Podobné příspěvky

Leave a Reply

26 Komentářů

 1. Alena napsal:

  Pro mě momentálně hodně aktuální téma. Nedávno se nám narodilo první dítě a přiznávám, že se mi bohužel nedaří přesvědčit babičky, aby nekupovaly tolik (podle mě) zbytečností. Téměř s každou návštěvou přinesou nějakou drobnost (jen jedny dupačky, vždyť z těch současných už brzy vyroste, takovéhle chrastítko ještě nemá atd.) a zatím se mi je nepodařilo přesvědčit, že si mnohem víc vážím času, které malému věnují, než všech těch věcí, které se nám doma kupí. Je to pro mne ale zatím boj s větrnými mlýny 🙁

  1. Aleno, díky za komentář. Nezoufejte. Ty začátky bývají těžké, příbuzenstvo je „nabuzené“ a má pocit, že s prázdnýma rukama přijít nemůže. Až bude vaše dítko jíst samo, můžete je třeba poprosit, aby donesly raději pytlík dětských křupek nebo nějaké ovoce. Jídlo se vám přeci jen nebude tak snadno kupit. Jak píši v článku, doporučuji si psát seznam toho, co potřebujete na dítko (kdykoliv vás něco napadne) a úkolovat tím příbuzné. Zvláště pak před narozeninami, Vánocemi a jinými významnými „dárkovými“ událostmi. Chápu, že někdy si to chcete vybrat sama, ale často to jde docela dobře.

 2. Jitka napsal:

  Dobrý den, s babičkami a dědečky někdy příjemně funguje jedna drobnost. Když dítě dostane nějakou hračku (nejčastěji je to nejlepší řešit u rozměrově velkých), na které jsme se nedohodli, necháváme ji u dané babičky s tím, „aby si tam dítě vždycky s tím hrálo“, nebo „že nám už se to nevejde“ a tak. Prostě aby zůstala u té babičky doma. Nakupování hraček a věcí už potom není bezbřehé, když to ty babičky už nemají pak kam dávat a postupně jim to dojde 😉

  1. Dobrý tip. Vidím v tom také pozitivně to, že prarodiče sami uvidí, jestli se „trefili“ a dítě si s hračkou opravdu při návštěvě hraje či nikoliv. V tomto případě do karet hraje i to, že dítě hračku nevidí každý den a obvykle ji celkem neokoukanou a vzácnou.

  2. Naďa napsal:

   Je to dobrý nápad, nicméně dcera si ty hračky chce vzít domů a babička je taky u sebe nechce, takže u nás toto nefunguje… Naštěstí se dostáváme do období (už má 6,5 roku), kdy začínám dávat jako dárek oblečení apod.
   U nás třeba dobře fungují knížky, těch máme pár, protože od 1,5 roku pravidelně chodíme do knihovny a vše si půjčujeme. Přečteme a pak vrátíme. Je to super.

   1. Děkuji, Naďo, za komentář. Chápu, že u všech prarodičů to nefunguje. Líbí se mi váš tip na chození do knihovny. Už od tak malého věku by mě to nenapadlo.

 3. u nas sme minimalizovali aspon obalovz material, hrcky a darceky nijak nebalime, len ich pod stromcekom naskladame do kosika a prikryjeme obrusom. A bohuzial najvacsi problem s nemnozstvom hraciek, ale u nas ma tatinek, ani nie tak deti.

  1. Díky za prima tip. Ušetří to asi také trochu těch nervů, když se po nocích snažíte úhledně zabalit všechny ty roztodivné tvary. Napadá mě, že pro některé děti by tohle nebylo tak zajímavé, protože právě to vybalování z papíru nebo tašky je hrozně baví.

   Přeji vám, ať se časem i tatínek připojí k minimalistickému uvažování nad hračkami.

   1. Markéta napsal:

    Ja jsem větší darky (turistický batoh) zabalila do kusu látky (co mám doma na šití), bylo mi líto toho množství papíru. Přes to mašli a deti mely co rozbalovat a vůbec jim to nevadilo.
    Jinak dáváme užitečné věci, treba ke třetím narozeninám se u nás dostává čelovka :-D.

 4. Mili napsal:

  Krásný večer, právě jsem Vás objevila a jsem moc mile překvapená, že je kam jít na rozumy 🙂
  Mám dva kluky, teď už ve věku puberty(14 a 11 let). Bojovali jsme těžce s hračkami i babičkami, musím, ale upřímně sdělit, že u nás to opadalo s věkem dětí. A je pravda, že v současné době máme odběr hraček i oblečení do pěstounské rodiny. Je to strašně fajn, když víte, že věci, které nepotřebujete, můžou někomu pomoci. Takže nezoufejte, ono to jde, i když někdy je to běh na dlouhou trať. Hodně zdaru všem. Mili

  1. Děkuji, Mili, za povzbuzení. Představuji si to správně, že puberťákům stačí hlavně mobil a počítač? 🙂

 5. Helena napsal:

  Děkuji za článek. Docela by se mi hodil tip, co s babičkou. Jde o to, že ona nejen, že kupuje, ale také po mně a sestře nashromáždila nepřeberné množství věcí, hlavně hraček. Tím nemyslím dvě krabice, ale plnou půdu velkých stěhovacích krabic. Bohužel nic z toho nemůžu vyhodit, „přeci to bude sestra potřebovat“ (a nebrání se tomu, neřeší to ,aby máma nebyla smutná). Z těch krabic pak dováží hračky k nám. Odnesu je, vrátí nám je. Vyhodím je, katastrofa. Když kupuje, tak nikdy přesně to, co jsme napsali na seznam, kromě světlých výjimek je to něco podobného, co ale nepotřebujeme, neb přesně to, co jsme chtěli, 23.12. nesehnala. Nehmotný dárek není dárek. Jídlo není dárek. Hračky jsou potřeba. (?!!!) Jeden dárek je málo, to jsme se prý zbláznili. Cenzura nemožná. Vysvětlit hodnotu času nefunguje. Vysvětlit potřebu jiných ne materiálních věcí nefunguje. Co s tím?

  1. Není zač. Je těžké to posoudit takto na dálku, když vaši babičku neznám. Mám jakýsi pocit, že za tím vším obdarováváním hračkami je u vaší babičky něco jiného…

   Já bych to zkusila prostě přijmout tak, jak to je. Snažila bych se všech nevhodných nebo nadbytečných hraček zbavovat poté, co je dostanete (darovat je). Na to, myslím, máte jako rodiče právo a babičce bych to takto láskyplně oznámila.

  1. Díky, Jano. Ano, na počátku je ve velké většině případů rodič nebo jiný blízký člověk, který dárek dává.

   Souhlasím, děti lépe zvládnou ukočírovat méně hraček. Zároveň ale mají potřebu objevovat svět. Do toho, podle mě, spadá i touha vyzkoušet hračky, které viděly v obchodě, u kamarádů, v dětském koutku nebo jinde. Proto je dobré jim pomoci hledat určitou rovnováhu v množství hraček, které zrovna vlastní.

   Už nějakou dobu si kladu otázku, zda se děti minimalisty rodí nebo ne. Myslím, že se jimi rodí. Také však dobře napodobují vše, co vidí kolem sebe. Tedy, pokud my máme tendenci hromadit a chtít to i ono, dělají to samé. V tomhle vidím souvislost toho, že minimalismus a jeho principy jsou tématem i pro děti.
   Na druhou stranu děti velmi dobře napodobují to, co děláme my dospělí.

 6. Zlata napsal:

  Díky za všechny postřehy, budu na ně myslet, až budu vybírat dárek pro své dvě vnučky k vánocům. S tou starší jsem to vyřešila tak, že jí kupuji knihy, moc ráda totiž čte. Knihy a něco na sebe, je jí jedenáct a ráda se obléká. Té mladší budou dva roky a jak jsem zjistila, tak jí nebaví např. hrát si s barevnými kostičkami, které jsem jí koupila do vany. Jsou různě tvarované a na dně mají dírky, takže z nich vytéká voda. Ale Rebečka si jich nevšímá, nýbrž sáhne po prázdné lahvičce s uzávěrem od čehokoliv a s tím si dokáže ve vaně hrát dost dlouho.
  Hračky jsem probrala, ty pěkné jsem dala na aukci https://www.facebook.com/groups/bazareksanceonkolackum/?fref=ts

  1. Zlata napsal:

   Další rozdala, rozbité vytřídila do kontejnerů. No a některé hračky jsem vzala na zahrádku, tam je malá vděčná za všechno. Tam hračky nepřekáží a až pro ni budou nezajímavé, naložím s nimi podle jejich vzhledu (některé dám dál, jiné vyhodím). Také se mi osvědčilo brát takovou hračku, kterou vyřazuji na výlety. Nemusím hlídat, když ji malá někde zapomene, ale kdyby ztratila pěknou hračku, mrzelo by to. Další osvědčený tip: vzít příhodné hračky na veřejná místa (pískoviště atd.). Rebečka se o ně s radostí podělí s kamarády a tak najdou další využití. Mohou zůstat na pískovišti, kde si s nimi mohou hrát i ostatní děti a často se stane, že si hračku některé dítě odnese domů.

 7. Míša napsal:

  Díky Marcelo za článek na velmi aktuální a důležité téma! Děkuji za tipy!!! Čekám třetí dítko a i když máme hraček výrazně méně než vidím všude kolem, přijde mi to moc. Co děláme my: Jednou za čas se syny probereme hračky a polovinu jich dáme do krabic a uložíme do pracovny, odkud je třeba za pár měsíců zase vyměníme za ty aktuální – jsou tím pádem zase na chvíli „jako nové“. Také jsme si povídali o charitě a dětech, které z různých důvodů žádné věci nemají a kluci (3 a 5let) občas sami nějaké to autíčko vyberou a chtějí dát na charitu 🙂 A také před Vánoci a narozeninami hračky třídíme, aby bylo místo na nové. Babičky a tety se naštěstí vždy ptají, co pořídit, takže si už od ledna píšu seznam toho, co mě napadne že by je potěšilo a nás nezahltilo, abych byla na Vánoce připravena!

  1. Míšo, není zač. Zní to velmi ideálně. Jen tak dál. Zkusila bych se syny klidně jít nějaké vytříděné hračky prodávat (na nějaký bazar nebo bleší trh). My to zatím zkusili jednou (4letý syn) a byl to úspěch. Hlavně jsem měla dobrý pocit z výchovného aspektu. Co se nám už nehodí, může využít někdo jiný, nemusíme to vyhodit do popelnice. Zaplatí nám za to a za vydělané peníze si koupíme něco jiného, co se nám hodit bude…

   1. Míša napsal:

    To je prima nápad! Vyzkoušíme to 🙂

 8. Inka napsal:

  Ještě jako bezdětná jsem kdysi našila pár látkových pytlíků s vánočním designem a dávala do toho dárky pod stromeček. No, hodilo by se nám jich už o mnoho víc, jen mít ten čas… Třeba příští rok 😂
  Co se týče množství darů, máme to nastavené takto: Dospělí obdrží každý 1 dárek dohromady za celou rodinu. Pro děti 3 dárky za celou rodinu. Je potřeba se domlouvat, to je úskalí, ale každým rokem se to zlepšuje 😉 U babiček jsme vyhlásili, že co je nad plán, půjde rovnou na charitu. Vypadá to drsně, ale ta pohoda u stromečku stojí za to.

  1. Jako šicí začátečník jsem taky pár pytlíků šila. Daly mi takovou práci, že je nepoužívám občasně jako obal na dárky, ale často jako obal na pečivo, hračky atd.

   Ano, je to o domluvě, což nemusí být vůbec snadné (na rozdíl od kliknutí na objednat v eshopu) a často jdeme proti určité zažité „tradici“. Skvělé, že vidíte zlepšování rok od roku.

 9. Jolana napsal:

  Moc hezký článek. Musím říci, že jsem si dala za „úkol“ synovi hračky regulovat. Je mu necelý rok, a když pomyslím, že má svátek, narozeniny, vánoce a ty další typu mikuláš, den dětí, tak jdu do mdlob co by se doma sešlo 🙂 A striktně jsem zakázala nosit hračky poděděné. Není to jednoduché, všechny z rodiny jsem seznámila s mým plánem a zatím se nesetkávám s úspěchem. např k svátku drobná korunka do kasičky, atd. Bohužel většina naše přání neakcetuje. Což mě mrzí. Přijde mi, že si myslí, že mu chci odpírat hračky. Já jen chci, aby toho měl méně, aby měl věci které ho rozvíjejí a které jsou hezké. Z mého pohledu to prostě není jen o počtu hraček. Hodně lidí mluví o tom, že mají doma hodně hraček,, jak si to ho děti neváží, protože ani nevědí, co vlastně mají. (myslím, že ty děti za to nemohou, je to přístup rodičů) ale nic s tím nedělají. Postupně třídí, ano to je pravda. Nebo část dárků z vánoc zabaví a vytahují je v průběhu roku. paradox 🙂 A už se vidím, jak budu po vánocích pašovat hračky pryč v souladu s mým přesvědčením a samozřejmě mimimalismem 🙂

  1. Děkuji. Souhlasím s tím, že to určitě není o počtu hraček. Osobně mi poděděné hračky nevadí, alespoň jsou prověřené časem a nerozbijí se během dvou dní v „zápřahu“. Chápu, že se už předem děsíte toho redukování „za zády dítěte“ po Vánocích. Ale ono to tak vždy nemusí být. Někdy ani my rodiče neodhadneme, co se ujme a co ne. Každopádně mi pomáhá jistý nadhled. Co se neujme, bez velkých výčitek vyřadím. Ať to slouží jinde.