Střihli jsme si první letošní stěhování
Abychom nevyšli ze cviku, střihli jsme si v půlce února naše první letošní stěhování.
Kdo čtete můj blog delší dobu, tak asi víte, že jsme se stěhovali celkem nedávno, v říjnu 2018. Tehdy nám skončil podnájem a my se stěhovali do bytu po dědečkovi.
Letos nás čeká jeho velká rekonstrukce, kvůli které se musíme na několik měsíců (doufáme!) vystěhovat. Po dobu rekonstrukce celého rodinného domu v něm totiž nemůžeme bydlet.
Tolik k důvodům našeho „přesouvání krabic“ v rámci Plzně.
Každé stěhování nás něčemu přiučí
Každé stěhování nás něčemu přiučí, a tak si říkám, že by to mohlo zajímat i některé z vás, kterých se stěhování bude týkat někdy v budoucnu.
Nechci se stěhovat preventivně každé 4 měsíce (abych měla o čem psát :-)). Beru to prostě tak, jak to je. Vidím dlouhodobý záměr.
Když se stěhujete po 30 letech, je to mnohem větší zápřah než aktuálně pro nás. Pro nás to začíná být tak trochu rutina. I když okolnosti jsou pokaždé jiné. Navíc se v těch stěhovacích dnech vždycky miliónkrát zúročí to, že jsme minimalistická rodina a nemáme toho (relativně) moc.
Jestli jste nečetli mou reportáž o dřívějším stěhování, doporučuji vám začít nejprve s ní (TADY). Je v ní také pár dobrých postřehů.
Tedy, co nás naučilo naše únorové stěhování?
Nechutně efektivní ingredience stěhování
Takhle jsme zúročili naše dobré i špatné zkušenosti z minula:
1) Pronajali si na jeden den menší dodávku Fiat Ducato a nevozili opakovaně „jen“ kombíkem nebo autem s přívěsem. Jeli jsme dvakrát dodávkou, a bylo převezeno. Shodou náhod dodávku půjčují ve vedlejší ulici, čímž jsme ji nemuseli vyzvedávat daleko.
2) Požádali jsme na půl dne o pomoc 4 kamarády na nošení krabic a nábytku. Ty jsme náležitě instruovali, aby věděli, co a kam nosit a co ne. A pak jsme je pozvali na lehce pozdní sobotní oběd do restaurace.
3) Zabalili jsme maximum dopředu, aby se v den D mohlo už jen nosit.
4) Obě děti nám pohlídali babička s dědou po celé 3 dny. To pomohlo fakt hodně. Děkujeme!
Celkově jsme tedy 1 den balili, 0,5 dne vše přestěhovali, 1,5 dne vybalovali a zabydlovali. V pátek ráno jsme začali balit v kompletně zařízeném bytě. V neděli večer jsme přivítali děti v druhém bytě. Bylo to až nechutně efektivní .
Pohodově a rychleji
No, vlastně před dětmi by mi tohle stěhování zas tak světoborné nepřipadalo. Ale oproti tomu loňskému to bylo pohodovější a rychlejší.
Byli jsme samozřejmě po třech dnech vycucaní a unavení. Ale nevleklo se to a od neděle jsme fungovali už (skoro) normálně. S nádobím v kuchyni, oblečením ve skříni, ručníkem v koupelně i počítačem na stole.
Na balení jsme používali osvědčené velké dvouvrstvé kartónové krabice a balící fólii. Krabicemi jsme se zásobili dostatečně, takže stačily. Krabice jsme dostali darem od místního velkoobchodu s papírem, ale po domluvě se dají získat v mnoha velkých obchodech.
Při balení i vybalování jsem měla při sobě „zadržovací“ krabici na věci, kterých jsem se rozhodla zbavit. Buď už na ně „dozrál“ čas, děli jim odrostly nebo se nám prostě a jednoduše do nového bytu nevejdou.
Z 3+1 do 2+1
Ze 3+1 (80 m²) jsme se totiž vmáčkli do 2+1 (50 m²). Jsem na nás pyšná, jak útulně se nám to podařilo poskládat i s omezeními, která v podnájmu máme. Byt 2+1 byl zařízený, a tak jsme do něj nemohli nastěhovat mnoho dalšího nábytku. Dovezli jsme si jen pracovní stoly, matrace, křeslo, kuchyňský stůl a sektorové skříňky.
Momentálně začínám testovat, jaké to je bydlet nejen s málo věcmi, ale zároveň i na malém prostoru. Je to živá testovací minimalistická laboratoř :-). Výsledky „testování“ s vámi budu sdílet, nebojte.
Klíčová zjištění tohoto stěhování pro mě jsou: stěhujte bez dětí, mějte vše zabalené před dnem D, najděte si dost pomocných rukou a zvažte půjčení dodávky.
Minimalizujte už předem, stokrát se vám v dobrém vrátí
Skoro bych zapomněla to důležité. Minimalizujte už předem. Pokud to jen trochu jde, začněte klidně několik týdnů nebo měsíců předem. Revidujte, co všechno si chcete převézt do dalšího obydlí.
Stokrát se vám vrátí, že se zbavíte nepotřebného harampádí včas. Až začnete balit do stěhovacích krabic, bude už pozdě. Vaše harampádí s vámi nejspíš poputuje také…
6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. 26 stran k volnému stažení. Tento eBook vám pomůže začít zjednodušovat vaše bezprostřední okolí.
Myslím, že nejdůležitější rada zní: stěhovať se bez detí. Ale co v případě, že je nemáme komu udat? U nás pomohl tablet a počítač, sice mě to moc netěšilo, ale jinak to nešlo. Měli jsme ukrutné štěstí, že po prodeji našeho bytu jsme si domluvili podnájem v bytě vedlejším, takže jsme stěhovali věci jenom do vedlejších dveří. I tak to bylo náročné, skříně neprošli dveřma, takže se museli komplet rozmontovat a novém zase dát dokupy. Jsem ráda, že to bylo jenom takhle, neumím si představit, jak by jsme to dali stěhovat do jiné bytového domu.
Chápu. Vzhledem k tomu, že se nestěhujeme každý týden, klidně bych využila tablet, počítač i televizi. Pro jednou se to nezblázní :-).
Děti mohou úměrně věku i pomáhat. Většinou je to i nějakou chvíli baví. Horší je, že většinou je to nošení těžších věcí, což děti dělat nemohou.
Dovoluji si připojit jeden postřeh: pro mě bylo stěhování příležitost definitivně se zbavit věcí, které si u mě nechali ostatní členové rodiny, kteří se již z domácnosti odstěhovali. Většinou již o věcech ani nevěděli a neměli o ně po léta zájem, mohla jsem je tedy s klidným svědomím zlikvidovat .
Ano, i s věcmi „kostlivci“ jsme se museli popasovat.
Jak považujete za minimalistické a ekologické používat ve velkém balící folii – tedy v podstatě nerecyklovatelný materiál ? Jaké bylo množství použité balicí folie opotí jinému odpadu z domácností, který se snažíte eliminovat (zubní kartáček, potravinová folie na svačinu apod.)?
Olga
Odhaduji, že jsme na tohle stěhování použili přibližně 1/3 role této velké balící fólie (na ochranu oblečení a sektorových skříněk). A část použité fólie jsme nerozřezali, znovu smotali a obalili jí další věci k uložení do sklepa. Všechny krabice na stěhování byly v podstatě takto znovu využitý papírový odpad.
Ano, maximálně ekologické to není (stejně jako používání této fólie k balení kufrů při cestě letadlem). Je to kompromis k tomu, abychom ochránili některé stěhované věci.
Ďakujem za dobré „vychytávky“ Marcelka, gratulujem k parádnemu zvládnutiu sťahovania. Veľa šťastia pri prerábaní budúceho bývania.
Super! My také teď a musim dát tip na firmu: http://stehovani-profigroup.cz/
Půjčili nám krabice zadarmo a fakt vše proběhlo rychle a bez problémů. Tak možná se bude hodit 🙂