Detox a čištění hlavy. Jak ulevovat zahlcené hlavě a hlídat si svou pozornost. Rozhovor s Vítem a Lucií Aora
Přeplněné nemáme jen skříně, ale někdy taky hlavy. Nebo možná celkem často. Jak „čistit“ a vyklízet tuto oblast a zvlášť v naší digitální době?
O detoxu a čištění hlavy si tentokrát povídám s Lucií a Vítem Aora. Oba pracují a tvoří na počítači, navíc často na home officu. Společně tvoří podcast Svojí cestou, věnují se seberozvoji a změnám našeho přístupu k životu. Vítek se tématem zabývá taky ve své knížce Detox hlavy.
Detox hlavy podle Víta a Lucie Aora
- Jak to vidí oni?
- Co jim pomáhá mít své hlavy méně zahlcené?
- Proč si dopřávají digitální detox a co jim dává?
- Jak v tomto vnímají minimalismus?
Vnímání zahlcení z ženského a mužského pohledu
Jsem ráda, že Vítek s Lucií sdíleli každý svůj pohled. Máte tak možnost slyšet různé perspektivy, protože v lecčem je ženské vnímání zahlcení jiné než mužské.
Hlavním poselstvím rozhovoru se táhne myšlenka, že to, jak budeme ulevovat naší hlavě, je dost individuální. Hledejme, co vyhovuje nám, v naší situaci. Fungování v digitálním světě vyžaduje různé přenastavování a hlídání sama sebe. Nejde to udělat jednou a spoléhat, že to tak bude nastavené po celý život…
Jak říká Vítek, nebojme se dát své štěstí na první místo. Nebojme se podpořit sami sebe, abychom následně mohli podpořit někoho dalšího.
Během rozhovoru s Vítkem a Lucií jsem se ptala na:
Jak aktuální je pro vás nezahlcování hlavy? Je to něco, čemu věnujete pravidelnou pozornost?
Jak se u vás projevuje zahlcená hlava?
Máte nějaké kritičtější situace během dne, kdy sklouzáváte k rychlým dopaminovým „injekcím“ v podobě sociálních sítí a brouzdání na internetu?
Co jsou 3 základní body, které vás udržují digitálně příčetnými a nezahlcenými a dokážete je dělat dlouhodobě?
Děláte nějaké pravidelné digitální detoxy? Co jste během nich zjistili?
Vítku, v knize máš kapitolu o minimalismu. Jací jste oba minimalisté? Měli jste tento přístup už dlouho nebo jste k němu dospěli postupně? Co je vaše „neřest“, oblast, kde neradí pouštíte věci dál?
Druhá, bonusová, část rozhovoru s Vítem a Lucií Aora
Bonusovou část rozhovoru najdete na mém Pickey profilu, kde publikuji exkluzivní obsah pro mé předplatitele. Předplatné je měsíční nebo jednorázové.
V bonusu jsme probrali:
Zahlcování hlavy úkoly a povinnostmi
Jak toto řeší Vít a Lucie Aora? Jak nemít večer pocit, že se všechno na mě valí?
Emocionální prožití naší digitální neřesti
Nejen psycholog a terapeut Gábor Maté říká, že jedna věc je být si racionálně vědom toho, že jsem závislý na XY. To ale většinou nestačí k tomu, abych to mohl změnit. Říká, že je potřeba toto emocionálně prožít. Jak to vidíte vy? Jak si mohu hlouběji zvědomit nějakou svou digitální neřest tak, aby mi to pomohlo ji změnit?
Změna návyku
Co vám pomáhá nejvíc při změně návyků? Odškrtávání, zaměření se jen na 1 změnu naráz, podpora okolí? Který z návyků týkající se očisty hlavy byste doporučili pro ty, kteří se cítí hodně zahlcení, ale nedokáží zatím žádnou změnu dlouhodobě udržet.
„Způsob, kterým děláte jednu věc, je způsob, kterým děláte vše.“ Říkáš, žes dlouho přísloví nerozuměl, ale už jsi ho pochopil. Jak ho mohu pojmout jako naději, ne jako další výčitku, že nezvládám vše tak, jak bych chtěla?
Jiné nastavení sociálních sítí
Znáte nějaké projekty, které mají ambici měnit současné nastavení sociálních sítí tak, aby nám nebrali tolik pozornosti?