Video. Plánuji letošní zahrádku na lodžii

plánování zahrádky

Pořídím si semena včas. To bylo jedno z mých loňských poučení z celé sezóny zahradničení na balkóně i venku na záhonech.

Děje se to. V lednu jsem nakoupila první semínka na letošní rok a pokusila jsem se navštívit naši plzeňskou semínkovnu (v průchodu u vchodu do Národopisného muzea).

Vstup do semínkovny je v současné situaci uzavřený, což mě mrzí. Mám spousty pěkných semínek dýně vzácné odrůdy, co jsem dostala loni a úspěšně vypěstovala. Ráda bych je darovala dál.

No, to mě neodrazuje od snění, jak bych letos chtěla osázet naši lodžii o 8m².

Oproti loňsku chci:

 • přidat více kvetoucích květin,
 • nové druhy zeleniny,
 • umístit nový velký vyvýšený záhon a
 • přesunout ten stávající na slunnější stanoviště.

plán balkón

Toť mé plány, které budu přizpůsobovat okolnostem :-). Zůstává to hlavní, dělám to pro radost, nebudu se tím stresovat.

Detaily k plánku ve videu:

Zajímá vás městské zahradničení na malém prostoru?

Jak se proměňovala naše balkónová zahrádka. Videoblog od dubna do září

— 356 zhlédnutí — Doba čtení: < 1 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

7 thoughts on “Video. Plánuji letošní zahrádku na lodžii

Leave a Reply

 1. Anna

  To je MILÝ článek i video 🙂 Díky Vám jsem si uvědomila, že je ČAS naplánovat balkonovou květenu 🙂 Jestli máte auto, z celého srdce DOPORUČUJI tento výrobek:
  http://www.lebis.cz/substrat
  (tedy – kromě jiného…) Nesmírně se těším, jak budete mít NÁDHERNÝ balkon 🙂

  Reply
 2. Martina

  Děkuji za připomenutí, je čas udělat osevní plán…doporučuji černookou zuzanu, vděčná pnoucí letnička, krásná. Doporučuji i pažitku do květináče nebo kbelíku, je žádoucí, aby prošla mrazem, takže v pohodě přezimuje a na jaře zase obrazí. Pěstovala jsem na balkoně i vzrostlější rajčata v kbelíku od barvy a šly tam moc pěkně…

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Díky, Martino, za doporučení. Tu černookou zuzanu podle názvu neznám, ale když koukám na fotky, je mi povědomá. Ano, opravdu, leden je dobrý čas na poklidné projití semen a promýšlení nové sezóny. Pažitky máme dost venku za domem a máme jí už léta. Akorát právě na moc slunném stanovišti, kde v létě prakticky vždy zežloutne. Loni jsme založili jiné, vhodnější stanoviště, a chytila se.

   Reply
 3. Jiřina Huspeková (Járová)

  Ahoj Máco! Jednou za čas se koukám, co je u tebe nového… Pěstování všeho možného mám taky moc ráda, i když já plánuji trochu ve větším měřítku – zahradu i terasu máme velkou až až a letos už bude i třetí sezóna skleníková. A jak chceš vyzkoušet tu mexickou okurku – já znám pod názvem cucameloun – nebudeš litovat. U nás na vesnici funguje výměna semen a sazenic – na jaře si vzájemně rozdáváme sazenicové přebytky apod. Tak právě vloni mi kamarádka nabídla ten cucameloun, že to měli rok předtím ve skleníku, poslední plody nechala opadat a další jaro jich mraky vyrašilo. Tak jsem si je dala do skleníku a byla z toho džungle obrovská, spousta plodů, musela jsem pod stropem skleníku natáhnout provázek, aby se to mělo kam pnout. Moc nám to chutnalo, zavařili jsme i pár skleniček jako okurky na kyselo. Já si tedy zapomněla vypreparovat pár semínek, tak doufám, že mi ve skleníku něco samo vyklíčí. Tak ať vám chutná 🙂
  Já už mám letos zasetá první semínka (papriky, petunie, balzamínky).

  A vaše svatební koordinátorka byla učitelka Martinka u nás v MŠ. Fajn náhoda 🙂
  J.

  Reply
  1. Marcela Janská (Sobotová) Post author

   Ahoj Jiři, super. Vidíš, tu mexickou okurku teď nemůžu vůbec v Plzni sehnat, mají ji jen v eshopech. Hlavní setí mě ještě čeká, ale už mám od ledna papriky a od včerejška zaseté i kopretiny, jiřinky a cínie.

   Reply
   1. Jiřina Huspeková (Járová)

    Když mi ta mex. okurka ve skleníku vyleze, tak ti odrýpnu 🙂 Jinak musím sehnat zase od té kamarádky jako vloni.

    Reply