2020, nakupování, minimalismus

Podobné příspěvky

Leave a Reply

19 Komentářů

  1. Veronika Hanzlovská napsal:

    Dobrý den. Mne dost „vychoval“ loňský rok, který bohužel pokračuje i letos. Zavřené obchody a home office mi pomohly zjistit, že fakt nepotřebuju X triček a X svetříků. A že víc pro mne znamená možnost cestování.. Ovšem stále probíhající lekcí je vyklízení pozůstalosti po tchanovi, je to nekončící proces. Spousta harampadi po něm i jeho předcích, přičemž hodně z toho byly kdysi jistě užitečné věci, které ovšem ponecháním „na potom“ ztratily hodnotu. A pak naopak pár pokladů a krásných starých věcí v kvalitě, kterou dnes nekoupím. Plus věci sentimentální hodnoty. Vysoká škola třídění! Takže: 1)začínám si uvědomovat, co zbyde jednou po mně …2) víc si cením kvalitních věcí o starších, než něčeho nového, moderního, ale „kratkodechého“.. V. Hanzlovská

  2. Katka napsal:

    Výborný článek a nepřišel mi tak dlouhý 🙂 přečetla jsem ho jedním dechem. Tyhle tipy mám moc ráda a velmi mě zaujala část Co jsem si v roce 2020 nepořídila, děkuji za ni. Většinou si dávám časový odstup měsíc a víc jestli věc chci a i po té době se mi většinou stává že ji stále chci např. si chci koupit klobouk už dloooho uvažovala jsem o něm ještě před prvním lockdownem je to pro mě zbytný ale ani po té době mě neopustila myšlenka na něj nepořídila jsem si ho proto že ho chci na míru a pořád se rozhoduji. A pořídila jsem si aplikaci kam si píšu výdaje to mi pomáhá v rozhodování když vidím kam ty finance mizí :-(.

    1. Díky, Katko, za pochvalu. Vlastně by se hodil článek „co jsem si nepořídila“ i samostatně. Zapisování výdajů určitě pomáhá, protože naše paměť bývá krátká :-).

    2. Jana napsal:

      Marcelo, clanek se hezky cetl, neprisel mi nejak dlouhy. Zaujalo me to lnene povleceni. Mate s nim uz zkusenost, nebo to bude premiera? Po letech take potrebuji obmenit povleceni tak zatim vybiram. Mam nejak zafixovano, ze len je do postele prilis hruby a nepoddajny. Je podle vas lepsi nez bavlna?

      1. Lněné povlečení bude premiéra. Mám se lnem dobrou zkušenost na oblečení (sukně a blůzky), stává se časem hebčí a jemnější. Samozřejmě záleží na gramáži. Chci vyzkoušet, jestli budou fungovat jeho termo vlastnosti – v zimě hřeje, v létě chladí.

  3. K těm knihám – doporučuji mrknout se, jestli vaše knihovna nenabízí půjčování e-knih ve spolupráci s eReadingem/Palmknihami. Naše liberecká aktuálne umožňuje 4 knihy na měsíc, melvilovky jsou v nabídce všechny (zrovna Atomové návyky jsem četla mobilu v létě)

  4. Katka napsal:

    Dobrý den, děkuji Vám za zajímavý článek, vždy se na nový moc těším. Protože jsem na rodičovské, vloni jsem pořizovala také jen par věcí (největší investicí byly dvoje boty) a spíše přemýšlela, co “vyhodit”. Dokonce i většinu dětského oblečení i dost hraček jsme si půjčili od kamarádů. Stejně by těch věci ale bylo určitě více, než jste uvedla vy! Klobouk dolů.
    Jinak stále přemýšlím, co nepotřebujeme a co by mohlo posloužit jiným. Tak o víkendu povezeme tchánovi starší rádio a osobní váhu si vezme jeho sousedka. Jinak bychom věci dali do azyloveho domu pro matky s dětmi. Těší mě si prostor čistit (i když by bylo možné dát věci třeba do sklepa) a stejně tak, ze potěší někoho jiného.
    Přemýšlím o prodeji pár cennějších věcí na internetu, ale mám pocit, že je oblečením úplně zahlcen a už se tam neprodává. Překvapilo mě proto, ze se vám to podařilo. Dáte nám tip kde?
    Děkuji!

    1. Katko, nevím, jestli to z článku nebo Občasníku vyznělo nepřesně. Oblečení (až na výjimky) neprodávám, to primárně daruji v příbuzenstvu, dětské pak nosím hlavně na swap (obvykle 4x ročně) nebo pošlu dál kamarádkám. Dařilo se mi prodávat vybrané hračky, věci do domácnosti, počítač. Posledním mým objevem je (mnou dřív opomíjená) FB skupina Bezpeněžní zóna Plzeň. Na darování ideální, zdá se, že i zodpovědnost lidí tam plus minus je.

      1. Katka napsal:

        Marcelo, díky moc za vysvětlení, musela jsem to špatně pochopit…
        Zdá se mi, že Cluterfree with Kids vyšla už i v češtině pod názvem Domov bez harampádí – Jde to i s dětmi. Odhaduji, tiráž jsem neviděla.

  5. Děkuji za připomenutí knížky Clutterfree with kids. Autor mi byl moc sympatický, když jsem s minimalismem začala, ale to jsem byla bezdětná. Teď mám dvě malý děti a hrozně málo času, ale knížka je už aktuální 🙂 Jinak moje nemesis jsou látky, metráž na šití, přes lockdowny jsem se docela rozšila, tak když kupuju látky na naplánované projekty, vždycky se mi tam něco dalšího náhodou přimotá a můj sklad látek za 2020 krásně nabobtnal…. Mantra „Však se to nezkazí, i na to časem dojde“ mě moc neuklidňuje 😀

  6. Iva napsal:

    Moc mě Váš článek zaujal, ostatně jako každý. . . Rozhodne se mi nezdál dlouhý, spíš naopak lačním po dalších navazujících.
    Co se týká mého komentáře, jak řeším nakupování hmotných zbytných věcí. . .zjistila jsem, že pro druhé jsem schopná nakoupit, co jim na očích vidím, samozřejmě pokud shledám, že je to praktické, že to nebude jen někde ležet, ale že se to bude aktivně používat. Bohužel, co se týká mé osoby, tak se mi vše zdá hrozně drahé a sama sebe vždy přesvědčím, že to vlastně nepotřebuji. Jedná se například o trekové boty, staré už po více jak deseti letech dosluhují. Jedná se o softsheelovou bundu, kterou prozatím vůbec nevlastním. Dále funkční čepice, bohužel když prší nebo fouká, tak klasické materiály nejsou příliš praktické. Atd atd. Takže u mě asi minimalismus opravdu funguje ☺ ale zase na druhou stranu, i když nejsem střadatel ani sběratel, je mi líto vyhazovat staré věci. . .

    1. Děkuji, Ivo. Rozumím tomu a znám. Vypadá to šlechetně (pro mě to stačí, pro vás koupím lepší), ale taky jsem si toto během let musela v hlavě upravit. Právě proto si nechávám časový odstup, ale pak, když stále mám potřebu a využití, koupím a nosím. Žádné „to si nechávám jen na lepší příležitosti“. To méně vhodné ideálně ještě vytřídím, aby se mi kusy nezdvojovaly.

  7. Matilda napsal:

    Hezký článek, četl se jedním dechem. No, asi bych raději svůj seznam věcí nepsala, nebyla bych asi nadšená, myslím si o sobě, že jsem minimalista 🙂 Ale určitě nejvíc položek by zabraly knížky (pro děti a pro mě). Pokud se mi nějaká nelíbí, snažím se poslat dál přes trhknih.cz. A taky synovi, když kupuji nějaké nové, nejdřív zabrousím tam a zkouším je koupit z druhé ruky. Oblečení moc nemám, začala jsem konečně šít i pro sebe, ze zásob. Každopádně jsem si řekla, že letos se budu snažit využít na šití co nejvíc látek ze zásob, to samé s přízemi na pletení/háčkovaní. Zatím jsem docela produktivní, ale až bude lepší počasí, asi nebude tolik času. Stavíme domek, snažím se tedy nenakupovat zbytečnosti. Měla jsem v plánu postupně kupovat nezbytnosti do domečku, ale nakonec jsem se rozhodla, že nákupy odložím až po nastěhování a zabydlení, přece jenom některé doplňky budou vypadat ve skutečnosti jinak, než na obrázku.

  8. Katka napsal:

    Dobrý den, Marcelo, děkuju za inspirativní článek. Poraďte prosím, kde jste koupila ponožky. Už dlouho hledám kvalitní složení, českou výrobu…však to znáte. 🙂

    1. Naposledy jsem nakupovala přes ponozkozrout.cz od značky Bambox – Manager luxusní bambusové ponožky. Dají se koupit i přímo od bamboxu na bambox.cz. Uvidím, jak dlouho vydrží, zatím je mám celkem krátce.

  9. Ivanka napsal:

    Dobrý den, mohla bych vás poprosit o odkaz na tu paní co šíje spodní prádlo na míru? Nějak se mi nedaří dohledat. Bohužel jsem podstoupila ze zdravotních důvodů tenhle zákrok https://www.premier-clinic.cz/zakroky/zmenseni-prsou/ a nemůžu sehnat vůbec žádnou padnoucí podprsenku, která by byla zároveň i ergonomicky funkční. Třeba bych se s paní domluvila na přesně tom pravém. Děkuji