10 pádných důvodů, proč stojí za to minimalizovat
Diář zaplněný od rána do večera a výčitky, že nic nestíháte. Běžně deset otevřených záložek v prohlížeči internetu. Jídelní stůl posetý akčními letáky ze super-, hyper-, mega-marketů, takže si nemáte kam položit talíř. Skříň plná oblečení, ale přesto obden řešíte, že nemáte co na sebe.
Poznáváte něco z toho?
Když se s přáteli bavím o minimalismu a zjednodušování, často se poměrně rychle dostaneme na otázku PROČ. Proč bych to měl proboha dělat? K čemu mi to bude? Není pořádek jen pro blbce?
Rozhodla jsem se proto napsat pár zásadních důvodů, proč si myslím, že by vám minimalismus mohl v různých oblastech pomoci.
Ano, každý jsme jiný a každý máme své vlastní individuální důvody, proč zjednodušujeme. To je dobře. Možná, že ani zpočátku žádné konkrétní důvody nemáme nebo jsme si je vědomě nepojmenovali. Prostě chceme JEN něco změnit…
Ovšem pozor, pokud toto čtete a kroutíte hlavou, že vy nic měnit nepotřebujete a že vám současný stav vyhovuje, respektuji to. Pokud ale cítíte, že byste CHTĚLI jaksi jinak, zbystřete…
Sepsala jsem zde deset pádných důvodů, proč dát minimalismu šanci a proč ho zkusit na vlastní kůži. Tady jsou:
1. Více času na to, co považujeme za důležité
Pro mě osobně jeden z nejdůležitějších důvodů, proč zjednodušuji. Tím, že postupně podrobujeme vědomému zkoumání každý náš závazek, začínáme omezovat ty méně přínosné. Ty, které nám energii berou a které děláme vlastně už jen z povinnosti. Jakmile se z jich začneme postupně vyvazovat nebo je upravovat do vhodnější podoby, náš diář nám začne ukazovat „nová“ prázdná místa.
Mám radost, když po čase zjistím, že najednou mám více času na to třeba jen být, vyjít si ven do přírody, schoulit se v křesle s knížkou nebo si po obědě schrupnout (jó, takový luxus mám na rodičovské s jedním dítětem :-). Najednou si lépe dokážete udělat čas na to, co je vám milé, a doposud jste to jen odkládali.
2. Méně stresu
Zjednodušování vede ke zpomalování našeho hektického tempa, k utřiďování materiálních věcí i myšlenek. Vědomé zastavení a popřemýšlení si o vlastních prioritách má blahodárné účinky na naši psychiku.
Až si poprvé vytřídíte první šuplík nebo skříň plnou „historických skvostů“, budete se asi cítit lehce, jako byste odhodili nějaké neviditelné závaží. Opadne jakási podvědomá nervozita a stres z toho, kolik toho máte a nepoužíváte.
Určitě bude v menším stresu i vaše kreditní karta, až lépe ovládnete své nákupní touhy večer na internetu nebo o víkendu v nákupním centru. A takový praktický balící seznam, který použijete před cestou na dovolenou, vám zaručeně sníží stresovou hladinu při balení kufrů.
3. Menší ekologická stopa vaší domácnosti
Pádný důvod pro milovníky přírody. Domácnost tíhnoucí k minimalismu produkuje obvykle mnohem méně odpadů jakéhokoliv druhu. Když začnete nakupovat jídlo trochu jinak, nebude pravidelně vyhazovat prošlé nepoživatelné potraviny.
Najednou už nebudete nosit do popelnice ty úžasně levné plastové pomocníky, které za týden přestanou fungovat a nedají se opravit.
Minimalizování znamená neplýtvání, šetrnost k naší planetě, jejíž zdroje jsou omezené.
4. Více energie činnosti dokončovat
Tento důvod se zjednodušováním na první pohled zdánlivě nesouvisí, ale hned vám povím, jak to myslím. Když se pustíte do třídění, omezování a vybírání jen toho podstatného, nebude to snadné a půjde to ztuha.
Naučíte se ale postupovat po malých krůčcích. Krůček po krůčku se věci začnou měnit. Přestanete se strachovat o to, že tohle je na vás velké sousto. Zklidníte se. Získáte důvěru v sebe sama a ve své schopnosti. To vám dodá energii dokončit další krok.
Pomalu, ale jistě. Pochopíte, že to půjde. Najednou budete mít více energie dokončovat i činnosti, které s minimalismem zdánlivě nesouvisí (náročný projekt v práci, rozpracované rodinné fotoalbum, zavařování ovoce). Naučíte se totiž techniku, která vás přenese přes lecjaké podvědomě „nepopulární“ aktivity.
5. Menší vliv „vizuálního“ bordelu na nás
Chaos a kvanta předmětů k místnostech, ve kterých žijeme, na nás podvědomě působí rušivě. Zachytávají náš pohled. Ruší naši koncentraci. Podněcují naše myšlenky k úvahám, co bychom měli ještě udělat.
Toto rušení si ale jen málokdy uvědomujeme. Vlastně jste si na něj už zvykli. Zkuste ale předměty výrazně zredukovat a budete příjemně překvapeni změnou.
To samé se týká bordelu v mailovém klientovi, na pracovní ploše počítače, v mobilu nebo kdekoliv, kde se často nevědomky rozhlížíte kolem sebe.
6. Radost ze sdílení a darování
Určitě to znáte. Když někomu darujete něco, co už sami neužijete, ale on ano, máte z toho oba radost. Vy jste mu pomohli, on vám také. On to nemusí kupovat nebo vyrábět sám, vy to nemusíte vyhazovat a vyčítat si, že si schováváte nepotřebné.
Pomalu se začínají objevovat i jakési virtuální sousedské půjčovny ke sdílení všeho možného. Třeba máte doma moc pěknou vrtačku. Soused o dva bloky dále by ji potřeboval na jeden den. Má si jí kvůli tomu kupovat, a pak mu bude doma ležet ve skříni? Když k tomu přistoupí minimalisticky, bude ho to stát o dost méně peněz, bude mít vyvrtáno a volnou polici ve skříni k tomu.
Nepřehlédnutelný trend sdílení všeho možného – aut, jízdních kol, knížek – nám pomáhá omezit vlastnictví toho, co potřebujeme jen občas, aniž bychom museli být navždy bez toho.
7. Lepší a snazší soustředění
Nevím, jak vy, ale stále mám pocit, že se při práci na počítači nedokážu dobře soustředit. A to i přesto, že všechny mé práce byly doposavad zásadně s počítačem spojené. Minimalismus mi hodně pomáhá zlepšit mé soustředění na počítači. Samozřejmě nejen tam.
Dává mi návod, jak omezovat všechny ty rozptylovače mé pozornosti a pohledů. Lépe ovládám své touhy rychle kliknout jinam, ještě si přečíst tohle a tohle, ještě znovu zkontrolovat, co říkají ostatní na můj příspěvek.
8. Více peněz z prodaných předmětů, ušetřené peníze z těch nekoupených
Výhoda nejen pro ty, kteří mají zrovna hluboko do kapsy. Když se naučíte věcí zbavovat tím, že je budete dále prodávat, získáte částečně zpět dříve utracené peníze. Budete tak mít ZNOVU možnost učinit volbu, jak s penězi nově naložíte.
Velmi významnou výhodou je pak to, že díky minimalistickému způsobu uvažování mnohem lépe odoláte svým momentálním nákupním záchvěvům. V důsledku toho pak ušetříte nemalé peníze. Budete schopni si koupit méně věcí s větší skutečnou hodnotou pro vás.
9. Více volného místa a dostatek úložného prostoru
Ať je váš domov jakkoliv velký, pravděpodobně potřebujete místo, kam si uložíte vaše věci. Neboli úložný prostor.
Také u vás dosud fungovalo jakési nepsané pravidlo, že ať máte sebevětší úložné prostory, vždycky je rychle zaplníte?
S minimalismem budete mít KONEČNĚ dostatek úložného prostoru. Docílíte to tím, že budete mít méně předmětů, které do něho umístíte. Logicky pak budete mít kolem sebe více volného místa a vaše obydlí bude působit vzdušně a přehledně.
10. Méně uklízení a péče o majetek
Pokaždé, když vyluxuji celý náš byt (a přiznávám se, že to není zas tak často, protože hrbení se s násosnou hadicí zrovna nevyhledávám), jsem z toho vyčerpaná.
Před zapnutím přístroje musím totiž na zemi nejprve „vytvořit prostor“ k vysávání – odklidit všechny hračky, batohy, pufy na sezení, odsunout židle a křesla. Pak vyluxovat a pak zase vše vrátit zpět na zem (tedy hračky už zpětně nerozhazuji po podlaze).
Neumím si představit, že po tomhle všem ještě vezmu prachovku a obkroužím ladným pohybem všechny svícínky, vázičky, sošky a další pěkné lapače prachu. Naštěstí jsem už díky minimalistickému pojetí naší domácnosti odstranila většinu lapačů prachu či přebytečných ozdob z poliček.
Méně věcí znamená méně času stráveného jejich udržováním a jejich opravami. A jen málokdo se v úklidu vyžívá tak jako Mr. Proper ze známé reklamy. Věci slouží nám, ne my jim.
Jeden uklizený stůl
Žádný z těchto důvodů není důležitější než jiný. Všechny se navzájem prolínají a ovlivňují se. Jako třeba, když si uklidíte svůj pracovní stůl. Omezíte tím vliv „vizuálního“ bordelu na vás. V důsledku toho se budete lépe soustředit a budete mít více energie dokončovat to, co jste začali (třeba na počítači).
Když se vám bude dařit práci dokončovat, zklidní vás to a asi budete méně ve stresu, že nestíháte. Nakonec zjistíte, že máte najednou „více“ času na to, co považujete za důležité.
Ptám se sama sebe: „Je možné, aby všechno tohle způsobil „jen“ jeden uklizený stůl?“ A není to právě o tom, že dnes uděláme malou změnu, pozítří druhou a za týden se začnou dít věci?
Vlastně mě napadá, že každé zjednodušení nám postupně ukáže hned několik výhod zároveň. Často si jich zpočátku nejsme vědomi a přicházejí k nám postupně. Nebo nás to prostě baví a žádné další pádné důvody nepotřebujeme.
Ať tak či onak, přeji vám, abyste si našli ten správný důvod ke zjednodušování a nebáli se do toho pustit. Protože to stojí za to.
Těším se na vaše komentáře, proč minimalizujete právě vy.