Čím obdarovávat malé děti našich známých?
„Věčně tápu, čím obdarovávat děti mých známých ve věku do 6ti let. Tak, aby se ony a rodiče netopili v hračkách a abych nedarovala jen 150. autíčko. Ráda dávám dárky praktické, ideálně, aby z nich dítě či rodič měli alespoň trochu radost a nebyla to kravina…“
V poště mi nedávno přistála prosba od čtenářky Renaty. Prosila mě o tipy na dárky pro děti známých v duchu minimalismu.
Hm, to je trochu oříšek. Upřímně tohle vzájemné obdarovávání bývá až noční můrou rodičů, co se snaží doma minimalizovat. Nebo ne?
Zpočátku jsem přesně nevěděla, jak mám Renatě odpovědět. Bylo mi jasné, že není sama, koho tohle trápí. Tak jsem se obrátila na vás na Facebooku a rozvířila debatu. Sešlo se v ní plno zajímavých nápadů, tipů a postřehů. Nechci je nechat zapadnout, a proto je tu tento článek.
Musíme něco nosit?
Čím obdarováváme malé děti našich známých my?
V této otázce mám docela jasno. Sama pro děti (ani pro sebe) žádné „zdvořilostní dárky“ nepožaduji, a tudíž je ani nedáváme. Nechodím na návštěvu s nějakou drobnou „serepetičkou“. Rozhodně ne nějakou, co se nedá spotřebovat a zůstane doma na věky.
Beru na vědomí, že mé nerozdávání ve velkém může působit nezdvořile nebo lakomě. Vnitřně to ale cítím tak, že vás a vaše děti nechci zahrnovat věcmi. Sama totiž nechci, aby mě věcmi zahrnovali ostatní.
Spirála obdarovávání
Nosím jídlo na zobání. S tím se snad vždycky trefíte. Prostě něco, co bych (kdybych byla na druhé straně) sama ráda přijala a taky jedla.
Neroztáčím spirálu obdarovávání: vy jste něco přinesli, tak my vám taky něco přineseme. Byla bych ráda, kdybych roztáčela spíš spirálu vzájemného setkávání. Což se ale většinou nedá tak snadno koupit…
Setkání jako dar sám o sobě
To setkání je přeci dar sám o sobě. A to i pro malé děti, které ocení změnu a nové tváře (v přiměřené míře).
Úpím u dárků „jen aby se neřeklo“, kde je vidět, že jedinou radost udělaly maximálně tak dospělému, který je kupoval nebo od někoho dalšího dostal. Na druhou stranu mám pochopení pro to, že ne vždy druhou stranu dobře známe a ne vždy se prostě trefíme.
Asi si rozumíme v tom, že příležitosti k obdarovávání mají různou váhu. Odpolední návštěva s dětmi u známých je něco jiného než několikadenní pobyt u kamarádů s přespáním a „all inclusive“ stravováním. V prvním případě neberu nic nebo jen zobání. Ve druhém případě pro ročního syna dřevěnou tahací ovečku.
Prevence v zárodku
Nechápejte mě tedy špatně. Neodsuzuji veškeré dárky malým dětem. Sami dárky vlastním dětem dáváme. Střídmě. Podle mě úplně stačí, když děti dostávají dárky od Ježíška a na narozeniny od rodičů a blízkých příbuzných.
Jinak se nemůžeme divit, že jsou naše děti dlouhodobě věcmi zahlceni. Hůř si vybírají, s čím si vlastně budou každý den hrát. Velmi těžce pak samy hračky uklízejí. Nekvalitní darované hračky začínají rychle fungovat tak nějak napůl a mají tendenci se kupit v šuplících.
My rodiče se pak nestačíme divit, že už se zase nemohou do toho pokojíčku vejít. Jímá nás hrůza při představě dalšího vyklízení, třídění a hledání smysluplného využití vytříděných hraček. Prostě prevence už v zárodku je nutná!
Jestli vás zajímá vyklízení obecně, stáhněte si zdarma můj eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. Nakopne vás do začátku a najdete v něm spoustu mých prověřených tipů.
Co máme přinést?
Přitom by někdy stačil jen malý kousek domluvy navíc.
Co třeba taková SMSka ve stylu: „Jestli chcete něco přivézt, vezměte nějaké ovoce. To oceníme. Hračky prosím ne, jsme jimi zavaleni dostatečně.“ Urazila by vás? Naši návštěvu ne. Naopak, ulevilo se jim. Obě strany jsme si společné setkání pak moc užily.
Obdarovávání malých dětí našich známých je hodně o vzájemných očekáváních. Jak to máme navzájem nastavené? Jak dobře se známe? Většinou čím lépe se známe, tím snáze odhadneme, co je ok a co už ne.
Stejně jako si domlouváme datum i čas, můžeme si domluvit i to, zda a jaké dárky jsou vhodné.
A pak zbývá jen zpracovat své „blbé“ pocity, když „nemáme nic nosit“ a fakt nic nepřineseme…
Dárky pro děti známých ve věku 0-6 let, které se osvědčily
Předpokládejme ale, že čas od času nastane situace, kdy něco darovat chceme.
Z vašich nápadů na Facebooku jsem vytvořila tenhle seznam. Není rozhodně nějak úplný. Je to jen vodítko, které se hodí, když si zoufáte, chcete něco dát a potřebujete celkem rychle nějaký „přijatelný“ nápad :-).
Úměrně věku, samozřejmě, mimino samolepkami nepotěšíte…
- Jedlé dárky kupované: čerstvé ovoce, sušené ovoce, raw tyčinky, sušenky z kvalitních surovin,
- jedlé dárky doma vyrobené: sušenky,
- doma vytvořené věci: namalovaný obrázek, ručně dělaný náramek z bavlnek, ušité srdíčko plněné rounem a levandulí,
- knihy nové i už doma přečtené, pro nejmenší látkové knihy, později říkanky, leporela, bajky, knížky s hlavolamy,
- časopis pro děti (např. Puntík nebo Raketa), popř. i předplatné jako větší dárek,
- dárková karta, dárkový poukaz (např. do drogerie),
- výtvarné potřeby: razítko, gelové glitrové tužky, samolepky,
- výtvarné sady zvířátek z překližky se „svetrem“ z vlny,
- omalovánky, pracovní sešity,
- kamínek,
- bublifuk,
- prověřené menší dřevěné hračky (nejlépe otestované na vlastních dětech),
- vstupenky do zoo, muzea nebo na nějakou dětskou akci,
- výlet s překvapením,
- natrhanou květinu na louce,
- putovní hračky,
- místo klasického dárku se dětem na návštěvě věnovat – číst jim, stavět si s nimi, prostě „oživit“ a použít hračky, které už mají :-).
Čím tedy obdarovávat?
Myslím, že často stačí obdarovat ty druhé (malé i velké) vaší přítomností. Ta je totiž dnes většinou vzácná.
Pokud už usoudím, že chci něco darovat, tak hlasuji pro střídmost. Dárkem totiž obdarovávám nejen děti, ale nepřímo i jejich rodiče. V mnoha ohledech. Myslete na to.
Chcete k tématu doplnit něco i vy? Napište to do komentářů, ať je to tu pěkně pestré.
Díky vám všem, co jste přispěli svými nápady do seznamu na vhodné dárky pro děti známých. Pokud budete vybírat oblečky jako dárek pro malé miminko, možná se vám bude hodit tento můj dřívější článek.
Zajimavy clanek, jako vzdy :-). Napadla me k tomu jedna vec, konkretne k samolepkam …. nedavno jsoem koukala na syna, jak bere platicko samolepek a jednu za druhou lepi na svou desku na stole. Bez myslenkovite, jen tak pro ten pocit nalepeni. V tu chvili me napadlo, ze samolepky jsou vlastne obrovsky odpad … nedaji se ani recyklovat … a kdyz je dite zakomponuje na papir do nejakeho sveho vytvoru, je to cele nerecylklovatelne. Take jsem si uvedomila, jak moc jsou nase deti rozmazlene a to jsme se vzdycky snazili je neprehlcovat vecma …. stejne toho maji moc. Ja, jako dite, jsem mela samolepky jako vzacnost a dlouho si je setrila. Vim, ze je to v nas rodicich, nestezuju si na deti … jen jsem tim chtela napsat, ze pro nekoho, kdo nezije minimalismem jsou samolepky mozna jen dalsim plastovym odpadem.
Díky, Hanko, za doplnění. Asi bychom se takhle mohli podívat na více položek ze seznamu a většina z nich má nějakou nerecyklovanou část. U nás doma samolepky nekupujeme. Moc se neosvědčily. Ty, které jsme dostali, jsme nalepili, přelepili, zase přelepili, ožužlali, nalepili a pak vyhodili :-).
Pamatuji si, že jako dítě jsem měla také nějakou novou samolepku jednou za uherský rok. Slavnostně jsem ji nalepila a pak občas ještě přendala jinam.
Pokial nejde o sviatok, tak nenosime darceky, len obcerstvenie. Na sviatky sa nam osvedcil spotrebny material – napr. omalovanky, plastelina, balony, alebo nejake zaujimave veci z papiernictva – napr. peciatky, sada farbiciek kriklavych farieb, alebo v poslednej dobe mame radi rozne svetielka co sa daju pouzit ako privesok – ked je uz cez den skoro tma, rodicia to radi davaju detom na oblecenie kvoli bezpecnosti a aj detom sa to paci. Tiez male LED svetielka na bicykel ci odrazadlo sa vo vacsine rodin vdacne vyuziju.
Díky, Lucia, za doplnění. O těch světýlkách jsem ještě neslyšela.
Dobrý den, já většinou dávm a ráda přijímám jedlé , nebo pitné dárky. Ještě ráda dávám kytku v květináči, občas spotřební kosmetiku. K Vánocům se většinou ptám rodičů děti co mám koupit a moje děti dostanou něco malého, jelikož celý rok dostávají vše co potřebuji, když to zrovna potřebuji 😊. Hala
Jedlé dárky mám také osobně ráda. Ačkoliv jsem je v mládí považovala za „nevhodné“, protože po nich přeci nic nezbyde. To nyní považuji naopak za výhodu :-). Zůstane přeci ten zážitek a chuť.
Ahoj, ja sem koupila pro deti znamych z tohoto obchodu https://www.detske-kocarky.cz/hracky/ za cca 100-200 kc nejake obycejne hracky – chrastitka, zavesne hracky,…
Mně se vždycky pro děti všeho věku osvědčily knížky, časopisy nebo vystřihovánky, omalovánky, popř. věci na tvoření. Ale mojí specialitou je, že beru vždy nějakou kousací kostičku i pro pejska, pokud ho v rodině mají 🙂
Myslím že tady hodně záleží, o jak blízké známé jde. Pro kolegy z práce určitě bohatě stačí nějaké „zobání“. Ale pro děti bližších přátel klidně něco hodnotnějšího, já třeba dceři kamaráda teď kupoval pěkné dětské náušnice: https://www.briline.cz/Detske-zlate-nausnice a malá byla nadšená… 🙂
Vůbec tu nepadlo Lego. To povazuju za dárek, který když se nehodí, má hodnotu a dá se v pohode poslat dál. Ať už pár zajímavých kostiček Dupla nebo pro 5+ malou sadu v pytlicku. Teda neznám rodinu, kde by Lego nefrcelo, ale možná se mýlím.
Kamilo, děkuji za doplnění. Ty pytlíčky jsou celkem neinvazivní a poměrně univerzální.