Univerzální citrónový čistič, který se vám povede. Video návod
Jak jsem se vám svěřila ve svém článku o domácí úklidové chemii, u některých čističů jsem dospěla do fáze, kdy si je doma vyrábím sama. Obvykle z běžných „kuchyňských“ surovin a s jednoduchým postupem. Můj snad největší objev za poslední dva roky je univerzální citrónový čistič.
Výrobní cena 10 Kč, výroba 10 minut, funkčnost 100%. Dneska vám chci ukázat můj prověřený recept, jak jej vyrábím. Lépe řečeno, jak jej namíchám a nechám pracovat přírodu za mě.
Jedinou nevýhodou tohoto receptu je čas. Přírodu musíme nechat pracovat 3 měsíce. Tudíž čím dříve ho namícháte, tím dříve ho vyzkoušíte :-).
0:35 suroviny na výrobu
1:14 nakrájení slupek
1:50 zalití octem
2:30 čistič po 3 měsících
3:06 cedění, dodání alkoholu a esenciálního oleje
4:07 způsoby použití
Na citrónový čistič potřebujeme
- běžný kvasný 8% ocet,
- slupky ze dvou vymačkaných citrónů,
- esenciální olej tea tree,
- vysokoprocentní alkohol,
- větší uzavíratelnou sklenici,
- rozprašovač s pumpičkou na hotový čistič.
Postup „výroby“
Nakládám
Do sklenice naliji zhruba do poloviny ocet. Do octa vložím na kousky nakrájenou citrónovou slupku (odpad po vymačkání šťávy). Slupka časem docela nabobtná, tak nedávejte citrónu příliš. Slupka má být stále potopená.
Do větší sklenice dejte maximálně slupku ze dvou středně velkých citrónů. Slupku můžete vkládat postupně během prvních dvou týdnů vždycky, když si vymačkáte citrón.
Sklenici uzavřu a dám do temna, třeba pod dřez. Poznačím si štítkem na sklenici datum, kdy jsem čistič založila.
Čekám
Když si vzpomenu, zhruba jednou týdně, ocet se slupkami jemně promíchám točivým pohybem. Slupky se tak budou lépe macerovat a aroma se rovnoměrněji rozšíří do octa. Citróny s postupem času překryjí silný pach octa.
Za 3 měsíce je čistič hotový a krásně voní po citrónech. Pokud nevydržíte 3 měsíce, můžete maceraci ukončit už po dvou měsících. Čistič bude více octový, ale funkční už bude.
Během čekání se můžete pustit zatím do úklidu a minimalizování jiné oblasti vaší domácnosti. Do začátku vám pomůže můj stručný návod 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet.
Nebo se můžeme domluvit a dorazím vám pomoci osobně v rámci mé služby asistovaného třídění a vyklízení.
Sliji
Po 3 měsících hotový ocet přecedím přes jemné sítko (nebo plátýnko). Slupky vyhodím. Přiliji zhruba malého panáka vysokoprocentního alkoholu (slivovice, vodky, rumu) a nakapu 10 kapek éterického oleje tea tree. Zamíchám a naliji do rozprašovače.
Dále skladuji v běžné úklidové skříňce do vypotřebování. Zatím se mi nikdy nestalo, že by čistič zplesnivěl nebo se jinak znehodnotil. Suroviny v něm ho samo-konzervují.
Následně založím další dávku čističe. Jedna várka mi vydrží zhruba na čtvrt roku. Jeden čistič používám a druhý si kontinuálně připravuji pod dřezem.
Použití
Vlastnosti octa, citrónu, alkoholu a trea tree působí jako čistící kombo. Tohle kombo desinfikuje, odstraňuje mastnotu i vodní kámen, je antibakteriální. Zároveň netoxické a ekologické. Jeho univerzálností rozhodně zabijete více much jednou ranou.
Čistič používám k mytí nejrůznějších nánosů zašlé špíny ve dřezu, sprchovém koutě, na kovové desce sporáku, na dlaždicích v kuchyni. Funguje také na vodovodní baterie na čištění usazenin z vodního kamene.
Čistič nastříkejte a nechte chvilku působit, než zasáhnete houbičkou, kartáčkem nebo hadrem.
Dá se s ním mýt i zrcadlo, kdy v poslední fázi dočistím zrcadlo papírovou utěrkou. Nenahraditelný je pro maminky skladující použité látkové pleny v kýblu. Prázdný použitý kýbl vystříkám čističem, chvíli počkám a domyji kartáčkem s teplou vodou.
Vychytávky
- Pokud jste fanoušky éterických olejů, můžete hotový čistič dále ovonět dalšími éterickými oleji. Třeba mandarinka nebo pomeranč fungují výborně.
- Místo běžného kvasného octa můžete použít i jablečný ocet. Je to sice dražší varianta, ale čistič bude mít jemnější kyselou vůni. Už po dvou měsících bude jablečný ocet cítit jen velmi decentně (oproti běžnému octu).
- Při opakovaném použití sklenice na macerování vám může působením octa korodovat kovové víčko. Víčko ochráníte tak, že pod něj dáte kus pečícího papíru. Ten je tak tenký, že půjde zašroubovat i s víčkem.
Tak hurá do „výroby“ tohoto jednoduchého čističe. Přeji vám, ať je díky němu vaše úklidová skříňka prázdnější o nějakých pár super drahých značkových prostředků.
jééj, to je super, určite vyskúšam, mám rada takéto po domácky vyrobené čističe, ocot používam roky do práčky miesto aviváže, tiež ocot so sódou bikarbónou do odtokov a wc misy…
Vyzkoušejte, čistí to opravdu kdeco. Navíc to „nechemicky“ voní, takže se mi s čističem dobře pracuje.
Tak na to jsem zvědavá 😊 to snad i stojí za to čekání. Jdu hledat sklenici.
Katko, za čekání to stojí. Ono to uběhne celkem rychle. Jde o to poprvé. Později můžeš jet kontinuálně.
vyzkouším, dochází desinfekce do kuchyně, tak jsem zvědavá, akorát nevím, zda vydržím 3 měsíce 😀
Díky za super tip :)!!! Zrovna jsem něco takového chtěla hledat na netu. Univerzální, doma vyrobený přírodní čistič je něco, po čem zrovna toužím! Sice si budu muset chvíli počkat, ale ono to za to stojí…už asi dva roky mám doma jablečný ocet, který jsem si na něco koupila a nevyužila jej. Tak konečně přijde jeho velká chvíle =D. Už aby byl ten zázrak hotový 🙂
Ano, není na co čekat. Ono to uběhne jako voda. S jablečným octem můžete zkusit výsledek už po dvou měsících. Má trochu jemnější aroma než běžný ocet. Ať se dílko podaří.
Díky 🙂
Děkuji! To jsem právě potřebovala. Jsem nadšená z podobných vynálezů využívající „co dům dá“. S každým podobným nápadem mám pocit větší svobody a samostatnosti, nehledě na to, že to ladí s mým přístupem k ekologii a recyklování. Jdu na to! 🙂
Není zač, Veroniko. Vyzkoušejte a uvidíte. Já už ani nespočítám, kolik těchto čističů jsem doma vyrobila.
Vážně tuzemák? Vždyť je sladký a rozhodně bych ho nepovažovala za „vysokoprocentní“.
Tak slivovice nebo vodka by byla lepší, uznávám. „Vařím“ z toho, co mám doma. Pořád tam nějaký alkohol je, tak jsem ho použila :-).
Zase má pak byt příjemné „buchtové“ aroma. Jinak já už založila 3. dvojnásobnou várku (i pro mamku) a jsem nadšená.
Super nápad. Tři měsíce jsou pro mne tak akorát, abych do té doby vypotřebovala tu nakoupenou chemii, přeci jen se mi to nechce vyhazovat. Odpoledne zajdu koupit ocet a citron a pustím se do výroby. Líbí se mi, že je rychlá a tak jednoduchá. Určitě se povede každému, tedy i mě 🙂
Zkuste, Zlato. Třeba zatím na střídačku s tím, co ještě máte doma.
Tak som si ho urobila a je moc fajn 🙂 akurat sa mi zda, ze ten ocet trocha ponicil povrch vo vani a umyvadle. Mate niekto podobnu skusenost?
Jsem ráda, že se vám, Jano, čistič podle návodu povedl. Podobnou zkušenost s poničeným povrchem sanitární keramiky nemám. Jak poničení vypadá? Šmouhy, skvrny nebo něco jiného? Použila jste při čištění pouze tento čistič nebo jste ho smíchala ještě s něčím dalším (např. jedlou sodou)?
Ahoj Marcelo, a co takhle místo pitelného alkoholu přidat alpu? Má 60 % a předpokládám, že bude fungovat skvěle. PS: Jdu zakládat první várku čističe:o)
Myslím, že by to šlo taky. Použijte, co máte. My máme letité zásoby tvrdého alkoholu (po dědečkovi), tak dávám ten :-).
Alkohol z pálenic mívá cca 50% (nebo i o něco více). Běžné lihoviny v obchodě mají obvykle 40% nebo i méně. Takže bych to dávkoval velikostí panáka podle „síly“ v lahvi. Založil jsem také dávku a jsem zvědavý jak se povede.
PS: ne že bych vyžadoval čistotu jaké bývalka, ale občas něco vyčistit musím…. 🙂
Dejte vědět. Já dávám alkohol „od oka“, takže přesný poměr nemám.
ahoj, proč zrovna 3 měsíce? Slupky mám v octu 2 týdny a už to voní skoro z jen po citronech. Jaký je mezi tím rozdíl krom zápachu, někde jsem viděla recept po dvou týdnech slít a naředit 1:1 s vodou do rozprašovače a konec, už žádný alkohol. Je mi jasné že tohle je lepší kombo jen mě zajímá proč?
Když jsem to zkoušela, přišlo mi, že cokoliv pod 1 měsíc není dost vyluhované. Tedy je to má vlastní zkušenost. Nijak chemicky to dokázané nemám.
Funguje čistič taky do toalety?
Ano, používám ho tak, že jím nastříkám mísu zevnitř a prkýnko. Mísu pak ještě lehce zasypu jedlou sodou. Nechám působit, šumět a pracovat. Pak vyčistím záchodovou štětkou a hadrem. Kombo s jedlou sodou je dobré na vodní kámen.
Na ucpaný odpad ze záchodu ale nestačí.
Zkouším uždlouho doporučovaný ocet přímo do WC mísy. Nechám chvíli působit, lze i přes noc. O zbytek se postará mechanické vyčištění WC štětkou a splácnutí. Mně osobně vyhovuje. Octový odér vyvětrám:-)
Dobry den, chtela jsem vyrobit vas cistic, ale manzel mi tvrdi, ze bude toxicky, protoze se uvolni postrik z citronu? Pouzivate bio citrony? nebo omyvate? dekuji
myslim, ze i z bezne osetreneho citronu bude v konecnem cisticim prostredku zanedbatelne mnozstvi oproti kupovanym prostedkum, ktera je z velke vetsiny prave jen o chemii.
Souhlasím.
Dneska už používám bio citróny, ale dříve jsem nakládala klasické. Dají se koupit i takové mezi, nejsou bio, ale jsou povrchově chemicky neošetřené.
Ty klasické citróny jsem omývala teplou vodou.
Pořád si ale myslím, že i čistič vyrobený z běžných ne-bio citrónů je mnohem méně toxický než běžný univerzální čistič (nejspíš na bázi ropy a kdo ví čeho), který jsme používali předtím.
Dekuji, nejspis take koupim bio citrony. Komercni cistice nepouzivam a ty netoxicke jsou docela drahe. Oba mi synove maji astma, takze chemicke aromatizovane prostredky mi nesmi domu. Odvykla jsem si pouzivat umele vune, avivaze, lestidla ap. Kdyz jsme nekde na navsteve, uz mi chemicky zapach vadi 😉
Dobry den Marcelo, omlouvam se za mozna hloupou otazku, ale dal by se pouzit misto citronu treba pomeranc nebo jiny citrus, nezkousela jste? Nevim jak moc nezastupitelnou roli tam ma ten citron, ale u nas doma bohuzel moc nefrci, tak me to jen zajima. Dekuji 🙂
Zkoušela jsem dát menší část náplně grep a mandarinku, ale samotný jiný citrus mimo citrón ne. S mandarinkou to bylo pak zakalené (ale ne zkažené), ale citrón ji vůní přebil. S grepem už si to upřímně úplně nepamatuji. Tak to zkuste a uvidíte sama.
dobrý den
priroda je uizasna
napriklad ohledne vodniho kamene staci ocet a citron
Ocet je dobrý, souhlasím. V článku píší, že jeho účinnost ještě zvýší to, když se ohřeje. Zajímavé, to jsem nikdy nezkoušela.
Co používáte na mytí toalety? Také tento čistič?
Ano, tento citrónový čistič v kombinaci s jedlou sodou. Nejprve nastříkám čistič, zapráším sodou, nechám chvíli působit a pak čistím hadrem a štětkou.