Komu Stačí málo? Reportáž z festivalu o minimalismu

Stačí málo, minimalismus, festival, Brno, Marcela Sobotová

Patrik, Aneta a Alvin. Tři minimalisté z Brna, kteří se rozhodli, že o svém oblíbeném tématu uspořádají celý festival. Díky nim vznikl první průkopnický ročník festivalu Stačí málo.

Festival o minimalismu Stačí málo se konal v sobotu 8. září 2018 v Brně v Café Práh. Dorazilo přes stovku diváků, aby si poslechli nejrůznější přednášky o minimalismu v oblečení, bydlení, kosmetice, v rodině, v odpadech i o smyslu minimalismu jako takovém.

Já měla tu čest být mezi řečníky (i diváky) a mám pro vás dnes malou reportáž z toho, co se na festivalu dělo.

Během celého dne zaznělo hodně zajímavých myšlenek i podnětů. Pojďte se podívat na pár poznámek, které jsem si napsala z každé přednášky.

minimalismus, festival, brno, minimalistický festival, Marcela Sobotová, Žijeme minimalismem, Stačí málo

Minimalistický festival Stačí málo

Ještě před první přednáškou mohli návštěvníci nechat u vchodu do sálu vytříděné věci pro brněnské charitativní obchody Nadace Veronica. Donesené věci si Veronica odvezla a pokusí se je prodat ve svých charitativních obchodech. Utržené peníze půjdou na podporu nejrůznějších moravských projektů s ekologickou tématikou. Jak vidíte, sešlo se toho celkem dost…

Stačí málo, festival, minimalismus, žijeme minimalismem, nadace veronica

Donesené oblečení a další věci do charitativních obchodů Nadace Veronica

Alvin Korčák – Proč má minimalismus vlastně smysl?

Alvin Korčák, minimalisticky.cz, Stačí málo, festival, minimalismus

Alvin Korčák, minimalisticky.cz

Jako první odstartoval festival Alvin Korčák. Jeho přednáška byla plná čísel a faktů kolem minimalismu, digitálního zahlcení a hromadění věcí. Co zaznělo na Alvinově přednášce:

 • Hedonická adaptace způsobí, že si snadno zvykneme na lepší a potřebujeme další a další věci. Nemáme kýžený pocit dostatku.
 • Mezi rokem 2015 a 2017 vzrostl objem osobních skladovacích ploch v Evropě o 25%. V USA je tento trend ještě silnější.
 • Ročně si lidé pořídí 80 mld. kusů nového oblečení. To stejné množství, tedy 80 mld. kusů, také každý rok vyhodí.
 • 80% populace nakupuje v second handech. Zajímavé a pro mě překvapivé.
 • Za život strávíme 153 dní (skoro půl roku!) hledáním věcí.
 • Na sociálních sítích trávíme dnes asi 135 min. denně.
 • Tip od amerických The Minimalists. Dejte slovo “párty” za každou činnost, kterou chcete udělat a moc se vám do ní nechce. Když vyklízíte, uspořádejte “balící párty” s kamarády, a bude to snazší :-).

Více o Alvinovi na jeho blogu minimalisticky.cz nebo v rozhovoru, který jsem s Alvinem dělala loni zde na blogu: Když mám na mobilu vypnuté notifikace i barevnost, láká mě na něm méně věcí.

Aneta Říkalová – Minimalismus v oblečení a kosmetice

Aneta Říkalová, zamalem.cz, Stačí málo, minimalismus, festival

Aneta Říkalová, zamalem.cz

Poté sdílela svou cestu ke štíhlejšímu šatníku a malé kosmetické poličce Aneta Říkalová. Co zaznělo na Anetině přednášce:

 • Nejdůležitější výhoda redukovaného šatníku s oblečením je ta, že si nyní mohu pořídit kvalitnější kusy, na které jsem předtím neměla peníze. Cena za jedno nošení je pro mě důležitý ukazatel.
 • Každé ráno šetřím čas před skříní. Všechno, opravdu všechno v mé skříni, je mé oblíbené. To je výborný pocit.
 • Když mám málo oblečení, lépe se o něj starám a více si ho vážím.
 • O věcech ve skříni mám přehled, už v ní nic nehledám.
 • Prodávání oblečení a dalších věcí bylo náročné, dnes raději daruji.
 • Proč se lidé nezbavují zbytečných věcí kolem sebe? Kromě asi nejčastějšího důvodu “To by se někdy mohlo hodit” jsou lhostejní. Je jim to jedno a ani je to nenapadne.
 • Vyrobila jsem si sama minerální make-up a používám ho i jako pudr. Možná to také zkusím :-).

Více o Anetě na jejím blogu zamalem.cz nebo v rozhovoru, který jsem s Anetou dělala tady na blogu: Škoda, že jsem si nevyfotila všechnu kosmetiku a bižuterii, co jsem měla. To bylo velké „psycho“.

Patrik Zouhar – Jak se bydlí na 4 m²

Patrik Zouhar, zjednoduseno.cz, Stačí málo, minimalismus, festival

Patrik Zouhar, zjednoduseno.cz

Patrikova přednáška byla velmi vtipná a názorně na ní ukazoval, jak se popasoval s výzvou bydlet v miniaturním pokoji. Co zaznělo na Patrikově přednášce:

 • Nejprve jsme viděli fotky mini a mikro bytů z celého světa. Především ve velkých světových metropolích je trend mini bytů důsledkem a řešením extrémně vysoké ceny bydlení v centrech. Nejmenší ukázané byty byly z Hong Kongu, kde se žije i v kumbálech a klecích.
 • Bydlím v obdélníkovém pokoji o rozměrech 2,1m x 1,9m v bytě 4+1 v krásné lokalitě. Přijal jsem to jako výzvu.
 • V pokoji mám skládací rošt s matrací, jeden zásuvkový díl, výškově nastavitelný stolek a dvě poličky. Skříň na oblečení mám na chodbě před pokojem. Na skříni mám ještě úložné boxy. To je veškerý nábytek, který mám.
 • Vše má své jasně dané místo. Jinak bych se v pokoji nehnul.
 • Osvědčilo se mi vertikální skládání oblečení podle Marie Kondo. Takto složené spodní prádlo a ponožky zaberou o dost méně místa než jiné uspořádání.
 • Vymyslel jsem si jógovou sestavu na míru, takovou, aby nebyla prostorově náročná.
 • Nejsem otrokem svého bytu.

Zachytila jsem pro vás malou video ukázku z části, kdy Patrik líčí, jak přemýšlel o nábytku do svého mikro bytu:

Více o Patrikovi na jeho blogu zjednoduseno.cz. Prozradím, že s Patrikem jsem stihla během festivalu nahrát i rozhovor, takže se o něm tady na blogu dozvíte víc.

Marcela Sobotová – Minimalismus v kruhu rodinném

Po obědě následovala má přednáška o tom, jak vypadá minimalismus v perspektivě celé rodiny (s dětmi či bez nich) a blízkých příbuzných.

V rámci rodiny totiž už nemůžeme řešit jen “své věci”, mnoho věcí je společných a sdílených, případně za ně zodpovídáme jako rodiče.

Mluvila jsem o vlastních zkušenostech z naší domácnosti. O tom, jak mě minimalismus v rodině učinil tolerantnější, smířenější a lépe komunikující.

Jana Karasová – Méně věcí, méně odpadu

Jana Karasová, czechzerowaste.cz, Stačí málo, festival, minimalismus, zero waste

Jana Karasová, czechzerowaste.cz

Jako poslední přednášející vystoupila Jana Karasová z blogerské trojice Czech Zero Waste. Zamýšlela se nad souvislostmi zero waste (omezování odpadu) a minimalismu. V její přednášce zaznělo:

 • Má cesta k menšímu množství odpadu začala v Paříži na studiích.
 • Bea Johnson začala praktikovat minimalismus, což jí dovedlo až k zero waste. U mě to bylo spíš naopak.
 • Skládky jsou nebo budou považované za novodobé doly. Je v nich spousta materiálu, který by se dal ještě využít.
 • Termín “zero waste” pochází z průmyslové výroby. Lidé chtěli vymyslet a navrhnout takový výrobní cyklus, aby se materiály a energie využily na 100%. Tedy, aby z cyklu nezůstával žádný odpad. Až později se termín začal používat i obecněji pro redukování odpadů z domácnosti.

Životní styl zero waste a minimalismus toho mají hodně společného:

 • Poznáte lépe svůj odpad, záleží vám na kvalitě, vážíte si věcí a přemýšlíte nad užitkem.
 • Minimalisté se mohou chytit do různých pastí při praktikování zero waste a minimalismu.
 • Pozor na odpadkové zážitky. Nehromadíme věci ale zážitky. To znamená, že často hodně cestujeme, a tím můžeme paradoxně tvořit hodně odpadu.
 • Pozor na hromadění zero waste vychytávek a obalů. Kolik potřebujeme skleněných lahví na vodu nebo plátěných tašek na nákup? Hledejme v tom rovnováhu.

Více o Janě na blogu czechzerowaste.cz.

Panelová diskuze na festivalu Stačí málo

Po jednotlivých přednáškách následovala hodinová panelová diskuze se všemi řečníky. Otázek na nás řečníky bylo dost, a tak hodina uběhla jako voda. Snad jsme zodpověděli alespoň většinu toho, na co jste se chtěli a stihli zeptat.

Stačí málo, festival, minimalismus, žijeme minimalismem

Stačí málo, festival, minimalismus, žijeme minimalismem

Stačí málo, festival, minimalismus, žijeme minimalismem

Víte, že se ráda setkávám na živo s vámi, které minimalismus zajímá a oslovuje. Baví mě sledovat, kolik existuje cest, které bychom mohli nazvat minimalistické.

Z festivalu Stačí málo jsem odjížděla s dobrým pocitem, že v tom “nejedu sama”. Náladu mi nezkazil ani naproti probíhající a hučící Burger festival, vedle kterého vypadala tahle minimalistická akce poněkud alternativně :-).


eBook zdarma, 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet, minimalismus, Marcela Sobotová

6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. 25 stran k volnému stažení. Tento eBook vám pomůže začít zjednodušovat vaše bezprostřední okolí.

— 2065 zhlédnutí — Doba čtení: 7 min.

Marcela Sobotová

S naší čtyřčlennou rodinou s 2 dětmi bydlíme v Plzni. Zpočátku byl pro mě minimalismus jen „inspirující koncept“ z Ameriky. Po pátém stěhování a s těhotenským břichem jsem pochopila, že je to něco, co potřebuji jako sůl. Přestala jsem o něm jen číst, ale začala jsem minimalismus opravdu praktikovat. Ne vždy to bylo snadné. Ne vždy to ostatní chápali. Přišlo mi to ale tak dobré, že jsem o mé cestě začala v roce 2015 veřejně psát blog (dnes 80+ článků) a do tématu jsem se plně ponořila. Později jsem začala psát také e-knihy (10 000+ čtenářů), mluvit na živo, pořádat online kurz a vlastní semináře (200+ účastníků). Na minimalismu mě fascinuje to, jak moc se dá přizpůsobit každému z nás a do jaké šíře se dá aplikovat. Nemusíme jít do extrému, abychom viděli výsledky. Více o mně tady.

Napsat komentář