Jak odstranit žmolky ze svetru. Ukázka, jak používám odžmolkovač
Ukázka, jak se zbavit žmolků na vašem svetru, kabátu, čepici nebo matraci. Používám malého pomocníka: odžmolkovač. Břitový strojek, který odřezává vystupující žmolky z oblečení. Břity má strojek pod mřížkou, takže se neříznete, ani nepoškodíte své oblečení.
Jak odstranit žmolky bezpečně a snadno?
Svetr opravuji na rovné ploše, vyrovnávám záhyby, přidržuji, ale příliš nenapínám.
Kruhovými pohyby postupně přejíždím přes žmolkovaté části.
Mrkněte na video, kde to ukazuji názorně.
Z mé zkušenosti se odžmolkovač hodí (i do minimalistické domácnosti), prodlouží životnost a krásu vašeho oblečení.
Nezabrání ale tvorbě žmolků, ty se tvoří třením, namáháním příze a také v závislosti na materiálovém složení.
Svetr se žmolkami před použitím odžmolkovače
Svetr po 5 minutách použití odžmolkovače
Návod, jak odstranit žmolky. Přepis videa do textu
Jestli vás zajímá, jak se zbavit těchto nepříjemných žmolků na vašem svetru, tak se podívejte, ukážu vám, jak to dělám já. Čistý, vypraný, nezašpiněný svetr si položím na rovnou plochu. A to z toho důvodu, aby potom odžmolkovač krásně klouzal, úplně hladce přejížděl. Vyrovnám všechny ty záhyby. Pomalu začnu přejíždět odžmolkovačem přes ta místa, kde jsou ty žmolky.
Důležité je to extrémně nenapínat, ale zároveň udržovat hladké a vyrovnávat ty záhyby. Dělám to tak, že jednou rukou to přidržuji a druhou to přejíždím. Nastavím si odžmolkovač na nějakou úroveň, tenhle ten můj má tři úrovně, tři výšky. Nejprve je nejbezpečnější začít s tou nejvyšší a případně výšku snižovat, když by to nefungovalo.
Nejde to úplně hned, že by to bylo za deset vteřin hotové, je to práce na dlouhé zimní večery, ale postupně uvidíte, že se žmolky odřezávají.
Odžmolkovat tenhle svetr mi trvalo asi pět minut a určitě to stojí za to. Zvlášť na svetry, které jsou vlněné nebo kašmírové, jako dokonce tenhle úlovek můj, který je z druhé ruky.
Stačí ho jenom trošku odžmolkovat, dát mu tu péči, věnovat mu těch pět minut a je to zase nádherný kousek. Neříkám, že to úplně bude o 100% lepší, ale svetr bude určitě krásnější za tu chvilku vašeho času a jedné investici do odžmolkovače.
Na co si dát pozor
Co bych chtěla ještě zdůraznit, odžmolkování není určitě dobré dělat na svetru, kde jsou flitry nebo vystouplá výšivka nebo cokoliv, co by se mohlo zaplést do břitů. Na druhou stranu nemusíte mít obavu, ty břity jsou chráněné pod mřížkou, takže se nemůžete s odžmolkovačem říznout. Jde o to, aby se nějaká nitka třeba z toho flitru do mřížky nezapletla a zbytečně jste si věc nepoškodili.
Odžmolkovač jako takový se hodí po odžmolkování vyčistit, protože vidíte z jednoho svetru, kolik toho tam je. Samozřejmě, že to odžmolkování nemůžeme dělat každý druhý den, to by z toho svetru za chvilku moc nezbylo, ale myslím si, že o pár let jeho životnost určitě prodloužíme.
Možná vy používáte ještě minimalističtější, primitivnější řešení, jako je žiletka nebo nůžky. Já to nedělám, raději jsem investovala těch pár stovek do odžmolkovače a mám ho. V dnešní době je odžmolkovač záležitost několika set korun. Můžete si vybrat buď na baterie (můj je na klasické dvě tužkovky, které tam mám nabíjecí), může být normálně s kabelem do zásuvky přímo a nebo s USB nabíjením.
Doufám, že se vám to povede. Tento způsob se hodí jak na svetry, tak i na další části našeho oblečení nebo bytového textilu.