veřejnost. A o jeho kurzy je velký zájem. Soudě podle toho, že kdykoliv vypsal nový termín, vždy byl kurz naplněn rychleji, než jsem se stihla přihlásit. Až tentokrát se to povedlo a já jsem tam byla včera také.

Proč?

Možná se ptáte, proč jsem šla na kurz něčeho, co dobře znám? No, důvodů je více. Předně, každý má trochu jiný styl a přístup. Je dobré se vzdělávat, načerpávat inspiraci a tipy od jiných minimalistů. A pak upřímně jsem chtěla Martina poznat trochu víc, ne jen přes jeho články na blogu.

Sešli jsme se na trávníku Letenské pláně v Praze a po první hodině se přesunuli do blízké kavárny. Bylo nás 11 (se mnou i s lektorem Martinem).

Začali jsme krátkým seznámením a představením. Zjistili jsme, že naše cesty vedou z IT, farmacie, on-line marketingu či z obchodu s podprsenkami a finančního poradenství. Prostě pěkně různorodá skupina.

O čem to bylo?

Martin nejprve představil principy, které v minimalismu vyznává. Poté se už zaměřil na jednotlivé oblasti – zdravím a sportem počínaje, přes životní styl a bydlení, až po práci, finance a cestování. Vše prokládal svými vlastními zkušenostmi a praktickými příklady.

Zaznělo toho mnoho. Mně osobně utkvěly v hlavě tyto čtyři myšlenky, o kterých si budu ještě nějakou dobu přemýšlet:

  • Nejsem moje věci.
  • Minimalismus je o vědomém odpírání si sama sobě.
  • Informace je hodně často dobré hledat v sobě, ne v okolí. Toltékové říkají: „Vše je ukryto v nás“.
  • Minimalismus je o říkání NE. Nejen ostatním, ale hlavně sama sobě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Martin během kurzu nešetřil nejrůznějšími zajímavostmi, a tak jsme se dozvěděli třeba, že:

  • Slovo minimalismus se objevilo již v roce 1915 v oblasti umění. Jako reakci na bujarý expresionismus namaloval Kazimir Malevič „revoluční“ obraz – černý čtverec na bílém pozadí.
  • Slovo „nakupování“ můžeme číst jako NA-KUPOvání, tedy dávání na kupu, hromadění na hromadu (Jaroslav Dušek). Velmi trefné.
  • Když dodržujeme půst po několik dní, tělo začne vyžadovat jinou „potravu“. Martinovo tělo začalo požadovat poslech vážné hudby.
  • Člověk, který dodržuje půst, potřebuje méně spánku (stačí 6 hodin), protože jeho tělo vynakládá mnohem méně energie na trávení a zpracování jídla.
  • Sezení ve dřepu místo na židli má na naše tělo blahodárné účinky. Můžeme ho praktikovat i při práci na počítači (Petr Růžička).

Ptáte se, co mě na kurzu inspirovalo nejvíce?

Mám chuť si zkusit alespoň jednodenní půst. Zatím jsem nikdy nic takového nedělala. O půsty jsem se začala zajímat někdy v těhotenství, a to není vhodná doba to zkoušet (stejně jako během kojení).

Zaujala mě i redukující myšlenka „3 měsíce bez nových věcí“. Zní to celkem jednoduše, ale v reálu? Bude asi hodně záležet na tom, co se počítá za „novou věc“. Je to třeba šampón?

Suma sumárum jsem strávila pěkný večer s podobně naladěnými lidmi. Ověřila jsem si, že minimalismus je opravdu fenomén, který může zasáhnout do našich životů pěkně zeširoka. Je jen na nás, kam se vydáme a jak moc se omezíme.

Na tříhodinový kurz Martina Dědiny “Minimalismus v praxi: méně mít, více žít” na naucmese.cz se můžete přihlásit zde. Buďte rychlí. Termíny se plní bleskově, ale můžete se zapsat na čekací seznam a být informováni vždy, když se objeví nová místa na kurzu.

P. S. Pokud chcete Martina poznat více, udělala jsem s ním pro vás také rozhovor. Objeví se už brzy …

— 1361 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

Napsat komentář