Marie Kondo, to nejsou jen poskládané ponožky
Zaznamenali jste kolem sebe velkou vlnu zájmu o japonskou metodu úklidu od Marie Kondo? Najednou o ní mluví i ten, kdo doteď slovo „úklid“ nevyslovil, jak je rok dlouhý. Z mého okolí dostávám dotazy typu: „Slyšela jsi už o tom japonském úklidu?“ „Viděla jsi tu reportáž na Nově?“
Asi se nestává příliš často, aby se o uklízení mluvilo v televizi a psalo dvakrát na idnes.cz. Na Facebooku se denně objevují nové fotky nadšených fanoušků metody KonMari – jak to bylo před úklidem a jak je to po úklidu.
Bublina?
Mám radost, že se téma úklidu a následné zbavování se věcí dostává v ČR do širšího povědomí. Nedokážu předpovědět, jak dlouho bude větší zájem trvat, ani jestli tahle bublina rychle splaskne.
Je to fuk. Pro mě je podstatné, že nám Marie Kondo srozumitelně ukazuje JEDNO MOŽNÉ řešení problému našich přeplněných domovů. Tuším, že přeplněné domácnosti nás v této části světa budou trápit ještě pěknou dobu. Tady tedy bublinu nevidím.
Hodně mě ale mrzí, že si lidé metodu často zúžili na: „Aha, poskládám si trička na výšku do úložných boxů a mám hotovo“.
Více než poskládané ponožky
Marie Kondo mluví NEJEN o tom, jak si doma uspořádat trička a ponožky v šatníku. Úklid a uspořádání oblečení je jen malou částí z jejích doporučení. Ač s oblečením radí začít.
Úklid oblečení vám jistě usnadní také můj eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet (pokud ho ještě nemáte, můžete si jej zdarma stáhnout zde).
Chci vám proto ukázat i další inspirativní myšlenky Marie Kondo. Nejen o ponožkách.
Všechny citáty jsem přeložila z anglické knihy Marie Kondo The life-changing magic of tidying up. V češtině vyšla knížka pod názvem Zázračný úklid v nakladatelství Knižní klub. Mí fanoušci na Facebooku už možná citáty znají.
Poznámka na okraj
Jestli se k vám tahle „úklidová novinka“ ještě nedostala, můžete si přečíst můj článek o dojmech z Mariiny knihy. Napsala jsem jej letos v únoru, abych vám představila u nás prakticky neznámou úklidovou fanatičku.
Mimochodem, tento článek se během dvou měsíců stal suverénně nejčtenějším článkem zde na blogu. Nejsem si jista, zda letos dokážu napsat něco, co jej ve čtenosti překoná. Ale kdo ví, možná mi zase pomůže nějaká ta televize :-).
7 myšlenek Marie Kondo, které stojí za to
Je úklid něco, co bychom se měli učit? Osobně bych to nenazvala přímo „učením“.
Věřím ale, že je přínosné si v tomto „nepopulárním“ tématu rozšiřovat obzory a nechat se inspirovat. Každému vyhovuje trochu něco jiného a nemusíme vše aplikovat na 100%. Nebojte se tedy číst i o tématu úklidu, není to tak šílené, jak to vypadá.
Proč se nemůžeme některých věcí, které nám nepřinášejí žádnou radost ani hodnotu, zbavit?
O této otázce přemýšlím docela často. O tom, kde najít odvahu k vyklízení, jsem napsala jeden článek. Marie dává na otázku PROČ odpověď zjednodušenou až na dřeň.
Marie tvrdí, že vyklízení má být speciální událost, která vám přinese náležitý pocit uspokojení. Nemáme jej zaměňovat s běžným úklidem typu luxování nebo mytí WC.
Chápu, mně tedy přinese pocit uspokojení i drobný šuplíček.
Tak tohle znám docela dobře a stává se mi to třeba s knížkami… Občas ani nemusím jít uklízet, stačí otevřít knihovnu. Dobrovolně přiznávám, že třídění starých fotoalb mne ještě čeká.
Tahle myšlenka mě vede k zamyšlení nad tím, proč je pro nás těžké podívat se do svého nitra.
Ano, až na to, že někdy to zjišťování trvá nějakou dobu :-). V některých případech se počty ustálí, v jiných je mohu po čase ještě více minimalizovat.
Nádherně řečeno, Marie. Lepší závěr nevymyslím.
Přeji vám, ať při úklidu nacházíte tolik rovnováhy, kolik jen dokážete.