Knihy nevyhazuji, tak co s nimi?
Máte doma štos knih, které jste přečetli. Rozhodli jste se, že už je nepotřebujete skladovat. Prodávat se vám je nechce. Do kontejneru je ale neodnesete, protože vyhazovat knihy je přece „hřích“. Tak co s nimi? Slyšeli jste o knihobudkách?
Knihobudky, miniknihovny, veřejné knihovničky, knihoboxy, sousedské knihovničky, pouliční knihovny. To všechno jsou různé názvy pro veřejná místa, která slouží k bezplatnému sdílení knih. Jednu přinesete, jinou odnesete. Tento týden jsem jednu opravdovou knihobudku navštívila a chci vám o tom napsat.
V Praze možná, ale jinde?
Dlouho jsem knihobudky jako způsob smysluplného využití knih podceňovala. Žila jsem v domnění, že pokud se nepohybuji v Praze v centru města, na žádnou takovou kniho-sdílnou schránku jen tak nenarazím.
Jasně, občas jsem natrefila v kavárně nebo čajovně na polici s volně přístupnými knihami. Tam jsem ale nikdy nepřinesla vytříděné exempláře z vlastní knihovny. Knih se zbavuji jinak. Ty hodnotnější kusy prodávám. Ostatní daruji nebo dlouhodobě zapůjčuji. Cizojazyčné jsem věnovala do knihoven specializujících se na příslušný jazyk.
Jestli s redukcí knih a dalších věcí v domácnosti teprve začínáte, můžete si zdarma stáhnout můj eBook 6 jednoduchých kroků, jak si uklidit ve skříni a pořádek udržet. Začít uklízet půjde i vám.

Milá realita
Tento týden jsem „dobila“ svoji první opravdovou knihobudku. Se štůskem knih a menší nejistotou, jestli vůbec existuje, jsem zamířila hledat naši plzeňskou knihobudku (v průchodu do Národopisného muzea, Náměstí Republiky 13).
Byla jsem moc mile překvapena. Na místě mě čekala krásná malovaná skříň naplněná knížkami. Přehledně uspořádaná podle druhů: beletrie, detektivky, poezie, naučné, cizojazyčné.
Prodavač vstupenek v muzeu mě instruoval, kam mám přinesené knížky uložit. Plzeňská knihobudka totiž jen darování knih. Nemusíte si tedy za své donesené nutně brát jiné.

Mozaika miniknihoven
Když jsem později doma trochu zapátrala na internetu, objevila jsem v ČR takovou mozaiku miniknihovniček, o které jsem neměla ani ponětí. Míst, kde můžete nepotřebné knihy měnit za jiné hodnotné. Knihovny v rozměrech od malých poliček, přes kryté prosklené boxíky až po velké skříně a bývalé telefonní budky.
Na místech možných i nemožných: návsích, parcích, koupalištích, nádražích (specialita „kniha do vlaku“), nemocnicích, mezipatrech bytových domů, kavárnách, před soukromými rodinnými domky. Dokonce i na pražském letišti Václava Havla.
Nemají žádnou velkou reklamu, a tak se o nich lidé dozvědí hlavně „šeptandou“. Z místního tisku, ze sociálních sítí. Všimnou si jich, když jdou kolem. Někdo jim o nich řekne.

Kde je najdu? Mapa knihobudek
Nejrůznější formy veřejných miniknihoven dnes najdete v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Litvínově, Třinci, Uherském Hradišti, Žďáru nad Sázavou, Novém Boru, Dobřanech…
Podívejte se do mapy knihobudek zde a zde, které místo je pro vás nejblíže. V mapách najdete zakreslená místa s popisky, adresou i fotkami. Věřím, že u nás existuje i spousta dalších knihobudek v mapě dosud nevyznačených.
Existuje i celosvětová síť miniknihoven „Little Free Libraries“. Jen v USA je takových knihovniček přes 40 tisíc.
K čemu knihobudky slouží?
Knihobudky slouží hlavně k bezplatnému půjčování a výměně knih. Někde kus za kus, někde živelněji. Vždy bez administrativy pro uživatele. Někde je možné knihy jen darovat. Samozřejmě v přijatelném množství (jednotky kusů). Tedy, celou knihovnu po dědečkovi tam v rámci minimalismu určitě „neudáte“.

Miniknihovničky mají v zásadě nekomerční charakter. Najdete je umístěné na veřejně přístupných místech. Vybuduje a provozuje je často skupinka nadšenců, třeba místních dobrovolníků.
Jejich smyslem není jen umožnit smysluplnou výměnu a „zužitkování“ vytříděných knih.
Knihobudky podporují čtenářství jako takové. Také propojují lidi a komunity. Dávají možnost darovat ostatním hodnotu v něčem, v čem my ji už nevidíme.
Tedy, berte je spíše jako takové antikvariáty zdarma. Těžko do nich půjdete vybírat konkrétní knížku jako do obchodu. Dívám se na ně jako na příjemně okrajovou záležitost, jak zpestřit veřejný prostor a ukázat, že nadčasové knihy do sběru nepatří.
Během třídění s klienty obvykle narazíme také na knihy. Znát nejbližší knihobudku se rozhodně hodí.

P. S. Chystám pro vás rozhovor s Pavlem Železným, který stojí za pražským projektem Knihobudka. Ze starých telefonních budek v něm vznikají veřejné budky s policemi. Zpočátku v Praze, nyní už i na dalších místech v ČR. Těšte se.
Jednu máme Říčanech v tunelu příchodu k vlakům. Nedávno jsem ji využil při minimalizaci. Po dvou hodinách byli fuč
Děkuji, Pavle, za doplnění. Zrovna Říčany v mapě knihobudek nevidím. Je jich prostě více, než se na první pohled zdá :-).
Knihobudky jsou i v mnohem menších městech, jednu máme i v Turnově:) A dá se tam postupně udat i velké množství knížek. Mamka je nosí max. po 5 kusech, žádné jiné si zpět nebere, protože se jich potřebujeme zbavit, ale nikdy druhý den už tam knížky neviděla, takže je o ně zájem. Knihobudka je v parku, vedle je i umělecká škola s intrem, tak přes školní rok to mizí hned.)
Je fakt, že tam nedáváme brak, někdy tam jsou i odborné knížky, ale když už doma jeden výtisk je, tak co s druhým..a stovky knížek prodávat po bazoši nebo na aukru na to není bohužel čas:( Co mě překvapilo, že v antikvariátech knihy skoro nechtěli, ani zadarmo, přijeli si domů, přebrali bedny s knihami a odvezli toho jen málo, zbytek máme hodit prý na sběrák. Rodiče ale jsou antiminimalisti, doma jsou tuny nahromaděných věcí a x tisíc knih:( Naštěstí s objevem knihobudky tam mamka chodí dávat i knížky, které přečetla, ale už je asi znovu číst nebude, tak aby se to nehromadilo, tak aspoň něco.)
Děkuji, Terezo, za informace o turnovské knihobudce. Další z těch, které na mapě nevidím, ale existují a lidé je využívají. Je super, že se v ní knížky ani neohřejí. Myslím, že třeba v té plzeňské jsou ty knihy poměrně dlouho a není o ně moc zájem.
Do antikvariátů jsem dávala knížky už kdysi dávno, hlavně odborné a učebnice. Ale nikdy to nebyla žádná sláva. Docela jsem se zapotila, než jsem je „udala“.
Ahoj, taky hlásím knihobudku ve vchodu do ZŠ Sedlec u Starého Plzence. Je to malá prosklená knihovnička a jsou v ní spíš dětské tituly.
Děkuji, Betty, za doplnění. Opět další, která není uvedená ani v jedné z map. Začínám mít pocit, že by to chtělo nějakého aktivního správce té digitální mapy, který tam bude zanášet nová místa s knihobudkami.
Knihovničky jsou skvělý nápad, bohužel s nimi mám jednu smutnou zkušenost. Byla jsem svědkem toho, jak bezdomovci naši parkovou knihovničku vybrali, sedli si na lavičku a knihám začali trhat desky! Nějaká paní na ně řvala, já jsem se jim snažila domlouvat po dobrém, nakonec přijeli policisté. Bezdomovci sice zbylé knihy vrátili, ale všem nám bylo jasné, že přijdou znovu a knihovnu znovu vyrabují.
Děkuji za sdílení. Jak je vidět, vše je o lidech a komunitě, která v místě žije a pohybuje se.
Trhají desky na sběr. Činnost, která se nevyplatí (vím to vcelku bezpečně, v knihovně máme mnoho komunistických pamfletů, které jsme takto likvidovali).
Lepší je odkázat na nejbližší kontejner s papírem…
Tak tohle je super, vůbec jsem netušila, že něco takového v Plzni máme
Zuzko, věřte, že já to dlouho věděla jen teoreticky. Ale opravdu tam ta knihobudka je :-). Využívejte ji dle libosti.
Zajímá mne, na koho se mám obrátit s žádostí o povolení takovou knihobudku založit. Jsem ze Vsetína a nic takového tady nemáme.
Dobrý den, Michaelo. Obrátila bych se logicky na majitele pozemku, kam byste ráda knihobudku postavila. Pokud se to zdá být pozemek města, pak bych oslovila městský úřad. Myslím, že můžete zkusit kontaktovat i autory knihobudek (www.knihobudka.cz). Jistě budou mít nějaké bližší zkušenosti.
Také začínám žít minimalismem. Je mi tak nějak lehčeji, lépe. V Klatovech máme “ knihobudku“ pod Černou věží, včetně http://www.piananaulici.cz/. Je to úžasné, kolik lidí umí hrát na piano.. to jsem ani netušila, hladí mě to po duši… Přispěla jsem svou troškou do mlýna knihami o chovatelství, které již nepotřebuji, vše po letech už ovládám v praxi :-). Také kuchařky se u mě příliš neosvědčily, tak snad někomu udělaly radost.
Děkuji, Milado, za doplnění informace o knihobudce v Klatovech. Na mapě ji opět nevidím zakreslenou, ale myslím, že díky piánu je snadno k nalezení :-). Ano, ta piána ve veřejném prostoru jsou výborný projekt.
Dobrý den, nedávno byla místními skauty vyrobena a umístěna veřejná knihovnička na vlakovém nádraží v České Skalici.
Díky, Moniko, za doplnění. Přeji knihovničce hodně dárců i zájemců :-).
V některých pobočkách Městské knihovny v Praze bývají krabice nebo regály „čtenáři čtenářům“, kde rovněž lze něco odložit.
Ke knížkám jsem měla vždycky kladný vztah. Ve školách fungovalo něco jak KMČ (Klub mladého čtenáře) a tak jsem si vždycky, k nelibosti mé maminky, že ź ní zase tahám peníze :). objednávala. Později, když jsem začala pracovat, jsem si za vydělané korunky začala kupovat své první knihy. Knihy, které mám dodnes, včetně těch s logem KMČ. Za roky se knih nahromadilo víc než je zdrávo a tak mě čeká dilema … jaké knihy si ponechat? Jaké knihy postoupit dál? S první „darovací“ knihovničkou jsem se seznámila na vlakovém nádraží v Řevnicích. Tehdy jsem jela vlakem do Prahy, od maminky, která tam bydlela, a na cestu jsem si na nádraží vzala knihu. Prý: půjč si nebo vyměň. Tak jsem tedy vyměnila (při příští návštěvě jsem do knihovničky přidala ne jednu, ale asi čtyři své knihy). Další takovou nádražní knihovnu jsem objevila ve svém městě, v Příbrami. Už jsem tam nějaké knihy odnesla a po vytřídění odnesu další. Myslím si, že tohle je dobrý nápad. Knihu do vlaku. A možná že nezůstane jen u knih, mám také spoustu časopisů, které se na cesty hodí, ač jsou staré třeba i několik let. Vždycky z nich může člověk načerpat potřebné informace nebo třeba si čtením jen zkrátit cestu.
Souhlasím, veřejné knihovničky na nádraží rozhodně patří. Mnohdy tam bude asi kvalitnější čtení než v trafice opodál.
zdravim .jsem z ostravy a mam z pozustalosti ktera se mela vyhodit knihy jirasek 29ks ,winston ch.5ks a stare slovniky atd celkem asi 50 knih polovinu jsem prodal a zbytek dam zdarma stehuju se a nechci je vyhodit nemam je jak prevest. 730502626
Děkuji za komentář. Tento blog neslouží jako inzerce, ač zdarma. Doporučuji vám zbývající knížky odnést do knihobudky, kde si je snad někdo rád rozebere. V Ostravě je knihobudka v Office Parku Nová Karolina, ulice 28. října 3.
Zkuste se rozhlédnout po kavárnách či obecních úřadech.
Pokud máte knih více, zkuste nejbližší lidovou knihovnu (každá obec má – ze zákona, většinou na obecním úřadě na vesničkách), ve městečkách jsou pak městské knihovny, ty již zajistí distribuci.
Mapy mi přijdou jako hodně zastaralé. má zkušenost je, že v každém sebemenším městečku jich je řada.
Jen u nás v Orlických horách jsou v každé vesnici.
Letohrad i Ústí nad Orlicí je má na všech nádražích, obecních (finančních…) úřadech, u lékařů, v kavárnách, průchodech, infocentrech…
A pokud s vetším množstvím knih se nechcete toulat po celém kraji, zavezte je do nejbližší veřejné knihovny, obvykle se o jejich distribuci postarají (my v Ústí nad Orlicí staré knihy prodáváme po koruně, plus je rozvážíme do budek…)
PS: Ve státech jsem narazil i na doslovné „budky“ podobné ptačím (na rozcestí, pod obrovským stromem, občas jen tak u cesty na lati zatlučené do země)!
Ano, mapy obsahují jen zlomek reálných míst pro výměnu knih. I přesto mi přijdou dobré jako první odrazový můstek pro ty lidi, kteří o fenoménu slyší poprvé. Sama nemám zkušenost s odvážením knížek do veřejné knihovny, spíše preferuji rovnou ty knihobudky.
Hlásím knihobudky v Příbrami. Vím o třech. Jedna je na vlakovém nádraží, druhá u Archivu a třetí na koupališti Nový rybník.