Minimalistický šatník. Co mám právě teď v šatní skříni? Jak mám oblečení uspořádané?

Zajímalo by mě, Marcelo, kolik oblečení má taková průměrná žena? Víte, že já nerada průměruji a počítám. Tak jsem se rozhodla, že vám opět po čase představím svůj aktuální šatník. Berte jej jako inspiraci. Ten váš si především přizpůsobte vám, vašim potřebám a tomu, co sluší vašemu typu postavy.

Jak vypadá můj minimalistický šatník?

Pojďte, vezmu vás na videoprohlídku a ukážu, jak mám oblečení uspořádané. Vycházím z toho, co mám a co se vejde do naší ložnice.

Video jsem natočila v polovině března, takže na předních místech mám ještě teplé a zimní kusy.

Barvy

Když si skladbu oblečení porovnám s tím, jak vypadal můj šatník v roce 2017, vidím už jasný posun v barvách. Od studených k teplým, od modré a šedé do béžové, hnědé a bordové.

Postupně jsem upravila barevnou skladbu, když jsem zjistila, že mé pleti, tváři a vlasům lichotí víc teplé barvy než studené.

A co černá barva? Někdy vídáme minimalistické šatníky skoro jen v černo-šedo-bílých barvách. Někomu to takto padne jako ulité, na mně mi to přijde jako moc strohé. Testuji tak výměny černé za tmavě hnědou, to mi sedí víc.

Uspořádání. Komínky nebo na výšku podle KonMari?

Kdybych chtěla pořizovat nový nábytek do ložnice (což zatím nechci), pořídila bych si skříň s delší šatní tyčí a s maximem šuplíků, snad kromě horní police.

U dětí máme komody se šuplíky, a můžeme tak skládat na výšku podle KonMari, což mi velmi vyhovuje. Ve vysokých a hlubokých policích jde skládání na výšku aplikovat hůř.

Pro své oblečení tak používám výsuvné krabice, ale ne úplně na vše. Objemnější kusy (svetry, kalhoty a legíny) mám poskládané tradičně v komíncích.

Co vidím zpětně?

Během let mé minimalistické cesty se můj šatník proměňuje. Ne dramaticky, ale pomalu ano.

Když si porovnám, co jsem v něm měla před 5ti lety a co nyní, vidím, že:

  • je v něm cca o 20% méně kusů. Což není tak velký rozdíl, už před 5ti lety byl dost zminimalizovaný. Nemám potřebu jej výrazně početně redukovat dál.
  • je v něm z 50% jiné oblečení. Někdy to samé, jen vyměněné za obnošené (legíny za legíny). Často jiné, protože se změnil můj vkus, chtěla jsem zkusit nosit něco ze swapu nebo třeba ulovila něco zajímavého v sekáči.

Přesně kvůli tomuhle druhému bodu jej opakovaně třídím a procházím. Chci, aby pořád reflektoval, kdo jsem teď já a co mě baví nosit. A taky co reálně unosím.

Jaký je ten váš šatník? Co v něm máte nejraději? Podělte se v komentářích.

 

ebook Žiju s neminimalistou

— 642 zhlédnutí — Doba čtení: 2 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

Leave a Reply