Jak darovat věci dál? Zkuste blízká veřejná místa
Na předsíni máte tašku s věcmi, které už nepotřebujete a rozhodli jste se jich zbavit. Skvělé, ale hned přichází obligátní otázka: kam s nimi? Pro mnohé je tak zásadní, že dokud ji nemají zodpovězenou, nechtějí takovou tašku ani připravovat…
S pomocí mých sledujících jsem sepsala 4 méně obvyklé možnosti darování, které můžete vyzkoušet a které fungují.
Fungují samozřejmě i ty tradičnější způsoby, jak darovat věci, mrkněte na dřívější články (o knihobudkách, o sběrných dvorech, o swapech/výměnných akcích, o darování na charitu).
Kde chodí lidé, mají chviličku čas a chuť se podívat na vaše vytříděné věci?
V zásadě chcete najít nějaké fyzické místo, které bude volně dostupné dalším lidem a ideálně bude chráněné před povětrnostními vlivy (déšť, vítr).
Proč? Třeba máte pocit, že standardní možnosti jsou komplikované, vyžadují moc času nebo jsou z ruky.
Věřím, že má smysl nepotřebné věci nabídnout lokálně. Je s tím obvykle méně práce a ještě tím pomůžete vzájemným vztahům.
Zároveň vždy přemýšlejte předem. Nevytvářejte větší problém než dobro z darování dál. Nikdo nestojí o to, aby se ve veřejném prostoru válely poničené, zválené věci, které jsou evidentním odpadem.
Za vlastními dveřmi
Napadlo vás nabídnout vytříděné všem, kdo projdou vašimi vchodovými dveřmi? Jednoduchá možnost, kdy můžete oslovit sousedy, kamarády, příbuzné nebo náhodné návštěvy.
Buďte připraveni. Nejlépe s nižší krabicí, do které je snadno vidět, co darujete. Maximálně to usnadněte a dopřejte lidem, ať si mohou na věci sáhnout.
Dvojitě připraveni budete, když takovou krabici donesete na sousedské nebo jiné přátelské setkání.
Jak rozebírám dopodrobna na svém webináři, nepodceňujte sílu toho, že si lidé mohou věc okamžitě odnést. Bez jakéhokoli dopisování, odesílání nebo focení. Toto samozřejmě platí i pro další možnosti.
V bytových domech
Pokud bydlíte v panelovém či jiném větším bytovém domě, máte skvělou příležitost nabídnout nepotřebné a funkční věci rovnou dalším obyvatelům domu.
Nejčastěji po domluvě se správcem domu umístíte věci v krabici do společných prostor, do vestibulu, do chodby, do prostoru vedle schránek. Někam, kde to nebude překážet, ale bude to dostupné a na očích. Pro jistotu umístěte také vysvětlující cedulku. Někde takhle darují knížky, jinde i další věci.
U mojí mámy v paneláku lidé nechávají ve vestibulu vytříděné věci k rozebrání. Dělá to tam sice blbý dojem, ale asi to funguje (my jsme si tam vzali kočárek pro panenky).
Marie K.
Patrik Zouhar ze Zjednoduseno.cz nedávno sdílel tento příklad z bytového domu:
U popelnic
Kontroverzní možnost, uznávám. Přistupujme k ní s rozumem! Ne, nemyslím tím odhazovat starou matraci ke kontejnerům, protože se vám nechce do sběrného dvora.
Opravdu tady záleží na tom, jaké jsou u vás zvyklosti, co je tolerováno. Protože oficiálně toto povoleno není :-(.
U nás v Plzni máme jako občané vše umísťovat dovnitř tříděných popelnic nebo kontejnerů. Vše mimo kontejnerové nádoby může být považováno za vytváření černé skládky (za což můžete dostat i pokutu).
Zároveň nesmíte ani cokoliv z kontejnerů vybírat, může to být vyhodnoceno jako přestupek nebo dokonce trestný čin krádeže. Nesmíte ani brát nic odloženého ze sběrného dvora (píšu o tom v článku Cirkulární cedník. Nesahejte nám na náš odpad!).
Reálně mám dojem, že jsou u popelnic tolerovány drobnější nerozbité předměty, které nebrání dalšímu používání kontejnerů, jsou mimo vozovku a ideálně ohraničené v krabici.
Není to nic převratného, ale dávám krabici vytříděných věcí k popelnici s cedulkou, že je to k rozebrání a datem, do kdy to tam bude ležet (aby sousedi nenadávali). V daný den krabici vyhodím (to je pro mě těžký krok).
Marie K.
Když to tam zůstane, vždy to ukliďte
Mariin tip s cedulkou „k rozebrání do kdy“ mi přijde skvělý. Tak či onak, vždy myslete na stav poté.
Vybírejte si den, kdy je dobré počasí (neprší, nesněží, nefouká silný vítr). Pokud se vaše nabídnuté věci během pár dnů nerozeberou, zlikvidujte je sami. Jen tak toto může fungovat, abyste nezaváděli zvyk „trvalého bordelu kolem popelnic“.
V plzeňské bezpeněžní Facebookové skupině (5 900 členů) je několik nadšenců, kteří jakoukoliv (cizí) hromádku u popelnic hned fotí s udáním polohy, aby se věci rychleji rozebraly.
S většími kusy se vydejte rovnou do sběrného dvora nebo si počkejte, až vaše obec přistaví velkoobjemový kontejner (párkrát do roka). Oblečení dávejte rovnou do kontejnerů k tomu určených, kolem popelnic se z něj téměř okamžitě stává masa nevzhledných hadrů.
Na vhodně umístěném veřejném místě
Když jsem bydlela v Praze na Podbabě, vzniklo kousek od našeho domu na zídce plotu místo, kam lidi dávali různé nepotřebné věci a ty mizely. Občas tam bylo ramínko s nějakým sakem, někdy osobní váha, rychlovarka apod. Netuším, kdo to vymyslel, ale fungovalo to. Stejně tak jsme začali dávat nepotřebné, ale stále použitelné věci na zídku u popelnic v novem bydlišti. V obou případech to ale bylo i vhodným umístěním. Přehledné místo blízko nějaké frekventovanější ulice, ale ne primo na ní, spis jakoby první odbočka do klidnější ulice, rovna zídka na odkládání.
Lenka P.
Jak popisuje Lenka, ideální je menší klidnější prostranství. Lavička u vjezdu do části chatové osady, prostor před místní prodejnou.
Vše je o domluvě a vzájemném respektu. Co je někde normální, je jinde „za hranou“.
Pokud u vás teprve „prošlapáváte“ cestičku, umístěte k věcem krátkou vysvětlující ceduli: „volně k rozebrání“, „daruji“, „vezměte si, co se vám hodí, zbytek vyhodím“ apod. Lidé potřebují ujistit, že si věci mohou zdarma vzít.
Když se to neosvědčí, už to neopakujte a věci sami odstraňte. Případně příště něco změňte. Když jo, skvělé.
Vaše zkušenosti s tím, jak darovat věci
Má veřejný prostor nabízet možnost darovat využitelné věci? Co si o tom myslíte? Fungují u vás tyto praktiky? Uvítali byste raději organizovanější formu darování?
Pokud máte další tipy, jak darovat věci takto lokálně, sdílejte je v komentářích.
ReUse centra
P. S. Na tuto problematiku skvěle reagují vznikající ReUse centra a nábytkové banky (seznam tady), kam můžete nepotřebné věci z domácnosti odnést/odvézt. Vím o nich a věřím, že se bude jejich počet rozšiřovat.
Použité foto: veřejná Facebooková skupina Bezpeněžní zóna Plzeň
Moc díky za článek! Pořád řeším, „kam s ním“, momentálně hlavně u bot. Ale na věci z domácnosti (nepoužívaný prací prášek, rozdělaný balík) mi zafungovalo právě umístění do vestibulu paneláku s patřičnou cedulkou, občas se tam takto něco objeví a obvykle zmizí, i když nevím, jakým způsobem.
balík plínek 🙂
Pěkné boty se většinou vhazují do stejného kontejneru jako oblečení, hračky a bytový textil. Nebo nabídněte na internetu za výhodnou cenu, které se nedá odolat. :-).
Něco občas přes swapovací skupiny na FB, drobnosti v průhledném mikroténovém sáčku/tašce občas pověsím na kontejner ráno, když jdu do práce a když to tam druhý den ráno visí, tak to přehodím do kontejneru. Knížky a časopisy do knihopoličky (menší provedení knhobudky) u sousedského centra kousek od nás.
https://www.prerov.charita.cz/typy-stranek/galerie/rubrika-a/nabytek/
https://udrzitelnypalacky.upol.cz/freeshop/
Jano, děkuji za doplnění.
Nebo ještě třeba tady: http://www.strediskosos.cz/take-vy-muzete-pomoci
Ve švédských obytných domech mají místa, kde takové věci ukládají. Jsou uzamčená a každý majitel bytu má svůj klíč. U nás je společenská poptávka, ale obce nekonají. Škoda.
Díky Lenko za doplnění. Toto jsem netušila. Ve Švédsku jsme měsíc cestovali na kolech, takže jejich bydlení v domech tolik neznám. Možná zajímavý nápad pro některé čtenáře zde. Pokud by se domluvilo, dovedu si představit toto dočasně realizovat v prostorách kočárkáren apod.