využití věcí jinak, upcycling, recyklace, co s věcmi, DIY, zero waste, reuse, minimalismus, nápady, tipy, Marcela Sobotová

Podobné příspěvky

Leave a Reply

40 Komentářů

  1. Lucie napsal:

    Tak já používám starý kartáček na čistění spár dlaždiček, odpadů a čistění kolem mycího dřezu. Stará trička využívám na hadry. Kyblíky (velké) od křupek, müsli či jiného takto baleného produktu používáme jako kýble na bioodpad či na zahradě k plevelení. Když se rozpadnou využijeme jiný.
    Přešít kalhoty na sukni jsem už také dělala. Občas přešívám i stará pánská trička na kraťasy.
    Krabice od bot jsem polepila a využíváme je na uskladnění hraček. Letos už to nestihnu, ale na příští rok bych ráda krabice polepila krásným papírem a využila na dárky pro Ježíška. Stačí stuha a krabička může sloužit i příští rok – jen bude malinký problém se skladováním. To lze ale vyřešit 1 až 2 krabice na člena rodiny – jsem 4 takže 8 krabic bych nějak schovala. Ostatním balím dárky do dárkových tašek, které u nás v rodině neustále kolují – dokud jsou OK, tak je využíváme. Když nejsou OK, tak je použiji na starý papír a pak vyhodím tam, kam patří.
    L.

    1. Díky, Lucie, za doplnění. Na polepené krabice od bot jsem úplně zapomněla, a přitom je mám také. Papírové dárkové tašky také používáme a kolují neustále :-).

  2. Jitka napsal:

    Další tip, na kterém pracuji doma, sklenice od rozpustné kávy používám jako dózu na potraviny, od Jacobs mají sklenice moc hezký tvar, tak jim chci nabarvit víčka a ozdobit barvami na sklo. A úzké a vysoké skleničky od oliv budou kořenky, i skladování bude úspornější. Jinak celkově, když se někdo zbavuje starších hrnků, skleniček apod.ráda si je vezmu, líbí se mi, že máme každý hrníček jiný, je to pestré. My totiž, nevím jak to děĺáme, ale stále něco rozbíjíme, což není zrovna minimalistické, ale což se dá dělat.

    1. Markéta napsal:

      Tak na vás chci kontakt 🙂 Nevím totiž co s hrnky, až se budeme stěhovat a je mi je líto vyhodit 😁

    2. Díky, Jitko, za doplnění. Podobně využívám i velké sklenice od oliv na skladování suchých potravin. Myslím, že když ve svém okolí rozšíříte informaci, že sháníte hrnečky a skleničky, jen se vám pohrnou :-).

      1. Lucie Zídková napsal:

        Tak to si nedovedu představit, v jak velkém balení ty olivy kupujete. Já bych je asi nezvládla tak rychle konzumovat :-). Nicméně malé skleničky od oliv mám ráda (ty úzké vysoké), používám je jako kořenky.

      2. Lucie Zídková napsal:

        Myslím, že to paní myslela opačně, že jich má hodně a chce se jich zbavit… (nebo se pletu?)

  3. Kamila napsal:

    Díky za článek, hezké nápady, i když zrovna od šití tašky z pytlů jste mě odradila, zkusím vymyslet nějaký jiný způsob, třeba přibití uší průchodkami.
    Jinak z toho, co doma používáme:
    Do koupelny jsme na drobnosti chtěli pořídit kapsář, ale prozatímně jsem tam umístila větší čistý plechový IKEA květináč. Sluší mu to tam už tři roky. Plechovky používám jako malé odpadkové koše tam, kde odpad vzniká (na pracovním stole, například, nebo ve vstupní chodbě, na účtenky a nalezeniny z kapes). Plechovky také používám na zakořenění rostlin. A taky jako stojan na tužky. A na chatě jako stojan na příbory a velkou plechovku na vařečky a další náčiní. Singl porcelánové misky používám pod květináče ve funkci něčeho mezi podmiskou a ozdobným květináčem. Ještě takové blbinky: „filmovky“ používám na léky nebo koření na cesty a obaly od kindrvajec na psí mlsky a psí pytlíky na výkaly, do kapsy nebo kabelky hezky skladné. Samozřejmě další klasický prostor pro re-purpose je skladování potravin, jak koukám po kuchyni, tak zavařovačky, plechovky od čajů, skleničky od jogurtů (víčka jsem koupila nová nebo přestříkala, vypadá to dobře). Plastový kýbl.od barev jako kýbl na pleny.

    1. Kamila napsal:

      Jo a ještě lahvičku od leave-on kondicionéru místo originální lahvičky na „medvídka“, tj. stříkací emulzi na dětský zadeček. Ale to je už dost specifický, co :-))

    2. Kamilo, děkuji, za doplnění. Ještě že vás, čtenáře, mám, spoustu těchto věcí dělám také, ale nenapadly mě při psaní článku. Jak v tomto fungování žiju dlouho, už si toho ani nevšímám.

  4. Eva napsal:

    Když, už děti odrostou a odletí hnízdit do svého. Je to těžší. Krabice na hračky najednou nevyužijete. Ty ve skříní…..už máte. Starý zubní kartáček bych v kuchyni ani umytý Savem nezkousla. Maximálně mytí koupelny, ale tam už je. Starý hrnek na zubní kartáčky nám kdysi upadl a rozbil umyvadlo. Od té doby vždy jen a na vše plast. Ušít muži zimní čelenku z trička, tak…… A tak dále…. Tím vůbec nesnižuji nápady. Naopak! Ale moc postrádám pomoc s nápady i pro starší a již ustálenou domácnost. My staroši taky máme odpad a opravdu se recyklovat snažím. Ale už je to těžší. -(-(-(

    1. Evaa napsal:

      Ano, ten zubní kartáček na kuchyňské lince mne taky třískl do očí, za mě tohle je už fakt eklhaft. V koupelně jím jednorázově vycídím spáry, to jo, a potom vyhodím. Nenapadlo by mě ho používat opakovaně a ještě v kuchyni (!). Myška i kuchyňka dobrý. Krabice v šatníku nene, nevypadá to dobře, možná do komory,do garáže. Moje s láskou vybrané oblečení si zaslouží lepší obal. Hrnek v koupelně by u nás neprošel, jednou jsme si napraskli dlaždici. Čelenka i sukně, no dejme tomu, není to můj styl, nenosila bych, ale pokud z nich máte radost… Tak nevím, vyznívá to dost pesimisticky. ten můj příspěvek. Marcelo, fandím vám a té práce, co to muselo dát…

  5. Vendulka napsal:

    Mě vždycky baví, když něco využiju na hračky pro děti. Protože jak už to dneska chodí, za chvíli je to omrzí a mě nevadí, že to vyhodím. Tuhle jsme našli u popelnic dlouhé tubusy, tak jsem jim z toho udělala kuličkodráhu (přilepila jsem je pod sebe různě nakolněné na skříňm oni nahoře pustili kuličku a ta proskákala až na zem), nebo veliké krabice jsou super domečky (uděláme okno, dveře, světýlko z Ikea světýlka a magnetu, narvou si to polštářema… tuhle jsme zrecyklovali vnitřek adevtního kalendáře na tzv. letterbox, kdo zná montessori…v každém fochu věc, která začíná na jedno písmenko z abecedy…z ruličky od tolaeťáku jsem nalepila vedle sebe na víko od jiné krabice a máme pastelkovník, přehledně a rychle dostupné pastelky bez přehrabování, který až doslouží, půjde do papíru…

    1. Díky vám jsem si vzpomněla – jako malá jsem si takhle vyrobila u babičky domeček pro panenky z velké krabice, děda mi pomohl vyřezat okna, pomalovala jsem ho vodovkama… Vypadalo to strašně, ale zase jsem se u toho pobavila. Takže radím, spíš než dětem vyrábět, nechat je, ať si s tím pohrají samy 😀

  6. paní Weaslyová napsal:

    Ad balení dárků: už mnoho let je nás kolem stromečku více než deset (není to široké příbuzenstvo, ale čtyři generace a máme šest dětí) a balení dárků byla moje velká vánoční oběť. Myslím časová. Neumím to odbýt, papír musel být nezmačkaný, balení perfektní a stuhy nebo provázky přírodní, mašličky pravidelné a jmenovka do barvy …
    Končívala jsem nad ránem a do Štědrého dne vstupovala s mlhou v hlavě. Bylo to kolem třiceti, čtyřiceti kousků.
    No a vloni … jsem si vypůjčila od svého floristy dvanáct velkých papírových tašek z recyklovaného papíru, na každou dala jmenovku, rozestavěla jsem je pod stromeček a každý do nich něčím přispěl.
    Zabralo mi to pár minut. Odpadl vánoční papír. Odpadl binec. Asi to nelze uplatnit, když máte malé děti, ale mě to neuvěřitelně uspokojilo.
    Tašky jsem po svátcích netknuté vrátila.
    Letos postup povyšuji na tradici a současně použiju vlastní tašky nasyslené během roku při nákupech.
    Moc se mi líbí, jak se ten život vyvíjí.

    1. Opravdu velmi zajímavý nápad. Balení dárků taky úplně nemusím. Já nevím, nechci děti učit, že je normální trhat a házet kolem sebe balicí papír. Zatím máme určitý kompromis. Něco je baleno v dárkových taškách a pytlíkách, něco klasicky v papíru.

    2. Lucie Zídková napsal:

      Ještě jako teenager jsem se doma pokoušela zavést ekologické balení vánočních dárků tím, že jsem koupila látku s vánočním motivem a našila jsem z ní asi 20 pytlíků různých velikostí – jmenovky se přidělávaly spínacím špendlíkem. Rodina byla děsně proti – prý to není „ono“, když se netrhá vánoční papír… :-(. Co jsem se vdala, manžel to dovedl do minimalismu – kdyby bylo po jeho, tak vánoční dárky zruší úplně. Takže máme tak dva na osobu a tohle množství balícího papíru tak nějak snesu (a něco je v dárkových taškách, které točíme pořád dokolečka).

  7. Žofie napsal:

    Problém u toho je, že to málokdy vypadá dobře, většinou je to taková znouzecnost.
    Z toho, co jsem viděla tak se mi opravdu líbila jen čelenka, kuchyňka a myší postýlka. Kartáček , hrníček a krabice od ovoce jsou přesně ty znouzecnosti, kdy to sice nějak slouží, ale není to nijak hezké. Jinak hrníček v koupelně jsme měli doma pravidelně (obvykle po tom, co mu někdo urazil ouško) a různé krabice jsem používala taky (protože mně bylo líto peněz za kupované), ale v poslední době od toho ustupuju, protože se mi to prostě nelíbí a já chci koukat na hezký věci.
    A bez urážky, ta sukně je děsná a moc vám nesluší, divně trčí do prostoru a vůbec je taková amatérská. Nevím, co bylo špatné na těch riflích, na fotce mi přišly ok, ale je fakt, že z fotky nepoznám, že někde škrtí 🙂 . A baličáky se mi nelíbí taky a nezachrání to ani barevný stromeček, ale tam jsem zaujatá, protože tu barvu, co mají ty tašky nesnáším. Je hnusná a jediné, na co se hodí je ještě tak papírový odpad.
    Ošatka neutrální.

    1. Ren napsal:

      Marcelo, moc děkuju za nápady s čelenkou a myškou!

  8. Ta myška v krabičce od mýdla mě dostala a připomnělo mi to, jak mi mamka, když jsem byla malá, ušila z kusů molitanu a zbytků látek nábytek pro panenky barbie. Bylo to super, měkké, lehké, skladné, dalo se to prát a ušetřily se peníze za drahé doplňky pro panenky z obchodu.
    Pro krabice od bot vždycky najdu využití – na oblečení, na tříděný odpad, na dokumenty, je prima využívat, co máme 🙂

  9. Lucia napsal:

    Celkom fajn napady, pridam nase:
    Syn znicil podlozku na pisanie (mozno poznate taky priesvitny plast z Ikey), ale este z nej zostal dost velky kus neposkodeny, len nie dost velky na to, aby sa dala pouzivat dalej. Tak som z nej vystrihla podlozku pod smetny kos aby nam spodok smetiaku neskrabal skrinku, a este dalsiu podlozku pod misky so zradlom pre psa.
    Pri rekonstrukcii domu nam zostal kus hrubeho optickeho kabla, je dost pevny a dobre drzi tvar, tak som ho pouzila ako vystuz do detskeho stanu na hranie. Samotny stan som usila zo starych obliecok.
    Na zabradlie na balkone si stale sadali holuby, tak som im spravila zabranu – nastrihala som plastove krabicky od rajcin cik-cak a prilepila obojstrannou lepiacou paskou. Prekvapivo to drzi uz druhy rok navzdory pocasiu a navyse velmi dobre funguje.

  10. Lucie Zídková napsal:

    Tak trochu jsem doufala v nějaký „Aha“ efekt, ale ten se bohužel nedostavil. Starý kartáček bych si do kuchyně nedala a na čištění spár jej používáme už léta.

    Balení do tašek z e-shopů se mi líbí, viděla jsem to v kombinaci s přírodním lýkem a sušeným ovocem nebo větvičkou ze stromku a černobílou fotografií místo jmenovky (aby mohly rozdávat děti) a vypadalo to super a taktéž takto občas použiju staré tašky – jen mi trochu pokulhává ekologická stopa online nákupu.

    Krabice takhle mám a tapetuju a používám na dětské hračky, protože děti jsou jak známo demoliční četa a čas od času nějakou tu krabici zdemolují a nová hezká by mi byla líto. Souhlasím s paní, co říkala, že si na uložení věcí ve skříni ráda koupí něco nového – udělala bych to stejně, ale problém je, že obvykle nenarazím na tu správnou velikost, takže většinou když narazím na tu akorátní, snažím se ji vylepšit do použitelné podoby.

    Vámi vyrobená sukně se mi fakt nelíbí a podle mého Vám ani nesluší.

    Tašky z obalů od rýže jsou pěkné, jen tašek mám doma tolik, že je spíše musím třídit.
    No a recyklace starého nábytku u nás běží ve velkém – jeden noční stolek takto doputoval ke kamarádce právě na dětskou kuchyňku, k nám naopak doputovaly staré bytelné regály, které vyřazovali na místním úřadě a měli skončit jako topení – nejdřív jsem nadávala, ale takhle bytelný kus nábytku člověk jen těžko pohledá a mám jistotu, že ho na sebe dítě jen tak nepřevrhne.

    Hmm, můj komentář vyznívá pesimisticky – to jsem nechtěla. Určitě díky za příspěvek, je fajn donutit se zamyslet nad tím, jestli se nedá dát starým věcem nový život. Díky za připomenutí a nakopnutí správným směrem.

    1. Díky, Lucie. Ano, ne každý by znovu-použil to stejné jako já, ale pochopila jste to správně. Hlavní smysl je v tom podívat se na svou domácnost a využívat to, co mně přebývá na něco, co já využiju.

  11. Eva napsal:

    Dobrý den, chtěla bych přidat své nápady na čištění mixéru a struhadla. Mixér čistím zásadně tak, že po práci „mixují“ teplou vodu. Většinou to úplně postačuje. Na struhadlo zabírá odmáčení. Dnes každý používá celkem agresivní chemické čističe, ale věci někdy stačí nechat přes noc namočené.

      1. Lucie Zídková napsal:

        Jestli se bavíme o takovém tom klasickém stolním mixeru, tak ten čistím také tak, že mixuji teplou vodu – ovšem přiznám se, že do vody přidám i jar, takže mastnota je fuč. Teda nejdřív mixuju jen vodu naprázdno, tím se zbavím největšího bince, pak to vyleju, no a pak mixuju teplou vodu s trošičkou jaru (fakt minimum – pění to jak blbec) a tu teplou vodu naleju do dřezu a v ní umývám nádobí …

  12. Barbora Nalevanková napsal:

    Super inšpiratívny článok:-) postieľka pre myšku je najlepšia. Už dlho sa zaujímam o minimalizmus, no tým, že idem študovať predškolskú pedagogiku, bála som sa, že pri deťoch v škôlke bude potrebné mať množstvo vecí na tvorbu, no vidím, že mi bude stačiť aj krabička od mydla:)

    1. No, občas se hodí ledacos. Když se podíváte na internetu na různé nápady, co lze tvořit s věcí, co bychom jinak vyhodili, je to velmi inspirativní. Většinou to dělám, když se mi doma nějaký takový materiál hromadí, např. papírové nákupní tašky.

  13. Pavla napsal:

    Plechovky používáme na pastelky a fixy, vylepšujeme je obrázky a nálepkami. Krabice polepuji pěkným balícím papírem a pouzivam na oblečení, ty velké od banánů na uskladnění bund a zimních věcí. Starý pogumovaný ubrus používám na obalení polic ve špajzu a menší díl stříhání dceři do školy do výtvarný. Pes míval pelíšek že starého šuplíku s polštářkem. Z láhve od aviváže jsem vystřihla lopatičku na psí hovínka. Vánoční papíry se snažím používat znovu jako za socialismu 😄. A raritka – manželovi jsem koupila zubní kartáček se silikonovými štětinkami z Tiande, odmítl ho, že je tvrdý, já ho zkusila, je fakt tvrdý, ale dá se vyvařit. Co s ním, byl drahý jen ho tak vyhodit, nakonec jsem zjistila je perfektní na vyčesání semišové kožené kabelky!👜

  14. Denisa napsal:

    Dobrý den, ta předělávka nočního stolku mne zaujala. Ale asi bych mu nějaký ten ochranný nátěr dala. My jsme odjakživa kupovali pouze nábytek z pravého dřeva, žádné překližky nebo sololity a podobné. Takže je potřeba jednou za čas nábytku hodit nový kabátek v podobě ochranného nátěru a tím se vlastně splňují i potřeby minimalismu, protože nabytek potom vydrží věčnost. Poslední kousek co jsme kupovali je právě ten noční stolek tady https://www.aminabytek.cz/nocni-stolky-do-loznice tak uvidíme jestli to bude také takový držák 🙂

    1. Díky, Deniso, za radu. Později jsme tento noční stolek dali opět do původního stavu (ne kuchyňky). Moje mamka jej nechala profesionálně zrestaurovat a má jej společně s druhým a s dalším delším jako krásný prvek v obýváku. Připomíná ji mé prarodiče.