Jak se proměňovala naše balkónová zahrádka. Videoblog od dubna do září
Letos od dubna do září jsem natáčela videoseriál o tom, jak zahradničíme na městském balkóně. Na omezeném prostoru, na místě s docela rušným provozem a bez velkého rozpočtu. Zato s láskou a dobrými světelnými podmínkami.
Chtěla jsem zachytit změny takové malé balkónové zahrádky v průběhu času. Takové ty, které nejsou ze dne na den vidět, ale s ohlédnutím zpět žasnete, co a jak dokáže vyrůst.
Jak to vypadalo tady a teď
Rostlinky jsem zvolila záměrně hlavně užitkové (rajčata, ačokča, lichořeřišnice, bylinky), nechtěla jsem jen klasické muškáty. Částečně tu zde už z dřívějška byly i okrasné trvalky (plamének, buxus). Balkón nebo chcete-li lodžii máme orientovanou na jihozápad a má necelých 8 m², při šířce 1,56 m.
Nic v pěti vzniklých a navazujících videích není moc načančané. Prostě jsem vždycky popadla kameru a zachytila tady a teď. Nejdřív jsem se snažila najít čas bez dětí, ale později jsem to vzdala. V průběhu měsíců jsem se zlepšovala i ve stříhání videí :-).
Zahradničení mě letos zjara chytlo a trvá to pořád. Je, mimo jiné, tvůrčí, má hmatatelné výsledky. Učí mě trpělivosti, vytrvalosti i nepředvídatelnosti. Příští rok hodlám balkón zase ozelenit.
Dávám sem na blog k pokochání i inspiraci.
Balkónová zahrádka v truhlících a květináčích
Duben
Zkrášluji a sázím. Záběry z poloviny dubna.
Červen
Roste to. Takhle to na balkóně vypadalo na začátku června.
Červenec
Oáza na městském balkóně. V červenci nastal totální rozpuk zeleného a začali jsme sklízet první úrodu.
Srpen
Hojnost úrody. V srpnu jsme si užívaly tu největší sklizeň zeleniny a hodně zalévali.
Září
Dívám se zpět na to, co chci příště vylepšit. V září chytila lichořeřišnice chytila druhou mízu. Na rostlinách je vidět přicházející podzim.
Ve videu jsem shrnula 6 věcí/tipů, ze kterých si chci vzít poučení do příště:
- Pořídím si semena včas.
- Předpěstuji semena jen přiměřeně dopředu.
- Nebudu se bát větší úrody, když ji zkonzumujeme.
- Budu hodně mulčovat, a to hned po zasázení rostlin.
- Suché části popínavých trvalek odstraním už na podzim (splněno :-)).
- Lépe si ověřím, jak velký květináč potřebuje daná kombinace zeleniny v 1 nádobě.
Balkónová zahrádka nebyla jediná. Mimo ni sem letos obhospodařovala ještě několik klasických záhonků za domem (s úspěchy i neúspěchy), což byl větší kalibr. Hlavně v pletí a zalévání. V letních měsících jsem tak byla ráda, že je balkón dost bezúdržbový.
Neměla jsem ambici balkón násobně víc zaplnit, spíš zkoušet, co zde bude dobře růst, protože dřív mám tu rostly hlavně muškáty…
Je radost mít možnost si něco vypěstovat. Je radost to dělat ne proto, že musím, ale proto, že chci.
P. S. Jestli vás zajímá téma zahradničení, na mém YouTube kanálu najdete i další videa. Třeba ta o efektivním zalévání s olla nádobami.