Podobné příspěvky

Leave a Reply

5 Komentářů

 1. Lucie Machartová napsal:

  Milá paní Marcelo,
  to je velmi těžká otázka. Pro mne, rozhodně nejsem minimalistka, dá se říci, že v mnoha ohledech jsem přesný opak :-), tedy jasný křeček. Můj muž má pocit, že bych se už měla léčit, jenže on, na rozdíl ode mne minimalista je.

  Zrovna teď je mé křečkování podrobeno těžké zkoušce. Po dvaceti šesti letech v jednom domě a jedenácti letech v jednom bytě (různě jsme se se v nájmu stěhovali v rámci jednoho domu, takže by se dalo říci, že jsme nevyšli ze cviku) se stěhujeme do jiného, vlastního bytu. Ten není sice nijak menší než byt, který jsme obývali, ale je jinak uspořádaný. Mám pocit, že se do nového bytu nenacpeme.

  Při vyklízení kuchyně mého muže chytal rapl ze třech simaxových nádob v různých velikostech (používám všechny). Nyní z jedenácti beden knih (a to máme jenom jednu knihovnu Billy vysokou a dvě staré nízké 60 cm široké + jednu skříňku s dvěma policemi na knihy) má málem infarkt. Budeme jich muset asi spoustu odnést do knihobudky 🙁

  Při vyklízení kuchyně jsem zlikvidovala všechny reklamní hrnky kromě jednoho červeného Nescafé, v kterém odměřuji, pokud nevážím.

  Osobně pokud něco nahrazuji, rovnou tu původní věc radši hned odnesu.

  Ve Vašem případě – hrnku bych se zbavila a začala bych používat ten, co se Vám líbí (je to podobné jako s tím – to triko donosím na houby, zahradu… stejně si ho beru z odporem, takže takovou věc radši vyperu a dám do charity, komunitní skříně, na hadry… na swap asi není vhodné.

  Pánve bych se určitě zbavila – vrstva, kterou je pánev opatřená, je asi poškozená. A nikdo nezaručí, že neuvolňuje škodlivé látky.

  U konve nevím, mám stejnou, modrou. Koupila jsem si ji nakonec poté, co mi praskla asi po dvaceti letech moje milovaná konvička, a dva měsíce jsem zalévala vodou z PETky. Mně tato konev vyhovuje. Je pravda, že po hubičce trochu voda stéká. Musím vždy začít zalévání s květináčem, u kterého kvůli velikosti nenabryndám. Já jsem jinou, „ideální“ konev zatím nenašla…

  1. Díky, Lucie za sdílení, jak to máte vy. Přeji vám, ať je vaše stěhování příležitostí k revizi toho, co vlastníte. Je to možnost si klást otázky, které byste si jinak třeba nekladla.

  2. Jiřina H. napsal:

   Nádoba na zalévání… můj tip… Už roky používám vymytou láhev od pracího gelu Persil. Láhev je průhledná a na hrdle má červenou hubičku. Jen nevím, jestli se v tomto obalu Persil stále prodává 😉

 2. Pavla napsal:

  Pro mě je to otázka použítí.

  1) Jak často tu věc používám, že mi stojí za výměnu, ikdyž je funkční?
  Pokud ji ze svého pohledu používám často, tak bych mě to docela často iritovalo, že se mi třeba nelíbí, a nebo mi plně nevyhovuje apod. Pokud ji použiji párkrát, tak mi nevadí, že není podle mých měřítek dokonalá. Je lehčí přijmout její nedostatek, protože je stále funkční.

  2) K čemu ji používám? Má další využití? Mohu si pořídit novou věc, kterou je možné použít k dalším různým činnostem, které vykonávám (opravdu je dělám a ne „mohla bych je dělat, když bych to měla“). Mohu tu věc (věci) poslat dál a koupit si novou. Vím, proč novou věc kupuji.

  3) Otázka vzhledu a pocitu líbí/nelíbí – zamyslím se, co přesně mi na věci vadí a zda to nemohu něčím překrýt, přelepit. Např. u tohoto tvého reklamního hrnečku, hledala bych něco, čím bych to logo mohla přelepit nebo bych zkusila logo seškrábat (některá nedrží tak festovně). Ještě bych si zjistila, zda i ostatním členům rodiny se logo nelíbí, protože ostatním se může zrovna líbit a dívají se na něj rádi 🙂

  4) Občas u sebe praktikuji tzv. čekací dobu – u věcí, u kterých vím, že mi plně nevyhovují, fungují, ale zatím není žádná jiná k dispozici (z jakýchkoliv důvodů – nevyrábí se, je drahá, nesplňuje moje požadavky). Zatím tedy používám původní (ať je třeba polofunkční či nevzhledná), věc mám zaznamenanou, a když mi někde do cesty přijde (např. náhodné navštívení bazaru, když mám chvilku času, nebo se ocitnu v obchodě, kam běžné nechodím apod., tak přesně vím, co hledám).

  Také jí říkám doba zrání. Je to takové přechodné období kdy mohu odstupem pozorovat, zda mi opravdu původní věc vadí nebo jsem si na její nedostatky, tak zvykla, že se mi už líbí. U pár věcí se mi to již stalo.

  Též jsem si u sebe všimla, že si okolo sebe vytvářím dokonalé prostředí a neustále různě „tuním“ věci či vymýšlím rychlé pracovní úklidy apod. Přijde mi, že je to určitý druh kreativity, používat to, co mám.

  1. Děkuji, Pavlo, za skvělé doplnění. Je pravda, že tip s překrytím, úpravou používám jinak docela často. Odpárávám, odstříhávám, odlepuji, co jde a co mi vadí. U tohoto loga si myslím, že ostatní členové rodiny si jej ani nevšimli :-), ale chápu, že jindy to může být jinak.