Kdy je dobrý čas na vyklízení věcí? Minimalismus a cykly

kdy minimalizovat, minimalismus, cykly

Mám vyklízet tento týden nebo až příští? Mám počkat na jaro nebo je to fuk? Je dobré protřídit své věci po rozvodu nebo porodu? Jsou v minimalismu cykly?

Tentokrát sdílím svoje úvahy a zkušenosti s tématem cyklů, vhodných a vhodnějších dob k minimalizování.

Tak jak říkám na začátku videa, nenechme se cykly svázat. Nemusíme čekat, až nastane ten správný den D.

Na druhou stranu, pokud můžeme, věnujme jim pozornost a přizpůsobme se jim. Z mé zkušenosti pak totiž vyklízení nesebere tolik energie. Jednoduše poplujete na vlně vašeho vhodného rozpoložení.

Denní, měsíční, roční a životní cykly

Vnímám tato základní období, která mají vliv na mou chuť a potřebu minimalizovat věci a informace kolem sebe:

  • denní,
  • měsíční,
  • roční,
  • životní etapy.

Denní

Větší vyklízení doporučuji dělat dopoledne nebo brzo odpoledne. Menší debordelizace, vracení na místo a přípravu na nový den pak večer. Vnímám to jako formu rekapitulace, zklidnění, dokončení a ohraničení toho, co probíhalo během dne.

Měsíční

Měsíční, lunární, cyklus se týká nás žen. Pokud sledujete své fáze (třeba podle inspirace z Cyklické ženy), asi cítíte rozdíly v chuti se pouštět do úklidu.

Vhodná doba ke střednímu vyklízení je za mě v předmenstruační fázi. K velkému vyklízení bych si zvolila raději dynamickou fázi, kdy mám nejvíc energie a ještě dost času do konce lunárního měsíce.

Nebojte se využít menstruační fázi, kdy se snažíme víc odpočívat a zároveň přirozeně vidíme dál a hlouběji. Tehdy se vám bude dobře tvořit vize toho, co chcete doma změnit, do čeho se pustíte v dalších týdnech nebo měsících. Jsme schopné také dobře reflektovat to, co se stalo dřív, co se nám povedlo a co ne.

Roční

Jarní úklid nebo jarní únava? Slýcháme oboje :-).

Za mě je jaro a předjaří vhodné období na větší a systematičtější vyklízení. Prodlužující se dny, více sluníčka a probouzející se příroda nás viditelně volá k očistě, k probuzení. K tomu začít něco dělat, vylézt se své nory.

Nevím, jak vy, ale toto jarní volání vnímám jako silnější než to tradiční novoroční přicházející 1. ledna. To mi přijde takové striktně kalendářní a někdy na sílu.

Životní

Časté životní předěly:

  • dovolená,
  • stěhování,
  • narození dětí,
  • rozvod,
  • smrt v rodině.

Životní cykly jsou podle mě jedny z nejdůležitějších. A zároveň kolem sebe vidím, jak jsou opomíjené. Ne, že bychom si nevšimli, že jsme se přestěhovali nebo že jsme se stali rodiči…

Opomíjíme to, že i když se měníme jako bytosti, necháme si kolem sebe ty stejné věci.

Nejde tu jen o věk. Spíš o okolnosti, naše zvyky. Naše dny, naše bydlení. Naše domácnost vypadá jinak, když je nám dvacet, než když je nám čtyřicet a máme děti.

Už nehraju tenis, dělám pilates.
Nečtu Pratchetta, ale knížky z Melvilu.
Nejezdím na horském kole, ale elektrokole.
Nemám jeden kaktus, ale menší zahrádku a plno pokojovek.

Každá další životní etapa je příležitostí si sladit to, jací jsme nyní a co nám vyhovuje, s tím, co vlastníme a čím se obklopujeme.

Víc podrobností k jednotlivým dobám si poslechněte ve videu.

Chcete se se mnou propojit osobně? Nabízím individuální konzultace nebo vám mohu asistovat s tříděním a vyklízením u vás doma.

Vnímáte různá období, kterým přizpůsobujete vyklízení? Podělte se o to v komentářích.

— 304 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Janská

Průvodkyně laskavým minimalismem. Od roku 2015 pomáhá s tříděním a vyklízením nepotřebných věcí. Asistuje osobně, vede konzultace, přednášky, kurzy a šíří povědomí o minimalismu ve videích i článcích. Laskavý v jejím pojetí znamená postupný, nehnaný do extrému a dlouhodobě zvládnutelný. Se čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlí v Plzni. Více o Marcele.

Leave a Reply