S protříděnými věcmi můžete psát novou kapitolu z příběhu vašeho domova. Pomoc s tříděním věcí
Navštěvuji velkou škálu domácností mých klientek, kde nabízím pomoc s tříděním věcí. Od malých garsonek až po velké domy. Od zaplněných místností s uličkami až po prostor, kde na první pohled není „co třídit“.
Co mají společného?
Za každým domovem je nějaká historie, příběh nebo sen.
Někdy mi jej klientka (nejčastěji se na mě obracejí ženy) svěří dopředu. Nebo jej objevuji postupně. Během času, kdy jí asistuji s tříděním a vyklízením věcí, odhaluje svá přání, obavy a překážky. Co by si moc přála? Čeho se bojí? Co by v místnosti chtěla dělat nebo mít?
S mou podporou rozhýbáme stagnující energii. Kousek po kousku měníme prostor, který byl do jisté míry zakonzervovaný. Někdy to jde rychle, většinou pozvolna.
Dojímá mě, jak se hmota začíná projevovat v ne-hmotě. Jak se prostor postupně energeticky mění. Jak se mohou psát pokračování příběhů těchto domovů.
Dneska vám povím 3 příběhy z domovů, u kterých jsem mohla být přítomna. Možná v nich uvidíte podobnost i s vašim domovem.
3 příběhy z domovů mých klientek
Z nevyužívaného pokoje konečně pracovna
Klientka Martina měla v domě nevyužívaný pokoj, který sloužil převážně jako skladiště oblečení a dalších věcí. Byly v něm stále věci po rodičích i bratrovi, který v domě bydlel dřív. V zásadě pokoj nebyl potřeba. Ale hodil by se. Zvláště když partner Martiny používal vedlejší dceřin dětský pokojík jako svou pracovnu. To bylo nepraktické, i přesto, že dcera chodí do školky. Těžko si dokážu představit, jak se tam mohu soustředit na práci a uspořádat si prostor podle svého.
Během mé 3hodinové asistence s tříděním se nám s Martinou podařilo probrat asi polovinu nakupeného oblečení v nevyužívaném pokoji. Pustily jsme se tak do dlouho odkládaného a nepopulárního úkolu.
Jakmile se prostor „začal hýbat“, zvládla Martina po kouscích během následujících 3 týdnů probrat další nakupené věci v pokoji. Prvotní externí pomoc s tříděním věcí ji „nakopla“. Tak, že před dceřinnými narozeninami se mohl tatínek přesunout.
Z nevyužívaného pokoje se stala mužova pracovna a dětský pokoj se stal jen pokojem pro dceru. Pokoj s pracovnou bude potřeba ještě vymalovat a upravit, ale už nyní je funkční a použitelný.
Ateliér v paneláku
Klientka Sofie už od mala miluje kreslení, načrtávání a malování. Dokonce se chtěla se svým kreslením dostat na specializovanou střední uměleckou školu. Bohužel neuspěla a tento svůj sen v sobě pohřbila hodně hluboko. Tak hluboko, že během dalších let přestala kreslit.
O deset let později se ocitáme v jejím bývalém dětském pokoji, který je dnes zaprášený, zaplněný od podlahy až ke stropu a slouží jen k dočasnému přespání nějakého hosta. Na okně jsou tmavé závěsy, aby do něj nebylo z venku vidět, protože právě probíhá zateplování fasády a Sofie nechce, aby dělníci viděli její nepořádek.
Postupně se Sofií v pokoji procházím jednu krabici s věcmi za druhou. Se sešity a učebnicemi se vynořují zakonzervované vzpomínky na školní léta. Nikdy nedokončené kresby a náčrty. Poznámky z předmětů, které Sofii nebavily. Malířský stojan, který si v dospělosti koupila a nikdy nerozložila, protože…
Po 5 hodinách společného třídění opouští pokoj mnoho těžkých krabic s papíry, dokumenty a s neblahými vzpomínkami. Balíme desítky plyšáků (půjdou do hračkobudky) a dalších funkčních věcí na swap. Odstraňujeme zakrývající závěsy.
Sofie má po hodně dlouhé době volný pracovní stůl ve světlé místnosti a vedle něj pohodlné křeslo (konečně jsme z něj sundaly visačku z obchodu). Křeslo si hned zabraly kočky. Aby ne, v odpoledním sluníčku je tam krásné vyhřívané místečko.
Není vyhráno. Sofie je extrémně unavená, potřebuje čas vše mentálně zpracovat. Zároveň cítí, jak se jí v pokoji volně dýchá. Je na ní, zda konečně rozloží uvolněný malířský stojan a začne si zase tvořit. Pro radost a potěchu své duše. Nebo zda si sem bude chodit číst do vítajícího křesla.
V návazné konzultaci jsem jí doporučila pojmenovat vyklizený pokoj jako „ateliér“, ne jako „odkladiště“, jak jej dlouho nazývala a podvědomě vnímala.
Tip pro vás
Pojmenujte si každou místnost ve vaší domácnosti, nenechávejte ji beze jména. Místnost bez jména, a tedy bez jasné funkce, přitahuje „bordel“. Obvykle tam uložíme vše, co není zrovna kam dát. Slouží ke všemu a k ničemu a snadno se stane pouhým odkladištěm.
Tip mám z knížky Decluttering at the Speed of Life od Dany K. White, kterou jsme recenzovala tady.
Stěhování už není strašák
Když dostanete neočekávanou výpověď z nájmu, není to zrovna příjemná situace. Znám to, před lety se nám to stalo také, navíc s dvěma malými dětmi. Je potřeba rychle jednat a hledat nové bydlení, do kterého se budete moci přestěhovat. Často uvítáte pomoc s tříděním věcí.
Do této situace se dostala má klientka Magda. Při mé první návštěvě jsme třídily oblečení, sklepní kóji, sezónní věci v chodbě a uspořádávaly věci v regálu pod televizí. Před druhou návštěvou mě Magda kontaktovala s tím, že se u ní změnila situace a že se bude brzy stěhovat.
Bylo cítit, že má obavy, jak vše zvládne. Jak si najde nové bydlení, jak se přestěhuje a jak se všechny věci vejdou do nového, o místnost menšího bytu.
Zaměřily jsme se tedy na to, aby do nového bytu stěhovala opravdu jen to, co si chce ponechat do další životní etapy. Aby využila příležitost a už nyní se zbavila zbytečných věcí. Aby za několik týdnů mohla balit vše s klidem, protože bude vědět, že je to zvládnutelné a „nevláčí“ s sebou věci, které už měla dávno pustit.
Za 5 hodin jsme prošly zásoby ve spížové skříni, nádobí v kuchyni, boty, kabelky a další. Během třídění jsme dopředu přichystaly několik krabic se sezónními věcmi (jako formičky na vánoční cukroví, kempovací vybavení nebo zbytné potřeby na pečení), které může už předem nastěhovat do sklepní kóje v novém bytě, protože ve starém bytě je už do stěhování nebude potřebovat.
Výsledek? Z Magdy spadla obava, že stěhování je katastrofa. Věří, že vše proběhne hladce. A hlavně bez věcí, které už nepotřebuje.
Chcete psát další kapitolu vašeho domova?
Máte potřebu omezit počet věcí, které vás doma doma obklopují? Chcete psát další kapitolu vašeho domova? Moc vám přeji, aby se vám to podařilo a aby vám v tom nahromaděné věci nebyly překážkou.
Chcete mou pomoc s tříděním věcí v bytě nebo domě?
Zabývám se vyklízením věcí u klientů. Pomáhám s tříděním nahromaděného přímo u klientů doma, tak se pojďme domluvit blíž.
Z důvodu zachování soukromí jsou jména klientů změněna.