5 tipů z dětského pokojíku. Jak na výkresy, roznošené oblečení a Lego

dětský pokoj, tipy, hračky, Marcela Janská

Dětský pokojík je světem našich dvou dětí, aktuálně 8 a 5 let starých. Obě vedu k minimalismu už od malička. Jak vidíte ve videu, ne extrémně. Důležité je pro mne, aby se hračky měly své místo, děti je zvládly s malou pomocí pravidelně uklízet.

Mají své oblíbence, ale jsou také zvyklé, že společně hračky pravidelně třídíme. Ty, kterým už odrostly nebo které je nezaujaly, posíláme dál, do dalších domovů. Už asi dva roky je dáváme darem do místního swapu, který navštěvuje mnoho rodičů malých dětí.

Dětský pokojík, který není zdrojem stresu

Natočila jsem vám krátké video ukázky toho, co se nám dlouhodobě osvědčilo.

#1 Jak uložit dětské výkresy

Když vaše děti každý den namalují několik obrázků, potřebujete místo, kam ty hotové budete ukládat.

#2 Co dělat s roznošeným oblečením

Nošené a našpiněné oblečení, které ještě není k vyprání. Používáme kombinaci věšáků v předsíni a látkových úložných košů.

Tak či onak, prvním krokem je připustit si, že tato kategorie věcí se doma vyskytuje a určit jí nějaké místo. Nebude to třeba ideální, ale bude. Jinak totiž se taková místa vytvoří všude možně po domácnosti, což vede obvykle k většímu chaosu, menšímu přehledu, kde co mám, a delšímu úklidu.

#3 Rozpracované dětské obrázky

Místo, kde dítě kreslí a tvoří. Poměrně rychle se zaplní hotovými obrázky, které se začínají kupit. Ohraničili jsme prostor na papíry a rozpracované obrázky a pomohlo to.

Podobně to pomáhá dlouhodobě připomínat, kam patří psací potřeby a další drobnosti, které se jinak válejí všude na psacím stole.

#4 Drobnosti, které najdeme při úklidu pokojíku

Úklid v dětském pokoji nemusí být věda. Mnohem důležitější jej nějak dělat. Nedokonale, částečně, ale pravidelně. Předejdete tak situaci, kdy už je pokoj tak zaplněný a zaskládaný, že není v dětských a dospěláckých silách jej za pár minut snadno uklidit.

Spontánně jsme na úklid začali používat jednoduché víko/tác na všechny drobnosti, které se během něj objeví. Odstřižky, gumičky, přírodniny, nanošené kravinky, které putují do koše nebo do jiných částí domácnosti. Abychom nemuseli s každou drobností zvlášť, dáváme je na tác, který je hned po ruce. Malý zlepšovák, který nám funguje.

#5 Jak máme zorganizované Lego

Kam vaše děti ukládají Lego? Máte nějaký osvědčený úložný box? Ve videu ukazuji náš oblíbený stohovatelný box, který si na Lego oblíbily obě děti (kluk i holka).

Odhaduji, že do jednoho takového se vejdou dvě větší sady Lega nebo několik menších. Box má ucho, dítě jej může snadno přenášet. Po otevření může rovnou začít stavět, aniž by muselo vše vysypat na podlahu nebo se dlouze prohrabovat kostičkami.

Považuji jej za dobrý dárek pro všechny milovníky Lega.

Mají vaše děti plný pokojík hraček, a přesto se nezabaví?

Chcete, aby si dokázaly samy pohrát a vy si vedle povídala s kamarádkou?

Pojďte tomu naproti. Vstupte do online kurzu Krotitelé hraček pro rodiče malých dětí.

Zvládnete se mnou měnit pokojík tak, aby pro vás nebyl zdrojem stresu, ale radosti. Z delšího soustředění u hry, snazšího úklidu i podpořené kreativitě vašich dětí. Půjdete na to po kouscích, ať to zvládnete za chodu vaší domácnosti.

banner, hračky, kurz, Krotitelé hraček, Marcela Janská

— 304 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

Leave a Reply