Odhalila jsem záhadu otevřeného kelímku 12M

symbol otevřeného kelímku

Uděláme si krátký test. Co znamená tento obrázek?symbol otevřeného kelímku, jak uklízet

a) symbol množství produktu v kelímku v objemových jednotkách
b) symbol doby trvanlivosti produktu po otevření
c) symbol, jak nakládat s odpadem po otevření a spotřebování

Když si večer čistím zuby Elmexem a pastu vracím na poličku pod zrcadlem, zírám na tuhle značku mimoděk skoro pořád. Pořád mi nešlo do hlavy, proč je na pastě o objemu 75 ml symbol 12M, ale na 50 ml gelu z dubové kůry 6M?

Ale nějak hlouběji jsem o tom nepřemýšlela. Až jednou jsem se podívala do Gogola, jak říkal oblíbenému vyhledávači můj děda.

Co říká Gogol (alias Google)

Kelímek značí dobu trvanlivosti kosmetiky po otevření, tzv. PAO symbol (Period After Opening). Číslo uvnitř nebo blízko kelímku udává počet měsíců, do kdy se má výrobek spotřebovat poté, co poprvé otevřete balení. Tedy, ač je ve sváru spotřebujte do 6/2017 (minimální doba trvanlivosti), pokud kelímek s 12M symbolem (datum trvanlivosti po otevření) otevřete v srpnu 2015, měli byste ho spotřebovat už do července 2016.symbol otevřeného kelímku, jak uklízet v koupelně

PAO symbol není na všech kosmetických produktech, uvádí se na výrobcích s trvanlivostí delší než 2,5 roku (30 měsíců). Např. na čistě přírodních produktech, které vydrží měsíce, zřídka roky, PAO symbol nenajdete. Výrobky s trvanlivostí kratší než 2,5 roku se označují symbolem přesýpacích hodin nebo slovně „spotřebujte nejlépe do“.

AHA, tak takhle to je… Udělala jsem si malý průzkum v koupelně a objevila symbol nejen na zubní pastě, ale také na krému na obličej, krému na dětskou citlivou pokožku, čistícím mléku, léčivém dubovém gelu nebo kuličkovém antiperspirantu.

Kdy jsem tohle otevřela, to netuším

Nekomplikujeme si to už trochu moc? Kontrolovat trvanlivost krémů? Na sýrech nebo smetaně to chápu, ale drogerie? Jak si mám pamatovat, kdy jsem kelímek otevřela? Jsem hlava děravá, mám si na to vést evidenci v počítači? Co se na tom může zkazit?

Nejsem dermatolog ani lékárník, tak zde nebudu filozofovat nad tím, symbol otevřeného kelímku, jak uklízet v koupelněkteré látky v kosmetice se snadno zkazí a co vám z toho vyskáče „za potěšení“. Dám vám svou laickou, minimalistickou, odpověď.

Tyhle symboly kelímků mi dávají jasný signál – nestíhám to spotřebovat! Přesto, že se mi to vejde do poliček v koupelně, mám toho moc.

Beru si z toho tato poučení:

 • Lepší univerzálnější mazadla k různému a častému použití, než specializované výrobky, které využiji párkrát.
 • Velký kelímek není vždycky výhra. I když akční leták supermarketu a výrobce tvrdí opak. Zvláště to u nás platí u opalovacího krému, kde mi malinké cestovní balení stačí na celé léto v Čechách.
 • Skladové zásoby jsou v kosmetice přítěž. Často chci zkusit něco nového (nebo si to umíchat sama), a pak mě otravuje vypotřebovat to staré.
 • Datum expirace je jedna věc, použití věc druhá. Všeho s mírou. Budete hned vyhazovat krém, který je o čtvrt roku déle otevřen, než uvádí symbol?

Výrobcům kosmetiky teď asi vstávají vlasy hrůzou :-). Mým cílem budiž 1 krém na obličej, 1 mazadlo na tělo i ruce, 1 pasta, 1 mýdlo a 1 šampón.

Expirace léků

Až se budete dívat stejnou optikou i do vaší lékárničky, vězte, že u léků je to s expirací snazší. Prostě máte na krabičce datum, do kdy lék můžete používat. Žádné PAO komplikace, kdy jste balení otevřeli.

Prošlé nebo otevřené nepoužité léky jsou nebezpečným odpadem. Ty vytříděné odneste do nejbližší lékárny ke specializované recyklaci. Nebojte se, domů půjdete s prázdnou. Ještě se mi nestalo, že by mi je někde nechtěli vzít.

Závěr z toho celého? Jsem vděčná za ten nakreslený kelímek na tubě od Elmexu, zase mě posunul o kousek dál na mé cestě k jednoduchosti.

P. S. Správně v testu je za B, ale to jste určitě už uhodli sami.

— 5069 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

16 thoughts on “Odhalila jsem záhadu otevřeného kelímku 12M

Leave a Reply

 1. Eliška Plitzová

  Ani nechci vědět kolik toho doma máme my. Máma je lékarnice a tak každou chvíli máme nějaký vzorek zdarma. Ještě ke všemu máme dvě koupelny a skoro všechno je tedy dvakrát jelikož se nahoru a dolu nikomu nechce. A samozřejmě nesmí chybět tvrzení mé mamky: „co kdyby se to někdy hodilo“ 😀

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Děkuji Eliško za komentář. To málo vzorků zdarma, které dostávám, většinou hned otevřu a zkusím. Vypotřebuji nebo vyhodím, když mi nevyhovuje. Naštěstí máme jen jednu koupelnu. Přeji hodně síly do zjednodušování v koupelně.

   Reply
 2. Martina

  Praktický článek. Jdu uklízet 🙂 je pravda, že zejména kosmetické skříňky a lékárničky jsou na tohle pěkný lapač. Díky za tip…

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Dobrý den Martino, jsem ráda, že vás čtení „nakoplo“ k úklidu. Ano, máte pravdu, někomu se kupí kosmetika, někomu zase třeba knížky a hrnečky. Každý máme své lapače.

   Reply
 3. Janka

  Obrázok kelímku na kozmetike nie je žiadna záhada na odhalenie. Čo ten obrázok znamená vie snáď každý už od puberty, keď začal používať kozmetiku.
  Stačí si na kozmetiku nalepiť štítok s dátumom otvorenia a hneď máte jasno, kedy je už „po termíne“ a treba ho vyhodiť.

  Reply
  1. Natálie

   Ačkoli mám po pubertě už asi 20 let a považuji se vcelku za bystrou, tak i přes to mi smysl tohoto symbolu unikl. To, že je jednomu něco jasné, může být pro druhého novinka… A tímto děkuji za článek.

   Reply
 4. Nelly

  Přiznám se, že když jsem viděla popisek trochu jsem se zděsila, co se zase dozvím. 😀 Myslela jsem, že to bude článek o nějakých konzervantech, co škodí zdraví. Takže toto téma bylo pro mě mílým překvapením, ikdyž o tom již vím. 🙂 Dokonce řasenky třeba nedoporučují mít otevřené déle než 2 měsíce. 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Díky, Nelly. Ne, prozatím nepíšu ten typ článků o „děsivém“ složení výrobků :-). O době dvou měsíců u řasenek slyším prvně. To se snad ani tak rychle vypotřebovat nedá, či ano?

   Reply
 5. aja

  Jsem lekarnice, tak doplním: oční kapky, sirupy a kapky mají po otevření obvykle kratší dobu trvanlivosti, je to v příbaláku!

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Děkuji, Ájo, za doplnění. Ano, u léků jsem tento symbol neviděla. Potvrzuji, že třeba u těch očních kapek jsem byla lékárnicí speciálně upozorněna přesně na tohle. Doba trvanlivosti byla 3 měsíce, ale po otevření se musely spotřebovat jen do 1 měsíce.

   Reply
   1. Alena

    Pravda pravda, sirupy na teplotu snad šest měsíců po otevření. Vždycky na sirup lepim statek, kdy jsem ho otevřela. Když pak kamarádce třeba marodi prcek, tak ji ten nacaty nabídnu, než aby kupovala celý a ja pak ten nacaty zbytečne vyhodila. A potom třeba zase naopak.

    Reply
 6. Klára Knížková

  Dobrý den Marcelo, vždy jsem měla plnou skříň kosmetiky. Ani jsem to nestihala používat. Teď mám jen to,co používáme. Když dochází,koupím nové.

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Super, snažím se o totéž. Dneska už moc těch přípravků se symbolem otevřeného kelímku v koupelně nemám. A tím je pak nemusím prošlé vyhazovat…

   Reply
 7. Lucie Zídková

  U těch léků to není úplně pravda. Jen to je psané uvnitř příbalového letáku. Pravidelně na to narážím u kapek do očí na alergii (po otevření spotřebujte do 10 dnů? Cože???), teď nově u Stoptussinu sirupu pro dítě (po otevření spotřebujte do měsíce).

  Reply