Jak rychle a smysluplně darovat věci? Přijďte na swap

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

Od jara narážím na swapy. Swap je akce, kde měníte své věci za jiné. Bez peněz. Nejčastěji oblečení. Donesete, co nepotřebujete a odnesete si to, co využijete.

Zdá se, že takových akcí přibývá, v Praze i mimo ni. A já ještě na žádné nebyla? Bylo na čase to změnit :-). Využila jsem pozvánku na dvoudenní swap v Praze a vyrazila.

Tohle je má malá reportáž z akce Swap v Pokojích z pátku 27. července 2018 z pražského Karlína.

Lingvistické okénko: v článku používám anglicismus “swap”. Věrný český jednoslovný překlad by mohl být: výměna, měnění, měnírna (můj vlastní nápad :-)), ale ponechávám termín, který používají organizátoři.

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

Přípravy na swap – co vezmu?

Během posledních dvou měsíců jsem vytřídila asi tašku věcí, takže základní “vklad” jsem měla. V týdnu před swapem jsem ještě dohodila další kusy, takže nakonec byla taška na výměnu pěkně plná. Plná tak, že jsem se rozhodla jít na swap rovnou z nádraží, předat své věci organizátorům, a až pak si odskočit nalehko vyřídit pár věcí (když už jsem v Praze, že). Nesla jsem oblečení, boty a pár drobnějších věcí z domácnosti.

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

Rychlá fotka z vlaku. Nesu oblečení, boty a pár drobnějších věcí z domácnosti.

Když jsem se po dvou hodinách na swap vrátila, byla výměna v plném proudu. Nejen výměna, i další nabírání a třídění přinesených věcí. I mé věci už byly pěkně roztříděné podle kategorií.

Ve víru výměny

Hned na začátku mi udělalo radost to, že některé mé donesené kusy už tam nebyly a byly rozebrané. Konečně. Měsíc jsem je nabízela přes inzerát a nikdo je nechtěl koupit. Tak alespoň zadarmo si je někdo vzal a snad je i využije.

Pak už jsem procházela celý prostor a dívala se, co by padlo do oka mě. Měla jsem zálusk na nějaké dvoudílné plavky a šaty. Ani jedno jsem nevybrala.

Jak už to bývá, objevila jsem něco jiného. Knížku Minimalismus od Martiny Bechyňové (ta byla snad na mě nalíčená, protože jsem ji zahlédla hned u vchodu a dosud ji nečetla), skleničku, malý hrnek na kávu (nedávno jsem jej doma rozbila), desky s písmenkovou abecedou (pro předškoláka ideální), dva malé polštářky, dětské tričko a spodní díl pyžama.

Všechno využijeme, až na ty polštářky. Ty jsou prý moc malé a mají špatný tvar. Odnesla jsem je hned den poté do textilního kontejneru.

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

A domů jsem přinesla zase tohle.

Organizace byla na jedničku

Na Swapu v Pokojích bylo super, že nabídka věcí se stále měnila tím, že přišlo dost lidí. Dobrovolníci na příjmu stále přebírali další a další tašky s věcmi, třídili je a nosili podle druhu na ten správný stojan nebo stůl. Odskočili jste si pro pití a za půl hodiny jste našli na štendru zase nové kousky.

Bylo vidět, že holky organizátorky to nedělají poprvé a ví, jak připravit akci příjemnou pro návštěvníky.

Stanovily a popsaly jednotlivá stanoviště podle druhů věcí (šaty, saka, svetry, domácí potřeby, kosmetika, kraťasy, šátky, pánské, …), což příjemně zpřehledňovalo celou nabídku. Navigovaly návštěvníky už od výstupu z metra šipkami na chodníku i tabulí. Stanovily předem jasná pravidla výměny. Zařídily dokonce i welcome drink pro všechny swapery v ceně vstupného.

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

Asi je vás jasné, že na téhle akci se mi líbilo.

Mám radost, že jsem pro vás zachytila i mé povídání s organizátorkami swapu. Rozhovor s Lucií Poubovou, Terezu Korbelovou a Barboru Kocandovou najdete tady na blogu už brzy…

6 charakteristik swapování

Swapy odteď zařazuji mezi repertoár možností, jak se smysluplně zbavit vytříděných věcí v obstojné kvalitě.

Vyměňování ­– swapování – na akcích můžeme charakterizovat takhle:

  1. Co tam odnesete, to tam necháte. Na rozdíl od bazárku, kde prodáte jen něco a musíte tam být celou dobu.
  2. Darujete věci rychle a na jednom místě. Nehledáte jednotlivé zájemce.
  3. Nemusíte se starat o vaše kusy, které se nerozeberou. Organizátoři je pošlou dál domluveným organizacím.
  4. Nevyděláte “cash”, ale nic, kromě vstupního poplatku, za věci neutratíte. Velmi pravděpodobně si přinesete domů něco místo peněz.
  5. Co se jinde nehodí, u vás může najít nový domov. To je radost. Ale musíte znát svoji míru a potřeby.
  6. Opakovanými návštěvami se naučíte lehčeji zbavovat nepotřebných věcí.

Stejně jako jiné komunitní akce, dobrý swap dělají lidé. Výběrem věcí, které donesou. Svým chováním při rozebírání dostupných věcí. Pomocí s organizací nebo propagací.

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokojeswap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokojeswap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokojeswap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje

Co na swap nosit za věci?

Organizátoři většinou zaměření akce definují. Obecně se vyloženě nabízí přinést:

  • Věci, které už se nějaký ten pátek snažíte prodat, ale bez úspěchu (u mně např. sportovní boty na sálové sporty, večerní šaty z maturitního plesu). Je načase udělat rozhodnutí, zda se jich raději nezbavit bez výdělku, ale smysluplně a rychle.
  • Drobnosti velikostí i cenou, které nemá cenu inzerovat a prodávat jednotlivě (u mně např. nazouvák na boty, formovače bradavek, DIY vyrobený notýsek).
  • A pak samozřejmě veškeré vytříděné oblečení z šatníků všech členů rodiny. Na tomto swapu organizátorky velmi zdůrazňovaly, že jen takové kusy, které bychom s radostí darovali svým vlastním kamarádům.

Vždycky je nutné být sám k sobě upřímný a nosit funkční věci.  Žádný “polorozpadlý šrot” nikoho nepotěší.

Jak zjistím, kdy a kde se nějaký swap koná?

Pokud máte Facebook, ve skupině Swap Prague se dozvíte o dalších připravovaných swapech, nejen těch pražských. Můžete požádat administrátory skupiny, ale do kalendáře přidali i vámi pořádanou výměnnou akci. Skupina slouží i k výměnám mimo akce, na přímo mezi dvěma zájemci.

Na Slovensku funguje obdobně Zóna bez peňazí (web, Facebook).

Googlit jde taky. Jen hledání ztěžuje používání slova swap jako finančního nástroje (derivátu). Lepší je hledat “swap oblečení”, případně “swap rostlin” atd.

Učíme se nakupovat jinak

Swapy jsou pro minimalisty jako dělané. Pokud jsou dobře zorganizované (za což ráda zaplatím vstupní poplatek), pomohou mi smysluplně udat věci, které už doma nepotřebujeme a které se mi nepodařilo rozdat mezi blízkými.

Před 2,5 lety jsem byla v Plzni na bezpeněžní zóně, což byl takový předchůdce swapu. Také bez peněz. Každý nabízel u svého stolku a nakonec si to nerozebrané zase odnesl. Tehdy to bylo něco ojedinělého až utopického. A vida, dneska se zdá, že swapy jsou časté a trendy :-). Posun je znát…

Učíme se nakupovat jinak.
Učíme se věci točit.
Učíme se dávat i brát.

Jestli jsem vás nadchla, tak se na nějaký swap vydejte a podpořte tím tuhle formu směny :-).

swap, výměna, minimalismus, oblečení, reportáž, Z pokoje do pokoje


eBook zdarma, 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet, minimalismus, Marcela Sobotová

6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. 25 stran k volnému stažení. Tento eBook vám pomůže začít zjednodušovat vaše bezprostřední okolí.

— 6682 zhlédnutí — Doba čtení: 6 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

Napsat komentář