Vadí vám, že vaše darované věci někdo prodává dál?
Pojďme otevřít téma peněz a plateb při zbavování se věcí. Narážím na něj často. „Ale Marcelo, nechci, aby mé darované věci někdo prodával dál. Chci je dát charitativně, ale ne, aby si z toho někdo udělal byznys. A proč mám platit vstup na swap, kam donesu své hezké věci?“, slýchám od vás.
Prodávat dál to, co jsem jim darovala
Ve videu vysvětluji svůj názor na:
- swapy, kde se platí vstupné,
- reuse centra, kde darované věci přeprodávají dál,
- online projekty, kde darované věci přeprodávají dál (zmiňované ReHračky),
- charity, které přijímají dary a některé z nich dál prodávají dle svého uvážení.
Co má cenovku, nemusí být ziskové a špatné
Myslím si totiž, že peníze jsou i tady potřeba. Co má cenovku, nemusí být ziskové.
I neziskové a zcela dobrovolné projekty potřebují peníze. Možná to nebudeme přímo my, kdo je platí. Možná to bude vaše obec nebo město skrz dotaci. Nebo to budou dobrovolníci, kteří „platí“ svou prací, ale mohou si to dovolit proto, že peníze vydělají jinde.
Projekt, kde se od vás vybírají peníze nebo požaduje nějakou platbu, není apriori špatný či neetický.
Naopak, z mého pohledu, je to známka toho, že se tvůrci a zakladatelé snaží o projekt realistický, dlouhodobě udržitelný, s vyrovnáním energií. Chtějí něco dělat i za cenu, že za sebou nemají velkého sponzora, donátora nebo pravidelnou dotaci z veřejných prostředků.
Naše možnost volby
Dejme na svůj pocit i zkušenost.
Máme v tomto možnost volby. Nemusíme jít na swap, kde se platí vstup a my s tím nesouzníme. Můžeme si swap uspořádat sami s kamarádkami a měnit vytříděné věci mezi sebou v malé skupince.
Nemusíme darovat věci do reuse centra, kde je dál budou prodávat za symbolickou cenu. Můžeme je darovat charitě, kterou známe, která nemá charitativní obchod a určitě věci nebude prodávat dál.
Nebo můžeme vytříděné věci nechat u popelnic, pokud je to u nás tolerovaná varianta, která nezpůsobí víc „bordelu“ než užitku.
Jak to vnímáte vy? Jak by podle vás měly být tyto projekty a aktivity financované?