Hledání svatého grálu. Tedy rozprašovače

rozprašovač

Hledám ideální rozprašovač na úklidový citrónový čistič, co si vyrábím. Takový, co neprotéká kolem závitu. Nezasekává se mu ani madlo, ani nasávání. Neupadává mu hadička, ani se mu neucpe. Nevrže a nevydává nepříjemné zvuky.

Existuje něco takového? Chci moc?

Stačilo by mi, kdyby dobře a dlouho fungoval…

Nedávno jsme sice doma měli tři lahvičky s rozprašovací hlavicí (od spotřebované drogerie a kosmetiky), ale v zásadě všechny nepoužitelné. Po naplnění s nimi vanu, umyvadlo nebo dřez vyčistím, ale žádná pohoda to tedy není.

Jedné skoro soustavně odpadává hadička. Druhá netěsní už jen při naklonění. Třetí se po dvou úvodních pumpnutích extrémně pomalu vrací do původní polohy a vy víc čekáte než stříkáte.

Máte nějakou prázdnou lahvičku s rozprašovačem?

V téhle fázi obvykle rozhodím sítě po příbuzenstvu, jestli jim nějaký prázdný (a funkční!) rozprašovač někde neleží. Naštěstí ležel. Jeden tu v domě zůstal pro řemeslnících při rekonstrukci.

Během let minimalizování jsem podstatně zredukovala množství čistících prostředků, které používáme (a ty kupuji buď bez obalu nebo v lahvi bez rozprašovače). Čímž mám nulový přísun dalších lahviček s rozprašující pumpičkou. V rodině už zásoby taky časem došly.

Téma naší snahy o méně odpadu popisuji v dřívějším článku: Domácnost bez odpadu? Cenné postřehy z našeho ročního fungování.

rozprašovač, zero waste, minimalismus

Co teď? Točí mě to. Dobrých rozprašovačů je tak málo.

Časem odešel ten od Sava, od okeny, od aromaterapeutického osvěžovače vzduchu i ten kupovaný kdysi v Tescu jako postřikovač na kytky.

Kde se dá koupit dobrý rozprašovač?

Začala jsem se ptát v drogeriích, jestli se třeba neprodává jen ten samostatný šroubovací rozprašovací mechanismus.

Ne, to jsem byla naivní. Neměli ani mechanismus, ani žádnou samostatnou lahvičku s rozprašovačem bez naplněné drogerie. Poslali mě radši do levných bytových a oděvních řetězců (tam se zdráhám jít). Nebo do květinářství.

V eshopech na internetu jsem objevila prázdné rozprašovače tak za 60 Kč jeden (bez poštovného). Hmm… Samozřejmě na dálku jen z obrázku nepoznám, jestli bude opravdu dobře fungovat při úklidu. Tedy za mě raději kamenný obchod.

rozprašovač, zero waste, minimalismus

Aktuálně mám čistič v tom levém. Vrže, ale rozprašuje dobře :-).

Zdráhám se si koupit za stovku nějaký čistič, který nepotřebuji, jen kvůli tomu, že je v lahvičce s rozprašovačem, kterou potřebuji. Ale asi mi nic jiného nezbude.

Pořád mám pocit, že lahvičky s kvalitnější drogerií mají obecně i kvalitnější rozprašovač (oproti samostatným rozprašovačům z květinářství nebo domácích potřeb). Preferuji alespoň 300mililitrový, lépe půllitrový. A musí se dobře držet v jedné ruce. Ty baňkovité se mi většinou drží blbě.

Řešíte něco podobného nebo se tohle děje jen mně? Máte nějaký konkrétní tip na kvalitní rozprašovač, který dlouho vydrží? Pojďme rozvířit debatu na tohle téma. Mám pocit, že tu chybí. Jak tohle řešíte vy, co fungujete už dlouho bez obalů?

Vaše tipy se snad budou hodit i těm z vás, co mi píšete, že chcete vlastnoručně vyrobený citrónový čistič věnovat jako dárek s dobrým rozprašovačem. Takový dárek by se mi totiž taky líbil :-).

eBook, návod, příručka, minimalismus, Marcela Sobotová, jak si uklidit, jak pořádek udržet, e-kniha

— 1459 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

27 thoughts on “Hledání svatého grálu. Tedy rozprašovače

Napsat komentář

 1. Hanka

  Já bych volila stejný postup, jako když jsem sháněla plastové obaly na po domácku dělaný prací gel. Chtěla jsem to udělat příbuzenstvu jako dárek a potřebovala jsem 5 pětilitrových nádob po komerčních pracích gelech. Prostě jsem napsala na místní FB skupinku, zda/li někdo nemá prázdné na vyhození a nestačila jsem se divit, kolik nabídek mi přišlo….stačilo si to jen vyzvednout 😉. Lidí, kteří používají a budou používat klasické komerční výrobky v plastových obalech, je stále strašně moc. Tak občas takto něco zrecykluji, no.

  1. Marcela Sobotová Autor příspěvku

   Díky, Hanko. Ano, varianta rozhodit sítě ještě dál než v rodině je pořád na místě. Jen jde o to, co chtít. Některé ty rozprašovače nemá cenu vůbec schovávat a používat dál.

 2. Jolanta

  Používám tento od Eurony, lze koupit samostatně za 29,- kód zboží 4009, pokud se náhodou ucpe rozprašovač, lze dokoupit za 8,- kód zboží 4050.
  https://www.euronabycerny.com/?sucl=c93fd142808247daea9642d24351cbf7

  Nejsem prodejce, ale jestli můžu doporučit, dokolane minimalistický je jejich Univerzální úklidový prostředek! Z jednoho litru koncentrátu si doma naředíte 50x 500ml láhví s rozprašovačem. To je na rok😂😂😂 a dělám tím všechno, kuchyň, podlahu, prach…Vyrábí to v ČR.
  Klidně si výhodněji nakupte na moje heslo 420-7188475454
  Zdravím!
  Jolanta

 3. Agnes

  Teda vážně existují lidi, co o jim udělá radost dárek typu čističe, ať už domácí nebo kupovaný? V okolí nikoho takového neznám, tam by v lepším případě nasadili kyselý úsměv, v horším mě s tím rovnou poslali někam. 😉

  1. Lucie Zídková

   Agnes existují. Asi jsem trapná, ale taky mám ráda praktické dárky… třeba funkční čistič by mi udělal větší radost než nějaký – byť hezký a nekýčovitý – lapač prachu v podobě andílka, nápisu HOME či něčeho podobného.

 4. Veronika Kociánová

  Mě vždycky zbyde rozprašovač od květové vody zn. Nobilis Tilia, který pak dobře poslouží na octový čistič. Zatím mi funguje půl roku. A nevypadá úplně špatně po odlepení původní etikety, kdyź ho mám nastálo na wc.

  1. Veronika

   Doporučuji též od Eurony, slouží roky a protože mám univerzální čist.prostředek téměř na vše, tak ho používám opravdu často.

 5. Zuzka

  Ahoj, používám rozprasovac z ikei za 29,-, původně jsem zakoupila na květiny, ale moc jsem to nepoužívala. Už tak 5 let v nem mám octovy čistic s nalozenou kůrou od pomerance/ citronu. Poslední dobou se začal zadrhavat, pumpicka se nevracela do původní polohy. Nechtěla jsem se smířit s tím, ze ho vyhodim, tak jsem ho rozebrala a vše proplachla čistou vodou. Od te doby zase šlape jako hodinky🙂

  1. Eva

   Missiva je opravdu držák, je to lahev o objemu půl litru, dosatala jsem k tomu koncentrovaný čistič, který se dávál buď 1/5-1/10 obsahu lahve. Takže koncipovaný fakt na dlouho…a musím potvrdit, drží a funguje

 6. Petra

  Ja mam tip pro vsechny estetiky, jako jsem ja :-D, kteri chteji mit nejen ucinny, ale i krasny rozprasovac :-D. Koupila jsem v lekarne za par korun sklenene hnede lekarenske lahve (maji ruzne objemy, ja mam 0,5l a 1l) a na ty jde nasroubovat rozprasovac (mela jsem cerny od rozprasovace na kytky a zeleny od Frosche (ten funguje skvele). Jinak taky musim pochvalit univerzalni cistic od Eurony, namicha se z nej opravdu hektolitr prostredku a cisti a voni skvele.

 7. Pavla

  já mám rozšprašovač od eurona by černý, má asi 300 ml, je příjemný do ruky z pevnějšího plastu i s měrkou na obale, ale dlouhodobě ho vyzkoušený nemám.