pravidlo jedné minuty

Podobné příspěvky

Leave a Reply

10 Komentářů

  1. Bětka napsal:

    Ahoj Marcelo, děkuju za užitečný článek. Líbí se mi pojem vizuální kotva, jen mě napadá – jak poznají ostatní členové domácnosti, že se jedná o tvou kotvu a ne o nepořádek? Nestává se Ti, že tu věc mezitím někdo potřebuje a nebo uklidí? Díky. Zdar a sílu. Bětka

    1. Po pravdě, Betty, nevím :-). Že by věc někdo předtím uklidil, se stává minimálně. Že by ji někdo potřeboval, tak to občas jo. V tom případě mi kotva zmizí. A musím zapojit znova mozek a znovu si na úkol vzpomenout. Ty esenciální si píšu do diáře, kde mi je nikdo nemaže :-).

  2. Niki napsal:

    u nás vizuální kotvy nefungují. Manžel mi uklízí pod rukama věci při vaření – vařím nudle tak už si vytáhnu cedník a když je jdu slívat, už tam není. Když manžel není doma tak na vizuálních kotvách stavím, když je ale doma tak to nejde

    1. Niki, zajímavé. Podle vašich reakcí kotvy nejsou pro každého, právě třeba když bydlíte s někým hodně „vracejícím zpět na místo“. Když si muž udělá nějakou takovou kotvu (když mě napadne, že to tam má kvůli připomenutí nějakého úkolu), většinou se ho radši ptám, než něco sklidím.

  3. Hela Pacherová napsal:

    K tým kotvám – ja si všetko píšem – už roky, každú maličkosť, tento systém sa mi najviac osvedčil. 🙂 A to odškrtávanie splnených úloh je veľmi príjemné.

  4. Radka napsal:

    Moc zajímavý článek, metodu jedné ruky/na první dobrou jsem chtela praktikovat, ale většinou „musim“ udelat opravdu hodně jiných věcí kolem dětí (takze donést něco do jiné místnosti, aby nevznikl křik, nebezpečí nebo nepořádek není asi možné…). Ta jedna minuta je na tom bohužel podobně- navíc potom na deti volám, ze uz jdu, ale vlastne chci ještě naplnit tu pračku, zamést tu hlínu v predsini atd…) Ale kotvu si jdu zapsat do hlavy 🙂 ta by mohla vyjít (kdyz na ni nedosáhnou- zase ty deti )

    1. Díky, Radko. No, ano. Dávám si dobrý pozor, abych dětem neříkala, že už jdu, když to není pravda. Dneska říkám, moment, ještě udělám XY a jsem u tebe. Samozřejmě dle okolností. Mám už taky děti ve věku 4 a 7 let, ty to pochopí a jen málokdy je situace, kdy musím dorazit hned. Snažím se to ale pak dodržet, už kvůli sobě i jim. Dostane mě to z kolečka – ještě toto, ještě tamto. Navíc se mi daří do toho i děti zapojit- musím ještě dokončit XY, když mi pomůžeš, můžeme udělat to, co potřebuješ ty, rychleji…

  5. Marta napsal:

    Dobrý den, pravidlo dvou minut se mi v práci u e-mailů osvědčilo. Ale tam je situace jiná tím, že nový e-mail otevřu, když mu můžu věnovat pozornost. A když už ho otevřu a přečtu, tak rychlá odpověď je ideální vyřešení. Takže i když mi v Inboxu v práci tohle fungovalo skvěle, jinde mi to takhle snadno aplikovat nejde. Ale myslím, že to mám v sobě aspoň hezky ukotvené jako jednu z možných strategií při reagování na situaci.

    Jinak dřív mi fungovaly i vizuální kotvy a díky rodičům mám i zautomatizované ukládání věcí na své místo na první dobrou. Ale s miminem/batoletem to téměř nejde. A moc mi to chybí. Tak teď hledám jiné cesty, jak fungovat a těším se, až jednou, za pár let, se zas o tyhle pomůcky budu moct víc opřít.

    1. Díky, Martino, za vaše sdílení. Chápu, s malým dítětem je to výzva. Jak říkáte, za čas to bude zase jiné. Líbí se mi váš přístup, že hledáte, co bude fungovat nyní. Držím palce.