Kupí se vám doma zbytečné věci a odpadky? Možná je nechcete vyhazovat, abyste si nepřidělávali práci
Máte doma moc malé koše na odpadky? Věšíte pytle na tříděný odpad nahodile na úchytky nebo kliky? Nevíte, kam doma dávat větší kartóny, které chcete vyhodit?
Možná právě proto se doma cítíte zahlceně a máte kolem sebe moc věcí.
Nevím, jestli je to jen můj dojem nebo je to nějaký všeobecnější fenomén. Vidím jasnou souvislost mezi zahlcením a nezvládnutými odpadky.
Čím komplikovaněji se u vás cokoliv vyhazuje, tím pravděpodobněji budete zahlcení věcmi
Můžete to také otočit. Když chcete mít doma uklizeněji a prázdněji, zaměřte se na to, jak snadno se u vás doma vyhazuje. Cokoliv, co nepotřebujete.
Není to vůbec triviální. Nejen, že je to otravné, může to vést k hádkám, nechce se nám pak vařit, starat se o sebe i o prostor. Ale také pak podvědomě nevyhazujeme i další věci, protože cítíme, že bychom si tím komplikovali situaci.
Jak to vnímáte vy? Jsou u vás odpadky pomyslným úzkým hrdlem?
Zvládnuté nebo nezvládnuté odpadky. Přepis videa do textu
Máte doma zvládnuté odpadky? Nemyslím tím teď jenom, jestli je vynášíte, ale chci tím říct, že pokud nemáte zvládnutý celý proces toho odpadového hospodářství, tak se to snadno přelívá i do zahlcení celé domácnosti.
Dneska chci mluvit o vlastně banalitě, ale zároveň jako dost podstatné věci, které si všímám, ať už jezdím ke klientům nebo když jsem někde na návštěvě.
U klientů můžu říct, že třeba tři čtvrtě z nich, pokud vidím problém toho, že nemají odpadky dobře zvládnuté, celý ten proces, tak to nevyhnutelně vede k tomu, že se jim potom doma věci kupí.
Vysvětlím to. Tohle video jsem chtěla natočit už nějakou delší dobu a vždycky si říkám, jestli to má cenu, nemá cenu a že vás to možná trochu naštve, tak to můžete vzít i trošku s rezervou.
Ale chci tím říct jednu věc. Zvládnout ty odpadky znamená pro mě celý ten proces. To znamená tříděný odpad, komunální odpad, jaké mám nádoby, kde je mám uloženy, kdo to vyhazuje, jak často, kde mám uložené pytle na odpad do těch košů, ty čistý prázdný, které tam dávám. Jak dávám speciální odpad jako skořápky, sklenice, bioodpad, velké kartonové krabice.
A ono se to nabalí a najednou zjistíte, že toho je docela dost.
Kolik prostoru máte na odpadkové koše
Bohužel mám pocit, možná je to jenom můj pocit, vidím že v nových domácnostech na toto není dostatečně myšleno, ani prostorově ani promyšleno, jak to máte dělat. Většinou tam vidím, že tam je jeden šuplík. Ten obvykle bývá na místě, kde se nejčastěji u pracovní plochy na kuchyňské lince pracuje.
Takže když tam někdo pracuje, tak ho nemůže vysunout, aby tam mohl něco hodit, když je tam někdo jiný a tak. V tom šuplíku máte několik, podle mého názoru, často nedostatečně velkých nádob na tříděný odpad.
K čemu to potom vede? Že ještě část odpadu se vám tam nevejde, jako ty krabice, ty sklenice, musíte to dávat někam jinam.
A už to celé začíná být komplikovanější a náročnější. Naprosto to chápu, dám vám tady záběry našeho odpadového hospodářství. Možná se budete ušklíbat a říkat si, že jako moc estetický to není. Moc estetický to není, s tím souhlasím, ale je to pro mě naprosto funkční a vyhovující varianta, aby ty koše byly dobře přístupný pro celou rodinu. Daly se dobře vynášet, místo aby se dalo zamést. Mysleli jsme na to tady už při návrhu této kuchyně.
Původně jsme sem chtěli dát ještě závěs, ale to jsme zatím odložili, protože nám to přijde i takhle dostatečně dobré. Vůbec nechci říct, že tohle je nějaká triviálnost, kterou vyřešíte jako lusknutím prstu. To vůbec. Je to spousta malých úkonů a možná i kompromisů a komunikace, jak to vlastně celé zařídit.
Rutina vyhazování odpadků musí být snadno zvládnutelná
Jestli jste viděli tady na kanále video o praní, tak si myslím že ty odpadky jsou minimálně stejně tak důležité jako to praní. Když je nemáme zvládnuté, tak potom je to jako taková ta rutina, kterou se nám nechce dělat, kterou odkládáme. A bohužel to vede k tomu, že potom podvědomě nechceme vyhazovat ani jiné věci, protože by nám to komplikovalo situaci.
Prostě to nemáme úplně kam dát. Nechce se nám do toho. Možná je to jenom na určitý podvědomý úrovni, možná si to jenom tak myslím.
Co já pozoruji, tak lidé, kteří opravdu ví, že to bude snadné, tak mnohem radši se věci zbaví, i když je to velká kartonová krabice, než ti, kteří ví, že už to celé potom, celý ten proces bude komplikovaný tak jako tak. Tak si raději tu krabici prázdnou nechají, i když ví, že je téměř jisté, že ji nebudou nikdy potřebovat.
A ono se to potom kupí, kupí, kupí a může to vést k tomu, že najednou, aniž byste nakupovali nějak moc nebo dostávali spoustu dárků, tak najednou se ocitáte v domově, který je zaplněný věcmi, které už jste mohli dávno vyhodit. Ale jenom je to docela těžké, tak jste to zatím neudělali.
Jaký je proces odpadků u vás doma?
Tímto videem vás chci vyzvat, abyste se podívali, jaký je ten váš proces odpadového hospodářství.
Vím, že to mnohdy není snadné, protože tam na to není ten prostor. Kuchyňská linka je malá nebo někde se vám to plete. Ale zkuste to vymyslet, aby to bylo v těch možných mantinelech to nejpohodlnější. Aby se vám to dělalo snadno, aby se vám tam ty odpadky nekupily a nebylo to takový to „uuuhh“. Abyste místo toho věděli, že to protéká, že to dáte.
Nčkdo to odnese, nebo vy to odnesete a nebude to brzda, opravdu to nebude brzda proto, abyste se zbavovali věcí z vaší domácnosti.
Jste příliš zahlceni? A jak máte zmáknuté odpadky, celý proces skladování a vynášení košů?
Co na závěr říct? Jestli se cítíte doma fakt hodně zahlcení, nevíte kde začít třídit, máte toho tam fakt spoustu. Můžete to úplně zatím nechat stranou a zaměřte se na to, jak máte zmáknutý celý ten proces odpadků, toho odpadového hospodářství.
Usnadněte si to. Udělejte si v tom nějakou rutinu. Vím, že to není úplně na jeden den, není to jednorázová akce, v tom je to náročný, je to návyk. Když si ho uděláte, tak opravdu je to ta věc, kterou budete dělat pravidelně, pravidelně se zbavovat.
Možná mi dáte za pravdu, že i to, že odnesete odpadky, vám udělá v daném dni malou radost, že už je doma prázdnější a čistější prostor, tak jak ho chcete mít.