Kdybych to hledala, kam bych se podívala jako první? Dana K. White a její rázná metoda vyklízení ve 3 postřezích
Popsat vyklízení vtipně ale rázně? To dokázala Američanka Dana K. White ve své skvělé knížce Decluttering at the Speed of Life. Asi jste ji ještě nečetli, u nás je zatím neznámá, ale stojí za vaši pozornost.
Dana v knížce předává vtipně a rázně svoji metodu vyklízení domácnosti a udržování pořádku. Vychází ze své minulosti, kdy chorobně hromadila. Ukazuje, jak se z hromadění dokázala dostat. Postupně dospěla k systému, díky kterému zvládla a zvládá svoji domácnost udržet bez opětovného zavalení.
Dana vychází z jiné zkušenosti, než např. Marie Kondo, která naopak od mala uklízení a uspořádávání milovala.
Svým přístupem si získala stovky tisíc příznivců v USA i jinde. Její metoda vám může připadat jako drsná, necitlivá a bez skulinek typu „i když se mi to sem nevejde, nechám si to, protože mi to dělá radost“.
Jenže při velkém zavalení je ráznost potřeba. Zvlášť když chcete v domácnosti taky normálně fungovat a neparalyzovat se krámy všude kolem.
Dana K. White, Decluttering at the Speed of Life
Knížka bude vyhovovat bordelářům a hromadičům, co už nechtějí váhat u každé jednotlivé věci a chtějí získat naději, že i oni zvládnou svůj letitý bordel zredukovat. Dana ukazuje, jak z procesu rozhodování značně vyloučila emoce. Jak postupuje, když máte opravdu hodně věcí, které vás tíží a zahlcují.
Věřím, že si z knížky můžete vybrat jen něco, co vám sedne.
Vybrala jsem tyhle 3 myšlenky, které mě zaujaly.
Koncept kontejneru
Když se podíváte na každý šuplík, skříňku nebo krabici u vás doma jako na omezený prostor, pomůže vám vidět hranice, kolik věcí můžete skladovat.
Koncept kontejneru vám mentálně pomůže udržet množství věcí v mezích. Potřebujete si jej uvědomit a držet se ho. Šuplík je kontejner, dóza je kontejner, šatní skříň je kontejner, garáž je kontejner…
Instinktivní reakce na otázku: Kdybych to hledala, kam bych se podívala jako první?
Jak určit dobré místo, kam věc dávat? Jak to udělat, abychom si tohle místo pamatovali?
Místo toho, abyste bádali, kam se věc vejde, zkuste to obrátit a položit si otázku: Kdybych to hledal/a, kam bych se podíval/a jako první?
Sledujte vaši instinktivní reakci. Dobré místo, kam věc dávat, je tam, kde ji budeme instinktivně, bez dlouhého přemýšlení, hledat. I kdyby takové místo jinde považovali za divné.
Místnost bez názvu přitahuje bordel
Když máte doma místnost bez jasně daného názvu a funkce, snáz se v ní bude kupit bordel.
Proč? Protože tam může přistát cokoliv, co „není zrovna kam dát„. Máte doma nebo na chalupě takovou místnost? Jen pojmenováním, k čemu opravdu má sloužit, budete jasněji vědět, co do ní máte dávat a co ne.
Vyzkoušejte. Rozhodně tím pomůžete k tomu, aby nebylo všechno všude.
Dana K. White. Decluttering at the Speed of Life. Thomas Nelson 2018
Kniha zatím nevyšla v češtině nebo slovenštině. Angličtina v ní není komplikovaná. Sama bych název přeložila jako „Vyklízíme v běhu všedních dní“.
Další inspiraci od Dany můžete čerpat na jejím blogu nebo YouTube kanálu.