Kde najít odvahu k vyklízení?

Vy víte, že tohle chcete už konečně probrat, přebrat, vyklidit. Skříň je plná a nejraději byste se třetiny věcí v ní hned zbavili. Jen se k tomu stále nemůžete dokopat. Obvykle najdete něco důležitějšího, co začnete dělat namísto vyklízení. Nebo už vám po celém dni nezbývá žádná energie. A tak vám to vězí v hlavě a dělá vám to v ní pěkný pomyslný „bordel“. Kde najít odvahu k vyklízení?

Tohle je jedna z nejčastějších otázek, kterou mi pokládáte při stahování eBooku.

Otázka, na kterou existuje hodně odpovědí. Mám pocit, že mnoho z nich souvisí s naší myslí a naší vnitřní motivací. Jasně, existují vnější okolnosti, které nám mohou bránit začít. Řešíte teď v životě něco mnohem důležitějšího, než je úklid skříní. Děti jsou nemocné. Vracíte se domů pozdě. Rekonstruujete koupelnu. O víkendu jedete raději na výlet nebo na návštěvu. Milion a jeden důvod, proč teď ne.

Nakonec to ale budete právě a jen vy, kdo najde odvahu, sebere se a začne. Nebo nezačne.

Nechci vás tentokrát zbytečně zdržovat, protože cítím, že už máte nutkání začít :-). Mám pro vás tři stručná doporučení, abyste se odhodlali k vyklízení.

Přestaňte přemýšlet o obrovském úkolu

Představte si běžnou gumu na gumování, kterou jsme všichni nosili do školy. Ve vaší představě vezměte tuto gumu a vymažte s ní ze své hlavy všechny myšlenky na „obrovský úkol“, který vás čeká. Tím, že o úklidu stále přemýšlíme jako o něčem, co je problémové, těžké a časově náročné, docílíme toho, že se mentálně bojíme už předem udělat i sebenepatrnější krok vpřed.

Představte raději vaší mysli něco jiného. Ukažte vyklízení jako „pokus“. Jako záležitost, kterou si jen tak zkusíte, a nemusíte pokračovat dál. Až učiníte „pokus“, následně se rozhodnete, jestli budete postupovat dál.

Z mým dosavadních „pokusů“ vyplývá, že rychle přinášejí nečekané pocity lehkosti a uspokojení z výsledku.

Časově ohraničte – 15 minut stačí

Motivuje vás představa toho, že UŽ za 15 minut budete mít hotovo? Mě ano. Rozhodně natolik, abych chtěla to „hotovo“ brzo vidět a mít celý zbytek týdne klid. Nastavte si stopky nebo kuchyňskou minutku.

Kdesi jsem četla, že takovéto časové omezení je považované za dobrou manažerskou techniku, která motivuje k výkonu. A jak píše Timothy Ferriss ve svém Čtyřhodinovém pracovním týdnu, kolik času si na úkol dáte, tolik času vám pak pravděpodobně zabere.

Že za 15 minut nestačíte vyklidit ani jednu skříň? No, a co? O to vám přeci úplně nejde.

Vyberte si jednoduché sousto

Třetí závěrečné doporučení samozřejmě souvisí se dvěma předešlými a uvádím ho v eBooku hned v rámci prvního kroku. Přesto ho ještě zopakuji.

Buďte k sobě ohleduplní a začněte v malém. Najděte si jeden šuplík nebo polici. Jednoduché sousto se snadněji „přežvýká“ a výsledek bude i po krátkém 15timinutovém vyklízení vidět.

Nemusíte se cítit provinile, že najdete odvahu jen na jeden šuplík. Buďte na sebe pyšní, protože jste našli odvahu pustit se do něčeho, co už jste dlouho odkládali.

Už to víte

Tak a nyní už víte, kde hledat a najít odvahu k vyklízení. Vypněte nyní internet, zaklapněte počítač nebo tablet. Zvedněte se a jděte to na 15 minut zkusit. Uvidíte, co se stane.

P. S. Jestli jsem zapomněla na nějakou zásadní ingredienci v receptu jménem hledání odvahy k vyklízení, tak mi ji napište do komentářů.

— 4632 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

4 thoughts on “Kde najít odvahu k vyklízení?

Leave a Reply

 1. Věra

  Ahoj Marcelko,
  díky za inspiraci k zahájení úklidu našeho domu. Děkuji,
  máma

  Reply
 2. Haanja

  Onen 15 minutový úsek je doporučován i v jiné zajímavé knize – Zbavte se nepořádku s feng šuej od Karen Kingston(ové). Rovněž stojí za přečtení a třeba i vyzkoušení :o)

  Reply
  1. Marcela Sobotová Post author

   Vidíte, to jsem ani nevěděla. Děkuji za tip na knížku. Už je vás několik, co jste mi ji doporučovali. Ráda bych si ji přečetla teď přes léto. Jsem na ni zvědavá. O Feng shui toho vím jen málo, tak se určitě poučím i v této oblasti.

   Reply
 3. Zlata

  Asi před hodinou a půl jsem si řekla, půjdu probrat jednu polici. Ale ještě předtím si přečtu tento článek … no dobře, tak ještě tento … no a ještě jeden … Tak abych ty články dobře spočítala, tento je čtvrtý. Marcelka v něm radí – vypni internet, zaklapni notbook, zvedni se a jdi to na 15 minut zkusit, Tak já jdu, i když už je skoro půlnoc 🙂 Tak jen na 15 minut a uvidím, co se stane.

  Reply