Z telefonní budky zvládneme vyrobit knihobudku za 7 dní, říká Pavel Železný
V nedávném příspěvku o veřejných knihovničkách, kde můžete sdílet své vyřazené knihy, jsem vám slíbila ještě rozhovor. Na mé otázky tentokrát odpovídá Pavel Železný, který stojí za pražským projektem Knihobudka.
Ze starých telefonních budek v něm už 3 roky vznikají veřejné budky s policemi. Zpočátku v Praze, nyní už i na dalších místech v ČR.
Jak to vidí ten, co se svým týmem knihobudky buduje? Jak si vybírá místa k bezplatnému půjčování knih? Co ho na projektu překvapuje a co chystá do budoucna? Přečtěte si tentokrát pohled z druhé strany.
Foto v příspěvku: Martin Vítek a Pavel Železný, Knihobudka
Jak si vybíráte místa, kam knihobudky umístíte? Co vše je nutné před takovým umístěním zařídit?
Místa zatím prakticky nevybíráme, spíš s nimi pomáháme, protože místo si vždy hlavně vybírá adoptující strana, tedy sponzor každé knihobudky, pro kterého kabinu předěláváme.
Je to někdy složité. Záleží na tom, jestli je to místo soukromé nebo města, památkově chráněné atp. Nejjednodušší je např. domluvit se s areálem nemocnice nebo menším městem, kde vše netrvá dlouho. Samozřejmě ideální je třeba park v soukromém vlastnictví u obchodních center nebo v office parku.
Kde sháníte vyřazené telefonní budky? Je jich k dispozici dostatek?
Kabin je zatím dostatek. Ruší se jich každý rok stovky. Nicméně je musíme stále kupovat, zdarma bohužel nejsou. Už jsme dostali dobrou slevu, za což děkuji projektu Smart Up a paní Heřmanové a panu Kábelemu z O2.
Jak dlouho trvá předělat starou telefonní budku na knihobudku? Kolik taková přeměna stojí?
Vše umíme stihnout za 7 pracovních dní. Když se spěchá, i rychleji.
Podle náročnosti designu nebo stavu budky je celková cena kolem 25 – 30 tis. Kč. Záleží také na vzdálenosti, kam se budka veze k finálnímu umístění. Je to tak méně jak polovina, než kolik stojí vyrobit novou pouliční skříň na zakázku.
Jak náročné je starat se o knihobudku v provozu? Máte nějakou síť dobrovolníků, kteří vám s údržbou pomáhají?
Prakticky pro nás vůbec. O budky se stará místní nezisková organizace, která dostala na budce prostor pro vlastní propagaci. Ale už byl i zájem od firem, abychom se o knihobudku starali. Ve většině měst bychom to také zvládli.
Stává se vám, že je v některé knihobudce knih příliš a v jiné málo? Jak takovou situaci řešíte?
Ano, stává. Např. na Smíchovské náplavce se našli hloupí lidé, kteří knihy ve velkém odnášejí. Tak zde dostane brzy knihovna dvířka, která se budou zamykat.
Pokud v knihobudce knihy nejsou nebo se rychle rozeberou, je to problém lidí, že nejsou schopni myslet na druhé. I přesto, pokud volné knihy, které nelze vlastně ukrást, pomůžou i finančně, pak jsme také vlastně pomohli spáchat dobro…
Máte mimo knihobudky ještě nějaký sklad s knihami, které do budek postupně doplňujete?
Ano, přátelíme se s centrem pro seniory Elpida na Pankráci. Tam se knihy dají nosit, pak se přesouvají do skladu umění v Písnici. Odtamtud je můžeme volně odvážet.
Je něco, co vás na projektu, i po několika letech fungování, stále překvapuje?
Jistě. Asi nejvíce mě překvapuje, že je o projekt stále zájem jak od sponzorů, veřejné společnosti, tak od médií.
Mám pocit, že často chybí v televizi nebo tištěných novinách nějaká pozitivní zpráva, takové štěňátko na konec. Vzpomenou si na Knihobudku, takže o nás něco řeknou nebo natočí. To nám vlastně stále přináší pozornost ze všech stran.
Jaké jsou vaše plány do nejbližší rok? Chystáte nějaké novinky?
Novinkou je naše nová sdílená dílna, která se přestěhovala k metru Kolbenova (DIY Praha). Také se zvětšil tým řemeslníků, kteří nájemně za malé peníze budky předělávají.
Chystáme i jednu speciální „britskou“ budku s Prahou 5, která se ukáže lidem v OC Nový Smíchov. Do některé budky zkusíme zakomponovat veřejnou WiFi.
Příští rok doufám budeme mít dost energie na založení spolku, napsání větší žádosti o dotaci. Ta by nám dala možnost další roky pracovat na desítkách knihobudek, které bychom darovali městům po celé ČR.
Děkuji za rozhovor a přeji hodně sil s budováním dalších knihobudek.
Úvodní příspěvek k tématu sdílení knih si můžete přečíst tady.
Jestli chcete motivaci, jak začít vyklízet vaši knihovnu, stáhněte si zdarma můj eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet.