Jaký vztah k minimalismu máte? Od skeptika po fanatika

vztah k minimalismu, minimalismus, Marcela Sobotová, postoj, léto

Jaký vztah k minimalismu můžeme mít? Pragmatický, odmítavý, zbožňující, nechápavý…

Při čtení vašich komentářů si totiž nejednou uvědomím, jak květnatý ten minimalismus vlastně je. Náš vztah k tématu se vyvíjí. Mění. Upravuje se také pohled vašeho okolí na vaši snahu o zjednodušování. Pevně doufám, že se mění tím správným směrem :-).

Už nějakou dobu střádám v hlavě materiál na tenhle článek. Letní pohoda se k jeho publikování přesně hodí.

Nejčastější postoje k minimalismu

S úsměvem na rtech jsem sepsala nejčastější postoje, které k minimalismu míváme. Od snění, přes různé obavy, nadšené začátky, až po lehké vystřízlivění, ustálení se a hledání priorit. Přidala jsem i typické (snad) hlášky.

Vůbec tím nechci říct, že je to nějaký prázdninový test a vy se musíte zařadit do škatulky. Chci vážně a nevážně ukázat, jaké krůčky a pocity vás na minimalistické cestě mohou čekat.

Je celkem normální, že procházíme různými fázemi. V jedné jsme víc, v jiné vůbec. Některé mineme úplně. Další slyšíme od lidí kolem (a myslíme si svoje). Žádná není konečná.

15 postojů k minimalismu, kterými procházíme

Skeptik
To je blbost. Méně věcí ještě nikoho šťastnějšího neudělalo.

Workoholik
Nemám na žádné minimalizování čas.

Snílek
Jó, to by bylo krásný, kdyby tady ty krabice nebyly.

Čtenář
Už jsi četl ten článek od The Minimalists? Ty kluci jsou fakt super.

Pochybovač
Pochybuji, že se mi uleví,  až někomu daruji ten čajový servis po babičce. Co by tomu asi řekla?

Sběratel
Nechci nic vyhodit. Víš jakou to bude mít cenu za 10 let?

Ne-zájemce
O čem to mluvíte? To už dělám dávno a neříkám si minimalista.

Začínač
Ještě si chci projít tuhle knížku o úklidu z pohledu feng šuej. Pak začnu a dám se konečně do toho.

Nadšenec
Ten minimalismus je dobrá věc. Mám pár věcí a víc nepotřebuju.

Mega nadšenec
Nemáš čas? Najdi si ho. Musíš to taky zkusit. To ti změní život. Jako mě.

Bezodpadař
Víš, jak dlouho se v přírodě rozkládá jeden igeliťák? Koukej si pořídit látkový pytlíky a síťovku.

Filosof
Věcí navíc jsem se zbavil. Co teď? Jaký to má smysl?

Vystřízlivěn časem
Přicházím na to, co mám rád a co vlastně chci.

Shovívavý realista
Když budu mít na polici o dvě knihy navíc, přežiju to.

Fanatik
Nejradši bych to vyházel všechno, odpojil se od internetu a odjel mimo civilizaci.

vztah k minimalismu, minimalismus, Marcela Sobotová, postoj, léto

Poznáváte se?

Jaký vztah k minimalismu máte právě teď vy?

Když koukám na ten seznam, zařadila bych se momentálně do fáze “vystřízlivěna časem” v kombinaci s “nadšencem“.

Speciálně pro “workoholiky”, “snílky” a “čtenáře” tu mám eBooky 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet a Jak omezit digitální smetí ve své e-mailové schránce. Zdarma. Za slib, že se pak přesunete do jiné škatulky :-).

P. S. Zapomněla jsem na nějaké další důležité fáze? Napište mi to do komentářů. Třeba je to fáze, která mě úplně minula…

— 2078 zhlédnutí — Doba čtení: 3 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

16 thoughts on “Jaký vztah k minimalismu máte? Od skeptika po fanatika

Napsat komentář

 1. Katka

  Přeji krásnou neděli, Marcelo. Zdraví Vás meganadšenec, který se snaží myšlenku šířit k těm, kteří se pokaždé diví, proč jsme si postavili malý dům a nemáme v obýváku obývákovou stěnu ani poličky 🙂 Pomalu střízlivým časem… Díky za Váš blog!

 2. Kája

  Zdravím Vás, Marcelo, já se minimalismem nechávám zatím jen tak pomalu inspirovat, po kouskách. Měla jsem teď pár volných dní a skutečně se mi podařilo protřídit nějaké skříně. Přiznám se, že se mi ulevilo a líp se mi doma dýchá. Ráda bych pokračovala, ale dovolená končí, zítra už zase začíná pracovní proces. V běhu všedních dní se do takových akcí nepouštím, nějak na to nemám energii. O víkendu zase stíhám v rámci rodiny to, co se nestihlo přes týden. Nicméně řídím se spíše heslem – Je mi ta která věc užitečná a dělá mi radost? Servis po babičce, pokud mám k němu citový vztah, bych nevyhodila. Staré pravidlo Zlatá střední cesta se mi osvědčilo i v rámci minimalismu.
  Takže pokračování příště. Už se těším! Hezké léto !
  P.S.: Vztah k minimalismu? Možná konzervativec 🙂

  1. Marcela Sobotová Autor příspěvku

   Díky, Kájo, za sdílení i zmínění vaší “škatulky” konzervativec. Přeji vám, ať se úleva z vyklízení přelije do energie pokračovat dál. Možná pak na podzim svoji domácnost ani nepoznáte.

 3. Miri

  Dobrý večer, vespolek 🙂 Přidala bych ještě “věčný kritik/parodietvořič” – na internetu jsou desítky zapřisáhlých kritiků tohoto směru, “vysvětlujících”, proč je to celé “děsná kravina, sobectví, blbost, výmysl a utopie”. Myslím, že hlavně nepochopili, že M je především velká svoboda, žádné dogma nebo nutné respektování a následování jasných pravidel. M je flexibilní, variabilní a individuální. Rozhodně neznamená, že se sbalíme a s lístečkem mezi nohama odjedeme na pustý ostrov, kde se budeme hřát u plamínku…. Znamená ale, že nepoletím do obchodu za každou slevou a doma nebudu mít 12 řasenek, když používám jen dvě a když půjdu do obchodu pro sáčky do odpadu, nevrátím se se sáčky, rtěnkou, dvěma krémy na ruce, svíčkou, čisticími ubrousky a dvojími očními stíny. Teda tak to chápu zrovna já, vztahuji si na sebe jako snad bývalou maniačkou do kosmetiky a miliony serepetiček, stresu se zbavující mezi regály….no v rámci svého minimalismu se taky snažím chodit dřív spát, ale to se mi, jak vidíte, stále nedaří, čtyři minuty po půlnoci, no ale zase mám na čem pracovat …:-D

    1. Miri

     jinak mně se nejvíc zamlouvá “Přicházím na to, co mám rád a co vlastně chci” to se ve mně děje ale je to dřina, cesta a proces…

 4. Lucie

  Také se snažím o minimalistickou domácnost, ale některé věci prostě vyhodit nedokážu. Pod postelý v šuplíku mám od babičky výbavu ručníků, kterou zatím nepoužívám a asi ještě dlouho používat nebudu,ale… Přece ji nepošlu dál, ručníky se mi pomalu začínají rozpadat a tak časem vyhodím ty co teď používám a ty schované se budou hodit. Minimalizuji některé věci, ale také některé schovávám – např. trika co už nenosím do práce, tak schovám a tahám na doma, postupně nahrazuji staré ještě staršími.
  Je pravda, že jsem nikdy moc nechodila nakupovat ve slevách, ale vždy jsem přemýšlela zda to opravdu potřebuji koupit či nikoliv. Teď o tom přemýšlím ještě více.
  Nenakupuji ale také v secenhandech neb mám špatné zkušenosti – vždy se mi to za chvilku rozpadlo, nebo jsem si nevšimla fleku či malé dirky.
  Raději koupím nové, ale v menším počtu než mít šatník plný hadrů a nenosit je.
  Je ale pravda, že po redukci šatníku už nestojím každé ráno před skříní a nečumím tam, abych si něco vybrala. Prostě tam mám jen to co nosím a během minuty mám outfit vybraný.
  Zredukovala jsem i kosmetiku. Dětské věci posílám dále.
  Nekupuji zbytečnosti. Také nemám doma moc poliček se serepetičkama. Mám jen svoji sbírku náprsků, která se mi úspěšně rozrůstá – z každé cesty si jeden přinesu, ale jen ten. Jsou to moje vzpomínky na místa, kde jsem byla.
  Lucie

  1. Marcela Sobotová Autor příspěvku

   Díky, Lucie. Jasně, také si nechávám oblečení na domácí donošení. Debatu o second handech jsme částečně vedli pod tímto článkem:
   https://zijememinimalismem.cz/4-dulezite-duvody-proc-nakupuji-z-druhe-ruky/
   Ano, ta kvalita nemusí být vždy 100% a člověk to zjistí až doma. Hlavně je to vše poměrně levné, tak je těžší odolat, abych si to nekoupila “jen tak, protože je to pěkný a levný”.

   I mě se občas nějaký kus vytříděného oblečení hodí. Nechávám si ale jen to, u čeho vím, co s tím udělám (naposled jsem vyrobila z pánských košil takové látkové košíky na hračky nebo jiné věci).

 5. Alica

  … konečne ma niekto nakopol, aby som sa zamyslela sama nad sebou a začala sa zbavovať naškrečkovaných vecí… vedela niekoho obdarovať a urobiť mu radosť z vecí, ktoré mu poslúžia lepšie ako mne, len aby nezačal škrečkovať dotyčný – obdarovaný :)… už dlhodobo ignorujem reklamy a nechodím do veľkých nákupných centier, lebo mi z nich naskakuje husia koža, resp. ma vytáča pohľad na množstvo zbytočného tovaru… radšej idem na záhradu, tam mám dosť možností príjemnejšie a hlavne zmysluplnejšie stráviť svoj čas… rada veci recyklujem, takže nakupujem naozaj len minimum, vzhľadom aj na príjem… som taký konečne začínajúci nadšenec minimalizmu… držte mi palce, aby som úspešne pokračovala, poteším tým najviac moje dve deti, ale časom určite aj seba… ináč Marcelka to roztancované foto je inšpiráciou samo o sebe… bez krpcom, bez partnera, bez muzikantov… len tak sama v lone prírody… však sme všetci deťmi matky Zeme, ktorej sa najviac odvďačíme keď zmeníme niečo v našich hlavách v našom myslení a nebudeme len drancovať, ale hlavne dávať to, čo sme jej dlžný… čo by na to povedala napr. Dáša H. V. bola by som zvedavá na jej názor?… niekedy za socializmu som sledovala nejakú reláciu, kde varila “šunkofleky” a nazvala to vtedy ” co dúm dal”… dnes má asi iné starosti aj radosti, ale to je v podstate jej problém… každý ideme svojou cestou… vzhľadom na vek a životné prostredie častejšie sa zamýšľam aj napr. nad tým, že časom zlikvidujeme spolu s deťmi miesto uloženie zostatkov mojich rodičov a manžela v Krematóriu a zvolíme niečo ako návrat k prírode..https://www.zahradaspomienok.sk/… držím palce nám všetkým, aby sme sa konečne začali zbavovať tých zlých nánosov v našich mysliach, aby sme sa nedali zaslepene manipulovať v záujme iných, aby sme sa vedeli pozrieť na veci aj z tej druhej strany, aby sme nevychovávali z budúcich generácii sebcov, materialistov, ľudí, ktorí nepoznajú význam slova empatia a láska… dovolím si zdielať, lebo dobré a zdravé myšlienky by sa mali šíriť ďalej do sveta, nech sa dotknú čo najviac sŕdc, aby sa nám v hlavách už konečne rozsvietilo… 🙂

  1. Marcela Sobotová Autor příspěvku

   Díky, Alica, za komentář, sdílení i za to, že nám všem držíte palce. Držím vám je také. V těch nákupních “chrámech” si také připadám dost nepatřičně, ale chodím tam opravdu velmi málo. Jak píšete, je to celé otázka změny v naší hlavě. Naštěstí mám pocit, že se tahle změna děje u více a více lidí.

 6. Marketa

  Workoholik snilek fanatik – vas popis jednotlivych v tomto poradi, to jsem ja 😁 Diky za super blog, Marcelko, bavi me!