Mapa knihobudek se slibně plní. Kdo za to může?
ROZHOVOR – Všimli jste si, jak se během posledních měsíců začalo objevovat mnoho dalších knihobudek po celé ČR? To není náhoda. Knihobudky se začaly objevovat proto, že se jejich nimravému mapování nově ujal Jan Bičák z projektu Knihobudka.
Jeho zásluhou se mapa stává živou a aktuální. Najednou na jednom místě vidíme, kolik takových miniknihovniček kolem nás vlastně máme. Hurá!
Když mě Honza v vzápětí kontaktoval s poděkováním za mé články o knihobudkách, bylo to jasné znamení jít v tématu zas o trochu dál.
Tak vznikl tenhle rozhovor, ve kterém se s Honzou bavíme o tom, jaké je povědomí lidí o knihobudkách, kolik takových míst v ČR máme a čím bychom se mohli přiučit ze zahraničí. Honza předává své zkušenosti, co se osvědčilo, aby místo s knihovničkou zůstalo dlouhodobě živé a používané.
A taky vám poví, co přesně máte udělat, když objevíte knihobudku, která na mapě není a rádi byste ji tam přidali.
Mohl by ses čtenářům představit a říct, co máš v Knihobudce na starosti?
Jmenuju se Honza Bičák a mám na starosti koordinaci projektu. To obnáší emailovou a telefonní komunikaci, aktualizaci mapy knihobudek na našem webu, ale také komunikaci na našem Facebooku, kde zmapované knihovničky představujeme veřejnosti a zveme k jejich návštěvě.
Postupně vytváříme kompletní mapu sdílených knihovniček v ČR. Obrací se na nás lidé nejčastěji ohledně základních informací, jaké první kroky mají učinit, pokud chtějí ve svém okolí knihobudku vytvořit. Dále se pak lidé často zajímají o to, kam umístit vyřazované knihy, což velmi chválím. Dá se tak zachránit velké množství knih, které by šly jinak v lepším případě do sběru.
Váš projekt funguje už od roku 2014. Vidíš od té doby nějaký posun v tom, jak jej lidé vnímají a využívají? Rozrůstá se o něm povědomí?
Já jsem v projektu relativně nováček, jsem v něm aktivně od února 2018, takže vlastně rok. Museli jsme s kolegou a zakladatelem projektu Pavlem Železným v první řadě najít novou dílnu pro výrobu, kde jsme udělali několik nových realizací knihobudek s novým designem polic.
Obecné povědomí o knihobudkách je vzhledem k počtu na celém území ČR myslím velké. Jak ukazuje návštěva našeho webu, tak i o knihovny ze starých telefonních budek je zájem. Ohlasy jsou veskrze pozitivní, samozřejmě občas narazím na informaci o vandalismu, ale jsou to spíše výjimky.
Mapa knihobudek
Jaký je aktuální odhad počtu knihobudek a miniknihovniček v ČR? Dá se říct, kolik lidí je asi využívá?
Netroufnu si odhadnout souhrnné číslo, máme více jak 30 vlastních realizací, víme o desítkách menších knihovniček (k začátku února 2019 jich máme popsáno 53) a kolem stovky dalších na nádražích ČD.
Jste nějak propojeni s iniciativou Kniha do vlaku, tedy s knihobudkami v prostorách vlakových nádraží?
Proběhlo několik pokusů o kontakt s Českými drahami mailovou i telefonickou cestou, ale zatím bez úspěchu na relevantní odpověď, nebo jednání o spolupráci.
Úspěšnější jsem byl ale v knihovně Mikulov, která mi poskytla mapu knihovniček na vlakových nádražích, takže teď stačí v uvozovkách „pouze“ dohledat otevírací doby čekáren a nějaké foto a takto s kompletní informací knihovničky zařadit na mapu a zveřejnit.
Řešíte situace, kdy jsou některé knihobudky stále skoro prázdné a jiné přeplněné knihami, které se vůbec nemění?
Máme minimum problematických míst, kde se knihy opakovaně ztrácejí, ale existují taková. Jedná se logicky o odlehlejší místa.
Co se osvědčilo, aby se knihobudka stala živou záležitostí? Tedy, aby o ní místní lidé věděli a používali ji oběma směry – beru i dávám knihy? Takovou radu by jistě ocenil kdejaký místní komunitní spolek, co knihobudku provozuje.
Osobně bych kladl důraz nejdříve na vhodné umístění. Může to být místo u dětského hřiště, ale i u samoobsluhy, nebo v parku, záleží na znalosti místních zvyklostí.
Dále je potřeba klást důraz na samotný start projektu. Myslím tím už před otevřením dát vědět lidem z okolí, že se chystá místo, kde bude možné půjčit si knihu a také tam nepotřebnou knihu nechat pro další zájemce.
Další možnost je lidi z okolí do samotné realizace knihobudky zapojit. Pak bych doporučoval zapojit nejbližší knihovnu do spolupráce jako dodavatele vyřazených knih. Udělal bych také slavnostní otevření, kde je potřeba lidem vysvětlit, jak to celé může fungovat.
Na předchozí otázku ještě nevážu. Pochopila jsem, že sbíráte zkušenosti i v zahraničí. Je něco, co tam funguje lépe než u nás a mohli bychom se tím přiučit?
Nerad to říkám, ale první co bychom se měli v zahraničí učit je úcta a ohleduplnost lidí k sobě navzájem a úcta ke svému okolí. Myslím tím Německo, Rakousko a třeba i Slovinsko, kde jsem byl nyní naposled.
Jako by nás stále všechny táhlo dolů maloměšťáctví a neustálá sebestřednost. Maloměšťáctvím myslím model chování, který reálně na velikosti města nezáleží.
Často se stane, že někdo objeví fungující knihobudku, která není na mapě, kterou spravuješ. Co má takový člověk přesně udělat, aby se nové místo s knihobudkou na mapu dostalo? Jak ti může ušetřit práci?
Děkuju za tuhle otázku, takto jsem se dostal sem na tvůj blog. Vyhledával jsem informace o knihobudkách a viděl jsem, že lidé hlásili knihobudky, které nám v mapě chyběly. Postupně je doplňuju.
Potřebuji vždy přesné GPS souřadnice, které jsou pro mapu zásadní. Bez souřadnic knihobudku do mapy nemohu zadat. Dobrým vodítkem je adresa, ale vždy se nelze adresy chytit.
Dále potřebuji popis místa (např. v druhém patře naproti lékárně) a fotografii, která je zásadní pro naše Facebook sdělení, a tím i šíření osvěty.
Kontakty na Honzu najdete TADY.
Děkuji za rozhovor.
Jan Bičák má od února 2018 jako dobrovolník na starosti koordinaci projektu Knihobudka. V rámci něho se staré nepoužívané telefonní budky mění na knihobudky, které na veřejných místech slouží jako pouliční knihovny k výměně knih. Honza se stará o komunikaci, aktualizuje mapu všech knihobudek v ČR a šíří o nich povědomí na sociální síti Facebook.
Zdroj fotek v článku: www.knihobudka.cz a její Facebookové stránky
Mé předchozí články k tématu knihobudek
Knihy nevyhazuji, tak co s nimi? (srpen 2016)
Knihobudky nemají reklamu, udělejme jim ji (květen 2018)
Z telefonní budky zvládneme vyrobit knihobudku za 7 dní, říká Pavel Železný (září 2016)
Knihobudky jsou fantastická věc, bohužel často spíše než k výměně knih, slouží jako odpadiště knih, vydaných často v obrovských nákladech za socialismu. Myslím tím také plejádu sovětských i našich autorů, které byly vydávány jako nečtivo už ve své době. Co s tím? Nic, to časem samo zmizí. Je to ale asi naše knihobudkové unikum. Nemáte máte zkušenosti z jiných zemí?
Jane, nemám vlastní zkušenosti z jiných zemí, jen zprostředkovaně díky internetu. Je zde někdo ze čtenářů, kdo má přímou zkušenost se zahraničními knihobudkami? Díky dopředu za sdílení. Taky by mě to zajímalo, i když půjde o malý výsek zkušeností.