Třídění toho, co se nám doma nakupilo za 2 měsíce

třídění

Jedním z důvodů, proč u nás doma funguje minimalismus dlouhodobě, je pravidelné třídění a zbavování se věcí. Já vím, možná si přejete, aby k vám domů už nepřicházely žádné zbytečnosti a vy jste tento náročný proces zbavování se nepotřebného už nemuseli podstupovat.

Jenže chci ukázat realitu.

Ta je taková, že věci přicházejí a potřebují i odcházet. Pěkně pravidelně, aby nás nezahltily. To neznamená, že musím dělat čistku každý týden.

Třídění

Nepotřebné věci zachytáváme doma k následnému třídění dvěma způsoby.

První, hned, jak na něco rozbitého nebo jinak nepotřebného narazím, hodím to do tašky na zbavování se. Bez vymýšlení, jak se toho zbavím, kam to odnesu. Tašku mám v kumbále na polici. Dobře poslouží taky vyhrazená část police ve skříni nebo papírová krabice.

minimalismus, třídění věcí

Druhý způsob, každý cca půlrok až rok (dětské věci a hračky častěji) dělám cílené třídění a probírku svých věcí. Ne všechno plánuji do diáře, prostě, když mám chuť a puzení, jdu do toho.

Při běžném objemu vytříděných věcí projdu tuhle tašku každé 2-3 měsíce. Velké většiny z nich se zbavím, nejčastěji darováním.

Samozřejmě, při větším vyklízení části domácnosti dělám probírku a posun věcí pryč co nejdřív.

Ve videu ukazuji, co konkrétně jsem zachytila tentokrát. Proč se toho zbavuji a co s tím chci udělat.

Video: 18 min.

webinář

Motivovalo vás video? Co nejčastěji přebývá doma vám? Podělte se v komentářích.

— 487 zhlédnutí — Doba čtení: 2 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

2 thoughts on “Třídění toho, co se nám doma nakupilo za 2 měsíce

Leave a Reply

 1. Petra

  Výborné, děkuji za sdílení. Vlastně to dělám velmi podobně. Mám velkou a malou papírovou krabici (pěknou, dekorativní), do kterých průběžně ukládám, co chci poslat dál. A jednou za čas ty krabice vezmu, ještě jednou projdu a věci odnesu většinou na SWAP nebo je daruju jedné ze zdejších organizací, která si je prodá na bleším trhu. Občas se mi stane, že z krabice vylovím věc, o které jsem si myslela, že ji nepotřebuju (pastelky, myš k počítači, tlačítkový telefon), a začnu ji znovu používat. Tak se mi potvrdilo, že je lepší nechat věci v krabicích alespoň půl roku nebo i rok, pokud jich není moc. V té pěkné, dekorativní krabici nakonec nikomu nepřekážejí. 🙂

  Reply
  1. Marcela Janská Post author

   Není zač, Petro. Mám tu frekvenci trochu kratší, přeci jen za rok bychom tu měli nahromaděno tolik vytříděného, že by to snadno zabralo půl kumbálu. Systém vašich dvou krabic mi přijde super.

   Reply