Rozhovor: Na náš swap noste jen to, co byste s klidem darovali kamarádům
Vyměňování toho, co už nám doma neslouží, je skvělá možnost, jak se věcí smysluplně zbavit. Žádná výměnná akce – swap – nevznikne sama od sebe. Je za ní dost práce, celý tým organizátorů a pomocníků. Pojďme se swapy podívat pohledem těch, co je zajišťují organizačně, technicky i propagačně.
Během dvoudenního swapu v Pokojích, kterého jsem se zúčastnila (reportáž tady), se mi podařilo krátce vyzpovídat jeho organizátorky: Lucii Poubovou, autorku upcyklovaných tašek, z iniciativy Swap Prague, Terezu Korbelovou a Barboru Kocandovou z projektu Z pokoje do pokoje.
Dámy odpovídaly společně a doplňovaly se.
Jak se organizuje swap
Kolik odhadujete, že na tento váš dvoudenní swap dorazí lidí? Co nejčastěji nosí?
Odhadujeme několik stovek lidí. Kapacita tohoto prostoru je 400 osob na oba dny.
Prostor Z pokoje do pokoje funguje běžně jako recyklační dílna. Na swap z něj musíme dopředu vystěhovat nástroje a nářadí, musíme ho pořádně zamést a vyčistit od prachu a pilin. Tentokrát v letní edici máme stojany a stoly uvnitř i venku.
Lidé na swap nejčastěji nosí oblečení, dámská trička a kalhoty.
Co obvykle zmizí hned a co skoro vůbec? Dokážete to už dopředu odhadnout?
Hodně záleží na kvalitě věci. Když někdo přinese hezkou kvalitní halenku, která vypadá jako nová, jde pryč hned. Když je to stokrát vyprané tričko, tak nám tady skoro jistě zůstane.
Nechceme tu takové nekvalitní a hodně obnošené věci vlastně vůbec mít. Účastníkům swapu tohle zdůrazňujeme. Když přinesou kvalitní věci, budou si moci kvalitní věci i odnést.
Rychle mizí taky aktuální sezónní věci. V létě šaty, v zimě bundy a kabáty, když jsou v dobrém stavu a stále v módním trendu. Zájem je také o vintage nadčasové kvalitní kusy.
Odhadnout to celkem dokážeme. Špinavé nebo silně obnošené věci dáváme stranou a nevystavujeme je k rozebrání. Snažíme se lidi vychovávat k tomu, aby sem opravdu nenosili věci, které by nenabídli svým kamarádům.
Tohle pravidlo se mi líbí a díky němu jsem pár zamýšlených věcí raději nepřivezla. Co tedy mám dělat s hodně obnošeným nebo částečně roztrhaným oblečením?
Silně obnošené věci raději odnes do charitativního textilního kontejneru než na swap. Společnosti a organizace, které kontejnery provozují, mají propracovaný postup, jak oblečení třídit a rozdělovat. Mají na sebe navázané další organizace, které i roztrhaný textil dále recyklují nebo jinak zpracovávají, například do různých textilních výplní.
Pokud tedy máte roztrhané oblečení, je dobré ho dát do textilního kontejneru ve zvláštní tašce, kterou popíšete „roztrhané hadry“. Usnadníte tím práci těm, co textil z kontejnerů třídí.
Je to mnohem lepší řešení, než jej hodit do směsného odpadu. I roztrhané oblečení je stále surovina, kterou můžeme do určité míry znovu využít.
Jak dlouho swapy organizujete? Co jste během jejich organizování zjistily o českých domácnostech?
Swapy organizuji už přes dva roky (Lucka). Hrozně mě to baví. Beru jako své poslání šířit tenhle způsob nakládání s věcmi.
Dřív jsem taky provázela lidi po sekáčích. Už to moc nedělám. Swapy jsou lepší, mnohem lokálnější. Tvoří se kolem nich komunita. Lidé chodí opakovaně. Během swapu si mezi sebou povídají, radí si, jestli jim něco sluší nebo ne.
Co jsme zjistily o domácnostech? Stále v nich máme hovadiny (smích) a hodně levné nekvalitní módy. Ale obecně se dá říct, že kvalita věcí na swapu stoupá. Je to určitě také tím, jak o akcích mluvíme a jak je propagujeme. Zavedly jsme vstupné, účastníci se předem registrují.
Ten, kdo sem dorazí poprvé, může být „opojen“ a má tendenci si odnést velkou kupu věcí. Postupně se to ustálí, a když přijde po několikáté, často si odnáší jen pár kusů.
Jaké hlavní výhody má podle vás swapování? Proč lidi baví?
Lidi baví ten osobnější způsob využití věci, které už sami nepotřebují. Navíc je to takový adrenalin. Sami neví, co tu zrovna objeví a co úžasného si odnesou.
Výborné je, že swapy fungují ke tříbení osobního stylu. Tady si můžeš nezávazně vzít něco, co by sis normálně nekoupila. Můžeš testovat, jestli ti to sluší a jak se v tom cítíš. Pokud to neklapne, přineseš to na další swap a nic se neděje. Lidi díky swapům postupně přicházejí na to, co jim opravdu v módě vyhovuje.
Jak už jsme říkaly, kolem swapů se tvoří komunita lidí, kteří chodí opakovaně. Baví je tu potkávat podobně naladěné lidi, popovídat si.
Co byste vzkázaly budoucím novým návštěvníkům nějakého dalšího swapu?
Ať sem nosí jen to, co by s klidným srdcem darovali svým kamarádům. Pokud uvažují o koupi nějaké věci, ať ještě s koupí chvilku počkají. Možná nějakou takovou objeví na swapu.
Důležité je přijít bez očekávání. Není to o tom, že nesu oblečení za 2000 Kč a chci si odnést jiné oblečení v hodnotě 2000 Kč. Můžete mít nějaké přání, že sháníte to a to. Na místě třeba objevíte něco jiného, co vás nadchne.
Důležité je, že swapy nás učí dávat dál a nelpět na věcech.
Díky za rozhovor.
Foto: Z pokoje do pokoje a Udržitelně Chic
Super nápad!!! Ale, kde se já – mimopražská důchodkyně – dozvím, kdy a kde se jaký swap koná? Moc ráda bych zašla a pár kousků přinesla.
A ano, už jsme s kamarádkou začaly uvažovat, jak něco takového zorganizovat i u nás.
Dobrý den, Majko, zkusila bych sledovat místní noviny, nástěnky a vývěsky v kavárnách, knihovnách nebo různých centrech, kde se scházejí místní lidé. Myslím, že jde hlavně o to najít takovou akci poprvé. Později už budete vědět a počkáte si jen na další termín.
No tak tohle, to je bezvadný nápad! Já bych toho potřebovala! Darovala bych nádobí výměnou za nářadí! Rozjíždím si business a tak bych potřebovala něco, co je určitě funkčního a ne za moc peněz a kdyby se to dalo ještě fakt vyměnit, byla bych nejvděčnější. Nejvíce bych potřebovala sponkovačku.