12 knih, které vás spolehlivě vtáhnou do minimalismu

kniha, minimalismus

Vedle vlastního příkladu je kniha jedním z výborných motivátorů zkusit něco nového. Podívat se na situaci novým pohledem. Společně s autorem se víc zamyslet nad něčím, co váš tíží a co byste rádi změnili.

Tentokrát jsem pro vás shrnula 12 knížek, které vás mohou velmi přesvědčivě vtáhnout do minimalismu. Inspirovat, prohloubit vaše znalosti, ukázat další obzory, popíchnout k akci. Většinou díky osobnímu příběhu autora.

Seznam je, doufám, dobrým zdrojem tipů ke čtení pro vaše blízké a kamarády, kteří o téma zjednodušování jeví zájem. Znáte to, taková kniha může pomoci změnit mnohé :-).

O některých knížkách neslyšíte tady na blogu poprvé (najdete u nich odkaz na mou předchozí recenzi), ale další jsem ještě nezmínila.

Do seznamu jsem zařadila jen ty knížky, které jsem sama četla v češtině nebo angličtině. V pořadí od nejdříve čtených, ne v pořadí oblíbenosti. U každé uvádím stručně, o čem je a co mi osobně dala.

kniha, minimalismus

Není nutné číst vše

Ještě dodám jedno: není to seznam povinné četby. Není nutné číst vše. Vlastně jsem časem dospěla do bodu, kdy čtu spíš méně knih o minimalismu než více. Jedna až dvě knihy za rok stačí, aby ve mně mohlo jejich poselství pořádně doznít.

Tady je tedy můj výběr.

12 knih, které vás spolehlivě vtáhnou do minimalismu

Marie Kondo – Zázračný úklid – pořádek jednou provždy

V anglickém originále “The life-changing magic of tidying up”, 2014. Má podrobnější recenze.

kniha, minimalismus, Marie Kondo

O čem je: Dnes už celosvětově legendární kniha o možném přístupu k vyklízení věcí. Hlavním kritériem rozhodování je tzv. metoda KonMari. Podle ní si máme v zásadě nechat pouze to, co nám činí radost. Tento přístup sice není pro každého, ale Marii Kondo se jím podařilo přinést téma vyklízení a organizování domácnosti do mainstreamového zájmu (hlavně tedy v USA a v Evropě).

Co mi kniha dala: Mariina kniha byla na začátku roku 2016 první komplexní knihou o tématu úklidu, kterou jsem přečetla. Inspirovala mě, a to i přesto, že není primárně o minimalismu. Doporučuji k přečtení, abyste si udělali vlastní názor a vyzkoušeli, jestli vám Mariin přístup vyhovuje.

Dodnes z její metody aplikuji určité prvky jako skladování věcí na šířku, její způsob skládání a ukládání oblečení do šuplíků nebo to, že při vyklízení vyndám nejprve vše z místa ven.

Karen Kingstonová – Zbavte se nepořádku s feng-šuej

2015. Má podrobnější recenze.

feng-šuej, Zbavte se nepořádku s feng-šuej, Karen Kingstonová

O čem je: Angličanka Karen zasvětila čínskému učení feng-šuej o harmonickém uspořádání prostoru celý svůj život. Svůj text založila na předpokladu: aby byl prostor v harmonii a posiloval nás, musí být očištěn od nepořádku a krámů. Když máte doma nepořádek, nemůže tam dobře proudit energie. Dochází k jejímu ucpávání a stagnaci.

Co mi kniha dala: Pro mě první důkladnější seznámení s filosofií feng-šuej. Výborná knížka, která mi pomohla lépe pochopit nepořádek jako takový. Karen výborně představuje širší souvislosti neharmonického prostoru a podněcuje k překonávání netečnosti něco měnit.

Díky ní jsem si feng-šuej oblíbila a čím dál tím víc u sebe pozoruji, jak mě energie v prostoru ovlivňuje (pozitivně i negativně). Letos jsem četla ještě Domov jako talíř Olgy Buškové, který výborně posloužil jako základní reference pro uspořádání nábytku v našem zrekonstruovaném bytě.

Martina Bechyňová – Minimalismus

Vydáno ve vlastním nákladu. 2016.

kniha, minimalismus

Foto: Martina Bechyňová, Inkoustová tečka

O čem je: Martina v knize popisuje část své životní cesty ze světa módního blogování k minimalismu. Začala oblečením a pokračuje do dalších oblastí. V té době to byla první samonákladem vydaná autorská knížka o minimalismu. Podle mě je stále dobrou a reálnou inspirací, hlavně pro mladší.

Co mi kniha dala: Vtipně jsem ji objevila na svém prvním swapu, takže i díky ní jsem zjistila, že se mění vedle oblečení i knihy. Dala mi hlubší pohled do českého blogování o módě, který moc neznám. A taky naději, že mnoho dalších se odkloní od věčného ukazování, kolik nového jsem si toho zase pořídila do své skříně.

Jason Fried, David Heinemeier Hansson – Restart

S podtitulem Průvodce podnikatelským minimalismem. 2010. Má podrobnější recenze.

podnikatelský minimalismus, restart, Marcela Sobotová, Jason Fried, David Heinemeier Hansson, Jan Melvil Publishing, 37 signals

O čem je: Jednoduše a provokativně napsaná kniha o tom, co všechno můžete v podnikání osekat a zredukovat. Vychází ze zkušeností autorů z americké start-upové scény, ale mnoho rad je použitelných i mimo IT svět a mimo podnikání. Je to pomůcka k řízení vašeho projektu, o kterém můžete přemýšlet minimalističtěji.

Co mi kniha dala: Konkrétní ukázku toho, jak může vypadat aplikování minimalismu v podnikání nebo tvoření projektu. Dala mi některé rady k sebeřízení, často související s Paretovým pravidlem, jako třeba rozkouskování delších časových plánů nebo poloviční, ne polovičatý produkt.

Margareta Magnussonová – Životní úklid

S podtitulem Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete. 2018. Má podrobnější recenze.

Životní úklid, životní úklid, Grada, Margareta Magnussonová, vyklízení, smrt, kniha

O čem je: “Prosím, ukliďte si předtím, než umřete.” S grácií psaná knížka více než 80tileté Švédky o tom, jak se zbavuje mnoha nashromážděných věcí před svou smrtí. Tak, aby svým potomkům přenechala jen pěkné věci a ne všechny věci. Sama během svého života vyklízela několik pozůstalostí (včetně manželovy) a mnohokrát se stěhovala.

Životní úklid je pro ni pomalá rekapitulace a vzpomínání. Dělá ho pro sebe, ne před strachem ze smrti. Také bez iluzí, co vše by ještě mohla potřebovat. Ukazuje především přístup nevyhazování, ale dávání a prodávání dál.

Co mi kniha dala: Naději a úsměv na rtech, jak laskavě lze pojmout vyklízení nahromaděných věcí v důchodovém věku. Nic podobného jsem předtím nečetla. Tip na knihu, kterou mohu doporučovat (nejen) starší generaci jako protiváhu Marii Kondo a její akčnosti a pakování do pytlů.

Margareta mi je inspirací, která boří předsudky o tom, že vyklízení je skličující a že připravovat se na smrt tím, že si uklidím, se nenosí. Ne nadarmo byla její kniha přeložena už do více než 20 jazyků.

Gretchen Rubin – Projekt štěstí

V anglickém originále “The Hapiness Project”. 2011.

kniha, minimalismus

O čem je: “Dny jsou dlouhé, ale roky jsou krátké.” Motivačně podaný deník z jednoho roku Gretchenina života, ve kterém se rozhodla provést svůj projekt štěstí. Měla pocit, že čas letí příliš rychle a nedává dost prostoru tomu, co je pro ni důležité a co ji činí šťastnou. Knížka je částečně rodinným a osobním deníkem, částečně souhrnem toho, co ví věda o štěstí, a částečně záznamem příběhů dalších lidí, kteří se pustili do svého vlastního projektu štěstí.

Je to vtipné a uvěřitelné zkoumání toho, co nám dělá dobře a co nás činí šťastnými. Bohužel, v češtině je vyprodaná a navíc ji seženete jen zřídka použitou. Lepší je poohlédnout se po anglickém vydání, které je po právu bestsellerem.

Co mi kniha dala: Pro mě pěkná motivace k tématu hledání toho, co je pro mě důležité. Výborný koktejl humoru, inspirace na běžné dny a popisu toho, jak na změny v životě. Dávám ji na seznam knih o minimalismu hlavně kvůli zaměření se na pozitivní stránku minimalizování, tedy ne čeho chceme méně, ale čeho bychom měli rádi víc.

Carl Honoré – Chvála pomalosti

2012. Můj článek inspirovaný knihou.

kniha, minimalismus, pomalost

Foto: kosmas.cz

O čem je: O zpomalování v našem světě, který je “nemocný časem”. Kde se mnohdy snažíme efektivně vyplnit každou minutu našeho času. Kde šetříme čas vlastně jen kvůli ušetření času. Kde chceme dělat všechno rychleji a stále víc za kratší dobu.

Kniha ukazuje možnosti, jak žít ve větší rovnováze mezi rychlým a pomalým. Jsou v ní i konkrétní příklady lidí, kteří vědomě v životě zpomalili a někde “ubrali plyn”. V práci, v jídle, ve výchově dětí, ve svém volném čase, ale taky v sexu nebo ve sportu.

Co mi kniha dala: První kniha, která se věnuje jen zpomalování, kterou jsem četla (no, možná není úplně první, je o tom třeba i knížka Děvčátko Momo a ukradený čas, která je úžasná). Největší přínos pro mě měla tím, že mi zvědomila téma pomalosti, kterého jsem si po přečtení kolem sebe a u sebe mnohem víc všímala. Nejde jen o to dělat méně činností, ale dělat ty zbývající v menším spěchu. To je výzva…

Brooke McAlary – Slow

Přeložila bych jako “Pomalu”, vyšla jen v angličtině. 2018.

O čem je: Knížka známé australské propagátorky zjednodušování a pomalosti. Najdete v ní takový průřez tématy od debordelizace, práce s myslí (mindfulness), přes hledání rovnováhy a přístup k sobě až po digitální svět. Na pozadí je osobní příběh Brooke, která se k minimalismu a jednoduchosti dostala při léčbě poporodní deprese.

Po letech zjednodušování se s manželem a 2 dětmi rozhodla pro velký krok. Prodali svůj australský dům a většinu svých věcí a vydali se na rok do USA a Kanady. Nyní jsou zpět v Austrálii, ale na jiném místě.

Co mi kniha dala: Možnost nahlédnout víc do života této sympatické ženy, jejíž blog a podcast jsem před lety začala číst a sledovat. Tak před 4 lety to byl první podcast o tématech kolem minimalismu, na který jsem narazila. Tehdy ojedinělý projekt, pokračuje dodnes. Díky knížce si vybavím přemýšlení o PROČ. Brooke to podává jako to, co bychom chtěli, aby o nás říkali na našem pohřbu.

Joshua Becker – The Minimalist Home

Přeložila bych jako “Minimalistický domov”, zatím vyšla jen v angličtině. 2018. Má podrobnější recenze.

kniha, minimalismus

O čem je: Knížka je systematickým návodem, jak “debordelizovat” jednotlivé místnosti v domě či bytě. Navíc obsahuje podněty k širšímu přemýšlení o tom, proč to celé dělat a kam se v minimalismu ubírat dál.

Američan Joshua Becker je autorem jednoho z nejznámějších blogů o minimalismu becomingminimalist.com. O zjednodušování a redukování toho ví hodně a z knížky je to znát.

Co mi kniha dala: Joshuův perfektně ucelený pohled na minimalizování, který jsem znala jen částečně z jeho článků. Kniha mě poprvé navedla k tématům záměrného stěhování do menšího bytu nebo k otázce co dál. Tedy, co dělat poté, až budeme mít jednou zminimalizovanou celou domácnost.

Klára Haunerová – Méně mít, více žít

S podtitulem Najděte si vlastní cestu k minimalismu. 2019.

O čem je: Nejnovější přírůstek na české knižní minimalistické scéně. Klářin osobní příběh o tom, jak si našla cestu k minimalismu, doplněný o další příběhy Čechů a Slováků, kteří se pro “méně mít, více žít” nadchli.

Od knihy Minimalismus Martiny Bechyňové se tu posouváme o pár let dál. Klára mnohem víc mluví o negativních následcích permanentního připojení přes chytré telefony, žití online, zahlcení informacemi a sociálními sítěmi.

Co mi kniha dala: Možnost přečíst si další autentický a současný příběh z české kotliny. Každý takový mě motivuje pokračovat a šířit i své myšlenky dál. S Klárou jsem se krátce osobně seznámila na svém semináři o zbavování se věcí a díky tomu jsem dostala možnost do knihy přispět také pár stránkami textu.

Kim John Payne – Jednoduché rodičovství

Spoluautorkou je Lisa M. Rossová. 2015.

kniha, minimalismus

O čem je: Stručný název skrývá shrnutí třicetileté praxe australsko-amerického rodinného terapeuta a odborníka na výchovu dětí. Na příkladech mnoha rodin (i své vlastní) ukazuje, jak důležité je v rodičovství zjednodušování – prostředí (tedy hraček, knížek, dětského oblečení), rytmů, rozvrhů, starostí dospělých. Payne je docela radikální, podle nadpisu knihy bych to nečekala… Rozhodně knížka k přemýšlení pro rodiče, kterým chybí argumenty, proč minimalizovat svět svých dětí.

Co mi kniha dala: Údiv nad tím, že někdo takto fundovaně zpracoval téma minimalismu, dětí a rodiny (Payne napsal knihu už v roce 2009). Velký údiv nad tím, že jsem o knížce nevěděla až do prosince 2019, kdy jsem se ponořila do vědeckých studií na téma vlivu nadměrného množství hraček na děti. Dala mi jistě i několik zásadních podnětů k přehodnocení svých názorů o tom, jak fungovat s dětmi minimalisticky (jako proč třídit hračky bez dětí).

Zjednodušujeme aneb více místa pro život

eBook Zjednodušujeme aneb více místa pro život, minimalismus, Marcela Sobotová

Jako 12. jubilejní knížku si dovoluji zařadit také svoji Zjednodušujeme aneb více místa pro život. Existuje sice zatím jen jako e-kniha, ale i tak je dobrým průvodcem na vaší minimalistické cestě. Je ryze praktická a čeká vás v ní 10 projektů, díky kterým zjednodušíte vaši domácnost, závazky, nakupování, cestování a digitální svět.

Kniha = aplikuji 1 věc

Toť můj dosavadní seznam. Jistě není úplný, mnohé další knížky o jednodušším životu jsem nečetla. Na seznamu do budoucna mám třeba legendární Walden od Thoreaua nebo Esencialismus Grega McKeouwna.

V posledním půlroce se snažím vědoměji než dřív seberozvojové knihy jen “nekonzumovat”, ale opravdu si z nich něco určitého vzít a aplikovat to do svého života.

Doporučuji to i vám. Vyberte si některou z knih a po přečtení aplikujte 1 JEDINOU věc do svého života, kterou jste se díky knize dozvěděli, oprášili si ji, docvakla vám. Nemusí to být napořád, stačí na čas :-).

A propos, která kniha vtáhla do minimalismu vás? Chybí mi tu nějaká zásadní? Napište mi o tom do komentářů.

eBook, návod, příručka, minimalismus, Marcela Sobotová, jak si uklidit, jak pořádek udržet, e-kniha

— 3370 zhlédnutí — Doba čtení: 10 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

19 thoughts on “12 knih, které vás spolehlivě vtáhnou do minimalismu

Napsat komentář

 1. Dee

  Myslím, že hodně lidí ovlivnila i kniha od Marie Kondo – Zázračný uklid, mě tedy nebavila a nedočetla jsem ji, ale je to kniha, která nakopla hodně lidí.

  Mě osobně hodně oslovily knihy Madame a Méně je více. Jsou to moje stálice 🙂

 2. Martina

  Mňa nadchla Marie Kondo – Zázračný úklid – vytriedila som velmi veľa vecí, ale stále som ako sa vraví na ceste, keďže mňa najviac trápi ako sa tých vecí zbaviť zmysluplne a tak to všetko veľmi dlho trvá, ale keď niekedy vidím, že niekomu moja zbytočnosť slúži a robí radosť … Niet lepšieho pocitu 🙂 Aktuálne lúskam Gretchen Rubin – Projekt štěstí a určite odporúčam knižku od slovenskej autorky – Minimalistický domov (Andrea Richardson)

  1. Eva

   Já “hlasuji” také pro knihu od Andrey Richardson Minimalistický domov. Je skvělá, jen lituji, že jsem ji neměla po ruce,když byly děti malé. Jak to mohlo být všechno jednoduší. Vyšla pouze ve slovenštině a angličtině,tak jsem docela dlouho váhala,ale koupě se mnohonásobně vyplatila.

   1. Eva

    Zapomněla jsem, kniha Zbavte se nepořádku… je také skvělá, vlastně byla prvni, která mě ukázala cestu k minimalismu.

   2. Martina

    Moje první kniha o minimalismu byla od Francine Jay Radost z mála a teď jsem četla 2knihy od Beckera, ze seznamu si určitě ještě neco vyberu, diky

 3. Kristina

  Ach, pekny vypocet. Ja tiez ficim na Andrei Richardson – doporucujem hlavne maminkam. Citala som aj Marie Kondo. Z tvojho vyberu mila Marcelo, ma zaujali tituly Jednoduche rodicovstvi a the minimalist Home. Joshuu sem tam sledujem na yt a dlhsie som nad touto knihu uvazovala. Tak mozno 2020 precitam tieto 2… dakujem za pekny vyber.

 4. Blanka

  Mě nadchla kniha Zbavte se nepořádku, četla jsem jí jedním dechem. Knihu Marie Kondo jsem dokazala přečíst jen do čtvrtiny.
  Ale úplně první mě nakopl váš kurz 7 seminek.

 5. Fiddlerka

  Díky za výčet! Hlavně za Životní úklid. Kdysi jsem o ni slyšela nějaký rozhovor snad s autorkou a utkvěla mi v hlavě, jen jsem si nemohla vzpomenout jak se jmenovala kniha ani na autorku 🙈 jinak se mi nechce kupovat knihy i když i ty, co už mám nějak redukuju ale jsem v několika Fcb skupinách s názvem Decluttering. Postupně se mi daří takové věci, že z toho mám obrovskou radost. Plus čtu váš a další blogy díky kterým dělám pokroky a nenásilně doma čistím prostor 👌🏻😁

 6. Alena

  Milá Marcelo, děkuju za skvělé tipy na četbu. U mě minimalismus ve větší míře nastartovala Marie Kondo, ale první základy už před mnoha lety položila zakladatelka brněnské fakulty environmentálních studií Hana Librová a její Pestří a zelení a jejich pokračování Vlažní a váhaní. Nedávno vyšla část třetí, Věrní a rozumní, která obsahuje výňatky z obou předchozích dílů. Je to těžší čtení se spoustou odborné teorie, na druhou stranu nesmírně zajímavé a inspirativní tím, že obsahuje reálné příběhy lidí a sleduje je v čase. I když hlavním tématem paní Librové není minimalismus, tak její téma dobrovolné skromnosti, ekologie, zpomalení a zkvalitnění života se dotýká také mimimalismu. Mně dala velmi mnoho třeba oproti Waldenovi. To je krásná kniha, ale mnohem víc beletristická, než sociologická a tím pro mě míň inspirativní. Každopádně je to pěkné čtení a určitě stojí za to i tak…:-)
  S pozdravem Alena

 7. Jana F.

  Ja zacala Domovem bez harampadi a Jednoduchym rodicovstvim, Zejdnoduste si zivot, zivotni uklid a Joshuuv blog o minimalismu, Hor pomalu, Poradek nejen v hlave, Mene je vice… Knih jsem cetla hodne,prvni dve jsou nejprinosnejsi pro rodice malych deti a Zivotni uklid mi zase pomaha, kdyz prochazim pozustalost, protoze nema v sobe az agresivni raznost jako kniha od Marie Kondo, ale je napsana moc mile.

 8. Martina

  Dobré ráno, já četla
  Marie Kondo – Zázračný úklid
  Marie Kondo – Žít s radostí
  Joshua Becker – Domov bez harampádí: Jde to i s dětmi
  Francine Jay – Radost z mála
  No a pak taky hltám Vás, Marcelo :-). Sleduji Váš blog už hodně dlouho, stejně tak jako třeba Anetu ze zamalem.cz nebo Marťu Kročilovou / nyní Destexhe z loveyourhome.cz / nyní z domoveda.cz. Všechny jste mi velkou inspirací, děkuji!
  Z těch 4 knížek mi byla nejbližší ta Radost z mála – zhltla jsem ji na dovolené, nyní ji hodlám číst ještě jednou, přesně jak píšete – pomaleji a více převést do praxe. Z Marie Kondo jsem si také odnesla hodně, ale teď už je na můj vkus moc zkomercionalizovaná. Přestala jsem ji sledovat, ale stále dodržuji pár jejích zásadních věcí (svislé skladování, třídění podle kategorií…).
  Mějte krásný den :-). Martina