10 vašich tipů, jak omezit Facebook

Facebook, chci omezit Facebook, minimalismus, internet, Marcela Sobotová

Můj článek o omezování mého stráveného času na Facebooku vzbudil velkou odezvu. Napsali jste mi spousty komentářů i doporučení, jak omezit Facebook a co konkrétně pomáhá vám. Za všechny zprávy vám děkuji.

Aby vaše rady nezapadly v propadlišti internetu, rozhodla jsem se je shromáždit na jedno místo. Jako volné pokračování mého článku jsem si je dovolila zveřejnit.

Já i vy se k nim tak můžeme snadno vracet. Vybrat si třeba jen jeden tip a ten dodržovat.

Doporučení od vás

Vaše doporučení jsou různě přísná či, řekněme, odvážná. Vidím v nich společné rysy – nastavování vlastních hranic, omezování vyrušování, připomínání si sobě daného závazku.

V zásadě jednoduchými technikami se dá hodně změnit. Pojďte si vybrat tu vaší…

Facebook, jak omezit Facebook, minimalismus

10 tipů, jak trávit méně času na Facebooku

1. Plný pohár

Vyhraďte si 1 den v týdnu, kdy si FB užijete dle libosti. Bez jakéhokoliv omezování a do sytosti. Další dny FB zapínejte co nejméně, zhruba na 10 minut denně. (Dajana)

2. 20/20

Použijte pravidlo 20/20. Zapněte FB večer ve 20:00 na 20 minut. (Adam Marčan, poslal Jiří)

3. Stopky

Podobné doporučení k předchozímu. Předem si určete celkový čas, který na FB na jednu návštěvu strávíte, a po jeho uplynutí jej nekompromisně vypněte. Například 15 nebo 20 minut. (Michaela)

4. Večerní odhlášení

Večer před vypnutím počítače se odhlaste z FB. Napište si seznam, co musíte ráno na na počítači udělat. Pokud se nic z toho netýká FB, nepřihlašujte se. Zafunguje psychologická dávka lenivosti. Nebude se vám chtít vyťukávat přihlašovací údaje. (Zuzana)

5. Upozornění

Vypněte všechna obtěžující upozornění a oznámení, která můžete.

Facebook, minimalismus, jak omezit Facebook

Další varianta: Nechte si od FB přeposílat na vlastní mail vybraná upozornění či soukromé zprávy. Proklikávejte je pak v mailovém klientovi v jedné dávce a dívejte se pouze na konkrétní příspěvek, ne na celou Timeline. (Helena)

6. Lísteček na očích

Na rám vašeho monitoru si nalepte štítek s textem: NEPOUŠTĚJ TO. (Naděžda)

7. „Posvátné“ hodiny

Nastavte sami sobě zákaz zapínat a procházet FB hodinu po probuzení, hodinu před usnutím a během kojení. (Veronika)

8. Výlet

Zaplňte den co nejvíce něčím mimo domov. Třeba výletem. (Tereza)

9. Krůta

Nainstalujte si program Cold Turkey (v doslovném překladu „Studená krůta“), který umožňuje blokovat FB na určitou, vámi zvolenou, dobu. Základní verze programu je bezplatná. (Tom)

10. Odstřihnutí

Rozhodněte se k rázné změně. Zrušte si kompletně svůj FB účet. Čekejte abstinenční příznaky. Uvidíte, že přejdou. (Jiří a další)

Váš digitální detox může pokračovat také v e-mailové schránce. Stáhněte si zdarma můj eBook Jak omezit digitální smetí ve své e-mailové schránce a pusťte se do práce :-).

Doplnění  – březen 2017

11. Příspěvky přátel, které vás nezajímají

Přestaňte sledovat příspěvky „přátel“, které vás nezajímají. U příspěvků je vpravo vedle jména šipka, která po kliknutí a rozbalení nabízí možnost „přestat sledovat“. Tím se omezí množství zobrazených příspěvků, a tedy i čas, který stačí na jejich rychlé přelétnutí. (Pavel)

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

— 4776 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

23 thoughts on “10 vašich tipů, jak omezit Facebook

Leave a Reply

 1. Markéta Gajdošová

  Začala jsem sledovat jenom notifikace. A občas, když jsem unavená třeba po náročném víkendu, prolítnu to všechno. Blbý je, že mi unikají občas důležité věci, ale ta psychická pohoda bez FB je nenahraditelná. V ty dny, kdy si na něm „ulítnu“ jsem pak podrážděnější a celkově jde všechno z kopce, takže je to vlastně jednoduchý.
  Dobré je také dát si měsíc bez FB, člověk pak zjistí, jak je to prázdný, plytký a zbytečný, ztrácet na něm čas. (Stejně jako měsíc bez alkoholu, lepku / masa a tak vůbec.. :-))

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   S tím časem bez FB souzním. Jak píši v úvodním článku, dospěla jsem u sebe ke stejnému zjištění. Čím méně na FB jsem, tím méně mi chybí. A bohužel i naopak, čím více tam jsem, tím více mám tendenci ho kontrolovat a pročítat.

   Reply
   1. Markéta Gajdošová

    Zrovna dneska jsem tomu krásně propadla. Vím, že je to začarovaný kruh, blbá nálada, facebook, ještě horší nálada, víc fb a regulérní depky. 😀 Snad se to povede zase zkrotit.

    Reply
 2. Robert Prokes

  tip – Plný pohár – jsem uz zkousel a celkem mi fungoval, ale asi zatim nej je odstranit vetsinu pratel anebo alespon u vetsiny vypnout notifikace (kazdy ma vsak jinou cestu jak se s tim vyporadat, pokud opravdu vnitrne chce, …to je take krasne na zivote 🙂

  Reply
 3. akelinn

  Když jsem byla na Sicílii, dostala jsem se do oblasti bez wifi a tak jsem se na internet dostala pouze pomocí zakoupených dat. Bylo mi líto plácat je na fb a používala jsem je pouze na komunikaci s přáteli pomocí aplikace messenger. Poté co jsem se vrátila a najela do pracovního režimu, zjistila jsem některé dny, že se toho děje tolik, že ještě do sebe hrnout informace z FB už by bylo příliš. A hlavně není kdy. Přijdu z práce, jdu minimálně na hodinu se psem, je potřeba udělat něco doma, chci se věnovat šití či malování a hle, najednou se na fb dostanu třeba jednou za týden. V tu chvíli vidím, že mám třeba 80 notifikací a to se mi opravdu nechce procházet. A tak se podívám, jakou aktivitu měli lidi mně nejbližší a pak zavírám. Zjistila jsem, že se na FB nudím a nudu nemám ráda. 🙂

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Je fakt, že my už dnes v ČR ani neznáme ta omezení v objemu dat nebo v délce doby připojení. Vzpomněla jsem si, jak jsme asi před 20 lety měli doma jeden počítač s připojením na internet přes telefonní linku. Když jsme se připojili, vystřídala se na počítači za sebou celá rodina a každý musel být rychle hotov. Abychom neblokovali pevnou linku a aby to moc nestálo. To je pravěk :-).

   S tou nudou to může být i opačně. Nudím se, tak se kouknu na FB, abych se nenudil…

   Reply
 4. Veronika

  Bod 5. a 7. jsou zatím nejúčinnější způsob jak nezešílet z mega nedůležitých informací na FB.

  Reply
 5. Katka

  Zrovna jsem narazila na jedno pěkné přirovnání, které jsem kdysi našla na netu.. to je škoda se nepodělit.. 😉
  „Facebook je jako vězení. Sedíš na místě, plýtváš časem, máš profilovou fotku, píšeš na zdi a jsi šťouchán od chlápka, kterého neznáš.“

  Reply
 6. Marcela

  Skvělé, mám ještě jeden tip. Uvědomte si, jak je Facebook manipulativní a kolik Vám dává/nedává svobodné volby.
  Už jste si někdy zkusili zadat do kolonky „vzdělání“ „Škola života“? Ne? Tak to zkuste, a uvidíte. Nebo si do kolonky oblíbená hudba zkuste vložit moji oblíbenou kapelu http://angelearthmusic.com/. Spokojíte se místo toho s Britney Spears? Pak není problém. Opravdu chcete náležet k manipulované většině?
  Opravdu se chcete bát být na Facebooku upřímní, protože víte, že vaši momentální náladu spojenou s nějakým neuváženým výrokem třeba na téma práce může proti Vám někdo zneužít v soudním procesu?
  Opravdu chcete patřit mezi novodobé „tiché šílence“, kteří tráví většinu času v tramvaji, ale také v kavárně, a ti „šťastnější“ dokonce i na pracovišti, spravováním svých nekonečných nesmyslných profilů včetně toho facebookového ve VIRTUÁLNÍ realitě?

  Reply
  1. jana

   Nechce se mi měnit něco na profilu, pak to vracet zpět (a ztrácet tím čas), navíc „zkuste to a uvidíte“ zní docela děsivě 😀 co to na mě asi vyskočí??? Tak mi prosím prozraďte, co se stane, když tam dám škola života. Je pravda, že jsem si to všimla už u spousty lidí, že tam mají místo vzdělání „škola života“ a říkala jsem si, proč je to tak rozšířené… myslela jsem si, že to jsou lidi, co nic nestudovali a nechtěli tam psát, že mají jenom základku třeba…

   Reply
 7. Hana

  Před 14 dny jsem z FB smazala všechny přátelé, které jsem nikdy neviděla na živo. Smazala 95 % to se mi líbí a 95 % oblíbených stránek. ..a smazala všechny oblíbené záložky na počítači. Záložky za tu dobu přibyly 2, to se mi líbí 1 a oblíb. str. 1 a znenadání uháčkovala „zateplovací válec do dveří“. A žádnou ztrátu jsem nepocítila. Ještě jsem chtěla smazat všechny emaily, to mi naštěstí manžel rozmluvil, tak je alespoň přebírám.

  Reply
 8. Tereza

  Krásné komentáře. Já si FB pořídila před lety, když se spolužačka vdala a umístila tam svoje svatební fotky a já si je chtěla prohlédnout. To jsem také udělala. Ze všech známých co na FB mám jsem jediná, kdo tam nedává fotky, nelaikuje, nepíše a má nejméně přátel. Na FB chodím sporadiky, jen když chci vědět co dotyčný dělá. Podívám se, napíši mu zpravá a pak zas pár dní či týdnů nechodím. Nechybí mi to. Občas se kouknu na profily kamarádek, co tam dávájí každou blbinu, co uvařily, jak prckové rostou – i jejich komentáře k určitým fotkám. Zasměju se, že jsou…, když tam dává takové věci, nic jim neokomentuji a zavřu a kouknu až za týden či dva někdy i déle.
  FB mě nijak neoslovil. Nejsem z těch, co by vše co se jim stane dávali na zeď, vlastně tam nic nedávám.
  Mám svůj blog, kam vkládám co vytvořím a je to vlastně můj deník věcí co jsem vytvořila. Přijde mi to smysluplnějíš než FB.
  T.

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Díky za sdílení. Blog je výborná věc na sdílení myšlenek. Jak píšete, přijde mi, že FB je postavený hodně na tom, aby se lidé mohli vyjádřit snadno a rychle a konzumovali obsah, který vytvoří někdo jiný. Blog musí dělat sami. Když jsem FB používala první měsíc, byla jsem hodně překvapená, jak málo ručně psaných osobních příspěvků tam je.

   Reply
 9. artheraIllustraterry

  Ahoj všem, napíši svou zkušenost 🙂
  šla jsem na to technicky: nainstalovala jsem si News Feed Eradicator for Facebook ( když pustím fb, tak mi vyskočí pouze prázdná stránka s motivačním citátem), Block site (zablokovaný fb v určitém rozmezí hodin) a Unseen chat (neviditelnost na chatu-takže vám někdo nepíše „jen tak“-že jste přišli). Také se dá vypnou přímo na fb boční panel s chatem i novinkami…takže vypadá prostě prázdný a to nikoho pak neláká. Také se mi líbila vizualizace, že člověk vejde do přeplněné místnosti, kde každý křičí o pozornost.

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Díky, Terry. Vizualizace je trefná.

   Aktuálně mám také program na blokování FB (rozšíření Leechblock do Firefoxu). Chat naštěstí není můj problém, mí přátelé na FB jsou velmi umírnění :-). Zrovna dneska jsem se dívala na svoji FB statistiku a je to super. Můj čas na FB se snížil asi o 30% od té doby, co jsem napsala tenhle článek. Možná je to také tím, že poslední dobou mi FB jede hrozně pomalu. Čím níže na Timeline jsem, tím pomaleji se načítá. To mě často odradí a vypínám to.

   Reply
 10. Martina

  Já si jeden den uvědomila, že je toho moc. Že s tím vlastně nesouhlasím a že jsem dřív bez FB žila mnohem líp. Takže jsem jednoho dne smazala profil a s lidmi, s nimiž jsem chtěla být v kontaktu, jsem se začala buďto vídat a nebo si posílat dlouhé maily. A světe div se – je mi hej. 🙂 Jenomže mě nakopávala má záliba v Tomu Hodgkinsonovi a touha být volnější. 🙂

  Reply
 11. Monika

  Na FB jsem vkročila 2x a taky jsem se 2x odstřihla. Zjistila jsem, že ho k životu vůbec nepotřebuji (ač jsem tam šla kvůli zajímavým skupinám a nápadům pro svou práci). Své přátele nám v reálném životě (a těch opravdových je stejně jen několik) a jsme ve spojení přes telefon (žádný chytrý) a emaily. To mi stačí. A k nějaké prezentaci své osobnosti je pro mě dostačující vlastní web (třeba s blogem). Jsem hrdá na to, že FB k životu nepotřebuji. 🙂

  Reply
 12. Martin

  On s tim detoxem trochu pomaha i sam FB. Tim, jak se vnucuje:

  1) Zacnete si cist neco v news feedu, ctete si perex druheho postu, ale nez ho doctete, tak misto nej FB zobrazi neco jineho, protoze jste na nic neklikli.
  S takovym pristupem se mu na to muzu vybodnout a nemusim na nem cist nic

  2) Chatovaci okno vpravo dole jsem neotevrel uz snad pul roku,
  protoze vim, ze se tim automaticky stanu visible,
  a ze FB zavedl hrozne obtize, kdyz chcete to okno zavrit a nastavit si invisible – strasne se vyptava, jestli fakt chci byt invisible, a ne jen nekoho blokovat… takze pomysleni na ten stres, az se budu chtit prepnout do invisible, mi brani v tom, abych to chatovaci okno otevrel. To uz to fakt musim potrebovat, kdyz nutne potrebuju sehnat nekoho, na koho nemam telefon.

  3) V pripade kratkeho detoxu (cca 1 den bez pristupu) FB velmi pomaha s dalsim detoxem: Zacne vam bombardovat mailovou schranku naprostymi zbytecnostmi + pripominkami typu „dlouho jsme vas nevideli“ v tak nechutne frekvenci (N mailu denne), ze se clovek boji zalogovat, aby FB neotravoval jeste vic, a instinktivne se naopak stahuje. Bohuzel, jakmile clovek na FB preci jen vleze, tak FB ty detoxikacni demotivacni maily prestane posilat.

  Suma sumarum:
  V posledni dobe zacina FB ty jeho techniky pro udrzeni ci zpetne prilakani uzivatelu tak prehanet, ze uz mi zacinaji lezt na nervy, zacinaji byt kontraproduktivni,
  a paradoxne tak ty algoritmy, ktere maji vest ke zvyseni zavislosti, povedou spise k detoxu, protoze uzivatel bude mit facebooku plne zuby a zacne pred nim utikat.

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Mám pocit, že v posledních cca několika měsících se na Facebooku stále něco mění a testuje. To s tím „vcukuletu“ mizejícím příspěvkem se mi neděje, ale lidem kolem mě občas ano.

   S těmi upozorněními jsem si vypnula v nastavení FB maximum, co šlo. Po dvou dnech offline mi občas přijde nějaký „zajímavý“ upozorňující mail od FB, např. že člověk XY si změnil status, že člověk YZ přidal příspěvek. Ale není těch mailů tolik, vždy kliknu ještě dole na úpravu mého nastavení, aby tohle už příště nechodilo.

   Celkově to testování (změny snad každý týden něco) a vnucování (upomínky) vnímám taky negativně. Myslím ale, že to k detoxu lidí od FB moc nepovede. Maximálně se přesunou na Instragram nebo jinou síť, ale ne-závislost to nevyřeší.

   Reply
 13. Zdeňka Javůrková

  Zdravím,
  nemám Facebook a žiji i bez něj. Doufám, že se mi to podaří i u mých dcer až budou větší. Myslím, že člověk, který v práci stráví velkou část pracovní doby na PC, nemá doma potřebu si k němu sednout.
  Také mám obyčejný tlačítkový telefon (nejsou v něm ani hry) a když něco potřebuji, tak zvednu telefon a zavolám. I naši opravdoví přátelé se to naučili respektovat, a když je něco důležitého, zavolají nám.
  To je vám pohoda, když vidím, jak to spoustu lidí omezuje, jsem stále větším odpůrcem.

  Reply