Martina Kročilová, Zero Waste, rozhovor

Podobné příspěvky

Leave a Reply

20 Komentářů

  1. Není zač, Markéto. Látkové potravinové pytlíčky jsem zahlédla na Facebooku a moc jim fandím. Z mé poměrně krátké zkušenosti s jejich používáním radím jen jedno: aby byly co nejlehčí a nebylo nutné v obchodě jejich vlastní hmotnost odvažovat. Zdržuje to a obsluha bývá méně přívětivá při zavádění takovéto „novinky“.

   1. S tím souhlasím, čím jednodušší, tím lepší 🙂 Tento týden se mi na trhu stalo, že mi prodejce mi sám ze své iniciativy odhadem odečetl pár korun za váhu pytlíčku 🙂 Ale ostatní to ani nenapadlo…

 1. Velmi zajímavé téma 🙂 Dost zapadá i do našeho konceptu života bez sítí. Prozatím jsme na začátku cesty, ale i koncept „Nulového odpadu“ je její součástí. Velkou část potravin plánujeme pěstovat ve skleníku, který bude součástí našeho nového domu, který bude energeticky soběstačný. Oběma vám Marcelko i Martinko děkuji za pěknou insiraci a držím palce, ať vš na vaší cestě životem běží tak, jak si přejete…..

  1. Jsem ráda, že vás, Petře, téma rozhovoru oslovilo. Myslím, že komu se podaří pěstovat si vlastní potraviny doma, je prakticky bezodpadový už z principu. Fandím vám.

 2. v obchodě bezobalu.cz seženete spoustu potravit, I těstoviny. Stáčené oleje a další tekutiny najdete v obchodě naproti na bělehradské ulici 🙂

  1. Díky Pavlo za tip. Myslím, že je to bezobalu.org. O těstovinách slyším od vás prvně. Vím, že obchod Vom Fass s luxusnějšími oleji, octy a alkoholem na Bělehradské býval. Teď podle internetu sídlí v Korunní ulici.

  1. Není zač, Petro. Jsem ráda, že téma Zero Waste bylo u nás v ČR teď v červnu více vidět. Na pražskou konferenci přijela jeho velká propagátorka Bea Johnson z USA. Její přednáška byla velmi inspirativní. Vidím, kolik malých krůčků může ještě každý z nás udělat.

 3. Ahoj, možná to bude vypadat, že trošku rýpu, ale…připadá mi dost paradoxní, že slečna, která do takové míry stará se o životní prostředí, kupuje maso. Je jedno, jestli balené do plastu nebo do vlastní nádoby – stejně výroba masa to obrovská zátěž pro životní prostředí a zbytečné plýtvání. Poslední dobou začala jsem se trochu zajímat o zero waste, a úplně stejná věc zarazila mne na blogu Zero waste home – taky je tam záběr, jak Bea Johnson kupuje kuře (jojo, samozřejmě do krásné skleněné nádoby). Jak bylo řečeno v výborném dokumentu „Cowspiracy“ – nemůžeš si říkat environmentalista a zároven jíst maso, to prostě nejde dohromady… Anebo jen mne to připadá divné?

  1. Děkuji za komentář, Karolino. Popravdě jsem ho již o zero waste slyšela z více stran. Rozumím tomu, že to může působit jako nesoulad. Na druhou stranu vidím, že mnoho z nás si dnes hledá určitou vlastní cestu, jak změnit/ovlivnit něco, co se mu v naší společnosti nelíbí. Ať už je to omezování používání obalů, nejedení masa nebo třeba energetická soběstačnost. Jde o to, co je pro někoho priorita. Ne vždy to je všechno najednou. Dívám se na to pozitivně a realisticky. Ne každý se hned u nás stane vegetariánem, ne každý hned půjde z nákupu bez jediného jednorázového obalu. Ale obě strany se mohou začít chovat trochu uvědoměleji, což v obou případech životnímu prostředí prospěje.

  2. no iste, to by nebolo takejto témy, keby sa tu nenašiel vegetarián alebo rovno vegán so svojím drístom o tom čo je najlepšie a samozrejme sa nezabudol svojím veg… pochváliť.
   akurát že autorka aj keď je mäso môže toho rpe životné prostredie spraviť viac, ako 10 veg… dokopy, ktorý idú do markety a nakúpia si svoje veg… jedlo. mimochodom, predpokladám že si svoje veg.. jedlo pestuješ sám a že ho nekupuješ s markete, vypestované na druhej polke sveta a dovezené cez pol sveta?
   vieš, lebo ak to tak nie je, tak si len pózer a rýpeš úplne zbytočne

 4. Na podzim proběhla v naší městské části schůzka se zájemci o kompostování. Sešlo se celkem dost lidí, nyní se čeká, zda bude přidělena dotace na nákup zahradních kompostérů. Na schůzce byl vznesen dotaz, pokud budeme třídit odpad do sběrných kontejnérů, bioodpad do vlastího kompostéru, zda jsme povinni platit za odvoz směsného komunálního odpadu. Odpovědí bylo, že patrně ano. Dle zkušeností občanů již není možné si objednat velmi malou popelnici, kterou necháme vyvézt např. jednou za měsíc. Samozřejmě za nižší cenu. Myslím, že toto opatření je pro mnoho lidí demotivující a pokud mají platit službu, kterou nevyužijí, nevede je to k výraznějšímu přemýšleni o omezení domovního odpadu.

  1. Díky, Evo, za doplnění. O tomhle nemám detailní informace. Předpokládám, že je možné upravit odvoz směsné popelnice na méně často. Ale, aby to bylo opravdu v řádu měsíců, o tom jsem zatím neslyšela. Myslím, že prozatím hledáme motivaci k zero waste u sebe. Těším se, až tohle prosadí nějací osvícení komunální politici. Možná to není taková utopie, jak se zdá. Četla jsem článek o nových přístupech v nakládání s odpady. Diskutovalo se v něm, zda se nezavede placení za svoz odpadu podle váhy.

   1. Pěkný den. U nás řešíme stejný problém systému svozu odpadu. Neplatí se za to, co se odveze, ale za počet členů domácnosti :-/ Zavedli sice u nás čárové kody na popelnici, popelnice se při vysýpání váží, ale v politice placení se nic nezměnilo. Máme pět dětí a popelnici dáváme na vyvezení cca 1x za měsíc a máme ji poloprázdnou 😀 Prostě jim ji nedáme k odvezení, takže u našeho domu ani nezastaví popelářský vůz 😀 Odpad třídíme už roky a komposter máme odjakživa. Slepičky právě zavádíme…. Odpadu opět ubylo 🙂

    1. Díky, Petře, za doplnění. Je vidět, že modely placení za odvoz odpadu jsou různé a zatím většinou nijak nemotivující k zero waste. Už se těším, až mi sem někdo napíše nějaký příklad obce, kde to finančně motivující pro nadšence zero waste je :-).

     1. Dobré ráno Marcelko. Také se na tento okamžik moc těším, ale obávám se, že náš stát a úřady nemotivují nikoho k ničemu. Spíše naopak. Diktují, sankcionují a pokutují, pokud někdo jejich mnohdy nesmyslná nařízení nedodržuje :-/ a lidí, které si platíme z našich daní, si hrají na polobohy a jsou arogantní. Věřte, že mám bohaté zkušenosti. Politiky raději nezmiňovat….
      ….podle mého názoru je to především o tom, aby každý začal sám u sebe a neočekával, že se stát postará a zavede nějaké plošné pravidlo jako ve Švédsku, kde z odpadu vyrábějí energie (elektřinu a teplo pomocí pyrolízy) a jsou tedy z hlediska odpadu úplně nuloví, tedy spíše naopak mínusoví, protože jim odpad vozí i okolní státy. Je to tedy velký bussines a to i tedy u nás. Ovšem pouze pro stát prostřednictvím DPH, daně z příjmu atd…..
      ….mimochodem p. Mgr. Šejvl z Bučovic pořádá v Brně 18. 5. 2017 na VUT FEKT seminář právě na toto téma, tz. využití nejen odpadu pro výrobu energií i pro domácnosti. Osobně se semináře již tradičné účastním. Pokud by to někoho zajímalo, zde je odkaz: http://www.energis24.cz .

 5. Píšete, že “ v Německu, Belgii, Nizozemsku nebo Anglii tyto bezobalové obchody fungují naprosto normálně, jen v Čechách „to nejde“! „. Chybí mi vyjasnění toho „nejde“. Má to znamenat že nechodí lidi nebo že hází klacky pod nohy legislativa, hygiena, apod?
  Chtěl jsem se kouknout na tu houbičku, ale odkaz v závěru článku není funkční (tedy spíše stránka na kterou odkazuje neexistuje).

  1. Díky, Radime, za komentář. Jak sama pozoruji českou zero waste scénu, myslím, že se za ten rok od sepsání rozhovoru slušně posunula vpřed. Takže myslím, že se ukazuje, že i tady u nás to půjde (viz např. poslední úspěch crowdfundingové kampaně Bezobalu na novou bezobalovou prodejnu v Praze na Hradčanské – http://www.bezobalu.org/).

   Nemám vlastní zkušenost se zero waste obchody v zahraničí, ale uvedu vám jeden malý příklad z našich končin. Když chcete nakoupit pečivo do vlastního pytlíku v obchodě se obsluhou, probíhá to dnes správně hygienicky tak, že vy otevřete pytlík přes pult a prodavač vám do něj v igelitových rukavicích vloží pečivo. Nejde to tak, že prodavač si vezme váš pytlík a dá do něj v rukavicích pečivo. On nesmí prodávat pečivo ve vašem obalu (rozumějte „nehygienickém“). Jsou to takové rádoby drobnosti.

   Odkaz na houbičku jsem upravila. Balení po třech je dlouhodobě vyprodané. E-shop v současnosti nabízí velmi podobnou houbičku z lufy (jiný dodavatel). Už jsem ji také objednala, ale ještě nevyzkoušela. Tak uvidím:
   http://www.econea.cz/houba-na-nadobi-z-prirodni-lufy/
   http://www.econea.cz/houbicky-a-kartace-myti-nadobi/